Buitenland. Sociëteit: „DE GOEDE VEREENIGING" brikaat. Mocht dit gebeuren, dan is er niemand bij de herborenis van de oude plateelbakkerij gebaat. Ondertusschen heeft de heer Thooft eenige zeer merkwaardige resultaten verkregen. Wij hebben hier bepaald het oog op de in zijn fabriek vervaardigde tichel werken. Zoo men weet was de Oeltsche aardewerk industrie weleer drieërlei: hel plateel- of algemeen bekend Delftsch aardewerk, de beschilderde muur tegeltjes en 't gewone grove pottebakkerswerk. Van 't laatste valt niets te zeggen dan dat de laatste fabriek er van reeds vóór ongeveer veertig jaar is gesloten. Destijds bestonden nog twee fabrieken, n.l. één van tegeltjes en één van plateel werk. De laatste verdween 't eerst en kort daarna werd ook de laatste tegelbakkerij //de R009", gelegen bij de Rozebrug op den hoek der Dirk Lange-steeg, gesloten. Nu heeft de heer Thooft eenige zeer wel uitgevallen stukken van tichelwerk vervaardigd, die op dit oogenblik in 't Museum voor Geschiedenis en Kunst boven de Beurs te Rotterdam zijn tentoongesteld. Het zijn twee landschappen, in lankwerpig vierkanten vorm en een halfrond stuk dat bestemd is om boven een deur geplaatst te worden. Het werk wordt zeer geroemd. De teekeningen zijn ontworpen door den heer A. Lccomte, leeraar aan de Polytechnische school te Delft. Tra nsvaal. Het schijnt dat de officiëele erkentenis der Britsehe Regeering, op grond der rapporten van generaal Colley, dat de Boeren den strijd eerlijk voeren, nog niet te Pretoria in het Engelsche fort is aangekomen. Daar volgt men dus nog het parool //lasteren". In een telegram uit de Kaapstad van 5 Februari wordt melding gemaakt van officiëele berichten van 10 Januari uit Pretoria, en daarin treft men weer de reeds tot ver velens toe gedebiteerde, ofschoon sedert dien officieel tegengesproken leugens aan van verraad van de Boeren, pogingen van hen om de Kaffers te doen meevechten, roerende proeven van de trouw der Kaffers aan de Engelsehen, enz. Men moest daarmede nu toch maar ophouden. In dat bericht wordt ook gezegd, dat de Engelsehen bij het treffen op 6 Januari ernstige ver liezen hebben geleden. Een telegram uit Durban van den 7 Februari (aan den Timeszegt, dat de stemming te Kaapstad zeer gedrukt is en de spanning tusschen de Hollandsche en Engelsche kolonisten toeneemt, zoodat men meende, dat er meer troepen te Kaapstad noodig zouden zijn. Het gouvernement heeft den invoer van wapens en ammunitie in de kolonie verboden. Dit heeft het drie voudig doelte beletten dat de Hollanders in de kolonie zich van meer wapenen voorzien, dat de Oranje-Vrijstaat wapenen zou betrekken en dat de Transvalers toevoer krijgen. Ook heeft het gouvernement van den Vrijstaat het vervoer vati wapenen en kruit verboden, doch vermoedelijk zal de bevolking zich daar weinig aan storen. Hieruit wordt het echter duidelijk, dat, gelijk we reeds vroeger opmerkten, 't idee van een vrijcorps voor de Transvaal van hier eventueel uit te zenden, niet praktisch is, daar die expeditie onmogelijk het oorlogs terrein kan bereiken. De eenige weg, die er nog is, n.l. over l)elagoa-baai, zal door de Portugeezen evengoed voor Hollanders als voor Engelsehen gesloten gehouden worden. Dit is niet meer dan billijk. Het is al wel dat Portugal de Engelsehen er uit houdt. Een telegram uit Durban van den 8 (aan de Times meldt, dat de Boeren de postgemeenschap