Te Vlissingen is velleden Doi^dep^aK jf^le vroegere een Lees- artreenm gebplmd. De lieêr Jolis,JL),y5£jin£kJib 1 d bij die geledeïdiejil een re(^ wnnmiM]^j Jn Jierinnei'ing bracht, He^vi'oejKy1 te ^Mpsinggjij 'irp lust voorkennis en wetBftchap Mm^ndi^ftewe^gi *Avas, waarvan bet //Zeeinv® Ge^WsqlninjKii Wetenschappen", te Vlis- siiigen 9 17f|wopgeriJpl, en later naar Middelburg veqflafrt^""eenneurtjS opleverde. De boekerij van het nu geopende Leesmuseum wordt eigendom der gemeente. In de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg zijn herbenoemd tot voorzitter mr. W. C. Borsiustot ondervoorzitter mr. G. N. de Stoppelaar, beiden voor 1 jaar. Tot secretaris werd benoemd voor 3 jaar, mr. B. Fokker. De bode A. Tapper werd herbenoemd. Donderdag heeft in het strand voor den Sophia-polder naar de zijde van den Anna-Frizo-polder een oever- afschuiving plaats gehad, naar het schijnt nog al van belangrijke afmeting, zoodat de laagwaterrand op dat punt met eenige meters lengte den dijk is genaderd. Volgens in Den Haag ontvangen particuliere tij dingen moet een stoombarkas van de Borneo te Edi (Noordkust van Atjeh) met man en muis zijn vergaan. De luit. ter zee 2de klasse Wiggers (wiens dood reeds gemeld is) en zes der opvarenden moeten bij dat ongeluk zijn omgekomen. De N. Rolt. Ct. erkent, dat de verkiezing van den heer Voorhoeve tot lid van den gemeenteraad, eene nederlaag is voor de liberale partij te Rotterdam maar die nederlaag is vrij kalm in Rotterdam opgenomen, omdat bij de eerste stemming de liberale kandidaten reeds 300 st. meerderheid hadden. Bij de herstemming hebben onderscheiden liberalen voor den anti-revolu tionair gestemd, om hem in de gelegenheid te stellen, in de onderwijszaak het drijven zijner partij te schande te kunnen maken; anderen hebben zich onthouden. Dat is een teeken, dat de toestand niet gezond is de verschillende liberale kiesverenigingen stellen elk hun kandidaat, ze doen dat met kleine meerderheden dat geeft verdeeldheid, gemis aan samenwerking de eene vereeniging wil de andere eene vroegere nederlaag betaald zetten. Zóó wordt door haspelarij en antagonisme van gelijkdenkenden de zaak der liberalen bedorven, en het spel der clericalen gespeeld. De vijand ziet dat met innig welgevallen aan. De clericalen verfoeien elkander onderling; zullen de liberalen, die het in beginsels eens zijn, hun zege gemakkelijk maken? De liberalen moeten in talrijke vergaderingen goede kandidaten kiezen en er voor zorgen, dat Rotterdam aan de spits vau den vooruitgang blijve slaan. Het N. v. d. D. verneemt, dat de Minister van Waterstaat enz. zich bereid verklaard heeft, de prijzen uit te reiken, welke op de jongste zuiveltentoonstelling te Londen door de Nederlandsche inzenders behaald Eu dan mag ik terugkomen om Babet te huwen vroeg ik. Mijn oom glimlachte ter sluiks en zonder een rechtstreeksch antwoord te geven, zeide hij: Het overige zij den wil des hemels overgegeven. Nu, gij zijt voor mij de hemel en ik geloof in uwe goedheid. O, Oom maak u dan dat Babet me niet vergeet; ik zal werken om haar te verdienen. Toen wees mijn oom me weder naar het dal, dat meer en meer door het warme gouden licht over stroomd werd. Zie daar de hoop, sprak hij. Je moet geen oude man wezen zooals ik, Jan. Mijn sermoen moogt ge vergelen, maar de onschuld van deze landouwen moet ge behouden. Het veld denkt aan geen herfst; het houdt zich enkel