Buitenlandscli Overzicht. Kunst, Wetenschap en Letteren. Wij hebben nog melding te maken van een paar voordrachten, alhier verleden week gehouden. Woensdag trad in het Nut op, de heer W. Zaalberg van Deventer. Zijn fraaie lezing was gewijd aan de poëzie, de poëzie in engeren en ruimeren zin, dus ook de poëzie des werkelijken levens. Een historische beschouwing leidde Spr.. tot de bedenking of niet onze eeuw over 't al gemeen arm is aan poëzie, daar de zorgen voor 't levensonderhoud bij dezen, bejag van stoffelijke goederen bij genen, ijzeren politiek van geweld bij anderen de schoone plant der poëzie in haar groei en bloei belemmeren. De degelijke lezing werd opge luisterd door de voordracht vau eenige fragmenten uit beroemde dichters. In de vergadering van het Departement van de Maatschappij van Nijverheid trad Vrijdag-avond als spreker op, de heer C. Hofman. Hij gaf een keurig gestelde en op zijn bekende talentvolle wijze voor gedragen fantasie ten beste, waarin de eeuwig wer kende natuur vergeleken werd bij een fabriek. Het was een schoon stuk, dat den leden een degelijk kunstgenot opleverde. Na de pauze vergastte de heer Hofman zijn gehoor nog op de voordracht van een zang (de Ille) uit de //Schepping7' van Ten Kate. Een aantal dames woonden de vergadering bij. Naar men verneemt heeft de kunstschilder Apol afgezien van het maken van het doek voor een pa norama. Men weet dat het bedoeld panoramastuk een reeks van tafereelen uit de Poolstreken zou moeten zijn. Wij meenen dat het jammer zou zijn, dat wezenlijk geniale kunstenaars hun talent gingen vermorsen met het verven van reusachtige tafereelen, te leveren per voet of per meter. Het heeft vrij wat voeten in de aarde gehad voor de beroemde schilderij van Hans Makart, //Intocht van Karei V te Antwerpen77, mocht tentoongesteld worden in de goede stad Bazel. In den Grooten Raad is lang en breod beraadslaagd of er geen termen waren om de tentoonstelling der schilderij niet slechts te verbieden, maar ook de lieden te vervolgen, die met het stuk reizen en zulks wegens het houden van onzedelijke vertooningen. Het zijn de naakte vrouwen-figuren op het stuk voorkomende, die 't hem gedaan hebben in de kuische oogen van een lid van dien eerwaardigeu Bazelschen Raad. De man beeft denkelijk ietwat gebazeld, onder den invloed der aanschouwing van 't tafereel. Ten slotte heeft de Raad toegestaan dat de tentoonstelling kon doorgaan. Eeu goede reclame voor de ondernemers. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Westdorpe bij Sas van Gent is een jongen van 13 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Bij een te Nizza gehouden wedren viel liet paard //Brasseur77 dood onder het rennen de jockey bekwam zulke ernstige verwondingen, dat men voor zijn be houd vreest. De JPatrie deelt mede, dat Woensdag op een el lendig zolderkamertje in eeu achterbuurt van den Faubourg St. Germain te Parijs, het lijk werd gevonden van zekeren Cantin, eeu man van 107 jaren. Op zijn tafel lag een briefje met de volgende woorden„Ik kan het niet langer uithouden; ik heb niets en 9terf van honger." En die man was een der veteranen van Napoleon I, nam aan de veldtochten in Egypte en Rusland deel en droeg de medaille van St. Helena. De schouwburg te Kroonstndt is Donderdag een prooi der vlammen geworden. De directeur en zeven andere personen kwamen bij den brand om. In de rue Jacob te Parijs heeft een verschrikkelijke moord plaats gehad. Een vrederechter, de heer Poulin de la Dreux, had 1.1. Donderdag-avond eeu familie- diner, waarbij ook de zoon van den huisheer, een jonge dokter tegenwoordig was. Toen deze laatste te 10 uur den trap afging, werd hij onverhoeds doodgeschoten door den concierge van zijn vader, een woest en onbehouwen persoon, die tengevolge van zijn gedrag zijn ontslag binnen drie maanden gekregen had en toen besloot zich te wreken. Ilij verborg zich daartoe in zijn slaapkamer, die uitzag op den trap, en richtte door een opening zijn geweer op den ongelukkige, die den trap afliep. Toen de