Buitenlandsch Overzicht. gooiden en 't hazenpad kozen. Later vond men hen weggescholen 111 de kerk onder de orgelkast. Mogelijk zal van deze dwaze dieverij nog wel meer bekend worden; zooals 't nu luidt, zou men haast zeggen dat die twee jongens gedroomd hebben dat ze in Belgic of Frankrijk waren en ook een werkzaam aandeel moesten nemen in den strijd tegen de school. Misschien hebben ze de klok hooren luiden zonder te weten waar de klepel hing en zich nu eens willen uitsloven. batterijen, die men op de Buttes-Ghaumont had op gericht. Na den vrede verliet hij den dienst en begon tc Parijs een wisselkantoor; doch dit was zijn terrein zoo weinig, dat hij er weldra zijn geheele. kapitaal bij ingeboet bad zonder nog financier te zijn geworden. Toen begon hij 2ich uitsluitend op de wiskundige studiën toe te leggen en bracht onder scheidene jaren door op zijn studeerkamer in de ouderlijke woning te Chartres. paar jaar gevangenisstraf verwezen. Ziedaar één geval. Men zal zeggen dat de man wel den hoed had kunnen lichten. Misschien had hij dat kunnen doen zonder zijn geweten geweld aan te doen; maar we houden 't er voor, dat men in hem niet den onbeleefden of niet-onderdanigen man, maar den protestant heeft willen treffen; dat is het ergerlijke van 't geval. Een colporteur van tractaatjes en bijbels - ook protestant en predikant zelfs wordt betrapt op bet uitgeven van geschriftjes op een markt of andere publieke plaats. Hij wordt gegrepen en veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Immers volgens de wet mocht hij enkel in de Protestantsche kerk of in een hem of de zijnen toebehoorende besloten plaats trac taatjes colporteeren. Juist, maar is er nu verhouding tusschen de straf van vier jaar zitten en 's mans overtreding? Wat geschiedt bij ons te lande, waar vaak de menigte onder aanvoering van de geestelijken en in 't aangezicht der maréchaussée, de wet op de kerkgenootschappen overtreedt en daarover dan door de leiders nog wel misbaar gemaakt en openlijk min achting voor de wet aan den dag gelegd wordt Hier zendt men de overtreders naar huis met een mooi praatje en den aanvoerder met de boodschap, dat hij //gehandeld heeft in strijd met de wet". Alsof hij dat niet zelf wist! Men-moest in klein—Spanje eens zulk een wetsovertreder één (lag gevangenisstraf geven, wat zou 't een gerucht maken En in Spanje geeft men hem vier jaar alsof 't zoo niets was, terwijl men de Carlistische moordenaars laat loopen. Nog een recent geval. Te Saragossa gaan vier jongelieden uit de meest bekende farailiën der stad, voor zij de kerk binnentreden om aan de communie te gaan, een banketbakkerswinkel in en gebruiken daar een likeurtje en wat gebakjes. De winkeljuffrouw die hen bedient, gaat hen verklappenzij worden gegrepen en tot twee jaar en twee maanden gevange nisstraf veroordeeld, wegens heiligschennisNu ja, 't mag met 't oog op 's lands zeden niet verstandig van die jongelui genoemd worden, ofschoon zij niets kwaads deden; maar daarvoor 26 maanden zitten te krijgen, dat is geen straf, dat is een kwaadaardige tirannie van den priester, die de baas weer is in Spanje. Een land waar zulke dingen geschieden, daar is 't nog treurig gesteld. Italië. De nieuwe staats-secretaris van den Paus, Jacobini, heeft een circulaire aan de buiteri- Jaiulsche diplomaten gericht, waarin hij kennis geeft van zijn optreden. Men zegt dat het stuk zeer ge matigd en in verzoenenden geest gesteld is. We mogen 't lijden, doch wat geeft dit? Aan de nuntiussen raadt Jacobini gematigdheid en omzichtigheid aan ten aan zien der wetten van de landen, waar zij in functie zijn. 