ZIERIKZEESCHË COURANT. voor liet arroitls- juèta Zieril i860. No. 103. Woensdag 29 December. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BERICHT! NIEUWJAARS-FELICSTATIËN 15 cent per Advertentie. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald. 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dug voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKE\5IA\. Voor hen, die met het aanstaand Nieuwjaar van het Advertentie-Blad wensehen gebruik te maken tot het plaatsen van wordt daartoe gelegenheid gegeveli in liet eerstuitkomend uommer van dat blad, 't welk Zaterdag 1 Januari's morgens vroeg verschijnt; aan de lezers buiten de stad wordt het Vrijdag avond verzonden, zoodat ook die het Zaterdag 's morgens vroeg ontvangen. De prijs van dergelijke Advertentiën is Brengt de groote geleerdheid tot razernij li. Men kent thans den uitslag der debatten in den Roiterdamschen gemeenteraad: het middel baar onderwijs, zooals de hoogere burgerscholen met 3- of 5jarigen cursus dat geven, is verklaard het eenige goede to zijn. Enkel bij wijze van concessie zal er nog een enkele gelegenheid voor meeruitgebreid lager onderwijs blijven. De ouders, die daar niet terecht kunnen of willen, zullen naar de bijzondere scholen dienen te gaan. Dit verschijnsel is niet vreemd: er is hij de middelklasse der natie zeker geloof in liet wonderdadig vermogen der hoogere burgerscholen ontstaan en thans gevestigd, dat men eerbiedigen moet, waarmede rekening gehouden moet worden. Van regeeringswege zijn ook aan de gediplo meerden van de hoogere burgerscholen eenige niet te verwerpen privilegies toegekend, die dat geloof niet weinig versterken, 't Is de vraag maar of dat alles genoegzaam is om tegen tal van teleurstellingen op te wegen. Wij stellen het middelbaar ouderwijs op hoogen prijs voor degenen, die er vatbaarheid voor hebbendoch deze waardeering, dat geloof, die bevoorrechting, dat alles zou niet baten, als toch bij de uitkomst moest blijken, dat deze niet aan de verwachtingen beantwoordt, noch beantwoorden kan. Inderdaad, we vreezeu dat het kleine getal goedgeslaagden te duur wordt gekocht voor het ongelijk veel grooter getal geheel of ten deele mislukten. Het wil er hij ons niet in, dat die vele halfafgewerkten of mislukten er niet veel beter aan toe zouden geweest zijn, zoo zij de middelbare school nimmer gezien hadden. Laat ons even zien waar de geslaagden blijven. Een deel van hen blijft bij 't onderwijs. Vau lieverlede zal het er toe komen, dat de middelbare school haar eigen leeraars kweekt. Tot nog toe geschiedde dit slechts bij hoogst zeldzame uitzondering, et pour cause! Maar dat zal op den duur zich wel zoo schikken, dat de school om zoo te zeggen zichzelf in wetenschappelijken zin kan bedruipen. Te wensehen is dit zeker. Nemen we aan, dat op die wijs tien percent der geslaagden een gevestigde bestemming vindt. Een aantal gaan naar Delft; doch het is uu reeds niet te ontkenne i, dat de markt daar al overvoerd is. Er zijn nu reeds veel te veel adspiranten voor de civiel j genie, voor 't ijkwezen, voor de landmeterij, voor alles. Wat geeft het bovendien of ieder timmermansbaas of metse laarsbaas zich ook al eiviei-ingenieur kan noemen; ook de niet gediplomeerden kunnen dit evenzeer. Dan heeft men de technologen. Enfin, men kan daaromtrent meer vernemen in de weinige fa brieken, die we hebben. Nortom, voor de alzijdig ontwikkelden, die wezenlijk niet glans geslaagd zijn, is op den duur, ja reeds nu geen goed heenkomen te zien. Voor andore vakken, zooals de rechten, de theologie, de medicijnen, is de middelbare school niet, berekend. Maar we meenen, dat ze ook niet berekend is voor die velen, die eenvoudig een eenigszins beschaafde opvoeding verlangen en verder wetenschappelijke ontwikkeling in een bepaalde richting, voor een of ander vak of industrie. Slot volgt. Noojidgouwe, 25 Dec. Op lieden avond vierde de Zangvereeiiiging //Euphonia# te Noordgouwe haar eerste jaarfeest, onder directie van den hoofdonderwijzer den heer M. Walrave van de Garde, met begeleidende pianomuziek door den heer J. Vorstheuvel Labraud Fz. van Zierikzee. De gemeenteschool, daarvoor welwillend afgestaan, was nauwelijks voldoende om de vele opge- komene geïntroduceerde)) te bevatten. Met gespannen verwachting verbeidde men de aangekondigde opvoering door een veertigtal zangeressen en zangers, waaronder er velen waren, die vóór een jaar nog nimmer eenig zangonderwijs hadden genoten. De uitkomst was echter verrassend en ging veler verwachting ver te boven. Het programma, dat 28 nummers telde, werd onberispelijk uitgevoerd en een stemmig was dan ook de lof, zoo aan directeur als leden toegebracht; inzonderheid aan enkele dames en lieeren, die liet motto der Vereeniging //Euplionia// door hunne welluidende slemmen in hooge eer hielden. Doch vooral zal niet worden vergeten de zich zoo verdienstelijk gemaakt hebbende musicus de heer J. Vorstheuvel Labrand Fz. van Zierikzee, die geheel belangeloos zijne