voor lei arrondis- semen! Zierikzee. 1881. Mo. I4r. Zaterdag 19 Februari. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton, Binnenland zïMfzMscireiiMC Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. l'RIJS DE» AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1—6 regels, mits contantbetaald, 26 ct. Alls slakken, <le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEiVSiAN. Bij deze Courant bekoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 18 Februari 188 L. Het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft voor de benoeming van een nieuwen algemeenen secretaris der Maatschappij, zijn stemmen uitgebracht op mr. A. Kerdijk. Ook de Departementeu Middelburg en Brouwershaven hebben voor mr. A. Kerdijk gestemd. De Liberale Kiesvereeniging alhier heeft in de Dinsdag-avond gehouden vergadering tot haar kandidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gekozen, den heer S. J. Ochtman Johz. Eindelijk valt een stap van belang te vermelden door het Roode Kruis" gedaan, althans te doen. Het hoofdcomité heeft besloten geneeskundigen naar de Transvaal te zenden. Naar 't TJtr. Dagbl. mededeelt, hebben de heeren H. B. van Nes en P. H. Baudet, med. doctorandi te Utrecht, zich bij het //Roode Kruis" beschikbaar gesteld ten behoeve der gewonden van de Transvaal. De heer Veiling Meinesz heeft in een plechtige zitting van den gemeenteraad van Rotterdam, die door vele belangstellenden werd bijgewoond, het ambt van burgemeester dier gemeente aanvaard. Men zegt, dat Z. M. de Koning van plan zou zijn het paleis van wijlen Koning Willem II te gaan bewonen. Dit gerucht schijnt ontstaan te zijn uit de omstandig heid, dat Z. M. dezer dagen aan 't onderhandelen gegaan is met H. D. zuster, de Groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, om het paleis te koopen uit den boedel van wijlen Willem II, waartoe het behoort. Zoo men weet is dit paleis het oude familie-hotel der graven van Wassenaar, en staat het in den hoek van den Kneuterdijk en het Voorhout. Naar het Vadert. mededeelt, wordt voor den schrijver van den brandbrief aan den directeur van 't gymnasium te Katwijk a/d Rhijn gehouden, zekere Jacob de Best uit Rijnsburg. Zulke dreigbrieven schrijven is alles behalve besten ook niet bestig. Men zou 't eerder beestig dom kunnen noemen zulk een brief om een groote geldsom af te persen te schrijven aan den directeur eeuer inrichting, welker personeel, vergissen we ons niet, indertijd zooveel opspraak verwekt heeft, omdat het bleek, dat 't tot betaling van hoofdelijken omslag //niets bezat". De N. Rott. Ct. zegt uit goede bron te vernemen, dat het kasteel te Gemert in N.-Brabant dezer dagen met 20 hectaren omliggend land is verkocht aan de uit Rijsel verdreven Jezuïeten, en dat het voornemen schijnt te bestaan daar een inrichting te stichten, bestemd om als concurrent van 't seminarium te Katwijk te dienen. Als concurreerend medewerkster natuurlijk. In de nieuwe Soerelsche en Vierhoutsche bosschen onder Nunspeet zijn vier herten en vier reeën geschoten en in het Gorselsche boscli 2 herten. Te Amsterdam isv tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer J. Dirks, hoofdingenieur. Hij verkreeg 779 van de 1022 geldige stemmen. Naar wij met genoegen vernemen zal het gedicht van Ds. B. ter Haar Bz., voorkomende in het Nieuws van den Rag vau 7 Februari jl., afzonderlijk verkrijgbaar worden gesteld en de opbrengst strekken ten voordeele van de boeren in de Transvaal. De prijs is 25 cents. In Hamburger couranten lezen wij, dat in die stad in de laatste dagen aangekomen is eene voor eene katoenendrijfriemenfabriek bestemde 5000 KILO ZWARE NAAIMACHINE, voorzeker de grootste en sterkste die ooit gemaakt is geworden uit de ioereld- bekende Naaimachine fabriek der SINGER MANUFAC TURING Co. te New-York. Deze Machine, die natuurlijk door stoom gedreven moet worden, is belang wekkend door hare groote en kolossale bouw, daar zij het voor een soortgelijk werkiuig zeker nog nooit bereikte gewicht van meerdere Tonnen vertegenwoordigt. Waar anders kleine haakjes benevens de hand van de naaister de te naaien stof voortschuiven, ziet men hier enorme ijzeren rollen, die door dubbele kamraderen in werking gebracht, de stof uit eigen beweging, zonder eenige hulp der hand onder de naald doortrekken, dezelve persen en te gelijk glanzen. Daar van de Machine, die zeer dikke lagen van eene taaie stof te doorstikken heeft, buitengewone kracht en duurzaamheid verlangd wordt, bestaat de bouw ook hoofdzakelijk uit gesmeed ijzer en het beste staal en meent men bij den aanblik eerder eene boekdrukpers of eene machine voor een dergelijk doeleinde, dan wel eene Naaimachine te zien. Niettegenstaande werkt deze Kolossus met verwon derlijke lichtheid en gelijkmatigheid en doornaait de meer dan vingerdikke en als zoolleder taaie riemen met dezelfde sierlijkheid, als de kleine Handmachine een fijne zakdoek zoomt. Slechts heeft men dit onder scheid, dat terwijl voor iedere Familie-Naaimachine altijd eene medewerkende persoon noodig is, hier een enkel meisje bijna spelenderwijze meer dergelijke