Buitenland. De Leidsche student v. D.3 die onlangs door de rechtbank te 's Hage was veroordeeld wegens het mishandelen van een politie-agent te Leiden, is thans door liet gerechtshof te 's ITage vrijgesproken. Naar men verneemt zal eerlang uitvoering gegeven worden aan hel reeds lang bestaande plan van een wekelijkschevi stooomhooulienst voor vrachtgoederen enz. tusschen Ter Neuzen en Londen. De beide maatschappijen der spoorwegen van Ter Neuzen op Mechelcn en op Gent zullen de onderneming op touw zetten, die den naam zal dragen van the Com mercial Railway Company. Blijkens het verslag in de Staats-courant heeft de commissie voor de Algemeene Verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1880, onder bescherming van Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin, in 't gelieel ontvangen f 186.676,bij de aigem. vereen, commissie te Amsterdam is gestort f 169,000 en 2731,60 francs. Het saldo dat nog gestort zal kunnen worden tia afdoening van alle kosten op de openbaarmaking der rekening en op de eindwerkzanm- heden der verlotings-commissie bedraagt 694-,54. Hieruit blijkt o.a, dat ondanks de booge bescherming, waardoor kosten voor gebouwen, bewaking enz. aan merkelijk verlicht zijn, toch nog nagenoeg 8,4 van 't bedrag is verloren gegaan aan onkosten, vóór nog 't geld in handen der commissie voor den watersnood was, waar natuurlijk een nieuwe onkosten-rekening aanving, al was die ook minder zwaar. In Friesland heeft zich reeds een eigenaardig bezwaar voorgedaan, naar aanleiding van de wijze waarop door de toepassing van de wet van 1878, bepaaldelijk wat betreft de teruggaaf der 30 in de kosten voor 't onderwijs, wordt opgevat. In de gemeente Menal- dumadeel had de gemeenteraad n.l. ook gerekend op 30 0/ restitutie in de kosten van aflossing en renten van geldleeningen ten behoeve van 't onderwijs. Gedep. Staten van Friesland hebben bezwaar gemaakt de be- grooting voor 1881 goed te keuren. Het gemeentebestuur maakt echter bezwaar de begrooling te wijzigen en heeft zich nu beroepen op den Raad van State. In een blad, verschijnende ergens in Oost-Friesland, heeft de redactie verteld, dat de moordenaar de Jongh iemand is die van ouden adel afstamt, en wel van Hugo Oapet en Willem van Oranje. Als men nu nog wat hooger was opgeklommen en hem had doen afstam men van Adam en Eva, dan zou men minder ver van de waarheid zijn geraakt. Volgens de Landbouw-Ct. is het niet altoos voor- deelig ora voor den verbouw van groenten nieuw zaad te nemen. Voor sommige groenten komt liet beter uit zaad te nemen dat eenige jaren oud is. Dit zou bepaald 't geval zijn met augurken, meloeueu, kalebassen en boonen. De planten van oud zaad maken minder blad en meer vrucht. Oud saladezaad levert planten, die niet zoo licht doorschieten, zoo ook met oud spinazie- en radijszaad. Daar moet wel iets van aan zijn. Niet enkel dat oud zaad minder sterk groeit, 't komt soms zelfs in 't geheel niet op. Ons hebben zaadkoopers althans meermalen spiuaziezaad, radijszaad en slazaad in de handen gestopt, dat in 't geheel niet opkwam. Dit moet dus wel oud geweest zijn. De heer Carl Baijer, solo-violist van den Kon. Franschen schouwburg te 's Gravenhage, verklaart bij advertentie, naar aanleiding van liet incident in zake het rechtsgeding de Jongh, dat hij den persoon van Willem Mad anus de Jongh nimmer vioolles heeft gegeven en evenmin dien persoon ooit heeft gezien, gesproken of gekend. In de laatste zitting der Tweede Kamer heeft zich een incident voorgedaan tusschen den Voorzitter Mr. W. H. Dullert en liet lid Jhr. F. de Casembroot, dat later gebleken is tot onaangename gevolgen aan leiding te hebben kunnen geven. De heer Dullert, reeds in zijn woonplaats Arnhem teruggekeerd, en van de onaangename spanning onderricht door den heer Schimmelpenninck v. d. Oye, heeft zich gehaast aan den heer de Casembroot een open en ridderlijk schrijven te richten, waarin, zoo er een misverstand heeft plaats gehad, daarvan opheldering wordt gegeven en waarin hij voorts den heer de Casembroot, zoo deze zich gekrenkt of beleedigd achtte, openlijk zijn leedwezen daarover te kennen geeft met de betuiging zijner achting. De heer Dullert schrijft, dat hij dit gaarne in de Kamer zou gedaan hebben, docli daar 't thans vacantie is, doet hij het in de dagbladen. De Standaard, zicli den officieelen monitedr achtende van den zich onfeilbaar wanenden gereformeerden paus, kan