Buitenland. Eng'elan cl. Transvaal. Uit niet van partijdigheid vrije bron, namelijk uit berichten aan den Timesverneemt men, dat volgens tijdingen uit Durban, Sir H. Robinson, de nieuwe Gouverneur der Kaapkolonie, den 21 Januari te Kaapstad is aangekomendat President Brand een proclamatie heeft gericht tot zijn onderhoorigcn, de burgers van den Oranje-Vrijstaat, waarin hij hen vermaant, zich van alle bemoeiing met de zaken der Transvaal te onthouden; dat de redacteur van de Volksstem van Pretoria veroordeeld i9 tot een maand gevangenisstraf en 25 pond boete, doelt in hooger beroep is gekomen en tege 11 een borgstelling van 4.000 pond op viije voeten is gelaten. Verder werd uit Durban aan 't zelfde blad gemeld, dat men verzekerde dat de majoor Raaf en kommandant Collins den 20 Januari zouden gefusilleerd worden. Een telegram uit Newcastle van den 21 Januari, door generaal Colley aan de regeering afgezonden, luidde: //Volgens een gerucht uit Delagua-baai had het garnizoen van Lijdenburg zich den 7 Januari aan de Boeren moeten overgeven", plet wordt verondersteld te beslaan uit een compagnie van het 91e regiment. Nog wordt uit Kaapstad gemeld, dat er bij een uitval van de Brilsche bezetting te Potchefstroom 4 Boeren waren gedood en dat een poging van de Boeren om liet fort te ondermijnen was mislukt. Volgens een telegram, dat de Times den 25 ontving, was generaal Colley den 24en met een kolonne van 1000 mail van Newcastle naar de Transvaal opgerukt. Hetzelfde telegram zegt nog, dat een poging der Boeren om het Zoeloe-hoofd Ohajn tot een verbond over te halen, was mislukt. Het hier genoemde Newcastle is een plaats op de Noordelijke grenzen van Natal, een weinig Zuid-West- waarts van de Transvaalsche plaats Utrecht. Uit nadere telegrammen uit Durban ontleent men nog, dat door een te Newcastle aangekomen gevlochten Kaffer was medegedeeld, dat de Boeren Utrecht ont lui inden en zich samentrokken in Wakkerstroom, het district op de grens van Natal, en dat zij nog altijd Wesselsstroom belegeren. Over de kansen voor de expeditie van Colley wordt verschillend geoordeeld. Sommigen meenen dal Culley met zijn 1000 man een zoo schrikwekkende verschijning voor de Boeren zal zijn, dat deze dadelijk uit elkaar zullen gaan; doch er zijn er ook die't niet onmogelijk achten dat de vlugge bereden krijgsmacht der Boeren wel eens de kolonne van Colley kon overrompelen en vernietigen. De eigenaardige gesteldheid der wegen in verband met de voederplaatseu voor het trekvee (ossen) brengt mede, dat een groote kolonne zich niet anders dan als een lange karavaan kan voortbewegen. Dit is zoo sterk, dat de troep van 1000 man,die Colley heeft, op marsch een trein vormt van 4 Engelsche mijlen, dat is meer dan een uur gaans. De voorhoede wordt gevormd door liet 54e regiment, de achterhoede door de brigade van de marine. Men ziet in, dat het den Boeren, als zij maar durven, gemakkelijk moet vallen het voorttrekken der kolonne zeer ernstig te belemmeren, zoo niet geheel en al te beletten. Aan den anderen kant meent men, dat de Boeren wegens de zorg voor den oogst gedwongen zullen worden naar huis te gaan, zoo niet allen dan toch voor de helft. Daardoor zouden de Engelschen niet met de geheele macht van hun vijand ie doen krijgen. Meldt de Times ware of verdichte en verdraaide berichten om al de schuld van den oorlog op de Boeren te werpen, de Daily News geeft weder be richten, die een geheel anderen geest ademen. Het blad deelt een brief mede van een der wagenmenners van den trein der Engelsche kolonne, die door de Boeren bij Bronkers Spruit in de pan gehakt is. Uit dit geschrift blijkt duidelijk, dat de Boeren wel kort en goed maar toch geheel volgens de oorlogs- gebruiken tegen de Engelschen zijn te werk gegaan, en dat al wat de Engelschen over moord en verraad geschreeuwd hebben, valscli is. De Engelschen willen het niet welen, maar zij zijn in een openlijk gevecht door de Boeren met glans geslagen. Te meer met glans, daar de troep der Boeren niet meer dan een 150 ruiters sterk was. Het schijnt dat kolonel Anstruther, de kommandant van het transport, door alle raadgevingen en berichten in den wind te slaan, voornamelijk aan zijn eigen onvoorzichtigheid de ne derlaag te wijlen heeft. In de geheele Kaapkolonie heerscht groote gedrukt heid wegens den toestand. In 't geheim sympathiseeren nl de Hollanclsche Afrikannders met de Transvalers en gunnen zij van harte den Engelschen dat zij geklopt zijn en dit misschien nog wel eens andermaal