hebben afgesneden tusschen het Engelsche kamp voor den Langneck-pas en New-Castle. Men vermoedt, dat zij ook de telegraaf zullen doorsnijden. (Naïef!) Een corps Boeren ter sterkte van 1000 man is in den rug van den linkervleugel der Engelsche kolonne gekomenhet is daartoe over het gebied van den Oranje-Vrijstaat moeten gaan. Het doel van dit corps schijnt een aanval te ziju op fort Amiel. Dit telegram ziet er weer erg gefabriekt uit. Vooreerst zegt het tweemaal hetzelfde. Immers als de Boeren zich tusschen Colley en New-Castle hebben ingeschoven, dan staan zij in den rug van dezen en zit Colley in zijn //lager" ingesloten. Dat zij hiertoe een corps van 1000 man zouden afzonderen en dit langs een grooten omweg door den Vrijstaat van hun basis laten gaan, kunneu we niet aannemen. Bovendien wat zou 't be- teekeuen? Met die 1000 man, aangenomen dat er zooveel zijn, zouden zij toch gèen aanval op den met kanonnen gewapendeu wagenburg van Colley kunnen doenda', zou een dwaasheid zijn. Echt naïef is 't verder, te veronderstellen dat de Boeren, die de postgemeenschap afsnijden, de telegraafdraden mogelijk ook zullen afsnijden, 't Een behoort immers bij 't ander en 't afsnijden van telegraafdraden zal wel hel eerste werk zijn overal waar een vliegende kolonne de Engelsehen in den weg kan komen. Doch het is meer waarschijnlijk, dat dit afsnijden door Boeren vrienden uit het Natalsche zal gedaan zijn. Met een ladder en een vijl is men klaar, ja men kan 't wel zonder ladder. Volgens het verhaal van een Engelsch koopman, die door den Langneck-pas was gekomen, hadden de Boeren bij hel bekende gevecht 48 man verloren aan doöden en gekwetstenzij waren vol vertrouwen en druk bezig met de versterking hunner positie. Aan de berichten uit Pretoria kan men eigenlijk geen touw vast maken. Zoo moet Lanyon van den 23 Januari hebben gemeld, dat de stad zelf door de inwoners verlaten was, doch dat een 5OOOtal een kamp hadden opgeslagen onder het bereik van het fort. Dit zou dan goed rijmen met de klacht der Boeren, dat de Engelsehen zonder noodzaak op de open stad schieten. Aan berichten van uitvallen, waarbij dan de Boeren verslagen zouden zijn, ontbreekt het niet. Van die uitvallen is echter o. i. niets te gelooven. Het komt ons voor, dat het handjevol Engelsehen in die zooge noemde forten blij moet zijn, dat de Boeren maar geen invallen doen en dat uitvallen zichzelf verbieden. In de positie, waarin de afgesneden en volkomen geïsoleerde garnizoenen zich bevinden, is de natuurlijke en ook de eenige taktiek, die zij kunnen volgen zich stil te houden en geduldig op ontzet te wachten. Met uitvallen is er voor hen niets hoegenaamd te winnen, terwijl elke man dien zij verliezen hun positie on gunstiger maakt. Wij houden het dan ook voor eeu verzinsel, dat zij 200 paarden zouden hebben buitge maakt, zooals aan een Engelsch blad wordt gemeld. Mag men de berichten uit Londen gelooven, dan zou er uit Washtington een tijding gekomen zijn, die van vrij wat gewicht te achten is. Het Gouvernement der Unie zou namelijk bij het Huis een resolutie ingezonden hebben, waarin betreurd wordt, dat er een misverstand (sic is ontslaan tusschen de Engelsche overheid en de Boeren in de Transvaal, waarvan bloedvergieten het gevolg is geweest. De resolutie geeft verder sympathie te kennen met Engelands pogingen, om de christenen in Zuid-Afrika te beschermen tegen