't Kan zijn; doch wie zal daar vertrouwen in stellen, na de onthullingen betreffende België en 't geen er zit tusschen dien staat en de curie? Nie'mand. Ja, men zal des te meer wantrouwen koesteren, naar mate de offioiëele betuigingen vriendelijker zijn. Zulke circulaires zijn goedkoop. Aan de daden, waaruit men de practijk er van zou kunnen zien, ontbreekt het. Een rijke Californier, zekere heer Murphy, is door den Paus tct markies verheven tot belooning voor diensten aan de kerk in Amerika en Europa bewezen, 't Maakt een schril figuur, dat de man, die zich den stedehouder van Jezus van Nazareth noemt, iemand in den adelstand verheft. Wonderlijke adelbrief! En dat een Amerikaan zeker echter geen Yankee die eer aanvaardt is ook een treurig verschijnsel. Maar 't is waar, men ziet in Amerika meer en meer een soort van adelstand opkomen. De plutocratie heeft aan zichzelf niet meer genoeg, zij gaat zicli tooien met de vodden, die door Washington, Franklin en hun tijdgenooten smadelijk zouden weggeworpen zijn. Met Ierland gaat het maar niet vooruit. Het gaat er meer en meer naar uitzien alsof er een groote opstand broeit. Nu kan inen medelijden hebben met de arme Ieren, zich ergeren over de staaltjes van de ergernissen, die samenwerken om liet arme volk tot wanhoop en razernij te brengen. Maar 'tis toch nog iets anders, sympathie te hebben voor de middelen, die de Iersclie volkmenners aanwenden om het doel te bereiken. Daar is zooveel in dat aan de lessen der Jezuïten doet denken, zooveel dat zelfs daar de geheime Iersclie Land-league ver oordeeld en verafschuwd wordt, dat men wel denken moet, dat het toch eigenlijk de Land-league niet is, maar een andere geheimzinnige macht, die 't wiel drijft, 't Is of de priester er achter zit. De vroegere Fenian- bond is opgelost; thans heeft men de Land-league maar ofschoon deze eerst als de aanstookster van de beweging doorging, 1111 zelfs de leden der league met den dood gedreigd worden, nu moet men wel denken dat de eigenlijke leiders ergens anders zitten dan in 't bestuur der Land-league. Men heeft ook dezer dagen liet treurige schouwspel gezien, dat een hoop woest gepeupel een protestantsche kerk van binnen geheel verwoest heeft, 11a eerst deuren en hekken met geweld verbroken te hebben. Dat protestantsche bedehuis had toch met de landpachten niets te maken. De Londensche National Skating Association of England wil dezen winter hier te lande een interna tionalen wedstrijd op schaatsen orgauiseeren. Zij heeft zich daartoe in betrekking gesteld met verschiedene ijsclubs hier in Nederland. Gaat het plan door, dan wil de «Great Eastern Spoorwegmaatschappij, schaat senrijders uit Engeland voor half geld naar Botterdam vervoeren. Het nieuwe schip dat de maatschappij //Nederland" voor den maildieust op Indië in Eugeland laat bouwen, zal heeten 111 su 1 i 11 de Te Botterdam is voor het huldeblijk aan generaal Van der Heijden f 1427,80 bijeengebracht. Te Utrecht heeft de jaarlijksche vergadering van het Ned. Gymnastiek-verbond plaats gehad. Het telde than9 41 afd. met 1538 werkende, 1-227 kunst lievende en 105 buitengewone leden. Tot president werd herkozen de heer C. De Vries en tot bestuurs leden de li.li.Kok, De Clercq, Griiber, Mees en Bottingn, terwijl in plaats van den heer Bloembergen, die bedankt had, verkozen werd dr. A. Benthem. Door het bestuur werd voorgesteld het volgende jaar