Z1ERIKZEESEHE COURANT. voor het arrondin- stwnt Zierikee. 1880. No. 102. Zaterdag 25 December. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden/ 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct# Alle stukken, <ie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LA IK EX MAN. ZIERIKZEE, 24 Dec. 188 0. Door het Engelsche Gouvernement is aan schipper J. van der Klooster en onderhoorigen te Burghsluis een som van 19 toegekend, als gratificatie voor de redding der equipage van het op 26 October j.l. ge strande Eng. schooner8chip //Miss Thornton", kapt. W. Lane. Den 21 dezer herdacht de heer G. J. Sevenhuisen te Brouwershaven zijn 25jarige ambtsvervulling als secretaris der gemeente Duivendijke. In een plechtige zitting van den gemeenteraad werd hem door den burgemeester namens de gemeente een fraaie fauteuil en een inktkoker aangeboden, terwijl hy nog vele blijken van waardeering ondervind. Dordrecht heeft een zijner verdienstelijkste burgers door den dood verloren, n.l. jhr. E. J. v. d. Santheuvel. Zijn lijk is met groote plechtigheid grafwaarts gebracht. Men zag in den stoet o. a. het //Kon. Dordrechtsch Fanfarencorps", 't welk door den overledene was op gericht. Het voerde een treurmarsch uit. De lijkkist was bedekt met een twaalftal kransen. Maandag is te Amsterdam liet Panorama, opgericht door de Panorama-maatschappij aldaar, in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten en vele genoodigden, waaronder bijzonder werd opgemerkt de burgemeester ven Purmerend, de heer Hasselaar, en zijn zuster, mej. Kenau Hasselaar, plechtig geopend met een toespraak van den voorzitter der Maatschappij, dr. G. F. Westerman. Daarna werd het Panorama bezichtigd, voorstellende liet beleg van Haarlem op 20 Dec. 1572, op liet oogenblik, dat de Haarlemmers een uitval wagen. Het kunstwerk van den heer Tetar van Elven werd algemeen bewonderd. Het fraaie gebouw is naar het plan van den architect, den heer Gosschalk opgetrokken. Behalve het panorama en een diorama vindt men er een kunstzaal in, waar reeds een marmeren buste, voorstellende een Amster- damsch weesje, was tentoongesteld. Die buste van den heer Stracké werd niet minder dan het overige geprezen. De aanhoudende zware regens, in ons land en elders gevallen, hebben de rivieren verbazend doen zwellen, zoodat op vele punten de waterstand ongekend hoog en de communicatie gestremd is. Te Maastricht stond liet water Dinsdag zoo hoog als 't sedert 8 Februari 1850 niet meer gezien is. Men duchtte ook de door braak van den scheidingsmuur tusschen de Maas en het Luikscho kanaalwaardoor enorme schade zou kunnen aangericht worden. Hier iti 't naburige Dreischor wordt het overvloedige water ook met zekere belangstelling gadegeslagen. Dé polder Dreischor ligt nu eenigermate als een zeer groote put rondom in droge polders. Nu is 't wel mogelijk dat de voorstanders van een sluis toch zullen volhouden dat zulk een suatieraiddel wel voldoende zou zijn, als 't er maar was, doch de voorstanders van een stoom gemaal kunnen dit vele water als koren op litiu molen beschouwen en er op wijzen, dat juist onder zulke omstandigheden de goede diensten van een stoomgemaal het meest in 't oog moeten vallen. Toen liet nu zoo dag aan dag regende, dachten we onwillekeurig: ziezoo, het regent stemmen voor een stoomgemaal in Dreischor. Dinsdag heeft de Commissaris des Konings, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, vergezeld van mr. Polman Kruseman, commies ter provinciale griffie, een officieel bezoek gebracht aan de gemeente Vlissiugen. Na teu raadliuize aan autoriteiten enz. audiëntie verleend te hebben, gebruikte de Commissaris het dejeuner ten huize van den burgemeester, den heer A. Smit, waarna een bezoek werd gebracht aan de inrichtingen van openbaar eu bijzonder onderwijs, het gasthuis en liet weeshuis. Door een aantal neringdoende ingezetenen van Middelburg is een van 137 handteekeningen voorzien adres aan den Minister van Oorlog gezonden om te verzoeken, dat het garnizoen niet uit Middelburg worde weggenomen. Dinsdag hebben Ii.H. M.M. de Koning en de Koningin een bezoek gebracht aan de Koningin van Zweden, die zich, zooals men weet, in liet Amstel-hotel bevindt, waar zij door dr. Mezger behandeld is en dat zij binnenkort geheel hersteld weder zal verlaten. De Kroonprins van Zweden, die zijn moeder was komen bezoeken, wachtte het koninklijk paar aan het Centraal station af. Te Bergen op Zoom zal de politie gereorganiseerd en het personeel uitgebreid worden. Cornells Stuart vierde dezer dagen zijn vijftigjarige dienstvervulling als tamboer bij de D.D. Schutterij te Amersfoort. Sedert 22 December 1830, toen hij als vrijwilliger en tamboer bij de mobile schutterij uittrok, tot lieden heeft hij onafgebroken de trom geroerd, als 't noodig was natuurlijk Hij is drager van 't metalen kruis en van 't eereteeken voor langdurigen schutterlijken dienst. Men herinnert zich dat eenige dagen geleden de heer Rijketis te Warffum een gedrukten brandbrief heeft thuis gekregen en wel uit 's Grnvenliage. Thans verneemt men uit het D. v. Z.-H. en 's Gr. dat deze brandbrief eigenlijk niets anders was dan een traktaatje, met het opschrift: //Bereid uw huis, want gij zult sterven". Het moet dus een streek zijn van een dier beunhazen, op 't gebied van zonde en bekeering, die hun patiënten liefst aanpakken met bangmakerij voor den dood. 