invallen van wilden, eu de President der Vereenigde Staten wordt verzocht aan Koningin Victoria de goede wenscheu van het Amerikaansche volk met betrekking tot de Britsehe koloniën over te brengen, en tevens de hoop, dat gedaan zal zijn met bloedvergieten en Hare Majesteit de onafhankelijkheid moge toestaan aan de Transvaal, indien het blijken mocht, dat de be volking er afkeerig is van de inlijving bij de Engelsche kolonie. In dit laatste zit juist het gewicht. Zou werkelijk de Regeering der Unie zulk een wijde afwijking van het Mouroe-svsleem op 't oog hebben? Inmiddels ontbreekt het ook niet aan naïeve berichten uit Zuid-Afrika, waarin de hoop te kennen wordt gegeven, dat men nog een eervolle eu voor a[len voldoende schikking zal treffenals maar de Boeren eerst de wapens neerleggen, 't Is wonder dat ze deze niet moeten komen inleveren, evenals de Zoeloes. Nadat het bovenstaande reeds geschreven en gezet was, zijn er tijdingen gekomen, waaruit men moet opmaken, dat de Boeren inderdaad een vliegende kolonne hebben afgezonden om de gemeenschap van Colley met New-Castle af te snijden. Dit is hun ook gelukt, doch Colley moet daarna een kolonne uit zijn //lager" afgezonden hebben om de doorgedrongen Boeren weder te verdrijven. Daaruit moet zich Dinsdag een scherp gevecht hebben ontspannen op een plaats bij de rivier Ingogo. Zooals het telegram uit Durban zegt, viel generaal Colley de Boeren aan en versloeg hen. De verliezen der Engelsehen bedroegen 150 dooden en gekwetsten die der Boeren waren aanzienlijk. Dit is denkelijk weer een telegram van een Times- correspondent. Althans den 9en kwam er een nader bericht, en dat een officiëele dépêche heet, meldende, dat Colley met vijf compagnieën jagers en een detache ment paardenvolk den 8en naar Neiv-Castle was op gerukt ora de afgesneden gemeenschap te herstellen, De Boeren vielen de Engelsche troepen krachtig aan, doch werden met groot verlies afgeslagen. Het gevecht duurde zes uren. Dit heeft een geheel andere kleur. Het blijkt daaruit, dat niet de Engelsehen maar de Boereu aanvielen eu dat er van //verslaan" geen sprake was. Een telegram aan de Daily News zegt, dat, hoewel de aanval der Boeren afgeslagen werd, de toestand van Colley bedenkelijk is, daar de Boeren van alle kanten een bestrijkende stelling innemen. Er zal spoedig wel iets meer bekend worden voor shands kunnen we uit de gegeven telegrammen nog geen nederlaag van de Boeren opmaken. Wij begrijpen wel niet dat zij zich zoover vooruit hebben gewaagd, en vinden dit onvoorzichtig. Maar gesteld eens dat de aanval in den rug der Engelsehen door een troep vrijwilligers uit den Vrijstaat gedaan is, dan kan alles wel verklaard worden, 't Eerste bericht van de omtrekkende beweging hield ook de bijzonderheid in, dat die Boeren dan over Vrijstaatsch gebied getrokken moesten zijn. 't Is ook mogelijk dat Joubert er kans op ziet Colley in ziju //lager" 't zoo benauwd te maken, dat hij 't moet overgeven, en dat het terrein zich daartoe leent hem te omsingelen op de manier als Napoleon III te Sedan in den val geraakte, waar zijn leger ook vnn de omliggende hergen kon beschoten worden. Mocht dit werkelijk 't geval zijn, dan zou 't een schitterend wapenfeit van <le Boeren wezen of worden. Gemengd Buiteiilandsck JVieuws. De toestand van Garibaldi wordt erger, zoo wordt uit Alassio aan ds Figaro bericht. De afgovaardigde