bezig met vreugde en vroolijkheid; het arbeidt, zorgloos en moedig. Het hoopt. We gingen naar de pastorie terug, langzaam voort- wandelende door het gras, dat de zon nu had opgedroogd en we praatten met aandoening over onze aanstaande scheiding. Het ontbijt was koud, gelijk ik had voorzien maar dat kon me weinig schelen. Telkens als ik oom Lazarus aankeek, kreeg ik de tranen in de oogeu. En als ik aan Babet dacht, dan klopte mij 't hart alsof ik zou stikken. Ik weet niet meer wat ik verder dien dag uitvoerde. Ik ben, geloof ik, onder de wilgen gaan liggen aan den waterkant. Mijn oom had gelijk, de aarde arbeidde. AR ik mijn oor tegen het gras legde, was het mij alsof ik aanhoudend geluiden hoorde. Toen ging ik mijn le -en overdenken. In 't gras gedoken tot tegen den avond maakte ik een levensplan op, gewijd aan den arbeid en ik stond als tusschen Babet en oom Lazarus. De krachtige jeugd der aarde was mij in de borst gedrongen, die ik tegen de algemeeue moeder aandrukte en soms verbeeldde ik mij een dier flinke wilgen zijn, die rondom mij tierden. Van 't middagmaal kon ik niets nuttigen. zijn. Dag en plaats dezer plechtigheid zullen later medegedeeld worden. Heden is er verandering gebracht in het uitbetalen der postwissels, welke verandering voor vele bewoners van het platte land van groot gerief zal zijn. Thans zal het bedrag der wissels door den postbode aan de geadresseerden bezorgd worden, zonder dat daar voor extra bestelloon aan de administratie betaald of //fooitjes" aan den besteller gegeven behoeven te worden. Velen, maar vooral zij, die op verren afstand van de kom der gemeente wonen, zullen zeker met deze gunstige beschikking zeer ingeuomen zijn. De postboden zullen het bedrag der wissels alleen aan die geadresseerden thuis bezorgen, die meer dan 20 minuten of meer afstand van een hulppostkantoor wonen. I11 de iV. R. Ct. wordt er tegen gewaarschuwd, in de zaak van de Transvaal niet te groote warmte aan den dag te leggen. Het adres van prof. Harling aan de Britsche natie was gematigd en kalm; daarbij moet het vooreerst blijven. De Daily Neios zeide reeds dat het e'ujen rechtsgevoel Engeland kan brengen tot beslechting van 't geschil op vreedzame wijze, maar dat de Britten niet door adressen uit Holland in den eenen of anderen zin op zich konden laten inwerken. De publieke opinie is wakker in Engeland. Het adres uit Holland heeft nuttig gewerkt, dit is zeker; het blijkt uit wat de pers algemeen daaromtrent zegt. Maar trop de zèle willen ook prof. Hurting en zijne vrienden niet. Wij raeenen dan ook te kunnen melden, dat uit dat oogpunt in eene vergadering van enkele hoogge achte ouderteekenaars besloten is, het adres niet te Londen door eene commissie te doen overbrengen, maar zich voorloopig bij algemeeue verspreiding van het adres bij eenige duizenden te bepalen. Of onze diplomatie bij de Britsche regeering geene stappen zou kunnen doen, op de meest voorzichtige wijze, om blijk te geven van 't medegevoel, dat Nederland voor de Hollanders in de Kaap gevoelt, is eene andere vraag. Waar voor de belangen van Montenegrijnen, Bul garen, Grieken enz. door de kabinetten wordt geijverd, kon ook voor de Afrikaansche boeren wel een woord wordeu gesproken, 't Rolt. Nieuwsbl. vraagt, of onze Regeering weer zal wachten op een fait accompli. Het Brusselsche blad le Nord meent ook, dat onze Regeering wel eenige stappen kon en behoorde te