geen groote uitvoering te geven; dit voorstel vond veel bestrijding. Ten slotte werd aangenomen, wel een uitvoering te geven, indien er een of meer Vereenigingen waren, die voor een voldoende waarborgsom instonden. AI9 plaats voor de volgende jaarsvergaderingen werd weder Utrecht aangewezen. Besloten werd verder een prijsvraag uit te schrijven; als onderwerp werd ge kozen //een handleiding voor gymnastisch onderwijs bij vereenigingen." Daarna bleek uit de mededeelingen van den voor zitter, dat weldra een orgaan van het Verbond, onder den titel van Be Turnvriend, gewijd aan de lichamelijke opvoeding des Volk9, zal verschijuen. Plet zal om de 14 dagen verschijnen en bij de bh. Ipenbuur en Van Seldam worden uitgegeven. Volgens den provincialen almanak van Limburg bedraagt thaus het aantal kloosters in die provincie 67, te weten: 7 kloosters van Minnebroeders, 5 van de sociteit Jezus, 3 Bedemptoristen, 10 Tertiaristen, 14 Ursulinnen, 10 Zusters van Liefde, 3 Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria, 3 Kar- melitessen, 3 van liet Arme Kind Jezus, 1 klooster van Brigittinnen, 1 Oonventueelen, 1 Bedemptoristiunen, 1 Dames van 't PI. Hart, 1 Zusters van Barmhartigheid, 1 Broeders van den PI. Aloysius van Conzaga, 1 Missiehuis, 1 Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid en 2 Karmelieten. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Kon. Besluit zijn met 1 Januari, ter vervanging van de op 31 December aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad van Zeeland, benoemd: dr. PI. Goemans jr. te Zierikzee dr, J. E. Callenfels te Hulst; dr. J. J. G'ouvée, leeraar in de scheikunde aan de Bijks hoogere burgerschool te Middelburg; dr. J. P. Berdeuis van Berlekom te Middelburg; dr. J. M. Boom teTholen; dr. J. Koster de Bruijne te Zierikzee; S. G. Nauta v. d. Grijp, apotheker te Zierikzee; J. J. v. d. Harst Lz., apotheker te Middelburg en mr. A. P. Snouck Plurgronje te Middelburg; en tot plaatsvervangende leden dr. S. Dobbelaar de Wind te Middelburg; dr. N. J. F. Verschoor te Goes; dr. J. C. de Man te Middelburg dr. Q,. J, M. Janssen te Wissekerke; A. Walraven, heel- en vroedmeester te Nieuw- en St. Joosland; P. M. de Ligny, apotheker te Middelburg; W. P. V. Hennequin, apotheker te Sluis; G. A. de Looze, apotheker te Zierikzee; J. B. van Kalmthout, apotheker te Goes, en mr. W. van Hoek te Middelburg. Iiunst, Wetenschap en letteren. Te Chartres is op 87jarigen leeftijd overleden de groote Fran9che wiskundige Michel Cliasles. Hij was geboren in 1793 te Epernon, studeerde van 1812 tot 1814 aan de polytechnische school, werd in 1841 hoogleeraar in de geodesie en mechanica aan de po lytechnische school en later hoogleeraar in de meetkunde (1846). Hij heeft een reeks belangrijke wiskundige geschriften uitgegeven. Aanvankelijk was zijn bestemming niet den weg der wetenschap op te gaan. In 1814 was hij luit. der artillerie en kommaudeerde als zoodanig een der De Kunstbode heeft een schetsteekening medegedeeld van den staat in welken de groote of ridderzaal van het Muiderslot na het afwerken der restauratie en het plaatsen van het ameublement zal verkeeren. Van Bijks-wege wordt een nieuwe zoldering in (leze zaal getimmerd; een commissie is bezig, gelden in te zamelen voor de schotwerken en verdere herstellingen, alsmede voor de meubelen, terwijl een aantal vaderland- sclie kunstenaars zich verbonden hebben, tafereelen of por tretten te schenken, die op gepaste wijze de wanden zullen sieren. Er bestaat uitzicht dat het derde eeuwjaar der geboorte van den beroemden Muider drost P. Gz. Hooft met de inwijding der gerestau reerde zaal zal kunnen gevierd worden. De koningin van Engeland heeft een merkwaardig historisch kunstwerk ten geschenke gezonden aan den President der Groote N.