andere dischgeuooten het schot hoorden, vlogen zij te hulp, maar de woestaard loste toen een tweede schot, waar door nog anderen ernstig gekwetst werden. Te vergeefs trachtte men den jongen dokter nog geneeskundige hulp aan te brengen; want hij was reeds een lijk. De moordenaar, Cubilier genaamd, heeft getracht zich zelf van 't leven te berooveu; hij is in de handen der justitie. Uit Transvaal zijn weinig nadere bijzonderheden bekend geworden. Een telegram van den 13en uit de Kaapstad meldt, dat de Engelschen op de Basuto's enkele negatieve voordeelen behaald hebben door het afslaan van aanvallen. Van den 14en wordt uit Pieterraaritsburg (Nata!) gemeld, dat de Boeren uit het Natalsche westwaarts zijn getrokken en Hebron in West-Grikwaland hebben bezet. Dit is vrij onduidelijk, daar Hebron niet in Grikwaland ligt, maar in 't Zuid- Oosten van den Oranje-Vrijstaat, op de grenzen van Basutoland. Die //Boers77, waarvan dit telrgram spreekt zullen dan denkelijk Vrijstaters zijn en geen Transvalers. Op een vraag van Fawler in 't Lager Huis, of de Regeering aan Portugal verlof had gevraagd om troepen over Delaguabaai in den Transvaal te mogen brengen, is namens de Regeering geantwoord, dat zij dit niet had gedaan en er ook niet aan denkt het te doen. Het trausporteereuvan troepen naar het oorlogstooneel wordt op groote schaal voortgezet, 't I9 of Groot- Brittannië een groote Europeesche mogendheid moet gaan bevechten. Droevige lauweren zal het oogsten. De correspondent van Daily News te Kaapstad meldt van den 13eu dat de Boeren een tweede proclamatie hebben uitgevaardigd, waarin zij de Engelschen be- schuldigeu liet eerste schot te hebben gedaan te Potchefstroom en eveneens bij Pretoria, waar zij eeu Boer zonder eenige voorafgaande waarschuwing hebben dood geschoten. Zij beklagen zich over het bombardement van Potchefstroom en stellen daartegenover, dat zij de gewonden van het 94e regiment met hun bagage naar Pretoria hebben doorgezonden. De door Sir. W. O. Lanvon, den administrateur van de Transvaal, uit geschreven belastingen waren, zegt de correspondent, de eenige aanleiding tot de geheele zaak. In Engeland zelf gaan de werkstakingen der mijn werkers op groote schaal aan den gang. Van de 60,000 mineurs in Lancashire zijn er 50,000 door de stricke- koorts aangetast. Het is reeds tot bloedige botsingen met de politie gekomen. Op een ander punt zijn naar men zegt de Fenians weder wakker geworden. Uit Manchester is van den 14en gemeld, dat te Salford een dynamiet-ontploffing heeft plaats gehad in eeu nmraunitie-loods nabij de kazerne. Dat gebouw werd grootendeels vernield. Men herinnert zich, dat een tijdlang de Fenians voor Engeland geweest zijn wat de Nihilisten voor Rusland zijn: lieden die met de grove schaar te werk gaan. Uit Ierland niets nieuws. In de Grieksche zaken is nog geen gat te zien. Het schijnt dat de Grieken denken: al mogen wij niet met de Turken vechten, als we maar een leening geplaatst konden krijgen, dan hadden we alvast wat en zou het Westen onze Oo9tersche dwaasheden betalen. Gemengd Buitenlandsck Nieuws. Volgens een gerucht zou de heer De Freycinet tot opvolger ran Albert Grévy, gouverneur van Algerië, worden benoemd. Sir Evelyn Wood, benoemd tot ouderkommandant der troepen in de Transvaal, is uit Engeland vertrokken. Het Temple-Bnr-raonument te Londen heeft 10,696 pd. st. ruim gekost, waarvan 5,266 pd. 9t. is besteed voor de fundeeringen en het metselwerk van den onderbouw, 2,152 pd. voor de marmeren standbeelden der Koningin en van den Prius van Wales, 1081 voor de bronzen versieriugeu en 1603 voor de bas-reliefs. Kroonprins Rudolf van Oostenrijk zal zich negen weken in Egypte ophouden. Behalve Alexandrië, Cairo, de Pyraraiden, de ruïnen van Thebe en Luxor en den Nijl, zal hij ook Jeruzalem eu Damascus bezoeken. Araina Bochetti, een danseres, die dezer dagen te Napels overleed, laat een fortuin van drie millioen lires 11a. En dan klaagt men er soms nog over dat de //kunst77 niet betaald wordt. Een schitterend fee9t