Onze Leestafel. BEURS- IWMARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTEWTIEW. 25-Jarige Echtvereeniging Alvorens zijn hooge waardigheid neder te leggen, wil president Hayes van de Yereenigde Staten nog een voorstel er door zien te helpen, waardoor liet land zijn fatsoen kan ophouden, ten aanzien van generaal Grant, den vroegeren president der Unie. Grant is niet rijk en geniet geen pensioen; ofschoon hij getoond heeft de middelen te bezitten om met zijn gezin een hoogst kostbare Europeesche en later nog een Ame- rikaansche reis te doen, kan hij geen staat voeren over eenkomstig den hoogen rang dien hij als president der Unie bekleedde. Nu is onlangs door eenigen zijner vrienden het plan opgeworpen, hem een dotatie te geven door middel van een nationale inschrijving. Terecht is dit plan niet doorgegaan. Daarentegen achtten sommigen het rationeel dat de staat hem zoonoodig een dotatie schonk. Ook dit heeft niets tegen zich. Thans stelt Hayes voor om Grant te benoemen tot kapitein-generaal van 't leger der Unie. Zal dit doorgaan? Het komt ons voor een zaak te zijn van wijde politieke strekking voor de toekomst, £11 in menig opzicht bedenkelijk. Men weet dat de Groote Unie altoos veel heeft opgehad met de staatsvormen van de oude Republiek der Yereenigde Nederlanden. Welnu, in dat kapitein-generaalschap, opgedragen in vollen vrede aan een vroegeren president der Unie, kan een knop schuilen waaruit mettertijd een stadhouder- of dictatorschap kan ontluiken, 'l Kan een zachte voorbereiding zijn tot het monarchaal bewind, waartoe de Unie vroeg of laat, 't zij één of verdeeld, wel komen moet, naar mate zich in de Unie de geld-aristo cratie meer gaat zetten tot een aristocratie van geboorte. Er is nu reeds een soort van adel, bestaande in de partij der knickerbockers (van kniklerbakkers, oorspronkelijk een scheldnaam van de oude Hollandsche kolonisten van Nieuw-Amsterdam). Het gevangeniswezen is in Zwitserland op zoodanigen voet, als vermoedelijk in geen ander land ter wereld. Onlangs werd medegedeeld dat er twee gevangenissen waren, waar de cipiersdienst door oude vrouwen werd vervuld en waar men de gevangenen, als zij wel waren, vrij liet uitgaan om boodschappen te doen, op 't veld te werken, enz. Thans blijkt dat er nog aardige staaltjes te vermelden zijn. Te Samen in Unterwalden hadden sinds lang bij herhaling diefstallen met inbraak plaats, zonder dat men de daders kon vinden. Dit laatste was zoo natuurlijk mogelijk, want de daders zaten in de gevangenis. Met hun drieën stapten ze 's avonds de gevangenis uit, wijdden den nacht aan hun roof tochten en keerden 's morgens terug. Alles ging opperbest tot de cipier hen onlangs op een morgen smoordronken vond. Bij onderzoek bleek dat zij dien nacht bij een kastelein hadden wezen stelen en zich daar 0. a. ook van een paar flesschen drank hadden meester gemaakt. Hoezeer het leven van den Czaar aller Russen op prijs gesteld wordt, kan blijken uit het feit, dat toen de despoot dezer dagen van Livadia, dat geheel in 't zuiden des rijks ligt, naar Petersburg terugkeerde, de geheele weg bewaakt is door boeren en soldaten. Per werst afstand stonden 10 boeren en 2 soldaten. Daarvoor was gedurende 36 uren een heir van 36,000 man te voet en 170Ó te paard in de weer, behalve de aflossers. Men schat de kosten van een en ander op 145,000 roebels. De heer Eerdinand de Lesseps is een man die toont wakker te zijn op elk gebied. Ziju groote 70 jaren beletten hem-niet, een vrij vermoeiende reis te doen om te zien waar hij zijn Panama-kanaal zal maken; zij beletten hem evenmin om dezer dagen te Parijs zijn pasgeboren zooutje naar de kerk te brengen om 't te laten doopen. Mevrouw de Lesseps-is, gelijk men wel denken