ko lossale Machines bedienen kan, daar zij er alleen op te letten heeft, om de natuurlijk zeer sterke //draden" te vernieuwen, en de Machines altijd voldoende olie te geven. Wij hadden gelegenheid, zoo schrijft de Hamburger JBörsenhallein voormelde drijfriemenfabriek zoowel deze renzenmachine, alsook een groot aantal anderen in grootte, trapsgewijze afdalende Naaimachines voor genoemd doel, allen uit de fabriek der Singer Manufacturing Co. afkomstig, in volle werking te zien en konden onze verwondering niet verzwijgen over de bedrijvigheid en gelijkheid, waarmede deze Machines eene door menschenhaudeu in het geheel niet te verrichten arbeid daarstellen. Er worden hier namelijk enorme drijfriemen uit eene weefstof van katoen, dat sterker en dichter is dan het beste zeildoek, met gemak genaaid. Deze riemen hebben naar gelang van het doel en vereischte, dikwijls eene lengte van 100 meter, daarentegen Herinneringen van mijne reis naar Zuid-Afrika. li. Over het geheel heerschte er een goede geest onder de passagiersook mag ik niet nalaten den lof te verkondigen der beide //Stewards", die ons bedienden en die zich uitstekend van hunnen plicht kweten. Het eerste gedeelte der reis was zeer voorspoedig en acht dagen nadat we Engeland verlieten, kregen we Madeira iu het gezicht; eerst de naakte rotsen, die zich loodrecht uit de zee verheffen en kort daarop konden we duidelijk de huizen van Funchal onder scheiden. Het was omtrent vijf uur in den namiddag, toen we het anker uitwierpen en we zouden tot middernacht hier blijven om kolen in te nemen. Twee mijuer landgenooten en ik besloten evenals de meeste passagiers gebruik te maken van de ge legenheid om aan wal te gaan en ten minste iets van het eiland van nabij te zien. Onze derde kameraad liet zich niet overhalen om mede te gaan, daar hij veel te bang was om zich in een roeibootje op zee te wagen. Zoodra we aan land 9tapten, werden we aangeklampt door een gids, die beweerde Engelsch en Eransch te spreken, maar het bleek spoedig, dat de goede man niets dan Portugeesch kende, hetwelk ons discours wel wat bemoeielijkte, daar wij helaasgeheel onbekend waren met deze taal. Onze eerste gang was naar het postkantoor om er de brieven te bezorgen, die wij aan de vriendeu in Holland hadden geschreven. Vandaar lieten we 0119 door de stad leiden, bezochten eenige galanteriewinkels en hadden het genot om voor een gewoon drinkglas en voor een photographietje van het eiland en de stad een ongehoorden prijs te betalen. Het was zeven uur geworden eer wij aan de beurt kwamen om aan boord te gaan en daar we om tien uur weer present moesten zijn, waren we genoodzaakt ons bezoek op Madeira tot de stad te bepalen. Voor eene wandeling buiten de stad was de tijd tekort en onze beurzen waren niet ruim genoeg voorzien om een rijtuig te huren. Nadat onze gids ons dus iu een wijnkelder gebracht had, gaven we hem met een goede fooi zijn afscheid, daar we den weg naar het strand gemakkelijk konden vinden. In dien kelder lagen enorme vaten met Madeirawijn en er stonden tafeltjes met stoelen en banken, zoodat we op ons gemak van den heerlijken drank konden proeven, die ons uitmuntend smaakte en niet te duur kostte. Daar we alvorens het eiland te verlaten de fruit winkels wilden bezoeken, die men in Funchal over vloedig aantreft, mochten we ons niet te lang ophouden. Wij begaven ons, nadat wij uitgerust waren, weder op weg en kochten onder anderen eenige keurige anauassen, die bij het gebruik bleken volkomen de sixpence, die wij per stuk betaalden, waard te zijn. Nu begaven we ons regelrecht naar de plaats waar de bootjes ons wachtten. Toen we van boord kwamen, werden de bootjes, door half naakte jongens, een eind op het strand getrokken om ons gelegenheid te geven zonder natte voeten aan wal te stappennu moesten we er in gaan zitten, terwijl ze nog op het droge waren en werden toen in zee gestooten. Het was een heldere avond, maar toch zonder maanlicht en we konden ten volle genieten van het prachtige gezicht, dat de lichtende zee ons bij iederen riemslag opleverde, zoodnt we het zeer betreurden al zoo spoedig de stoomboot genaderd te ziju. Maar aan alle dingen komt een eind, dus ook aan ons bezoek op Madeira. Om twaalf uur werd het anker gelicht, terwijl op de helling van den berg vuurwerk werd afgestoken. Wij zouden eerst te Kaapstad weer voet aan wal zetten en hadden uog eeue goede veertien dagen rei9 voor ons. Eerst hadden we den wind mee, maar na eene week werd het anders. Hoewel het weder goed bleef, kregen we den wind vlak van voren met liooge zee, zoodat er voortdurend golven overboord kwamen. Dit werd zelfs zoo erg, dan we niet dan met halve kracht konden stoomen de golven sloegen zóóver overboord, dat de geheele pijp wit zag van het zeewater en dat men op het dek en zelfs in de voorste kajuit, door het water dat langs den trap naar beneden stroomde, tot over de enkels nat werd. Gelukkig was het warm en het geforceerde bad dus minder onaangenaam dan anders het geval zou zijn geweest. Gevaar was er niet, maar

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1