is te Cairo gevierd ter ge legenheid van het huwelijk van H. H. Prinses Thewhideh Hatiem, schoonzuster van den Khedive, met Daoud Pacha, een afstammeling vati Mehemed Ali, den stichter der Egyptische dynastie. De bruidegom heeft acht jaren in Engelaud doorgebracht en zijn zoon Mustnphn Bey was luitenant ter zee in En gelschen dienst. In de laatste drie maanden zijn door de geweer makers van Birmingham wel 6 a 8000 revolvers naar verschillende oorden in Ierland gezonden. In de Daily News wordt er op gewezen, dat een langdurige oorlog in Transvaal de ondergang van Natal zou zijn, dat voor een groot aandeel leeft van de rechten, die van den Transvaalschen handel worden geheven. De kooplieden van Maritzburg en Durham zullen hun stem tegen den oorlog verheffen. Zij zijn voor de annexatie geweest omdat zij meenden, dat zij daardoor den handel op Transvaal zouden verbe teren, maar als het tegendeel blijkt, zullen zij van opinie veranderen. En, zegt de schrijver, men moet daarbij niet vergeten, dat ieder Hollander in Natal een rebel in zijn hart is en dat bijna ieder Engelsche farmer 9terk met de Boeren sympathiseert. In de Kaapkolonie wordt het tegenwoordige ministerie alleen nog staande gehouden door de stemmen van eenige Holland9che afgevaardigden, die het door sommige landbouw-maatregelen heeft gewonnen. Er i9 nu Veel kans, dat die leden zich hij de oppositie zullen voegen en dat een nieuw ministerie met sterke Hollandsche symphnthieën zal optreden, misschien met een Hol- landschen premier. Kerk- en ÊScliool nieuws. Beroepen te Biervliet ds. E. M. vsn IJzendijk te Kattendijke; te Axel ds. F. Fortuin te Bruinisse; te Maastricht ds. Gheel Gildemeester te Wilhelminadorp. Bedankt voor Nisse. Borssele door ds. H. van Selma te Te Middelburg is plotseling overleden de heer B. H. Carp, leeranr bij de Engelsche gemeente aldaar en te V!i9singen. Hij zou den 23 dezer zijn 50jarige ambtsvervulling hebben kunnen vieren, hadde de dood hem niet aan zijn kring en talrijke vrieudeu outrukt. Naar we vernemen bestaat de voordracht ter be noeming van een hoofdonderwijzer te Renesse uit de heeren L. H. Dormaar, P. Nieuwdorp en J. v. d. Ende, onderwijzers respect, te Axel, Dreischor en Nieuw- en St. Jooslaiid. Door den Gemeenteraad van Zaaraslag is besloten tot de oprichting van nog twee openbare scholen, waarvan een op Othene en een in den Grooten Huissenspolder. Er zijn weinig ziekten, welke zoovele geneesmiddelen in het leven hebben geroepen als het Asthma. De meeste dezer middelen, min of meer onvoldoende, zijn in een welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonderenswaardige werking der teer op de longen, en de slijmdeelen in het algemeen, heeft talrijke proefnemingen uitgelokt, waaruit thans blijkt, dat een der beste behandelingen tegen Asthma bestaat in de aanwending der «Teercapsules van Guyot." In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd ingenomen, een snelle verlichting; wij voegen er echter bij, dat wanneer de kwaal reeds verouderd is, men gedurende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaanoverigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden, zijn de zieken zelden geneigd het gebruik der Teercapsules af te schaffen, alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van be handeling komt op zeer geringe kosten te staan, on geveer 5 a 7% cent per dag. Sedert de heer Guyot het gebruik van teer opgang heeft doen maken, door het toe te dienen onder den vorm van capcules, zijn er talrijke namaaksels in de wereld gebracht. Ofschoon zijn fabrieksmerk geregeld in Holland gedeponeerd is, heeft men getracht het zoo goed mogelijk na te maken. De vervalschers en namakers hebben slechts één doelnamelijk het publiek op een dwaalspoor te brengen. Ton einde het publiek in de gelegenheid te stellen de echte «Teercapsules van Guyot" te herkennen brengen wij hun in herinnering dat de etiquetten dei- flacons de driekleurige handteekening dragen van «E. Guyot."

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3