Cavnlotli, die hem had willen overhalen een meeting te komen presideeren, moest onverrichterzake lerug- keereu. De meeting werd tot 10 Februari uitgesteld, maar Garibaldi zal dan evenmin het bed kunnen ver laten. Hij kan nauwelijks zijn hoofd uit de kussens oplichten. De Italianen van Buenos-Ayres hebben hem een keurig jacht gezonden, dat //De leeuw van^Caprera" zal heeten en voor de villa van Garibaldi te Alassio zal stationeeren. Garibaldi diende in zijn jeugd bij de marine van de Argentijnsche Republiek. Voorbij Cuxhaven kwamen de stoomschepen //Kroon- prinz Friedrich Wilhelm" en //Cily of Dublin" met elkander in botsing. Laatstgenoemd schip zonk en 6 man verdronken. Bij de demonstratie op Trafalgar Square te Londen noemde een der sprekers Ierland//het Britsehe Polen". Een kopie van Forsters Iersche wet werd onder gejouw verbrand. TOONKUNST. Het tweede concert van den heer N. A. Bouwman met de kapel van 't 3e regiment infanterie, uit Bergen op Zoom, dat na lang uitstel wegens 't weder, verleden Zaterdag heeft plaats gehad, heeft geen minder succes gehad dan het eerste, ja, zoo mogelijk nog meer. Ook was de zaal veel beter bezet dan bij het eerste concert en gewis heeft niemand zich zijn gang naar de con certzaal beklaagd. De heer Bouwman toonde zich bij het afwerken van het fraaie programma niet enkel een kundig en bezielend dirigent, maar ook bekwaam arrangeur. De nos. 4, 7 en 10 werden zéér goed uitgevoerd. Het tuba-spel van den heer Stoetzer verdiende veel lof. Ook de dansmuziek, waarmede na het concert het bal werd begeleid, was uitstekend. liet derde concert is bepaald tegen het begin van Maart. Het daarvoor met zorg samengesteld program belooft op nieuw een avond van veel kunstgenot. Wij twijfelen niet of het publiek zal door nog talrijker opkomst toonen de voorkomende gelegenheden om iets schoons te genieten, die niet vele zijn, op prijs te stellen. Ingezonden. Toen er in den strengen winter van 1879/80 vele stemmen uit Schouwen en Duiveland opgingen, welke klaagden over de weinige bestaande verbindingen met den vasten wal, vestigde menigeen zijne aandacht op andere middelen van communicatie. De aanleg van een tram iu verbinding met een stoombootdienst naar Noord-Brabant kwam ter sprake, en deze zon zeker tot de verdere ontwikkeling van deze, door de natuur rijkbedeelde eilanden, krachtig medewerken. Ook de Stoomreederij //Schouwen en Duiveland" te Schiedam vatte het denkbeeld op, om iets bij te dragen tot vermeerdering, van het verkeer, met deze betrekkelijk nog geïsoleerde streken, en binnen korten tijd wenscht zij het publiek te baten, door den aanvang van een nieuwen dienst, met het raderstoomschip //Schouwen en Duiveland", tusschen Zierikzec en Rotterdam, v. v. Mocht haar streven om vermeerdering van de middelen van verkeer tot stand te brengen, door het publiek worden gewaardeerd, dan zal deze reederij geene op offeringen ontzien, om ook nog op andere wijze nuttig ie zijn voor de bewoners dezer eilanden. Schiedam, 8 Februari 1881. Stoomreederij nSchouwen en Duiveland'1 Kerk- en iScIioolnieixws. Beroepen te Zuwlert ds. A. F. van der Scheer te Waterlandkerkje. Benoemd tot hoofd der openbare school in de wijk Klarendal te Arnhem de heer P. Voerman te Sluis. in BELL 13 VU E. JE5 allot a g*e op Zondag den 13 Februari 1881, des namiddags van 12 tot 2 uur.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3