kan, nog niet tot diep in de zeventig gevorderd. Het concert der Europeesche vloten voor Dulcigno is afgeloopeu. Het laatste noramer was eeu finale .voor Armstrong-kanonnen, Krupp-kanonnen en andere kanonnen, met accompagnement vau stoomfluiten. Duizenden toeschouwers gaven door handgeklap en toejuiching hun genoegen te kennen over de welge slaagde uitvoering. Men zegt dat de artisten niet teruggeroepen zullen worden. De krijgsraad te Straatsburg heeft Zaterdag den assuradeur Hippolyte Tissot, reserve-officier bij het Eransche leger, beschuldigd van hoog verraad wegens het verstrekken van de plannen der versterkingen van Didenhofen met al de daarbij behoorende bij zonderheden, tot drie jaren opsluiting in eeu vesting veroordeeld. Te Parijs is zekere Jeanne P. in hechtenis ge- nomeu,- die vijf jaren geleden een kiud, waarvan zij bevallen was, voor 300000 frs. aan een echtpaar B. had verkocht, dat het als hun eigen bij den Burgerlijken Stand deed inschrijven. Een vroedvrouw, die men nog niet heeft opgespoord, had voor haar tusschenkomst 50000 frs. ontvangen. Ook de echtelieden B., die een fraaie villa te Auteuil bewonen, zijn gevat. Zekere P., die door den vader van Jeanne wegens schulden vervolgd werd, heeft de zaak uitgebracht. In een der nieuwe theaters van Parijs kwam de directeur op het denkbeeld om de claque te vormen uit jonge en mooie meisjes, die eiken avond op ver schillende rangen zijn geposteerd. De heeren klappen natuurlijk uit beleefdheid mede, wanneer hun schoone burinuen haar taak volbrengen, zelfs al bevalt het stuk hun niet. Zaterdag verscheen No. 1 van den lOen jaargang van nDe Huisvrouw, weekblad voor dames'', onder hoofdredactie vau mevr. C. van Amstel, te Rotterdam uitkomende bij Nijgli en van Ditmar. Al is dit blad nu juist een weekblad voor dames en niet voor vrouwen, 't schijnt toch wel in een behoefte te voorzien, daar 't anders geen tien jaar zou geleefd hebben. Wij ge- looven trouwens dat ook vrouwen en meisjes de Huisvroim wel lezen mogen, zonder daardoor de verdenking op zich te laden dat zij buiten haar sfeer of boven haar stand zullen gaan, 't welk nog erger is als 't van vrouwen en meisjes door dames gezegd wordt, dau van mannen en jongelingen door heeren. Vrouwen, of in dit geval dames, zijn doorgaans veel zediger en nederiger en fijner om op te merken wat buiten het schreefje gaat. Maar deze Huisvrouio is toch, als men haar wat meer intiem leert kennen, eigenlijk geen dame, maar veel meer een wakkere ontwikkelde vrouw, die zoo wat van alles weet en aan haar lezeressen geeft. Het is ook geen weelde te achten dat een vrouw een speciaal voor haar geschreven blad leest. Onder ons gezegd, dat de vrouwen dol graag den neus in de groote kranten steken, vinden we zoo erg mooi niet, tenzij om de advertenties van de le en 2e kolom 11a te gaan; maar een blad als de Huisvrouw mogen ze wel lezen van voren tot achter. K e r k n i e 11 w s. Bedaukt voor Zelhem door ds. WE. M. Engelberts te Nieuw- en St. Joosland; voor Lutjegast door ds. E. M. van IJzendijk te Kattendijke; voor de Chr. Ger. Gem. te Baarland door ds. L. Tobi te Tholen. De Evang.-Lutherscbe gemeente te Helder heeft zich ontbonden. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 9 Dee. 1880. Nederland, Werkelijke Schuld dito dito dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 2'/» pCt. 643/]6 3 76% 4 101A5/16 102 België, Spanje, Obligatiën Buitenl. 1867/75 1 dito dito 187C 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito .Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/78 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Rusland, Obl. Hope &- Co. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4% Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening '1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito ,dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 Mexico, dito 1851 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. Baltische Spoorw. Aand. Jeles Griasi Obligatiën Orel-Vitebsk Obligatiën Poti Tiflis Obligatiën f 1000 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS, Oostenr. in papier/" 21,40 dito in zilver - 21,40 Div. Eng. per - 11,75 Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier 969/ig 21%. 43%6 51%g 100 98% 81%. 961/4 883/8 76%e 135% 61% 62 62 %6 146% ÏÖM/i. 151/4 1235/s 54% 6 841 %G 71% 50% a 12011/1G f 1,21% - 2,48 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 9 Dec. 1880. Boter laagste koers f 0,80 per 5 ons. hoogste - 0,90 5 Kip-Eieren laagste - 1,25 25 stuks. hoogste - 1,75 25 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 9 Dec. 1880. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1879 Nieuwe dito 1880 Zomertarwe Rogge 1880 Maartsche Gerst 1880 Winter dito 1880 Zomer dito 1880 Haver 1880 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1880 Schokker-Erwten Kleine dito '1880 Koolzaad f a f - 8,75 a - - 7,50 a - - 7,60 a - - 5,25 a - - 5,75 a - - 5,— a - - 3,50 a - - 8,a - a - - 10,— a - - 9J50 a - 9, 3, 7,75 5,35 6,— 5,25 3,75 8,25 11,— 9^75 ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 7 Dec. //John Henry Yates", kapt. J. Belshara, van New-Castle naar Zierikzee. 8 //Herta", kapt. D. Perdersen, van New-York naar Rotterdam. 8 //Freijdis", kapt. J. Iverseu, vau Philadelphia naar Rotterdam. VAN 3—10 DEO. 1880. Geboren: Een zoon van G. van den Berge en S. C. van Haser. S. Hart en P. C. Put. dochter J. Verseput en M. Goudzwaard. ii w J. G. van Schaiken M.M.Heuseveldt. w W. Beck en F. H. C. Sonnenberg. W. Janse en N. J. Overbeke. zoon B. G. van Enck en M. Cappelle. dochter C. Kandel en D. van de Velde. zoon S. Lochmans en E. den Bleijker. Gehuwd: C. Heijeriks, 35 j., jm. en M. Troch, 27 j., jd. Als levenloos aangegeven: Een dochter van C. Roedoe en J. van Dongen. VAN J. W. BEEKMAN EN C. M. BAL. GKAND-Bapids Nookd-AMEEIKA, Mich., 12 December 1880. Kunne dankbare Kinderen. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN maakt bekend, dat op Dinsdag- den 14 December 1880? {'es voormiddags te ÏO ure, in de Concertzaal te Zierikzee bij C. den Toom, ten overstaan van den Notaris J. VAN DER BENT en getuigenzal plaats hebben de Openbare Verpachting voor den tijd van zeven jarenaanvangende 1 Januari 1 882 en eindigende, wat het Bouwland betreft met het rooven van den oogst of 1 October 1888, en wat het overige betreft op 31 December van dat jaar, terwijl de Visscherijen en Vogelarijen worden verpacht voor veertien jaren, aanvangende 1 Januari 1882 en eindigende 31 December 1896; lo. Van het Grasgewas der Dijken, Wei landen, en eenige verkavelde of bedolven Gronden, en 2o. Van het gebruik der Bouwlanden, Rietvelden, Visscherijen en Voge larijen, toebehoorende aan het Wa terschap Schouwen. De Voorwaarden der Verpachting en de' Catalogus der te verpachten perceelen liggen ter inzage op 's landskaraer te Zierikzee en in de Gemeentekamers der gemeenten in Schouwen en Duiveland en zijn tegen betaling van SS» cent verkrijgbaar ten kantore van den Ontvanger-Griffier en in 's landskamcr. Inlichtingen ziju te bekomen bij de Heemraden en Dijkbazen, ieder voor zooveel zijn District betreft, terwijl door laatstgenoemden bij aanvraag lokale aan wijzing zal worden gedaan op Zaterdag' den 11 December I88O. Zierikzee, 10 November 1880. Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Scliouiven B. C. CAU, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontvanger-Griffier.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3