niet velen dat zij soms wederstreefd en nog al eens tegengesproken of op de vingers getikt wordt door geestverwanten, met name door het Wageningsch Weekblad. Geestverwanten kent do Stand. eigenlijk niet, wel blinde aanhangers die 't per inde ac cadavre zich laten welgevallen. Nu heeft de Stand. het W. W. weer erg beknord, omdat het zoo tegen spreekt wat de Stand, toch decreteert dat onorastootelijk waar is. Het W. JV. is ondeugend genoeg om toch behoudens eenheid ten aanzien der objectieve waar heden, een eigen opinie te willen hebben aangaande de ondergeschikte punten en bijzaken. Ais de kemp hanen in 't zelfde hok maar eerst liever uitmaakten welke wel die objectieve waarheden zijn; want dat is 't juist dat de Stand, velerlei subjectieve meeningen voor objectieve waarheden uitgeeft en wil aangenomen zien. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Botterdam Mr. S. A. Veiling Meinesz, lid der Tweede Kamer, schoonzoon van den heer den Tex, burgemeester van Amsterdam. Z. M. heeft herbenoemd tol burgemeester van St. Annalnnd A. J. Bierens; van Krabbendijke 1). P. Dominions; van Oosl-Kapellc Mr. I. G. Sprenger; van Stoppeldijk 3. Vereeckenvan Tholen C. J. de Vulder van Noorden; van Westdorpe N. Kerckhaert; van Wolfaartsdijk Mr. C. P. Lenshoek, Z. M. heeft benoemd tot commies ter inspectie van de directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Middelburg J. J. G. van Wioheren, surnumerair aldaar. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1881 be noemd tot burgemeester der gemeenten Veere en Vrouwepolder G. P. Wijnmalen, le luit. van liet O.-l. leger, aan wien tevens met ingang van denzelfden dag eervol ontslag met pensioen wordt verleend uit den militairen dienst. Z. M. heeft met ingang van 31 December 1880, op verzoek en met dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan M. Mazure als burgemeester van Groede en Nieuw vliet en aan D. Bekaar als burgemeester van IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat en Waterlandkerkje. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Tienhonderd eu Zwarte; en benoemd tot gezworen voor den Deurloo-polder W. Bogert Lz.tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteus waterschap Oud- en Jong-Breskens J. van Male. Kunst, Wetenschap en Letteren. Prof. dr. G. van Overkeek de Meijer te Utrecht is door den Minister van openhaar onderwijs en schoone kunsten in Frankrijk benoemd tot //officier d' Académie de 1' lnstitut de France". Te Vlissingen heeft zich eene commissie gevormd ter inzameling van gelden voor een gedenkteeken aan de nagedachtenis van de aldaar geboren aehtiende- eeuvvsche schrijfster Elisabeth WolfDekker. De commissie, die vooral de medewerking inroept der vader- landsche vrouwen en dochteren, bestaat uit de heeren A. Smit, burgemeester van Vlissingen rar, G. N. de Stoppelaar, voorzitter; mr. F. N. van der Bilt, le secretaris; Jobs. Dyserinck, 2e secretaris; Th. van Uije Pieterse, penningmeesterJ. C. Altorffer, J. J. L. Luti, F. Nagtglas, H. L. F. Pisuise en P. Forbes Wels. Reeds heeft een zeventigtal letterkun digen zich bij die heeren aangesloten. Daaronder bevinden zich de schrijfstersVV. Maclaine Pont, (D. van Hasseld), E. J. Hasebroek, Louise Stratenus, mevr. van Walree-Gobée (Ohristine Muller), Yirginie Loveüng, mevr. Bosboom-Touissaiut, Josephine Giese, A. Opzoomer (A. S. C. Wallis), Op den zolder van een hnis te Essingen bij Landau is onlangs een gewichtige vondst gedaan, bestaande uit een kistje met ongeveer 100 koperen platen, ge graveerd door Jan Luijken (geb. te Amsterdam 1643 en aldaar overleden in 1712) en behoorende bij het werk //Spiegel der Martelaars", dat in de tweede helft der 17e eeuw werd uitgegeven on waarvan men mede een in varkeusleder gebonden exemplaar vond. De pj^ten, die nog zeer goed te gebruiken zijn, bevinden zich op het oogeublik in het bezit van den spoorwegbeambte Ed. Herm, te Lambrecht in de Pfalts, die voornemens is ze te verkoopen. Door bel IC. IC. Aardrijkskundig Genootschap te Weenen is een circulaire verzonden om inschrijving te verkrijgen voor een nieuwe expeditie, welke dr. Emil llolub van plan is in Centraal-Afrika te onder nemen. Het is zijn voornemen, van eenig punt uit de Kaapkolonie te vertrekken en zich verder naar den Zambezi te begeven, waar hij de onderzoekingen wenscht te voltooien van de Maroetse Maboenda landstreek, die op zijn eerste reis afgebroken was door