-Amerikaansche Unie. Het is een monumenteele houten schrijftafel, vervaardigd uit hout van het Engelsche schip //Resolute", een der bodems van de expeditie die in 1852 werd uit gezonden om sir John Franklin op te sporen. De //Resolute" moest op 74° N.B. en 101° W.L. door de opvarenden verlaten worden, doch werd later door een Amerikaanschen walvischvaarder gevonden en geborgen, waarna zij door de N.-Amerikaansche re geering aan de Engelsche werd teruggegeven. Toen nu de //Resolute" onlang9 gesloopt moest worden, i9 men op liet denkbeeld gekomen uit liet hout eenige voorwerpen tot aandenken te vervaardigen. De schrijf tafel weegt meer dan 1300 Engelsche ponden. Aan het observatorium te Greenwich is een telegram ontvangen, meldende, dat door prof. Pechale te Kopen hagen den 16en December 's avonds te 6 ure op 10° 30' Noorderbreedte een nieuwe komeet is ontdekt. Een fraai portret van Josephus Sealiger, een ge schenk van mr. A. J. Enschedé te Haarlem, die liet uit de verzameling schilderijen der familie Copes vuil Hasselt aankocht, is in een der zalen van de Uni- versiteits—bibliotheek te Leiden geplaatst. Volgens de Army- and Navy-Gazette heeft het Amerikaansch stoomschip //Kurrier" te Hakodade het bericht ontvangen, dat liet yacht //Janette", hetwelk Bennet van de Neto-York Herald Nordenskjöld te hulp zond, is vergaan; een walvischvaarder deelde dit mede; deze voegde er bij, dat het scheepje door het ijs was verbrijzeldvan het lot der bemanning wist li ij niets. Spanje. I)e vruchten van de revolutie van 1867 schijnen voor Spanje zoo goed als opgeteerd, of bedorven te zijn. Menigeen heugt liet nog hoe destijds, toen men het gehate en bedorven bewind der cama rilla van Isabelln omverwierp, alle voorstanders en vrienden van vrijheid en vooruitgang juichten. De edele Emilio Castelar sprak in de vergadering der Cortes woorden, die sympathie verwekten door geheel Europa. Nu zijn we een groot dozijn jaren verder, maar wel beschouwd is er in Spanje al heel weinig ten goede veranderd. We laten nu rusten, dat Spanje de renten van zijn schulden niet of nagenoeg niet betaalt; daaraan is 't land alleen niet schuldig, maar ook de begeerige nemers van leening op leening hebben dat zichzelveU eenigszins te verwijlen. We bedoelen meer den invvendigen toestand, we hebben 't oog op de vervolgingen om des geloofs- of des gewetenswille, die weder bij herhaling in Spanje plaats hebben, waarvan eenige ergerlijke gevallen in 't buitenland bekend werden, doch waarvan misschien nog veel meer gevallen geen algemeene bekendhejd erlangen. Zulke vervolgingen zijn een teeken dat liet gouverne ment weder schromelijk vervallen is tot het oude kwaad. Dat in Spanje de booze macht van den clerus, gewettigd door de rechtbanken van den staat, weer ongestoord lieerscht, is een veeg teeken. Een man, een protestant, passeert een processie, of deze komt hem op zijn weg tegenhij werpt zicli niet als de groote menigte op de knieën, maar gaat be daard zijn weg; men wil hem dwingen den hoed af te nemen en zoo leekenen van eerbied te geven voor zaken, die hem onverschillig zijn. Hij wordt gearresteerd, voor den wereldlijken rechter gebracht en tot een

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2