zullen worden, vóór zij door hun ovennacht de Boeren tot onderwerping zullen gebracht hebben. Het moet ook onwaar zijn, dat de Boeren aanzoeken bij de Kaffers zouden gedaan hebben om hen te helpen. De Boeren willen evenmin als de Engelschen de zwarten laten mededoen in een oorlog der blanken. Wilden zij van de Zoeloe's of van andere Kaffers gebruik maken, zij hebben er duizenden tot hun beschikking; maar zij laten die er buiten, en dat is verstandig, maar tegenover de Engelschen ook nobel en dit dienen de Engelschen wel in aanmerking te nemen. Vulgens een particuliere correspondentie uit Uniondale van den 23 December waren toen op Paardenkrnal 9000 Boeren bijeen in een groote volksvergadering. De oude Paul Kruger is het erkende hoofd van allen. Hij ziet den diepen ernst van den toestpnd wel in en als 't van hem afhangt zal hij eer tot matiging raden dan tot uitersten aansporen. Ondanks zekere plompheid en zijn bekrompenheid van gods dienstige denkbeelden is Paul Kruger een zeer merk waardige persoonlijkheid. De Engelschen zouden een kapitale fout begaan met zulk een man op eene lijn te stellen met de avonturiers, die zich in woelige lijden in hun eigen belang opwerpen om iets te worden. Paul Kruger is sinds lang een man van beteekenis, hij behoeft niet op reputatie te azen. Met bewind, door de volksvergadering gekozen, bestaat uit Paul Kruger, presidentJoubert, komrnan- dant-generaaldr. Jorissen, procureur-generaal, en Bok, staatssecretaris. Men zou nu tot verkiezing van een Volksraad overgaan. Het bestuur is gevestigd te Heidelberg, een dorp midden in het land, Z. O. van Pretoria. Het denkbeeld eener zending van den opperrechter in de Kaapkolonie, Sir J. II. De Villiers, naar de Transvaal oin over een schikking of verzoening te onderhandelen, vindt geen algemeenen bijval. Hij zelf moet er ook geen zin in gehad hebben. De mail van Kaapstad, te Plymouth per /Trojan" aangebracht, behelst berichten tot 4 Jan. In een telegram worden de tijdingen over Transvaal als volgt opgegevenEen verhaal van de gebeurtenissen le Potchefstroom, door korporaal Bennie aan de bladen medegedeeld, verschilt aanmerkelijk van vroegere le zingen. De korporaal is een van de 15 soldaten van het 24e regiment, die tegelijk met eenige burgers door de Boeren zijn vrijgelaten, nadat zij gezworen hadden, geen wapenen meer tegen de Republiek te voeren. Hij verhaalt, dat te Potchefstroom alles rustig bleef tot den 17en 's morgens 8 uur, toen men in de richting van het kamp buiten de stad hoorde schieten. Majoor Clarke vroeg de oorzaak van het schieten en ontving door signalen ten antwoord: //L)e Boeren vuurden op bereden infanterie, die terug schoten". Het werd toen verboden gewapende benden in de stad te laten. Kort daarna kwam een groot aantal gewapende Boeren op de markt en het schieten begon. Verscheidene Boeren vielen dadelijk. Kapitein Falls van het 21e regiment werd door de borst ge schoten en viel dood neer. Ook een vrijwilliger, Wood genaamd, een oud man, sneuvelde. Beiden werden achter het rechthuis begraven. Drie man werden gewond. Een boodschapper, die 22 Dec. Pretoria verliet, zegt, dat die plaats voldoende tegen een aanval verzekerd wa9. De Boeren spreken tegen, dat zij op een predikant hebben geschoten, die hen vermaande, en de vele verhalen van aanrandingen van vreedzame reizigers, vrouwen en kinderen vinden niet algemeen geloof. Znid-^Vmerilia. Door officiëele berichten is de val van Lima en Callao en daarmede de volledige overwinning door de Chileeneu op de vereenigde Peruanen en Boliviatien behaald, bevestigd. De voorwaarden op welke Chili thans onderhandelingen over den vrede zal willen voeren, zijn nog niet bekend; maar men brengt thans in herinnering de door Chili in October j.l. ges'elile preliminaire», die destijds echter door Peru-Bolivia hooghartig zijn van de hand gewezen. Die voorwaarden zijn in hoofdzaak: afstand van een aanmerkelijk grond gebied 20 miilioen volwichlige piasters en daarvan 4 miilioen contant; teruggave van alle aan de Chileensche burgers en ondernemingen ontnomen eigendommen uitlevering van het transportschip //Rimac"vernie tiging van het geheim traclaat tus9chen Peru en Bolivia; drie plaatsen tot pand, n.l. Maquezua, Arica en Tncua, voor de nakoming der conditiën en ontwapening voor altoos van de stad Arica, die voortaan slechts handels haven mag zijn. Het is niet waarschijnlijk, dat Chili thans, nu het overwinnaar is, zachtere voorwaarden stellen zal. Grfielienlancl. Turkije- Volgens een