liet vergaan zijner boot en hel verlies van zijn voorraad. Dit gedaan zijnde, wil hij de waterscheiding overtrekken tusschen den Zambezi en den Kongo en dan de weinig bekende bronnen dezer laatste rivier bezoeken. Daarna wil hij trachten de gewichtigste aardrijkskundige vraagstukken op te lossen, welke aan de rivier Welle verbonden zijn, en eindelijk wil hij door Davfoer zijn weg nemen naar Egypte. l)r. llolub meent, dat deze expeditie door hel Afrikaansche binnenland, van het zuiden naar het noorden, drie jaren zal duren en dat, ter bestrijding der kosten, een som van meer dan 5000 pond sterling noodig is. JEng-elandL Transvaal. Uit de nader ingekomen berichten blijkt, dat het bloedbad van Leidenburg niet zoo groot is geweest als de eerste berichten deden gelooven. Er zijn slechts een 30 Engclsche soldaten gedood of gewond, de overigen zijn wel allen door de Boeren gevangen gemaakt, doch na ontwapend te zijn, weder losgelaten met vergunning de reis naar Pretoria voort te zetten. Zoo kan 't dan ook zijn, dat het vaandel geborgen i9 kunnen worden. Ondertusschen hebben de Engelsche bladen het gebeurde reeds wijd en breed uitgemeten en beschouwd op hun wijze, n.l. als zouden de Boereu de Engelschen, die ongewapend waren, verraderlijk hebben overvallen op 't oogeublik dat zij bezig waren de wagens van 't konvooi uit de gaten van tien weg te trekken. Zij schreeuwen wraak tegen do Boeren. Alleen de Rail Mall Gazette is eerlijk en flink genoeg om daarin niet mede te doen en een geheel andere, voorstelling van de zaak te geven. Volgons de RM. G. hebben de Boeren geheel volgens de regelen van 't krijgsgebruik gehandeld. Zij overrom pelden het transport eu eischten van de soldaten dat zij zich zouden overgeven. Tot antwoord grepen dezen naar de wapens; men kwam tot een gevecht en de Engelschen moesten het onderspit delven. Dat is, zegt de R.M. Gde gewone loop van zaken in den oorlog. Stilzwijgend eikent dit blad der Boeren recht, om, nu zij de vaan der Republiek openlijk hebben opgestoken, zich ook als verdedigers daarvan te> doen kennen. Het fnsilleeren van den gewezen Transvaalscheii komraandant Raafe en van drie Engelschen te Potohef- stroom vat de F. M. G. ook op als in den regel van het eerlijk krijgsrecht, daar deze lieden begonnen waren met op de republikeinen te schieten, toen dezen de vlag plantten. Zwitserland. De pas gekozen president van den Zwilsevschen Bond, de heer Anderwerf, heeft zich in een boscbje aan den weg buiten Bern met een pistoolschot van liet leven beroofd. Denkelijk heeft de ongelukkige gehandeld in een vlaag van groote zwaarmoedigheid tengevolge van lichaamslijden en bijkomend verdriet wegens de aanvallen zijner politieke tegenstanders. Bij de lijkopening is gebleken, dat hij leed aan een hartkwaal (groothartigheid) en tevens aan verstijving der aderen ii) de hersenen eu het overige van 't lichaam. De heer Anderwert had reeds maandenlang veel geleden van zenuwpijnen, en hierbij kwamen nu nog de vinnige en kwaadaardige aanvallen legen hem in eenige kranten, waarvan hein nog op den dag van ziju zelfmoord onderscheidene in handen waren gekomen. Gemengd Bnitenlandsch Nieuws. Zoo men weet is er onlangs in het kleine vergeten republiek-je Andorra, in de Pyreneeën, een conflict ontstaan tusschen de regeering en een partij van de ingezetenen, welke laatste wil dat de regeering haar toeslemming' zal geven tot de oprichting van eeu speelbank. De Andorreeztm misgunnen zeker aan Monaco 't privilegie van zulk een hinderlaag voor de fortuinen van het noorden. De regeering is in haar stelling gehandhaafd door de hulp der Fransche grensbeambten, die zij had ingeroepen om de orde le bewaren. Nu hebben echter de ontevredenen van hun zijde de bescherming ingeroepen van den bisschop van Urgcl, dat in Spanje ligt. Zij hebben zelfs iets meer gedaan eu de soevereiniteit over hun landje aan dien bisschop opgedragen. Deze heeft daarop de meening van den paus ingewonnen en 't advies of de instructie van Leo XIII luidt: pak in als ie kunt. Zoo komt 't wereldlijk gebied in Europa geheel onverwachts en ongevraagd terug. Alen ziet dat de Heer de zijnen kent. In de Berlijnsche Vereeniging van ambtenaren heeft de Geheim Ober justizrath Starke geconstateerd, dat er te Berlijn op uit. December 1S79 nog 3239 woningen waren, die geen enkel vertrek hadden, waarin gestookt kon worden.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3