doen. Daar uit genomen schietproeveu met prismatisch buskruit, weinige jaren geleden bij de Marine ingevoerd ten gebruike bij hel achterlaadkanon van 28 cM., de mindere geschiktheid 'van deze buskruitsoort voor dergelijke zware vuurmonden gebleken is, heeft de Minister van marine bepaald, dat het vooreerst niet meer zal worden aangeschaft. Het comité, dat zich in Parijs gevormd heeft tot het inzamelen van gelden ten behoeve der slachtoffers Zonder twijfel begreep mijn oom de gedachien, die mij zoozeer vervulden, want hij hield zich of hij mijn weinigen eetlust niet opmerkte. Zoodra ik gevoegelijk kon opslaan, haastte ik mij om weder buiten in de vrije lucht te komen. Een frisch windje toog de rivier op,, die ik in de verte hoorde kabbelen. 't Licht des hemels was heel zacht. Het dal strekte zich uit als een zee van schaduw, grenzen loos, zacht en doorschijnend. Er waren onbe stemde geluiden in de lucht, een soort van harts tochtelijke siddering, als een breed vleugelgeklep, dat over mijn hoofd ging. Het gras gaf een scherpen frisschen geur van zich. Ik was uitgegaan om Babet te zienik wist dat ze alle avonden naar de pastorie kwam en ik ging achter een haag in hinderlaag liggen. Ik was al mijn beschroomdheid van 's morgens kwijt; ik vond het zeer natuurlijk, dat ik haar daar opwachtte, dewijl ik haar liefhad en ik haar moest bekend maken met mijn vertrek. Toen ik haar rokken in 't halfdonker zag schemeren kwam ik stil vooruit en mompelde heel zacht: Babet, ik ben hier. Zij herkende mij niet terstond en schrikte een weinig. Toen ze mij had herkend scheen ze nog meer verschrikt, 't geen mij zeer verbaasde. Is u dat, mijuheer Jan, zei ze. Wat doet ge daar? wat wilt ge Ik was nu bij haar en greep haar hand. Ge houdt veel van me, niet waar? Ik wie heeft u dat gezegd Oom Lazarus. Zij stond verslagen. Haar hand begon te beven in de mijne. Daar ze deed of ze wilde wegloopen, greep ik ook haar andere hand. We stonden nu vlak voor elkaar, in een soort van inham van de haag en ik voelde Babel's hijgenden adem langs miju gelaat. Rondom was de koelte en de huiverige stilte van den avond. van den jongsten watersnood, heeft, volgens mededeeling in de Staats-Courant, reeds f 20U0 voor dat doel ingezonden. 's Heiitogenbosch, 8 Jan. Nadat reeds vele détails omtrent den toestand der overstroomde streken zijn vermeld, is het voor velen wel noodig zich, desnoods met de kaart in de hand, een algemeen overzicht omtrent deze streek te verschaffen. Wij zullen daartoe beginnen met het Land van Heusden. Zooals men weet, staan de overlaten van Beers in nauw verband met die op andere plaatsen, b.v. te Bokhoven, te Vlijmen en te Baardwijk. Gewoonlijk werkt de Baard- wijksche overlaat ook, wanneer die bij Beers weiken, doch terwijl b.v. in de jaren 1788, 1790, 1822, 1823, 1829 en 1835 de Baardwijksche overlaat werkte, zonder dat de Beersche overliepen, had in de jaren 1785, 1801 en 1802 het omgekeerde plaats. Hoe het pok zij, het Beersche Maaswater, zoowel als dat van de bovenstreken, loopt, zoo niet bij Bokhoven, Heerenwaarden of Crevecoeur, dan toch lang9 Baard wijk af, zonder binnen het Land van Heusden te komen, tenzij (zooals nu) bij doorbraak. Het bij Heusden afgedamde Oude Maasje vormt de grensscheiding tusschen het Land van-Altena eenerzijds en dat van Heusden met de Langstraat aen de andere zijde. Dit land van Heusden 1111 wordt van de overige polders (van de