telegram uit Koiistantinopel van 25 dezer, zijn de grondslagen, waarop de mogendheden iu een conferentie de Grieksch-Turksche kwestie zouden willen behandelen, de volgende: absoluut geheime be raadslagingenuitsluiting van Griekenland van de beraadslagingen; Turkije constateert de nieuwe grenslijn bepalingen der middelen om het vorige punt uit te voeren; aan Griekenland wordt aangezegd, dat Europa zich niet meer jegens de Grieksche regeering gebonden acht, wanneer deze de besluiten der conferentie niet wil aannemen. EranUrij k. Een oud-Bonapartist, de heer Dugué de la Faucon- nerie, heeft aan zijn kiezers in het dep. Orne een brief geschreven, waarin hij zich voor de Republiek verklaard- Mij zal zijn mandaat neerleggen om de kiezers in de gelegenheid te stellen hem, of als voorstander der Republiek te herkiezen, of le vervangen. Dugué bleef zijn par'.ij getrouw, zoolang dat redelijkerwijze en zonder schade voor 's lands belang mogelijk was. Maar nadat de verkiezing' van den heer Grévy als President en van den heer Gambeün als voorzitter der Kamer gevolgd werden door belangrijke meerder heden bij verkiezingen voor de nlgemeene raden en gemeen te vertegenwoordigingen, nu kan hij niet langer ontkennen, dat het algemeen stemrecht ten gunste van de Republiek heeft beslist. Hij verklaart voor zicli niets van zijn bekeering te verwachten, maar hij acht zich verplicht aan hen, die nog altijd op herstel der monarchie hopen, te zeggen, dat er geen uil zich t meer op bestaat. Zien zijn kiezers inlusscheu nog kans en noodzakelijkheid om den tegenwoordige» regeeringsvorm omver te werpen dat zij dan een ander kiezen. Engeland. Het proces tegen Parnell c. s. is afgeloopen, zonder veroordeeling of vrijspraak. De jury kon het niet eens worden en het hof, overtuigd, dat van haar geen verdict te verwachten was, heeft op geen verdere beraadsla gingen aangedrongen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. In liet krankzinnigengesticht Bicèlre te Parijs is een patient overleden, die daar 84 jaren had door gebracht. In 1797 op achttienjarigen leeftijd kwam hij in Bicèlre met dc manie, dat hij een glazen lichaam had. Hij heeft zichzelven blijkbaar met groote voor zichtigheid behandeld en is ook door de oppassers va9t wel zorgvuldig geconserveerd, om 't ondanks zijn broze aardsche omhuldsel tot den leeftijd van 102 jaar te kunnen brengen. Dezer dagen is te Parijs definitief afgedaan de indertijd door de Parijsclie pers aangelegde weldadig heids-onderneming Paris-Murcie, ten voordeele der wattTsnoodlijdenden in Spanje. In het hotel Drouot heeft men de niet afgehaalde prijzen der loterij ver kocht, welke verkoopiug een aanzienlijke som heeft opgebracht. Vervolgens werden daar eenige curiositeiten van 't archief der commissie verkocht. Het belang rijkste daarvan was het //Gouden Boek", zijnde het album dat de oorspronkelijke iiaamteekeningen, hand schriften en teekeuiugeu bevat in het blad Pai'is-Murcie opgenomen en wel zooals ze aan de commissie waren toegezonden. Het werd ingezet op 1000 frs. en bij verhoogingen van minstens 100 frs. opgejaagd tot 12,800 frs., voor welke som de markies d'Alta-Villa eigenaar werd. Naar het Organe de Motis mededeelt, hebben te Bergen in Henegouwen, de leden der geestelijke orden aldaar, capucijneii, redemptoristen, jezuïeten enz., die in den leeftijd van den dienstplicht vallen, ten getale van 37 zich voor de nationale garde aangegeven. Het blad deelt niet mede wat deze manifestatie kan te beteekeneu hebben. De universiteit te Berlijn telt dit jaar vierduizend negenhonderd leden. Nog nimmer zijn op een hooge- school in Duitschland zooveel studenten geweest. De Engelsche Regeeritig heeft vijf honderd pond sterling uitgeloofd aan dengene, die de daders van de misdadige pogingen om de kazerne van Salford te verwoesten, kan aanwijzen. De Koning van Spanje is ook een van de velen, die dezen winter hunne onvoorzichtigheid met een nat pak moesten boeten. In de nabijheid van het paleis was een vijver dichtgevroren eu de Koning kon den lust niet wederslaau om ook eens schaatsen te rijden. Hij begaf zich dan ook op het ijs, maar op een slechte plek gekomen, zakte hij er door. Natuurlijk was er hulp genoeg en binnen enkele oogenblikken wa9 de koninklijke drenkeling op liet droge gebracht en kon hij met een nat pak naar huis keeren. De Oostenrijksche Keizerin begeeft zich den 15n Februari op reis naar Engelend om daar aan de jacht deel te nemen.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3