uitstekende kunstkracliten ten beste gaf, om, zoo door begeleiding van den zang, als door piano-voordincliten de feestvreugde en het kunstgenot te verhoogen en te vergrooten. Met gevoel van dankbaarheid en vreugde eindigde dit feest; met dankbaarheid voor hetgeen deze avond te genieten gaf, en met vreugde dat de waardige directeur nieuwe lauweren had geoogst voor zijn on vermoeid streven naar vooruitgang en dat de leden blijken hebben gegeven, dat zij met vereende krachten hem dien krans wilden helpen vlechten; zoodat on willekeurig de welgemeende wenscli uit het harte vloeide, dat deze eersteling door vele mocht worden gevolgd ei/ telkens de heer Labrand ons mot de schoone melodieën zijner muziek mocht vereeren. Tholen, 26 Dec. Den 14 Dec. 1.1. had te Oud- Vosmeer eene uitvoering plaats door de aldaar beslaande Zangvereeniging, ten voordeele van de armen der ver schillende godsdienstige gezindten. De opbrengst is aan de diakenen terhaiulgesteld, doch de diakeuen der Her vormde Gemeente hebben de gelden geweigerd. Waarom De diakonie heeft toch niet over zulke ruime fondsen te beschikken, dat ze niet elke gift moest aannemen, welke haar voor hare armen ter hand wordt gesteld. Immers, ziju we goed ingelicht, dan gaan lieeren diakenen twpeinaal in den winter rond met eene insclirijvingslijst voor de armen. Er wordt zoo wat gemompeld, dat men die gelden geweigerd heeft, oindat ze in eene herberg waren ontvangen. Eilieve, dan zrd men in 't vervolg wel doen, wanneer men met inschrijvingslijsten voor de armen de herbergiers voorbijgaat. Dat zou ten minste consequent zijn. Te Middelburg is op Sljarigen leeftijd overleden de heer Jan van Meerendouk, een eenvoudige man uit het volk, maar die zich niettemin een met recht vermaarden naam gemaakt heeft, wegens zijn menig vuldige daden van zelfopoffering tot redding van menschenlevens. Jan van Meerendonk weid 23 Augustus 1799 te Zierikzee geboren, ging als 9jarige knaap varen bij een beurtschipper, op zijn 17de jaar als matroos ter koop vaardij. Op zijn 19de jaar redde bij te Zierikzee uit liet water zekere lSjarigen Stiphout, een eenige zoon eeuer weduwe. Dit gelukkig geslaagde geval van redding werd door nog wel dertig niet minder roemrijke gevolgd in 't lange leven van Meerendonk. Zoo iemand, dan was bij een waterrot waar 't gevaar was, was Jan Meerendonk en waar hij zijn eigen leven wagen kon om dat van natuurgenooten te redden, daar was hij ook. In 1820 werd hij aangesteld tot schipper op een Eijks-recherche-vaartuigin 1830 werd hij commies le kl. bij de belastingen aan wal. In 1839 kreeg hij de broederorde van den Ned. Leeuw, en in 1859 de groote gouden medaille van edelmoedige daden. Een groot aantal gouden en zilveren eeremedailles, die hij verwierf, getuigden van zijn talrijke gelukkig volbrachte reddingen. Hij was eerelid der schippersvereniging //Schutte vaer". In 1822 was hij gehuwd met Neeltje Bakker, die hem twaalf kinderen schonk, waaronder 7 zoons, In 1876 is door den lieer N. Bal Snijders een schets van zijn leven en daden in 't licht gegeven. Het komt gelukkig hoogst zelden voor, dat onze hoven zulke allertreurigste gedingen hebben af te doen, als verleden week voor het Gerechtshof te 's Hnge behandeld is en waaromtrent de uitspraak is toegezegd tegen 30 dezer. Wij bedoelen de zaak contra Willem Marianus de Jongh, beschuldigd van: door bedrog wegleiden en inedenemen van een minderjarigedood slag met voorbedachten rade en geleider Inge, vooraf gegaan en gevolgd door twee andere misdaden, met de strekking de ontdekking daarvan le voorkomen, en het bij naamloos geschrift bedreigen met moord, geschied met bevel om eenige voorwaarde te vervullen. De zaak is van algemeene bekendheid, we behoeven er hier geen relaas van te geven. Zij heeft twee volle dagen 't hof en 't publiek beziggehouden. En het laat zich denken welk een belangstelling er door 't publiek vóór en achter het hek is aan den dag- gelegd. 't Komt gelukkig niet dikwijls voor, dat men zich zoo kan vermeien in de blootlegging van de diepe ellende waartoe een meuscli kan vervallen, die éóus 't goede heeft losgelaten en door een monsterachtig kwade daad zich waant te kunnen gelukkig maken. Merkwaardig komt ons voor, de pleitrede van den verdediger mr. van Rossera. PI. begon met le zeggen, dat hij eigenlijk niet namens de Jongh zou spreken, daar deze liever zijn voorspraak maar niet gehad had, hij zou echter spreken over hem, en nu ontwikkelde hij met veel talent, hoe hij hem, pi., de eerst gevestigde overtuiging, dat de Jongh en de Jongh alleen cïe schuldige was, aan 't wankelen was geraakt om plaats te maken voor een veronderstelling van de nog altoos aanwezige mogelijkheid van medeplichtigen, ja zelfs van de mogelijkheid, dat de Jongh niet persoonlijk de moordenaar zou geweest zijn. l)e verdediger, mr, van Rossem, kwam tot de slotsom, dat hij 't Hof de plechtige verzekering gaf, dat ziju overluigiug, dat

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1