Langstraat) weder afgescheiden door eene bedijking, die om Drunen heen gaat en duidelijk op alle kaarten in het oog valt, latende aan hare westzijde tusschen Drunen en Baardwijk een laag gedeelte onbedijkt; dit is de bovengenoemde Baardwijksche overlaat. Nog meer westelijk bevinden zich de gezamenlijk ingedijkte polders van Baardwijk, Waalwijk, Besoijen, Sprang enz. Zuidwaarts loopt het over den Baardwijkschen overlaat stroomende water op tegen de hooge gronden, de zoogenaamde Drunensche duinen, die een peil hebben van gemiddeld 6 M. A. P. Tot het eigenlijk zg. land van Heusden behooren dus slechts de polders van Drunen, van Oudheusden en Elshout, van Onsenoort en Nieuwkuyk, de binnen- polder van Vlijmen, de polder het Herptsche veld en de binnenpolder van Hedikhuizen. Deze behooren allen tot het gebied van het binnengedijkte-Oude Maasje, dat als het ware van al deze polders de boezem uitmaakt. Eigenlijk belmoren van de 3020 heet. van dit gebied slechts 2150 tot het boezemlaud en wateren, in gewone omstandigheden, de andere landen vrij af. Dit Oude Maasje heeft bij Doeveren een uitwateringsluis, wier slagdrempel op - 0,94 M. (A. P.) ligt en die een wijdte van 4,27 M. heeftterwijl de polder van Oudheusden en Elshout mede een sluis tot gezegd einde bezit in de sluis genaamd //het Poldersheil", benevens de z.g. Oudheusdensche uitwateringsluis, allen gelegen in den noorderbaudijk van het Oude Maasje. Een en ander met dien verstande, dat de waterloozing van den Oudheusdenschen en Elshoutschen polder enz. op het boezemland van het Oude Maasje eerst dan aanvangt, wanneer het (zooals nu) over de bedijking van dat riviertje vloeit; terwijl,het Herptsche veld en Ik weet niet, stamelde het lieve kind, ik heb dat nooit gezegd. Mijnheer de Pastoor heeft me ver keerd verstaan. Ocb, toe laat me gaan, ik heb haast. Neen, neen, hernam ik, je moet weten, dat ik morgen ga vertrekken, en je moet me beloven, dat je me altoos zult liefhebben. Ga je morgen weg O, Hoe zoet en hoe teer zei Babet dat! 't Is of ik nog haar stem hoor, zoo vol bezorgdheid en zoo vol liefde. Zie je wel, riep ik op mijn beurt, dat oom Lazarus mij de waarheid gezegd heeft. Hij liegt ook nooit. Ge bemint me, ge hebt me lief, Babet! Dezen morgen hadden uw lippen 't ook al stilletjes tot mijn vingers gezegd. En we gingen daar aan den voet van de haag zitten. De herinnering aan mijn eerste verliefde gesprek is mij bijgebleven, met al zijn vrome onschuld. Babet luisterde naar me als een zusje. Zij was nu ook niet bang meer en vertelde mij de historie harer liefde. En toen kwamen er plechtige eeden, naïeve bekente nissen, plannen zonder eind. Zij bezwoer me niemand te zullen huwen dan mij, ik zwoer, dat ik door arbeid en teederheid harer waardig zou worden. Er zat een krekeltje achter de haag, dat ons gekeuvel met zijn zang der hope begeleidde, en het geheele dal fluisterde in de schaduw en scheen er- schik in te hebben ons zoo zacht te hooren keuvelen. Toen we scheidden vergaten we elkaar te omhelzen. Toen ik weer op mijn kamertje kwam, was 't mij of ik daar op zijn minst sinds een jaar niet geweest was. Die korte dag scheen mij een eeuwigheid vau geluk toe. Dat was mijn lentedag, de zwoelste, de geurigste van mijn leven; als ik daaraan denk, dan is me dat 1111 nog als de bewogen stem van mijn jonge leven, die uit de verte tot mij komt. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2