't Moet er toch wel erg dreigend uitgezien hebbenhoe kan anders door een ontwikkelde een reclame voor de dweperij voor een brandbrief aangezien worden In liet Noorden staat de tram nog bloot nan booze tegenwerking van de zijde van zekere personen, denkelijk zij, die zich door den nieuwen concurrent benadeeld achten. Bij Veenwoude het ft men getracht den naar Dokkum gaanden tram te doen ontsporendoor een dwars over den weg gelegden boom. Op een ander punt had men grint en zand op de rails opgehoopt om een ontsporing te weeg te brengen, doch de voerman bemerkte nog intijds liet gevaar en wist de rails weer vrij te maken. Toch moest de wagen een eind verder wel derailleeren door nieuwe beletselen, die men daar in den weg gelegd had. Gelukkig werd niemand door den schok gedeerd. Armenzorg. Naar aanleiding van een bericht aangaande Je Vereeniging tot het bezoeken der armen te Middelburg, in de N. Rott. Courantgeeft dit blad eenige opmerkingen ten beste, die, ofschoon niet nieuw meer, voor menigeen nog wel nieuw mogen lieeten en alleszins behartiging waardig zijn. De bedoelde vereeniging werd geleid door de over weging, dat het houden van nieuvvjnarscolleclen, liet uitreiken van soepkaarten enz. enz., weinig aanbeveling verdienen. Bij de gevers, gedreven door de zucht tot persoonlijk optreden, persoonlijke begiftiging, openbaart zich nog zoo weinig lust tot samenwerkiug; bij gevers en be giftigden bestaat nog zooveel neiging voor liet diaconie stelsel met zijn winterbedeelinkjes door kleine giften, enz., dat er niet genoeg tegen die oude sleur kan te velde getrokken worden. Het spreekt van zelf dat de armen zich weinig rekenschap geven van den invloed, dien bedeelingen op hun moreel gehalte, hun geestkracht en op het voortwoekeren van het pauperisme uitoefenen. Zij trachten te krijgen wat zij kunnen, en het is hun vrij onverschillig in welken geest hun gegeven wordt, als zij er maar niet bij te kort komen. Aan hen mag men geen hooge eischeu stellen. Zij hebben met armoede te worstelen, en zij trachten zoo spoedig en zoo gemakkelijk mogelijk die armoede te bestrijden. Maar van de meer gegoeden mag men meer verwachten. De armen kunnen uit hun lnilpeloozen toestand worden opgericht als de rijken daartoe in de eerste plaats mede werken. Zij moeten, waar zij de toestanden niet kennen, ook erkennen dat geven op zichzelf zonder te letten op de omstandigheden, eer kwaad doet dan goed. De meeste gegoede lieden hebben wel geld over ten behoeve van armen en door het lot misdeelden, maar weinigen hebben tijd en lust om zich persoonlijk ernstig met' armenzorg op te houden, Dit is niet te verwonderen. Armenzorg vereischt veel studie en moeite, veel toewijding en tijd. Dat brengt velen er toe zich maar met liet geven van giften en gaven er van af te helpen. Men vindt het afwijzen van armen hardvochtig, en kan niet gelooven, dat het afschepen met enkele dubbeltjes of kwartjes vaak reel hardvochtiger is, niet om het afschepen, maar om den demoraliseerenden invloed, dien de gift op den arme kan uitoefenen. Onze geheele armenzorg is, dank zij de publieke opinie, niet veel meer dan een uitdeeling van kleine gifteu op groote schaal. De inkomsten van vele armen bestaan uit allerlei bedeelinkjes van verschillende particulieren en genootschappen, die van elkander niets welen. De. gevers werken dit niet alleen in de hand, maar eischeu zelfs, dat hun voorbeeld navolging vinde. Zij zullen u verwijten dat ge niets geeft, eu zich diets maken dat ge hardvochtig zijt, zonder uw beweegredenen te kennen zij zullen zich tevreden stellen als gij iets geeft, al i9 dat iets ook nog zoo weinig en geheel onvoldoende. In de plaats van fiksche hulp aan gezinnen, die ze liet meest verdienen, is daardoor van lieverlede gekomen een reeks kleiue tegemoetkomingen, die nooit voldoende zijn om in de behoefte te voorzien, en er alleen toe bijdragen om een aantal huisgezinnen in een chronisclien staat van armoede te laten, waaruit zij zich zelden of nooit kunnen opheffen. Wat heeft nu het stelsellooze ondersteunen aan de armen uitgewerkt? Dat zij voor andere hulp nau welijks nog vatbaar zijn. Komt men nu met flinken afdoende» steun, dan wordt de bedoeling door de meeste begiftigden slecht begrepeu, en in plaats van waardeering en bevrediging vindt men ontevredenheid, wispelturigheid en verkwisting. De toestand kan verbeterd worden, maar iaugzaam en alleen door de medewerking van liet gevend publiek. Dit liandele met meer overleg en toone zich niet meer afkeerig van aaneensluiting. Een allerdolst geval heeft zich, volgens de N. R. Ct.f te Rosmalen voorgedaan. Daar hebben n.l. twee jongens van 10 en 12 jaar de openbare school in de kom der gemeente geheel leeggeplunderd, 's Avonds 11 ure zijn ze de school ingegaan, staken licht aan, pakten alle aanwezige boeken, leien, schriften, kaarten enz., na er eerst een inventaris van gemaakt te hebben, op een handwagen, en verlieten tusschen 2 en 3 ure 't gebouw, met hun buit den weg naar 's Hertogeubosch opkarrende. Om half zes werden zij staande gehouden door iemand, waarop zij den wagen van den dijk

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1