Buitenland Door de examen-commissie voor apothekers-bedienden te Middelburg zijn toegelaten de damesA. .Krol v. d. Hoek, geb. te Goes; N. Devier v. d. Gon, geb. te Ylnardingen en C. Grootes, geb. te Westzaan. Te Tilburg is bij de herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer de heer mr. B. M. Bahlmaun gekozen met 1480 stemmen. Op den heer Diepen, die echter reeds vooraf bedankt had, waren 1037 stemmen uitgebracht. Er zijn er dus in N.-Brabant nog, die zich niet geheel onderworpen hebben aan het stelsel van toe zending van kandidaten. Als een zeldzaamheid verdient vermelding dat het Nederlandsche schip //Nicolaas Witsen" van den 1 Mei j.l. tot 5 dezer vijf reizen heen en terug tusschen Amsterdam en Biga heeft volbracht. Het schip voer 't eerst uit van iJmuiden den 1 Mei en kwam den 5 December zonder eenige schade, ondanks vele zware stormen in de Oostzee en in de Noordzee, behouden te IJmuiden binnen. Het stoomschip //P. Caland//, waaromtrent eenige ongerustheid bestond, is goed en wel te New-York aangekomen en zou 10 dezer weder van daar naar Botterdam vertrekken. De //Willem Barents//, 't bekende Noordpoolschip, is weder van de geleden schade hersteld en geheel opgeknapt van de werf van den heer Huygens naar de Landswerf gebracht om daar in conservatie te liggen tot het aanstaande-voorjaar. Dan zal het voor de 4e reis gereed gemaakt worden. Het Panama-kanaal is nog niet eens gereed op 't papier of het begint al eigenaardige vooi'deelen af te werpen op de beurs in den vorm van achstetjes, zestiendetjes enz. De aandeelen Panama-kanaal zijn op de Amsterdamsche beurs gebracht en verhandeld tegen f 672/^ a 68 per storting van f 60. Naar men verneemt wordt naar een middel gezocht om de slechte sujetten, die voor schelm weggejaagd moeten worden van onze regimenten huzaren, reeds weg te jagen vóór men hen in dienst neemt. Daardoor zullen veel nuttelooze kosten en moeiten worden uit gehaald. Ondanks 't geroep van eenige gemoedelijke en christelijk nationale of wel anti-revolutionaire gere formeerden om toch de doodstraf weer in te voeren, blijkt uit de statistiek, dat wij onder de minst moord lustige volken behooren. Yolgens een opgave van den Minister van Justitie in Portugal blijkt, dat bij ons op elke 100,000 in woners nog niet een volledige moordenaar maar slechts 0.9 van zulk een monster voorkomt. Verder heeft men in Noorwegen 1,2; in Frankrijk 1,5; in Groot- Brittanje 1,68; in Oostenrijk-Hongarije 1,72 in Portugal 3,22; in Italië 5,90; in Spanje 8,12 moor denaars op elke 100,000 zielen. Volgens Het Vaderland kan de heer Sijthoff te Leiden er maar niet in slagen den fiscus duidelijk te maken, dat zijn door stoom gedreven snelpersen geen molens zijn en moet hij zich de qualificatie van molenaar te zijn laten welgevallen en naar evenredig heid hoog patent daarvoor betalen. Thans is weder door Gedep. Staten van Zuid-Iiolland uitgemaakt dat de bedoelde persen geeu persen maar wel degelijk molens zijn, waarop boekwerken gemalen worden. Ook te Utrecht wil een comité van eenige heeren een kinderspeeltuin stichten. Op 73jarigen leeftijd is dezer dagen overleden prof. J. van Geuns, oud-hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit en algemeen bekend als een kundig geleerde en practicus. Zijn specialiteit was de genezing van borstziekten. Op 61 jarigen leeftijd is overleden de oud-Minister van marine L. G. Brocx, een man, die in al de takken van zijn dienstvakkrijgsdienst, scheepsbevel, scheeps bouw, administratie, diplomatie, en vooral in de op leiding der adelborsten grooten naam heeft verworven en een sieraad onzer marine mag genoemd worden. Naar men verneemt zullen dezen winter weer een groot aantal miliciens, daartoe aanzoek doende, voor 1, 2 a 3 maanden met verlof naar huis worden gezonden. Voor 't op die wijze aan soep en brood uitgespaarde geld kunnen allicht nog een paar nieuwe kanonnen gekocht worden. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg heeft J. Van Akkeren, gewezen olieman op de boot van Vlissingen op Engeland, wegens diefstal van goud en diamanten uit°een passagierskoffer, tot een jaar celstraf veroordeeld. Landbouw. Aangaande de resultaten van maïs als veevoeder wordt uit Loppersum in Groningen medegedeeld, dat daar proeven genomen zijn op paarden en varkens. De uitslag was, dat de paarden met maïs gevoerd wel spoedig vet werden, doch dat in de maïs geen kracht genoeg zit voor werkpaarden. Varkens, die met maïsmeel, uitsluitend of vermengd met gerstemeel, gemest waren, werden spoedig heel vet. De Minister van openbare werken in Pruisen heeft bevolen, dat waar langs de spoorbanen berberisse- struiken geplant zijn, deze moeten uitgeroeid en niet meer herplant worden, omdat door nasporingen ge bleken is, dat de op die struiken voorkomende Acci- dium Berberides Pers, de grasroest van het koren {Puccimia graminisveroorzaakt en alzoo die struiken nadeelig zijn voor de omliggende graanvelden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Van dag tot dag ontwikkelt zich in Emile Zola een talent als kritiekschrijver van de mannen van den dag, waardoor hij zich met recht den titel van le beau sabreur de la littérature contemporaine zal kunnen toecigenen. Sedert hij in de Figaro volkomen vrij de pen kan uilslaan, treft hij nu den eenen dan den anderen met onbarmhartige en doorgaans treffend juist toegebrachte slagen. Het genre is niet nieuw; reeds een 25 jaar geleden geeselde Emile de Mire- court zijn tijdgenooten, voor zoover ze hem niet aanstonden ook niet zacht; maar Zola overtreft hem ver in scherpte en puntigheid, ook waar hij de scherpte niet laat gevoelen. Nu heeft hij 't gehad over Alexandre Dumas-père, voor wien men een standbeeld wil oprichten. Emile Zola is daar sterk tegen. Hij kan niet inzien dat de vermaarde romannen-fabrikant, die zoo slim an deren voor zich kon laten werken, ooit een standbeeld kan verdiend hebben. Een standbeeld 'kan niet bij machte zijn 't eigen werk van Dumas te doen voort leven en voor 't werk van hen die door hem ge ëxploiteerd zijn, komt het hem niet toe. Hij is van meening dat de Parijzenaars en vooral de Parijzenaarsters, die erg verzot zijn op Dumas-fils, lucht willen geven aan hun vol gemoed door een standbeeld op te richten voor Dumas-père. Inderdaad daar zit iets Chineesachtigs in dat overbrengen van de verdiensten of de populariteit des zoons op den vader. Veel liever dan voor Dumas-père wil Zola een standbeeld zien voor Henri de Balzac, ook een romanschrijver, die een dertig jaar dood is, doch vrij wat meer verdiensten heeft gehad. Zola's belang stelling voor Dumas-père staat tot die voor Henri de Balzac als 1 10; hij schrijft in voor 1000 frs. voor een beeld voor Balzac en als dat er is wil hij 100 frs. inschrijven voor een standbeeld voor Dumas-père. Voor Dumas-fils kan de kritiek van Zola niet bijzonder aangenaam zijn, al is 't bekend dat de zoon niet zoo erg met den vader wegloopt, ja men heeft hem wel eens verdacht van de verzuchting geslaakt te hebbendat hij maar liever nooit een vader mocht gehad hebben, dan een die zoo zonderling door de wereld gerold is als Dumas-père. Dumas-fils is een zeer rijk, zeer net, zeer deftig, uiterst ge moedelijk en zoetsappig en alleszins godsdienstig althans kerksch man, 't model der nettigheid van de gevierde grootheden van 't keizerrijk, met uitzondering van 't onnette, dat sommigen, misschien de meesten, van hen aankleefde. Dumas-fils is zoo net dat hij sommige zijner eerste werken geheel heeft omgewerkt en gesuikerd, en andere die hij heeft geschreven wel in den inktpot zou willen terugbrengen, als dat mogelijk was. Bij de vooruitbe3lelling van het Kerstnummer der Graphic werd verleden Dinsdag voor 500000 exem plaren ingeschreven. De oplaag was echter op slechts 400000 exx. berekend. Voor de vervaardiging daarvan werden 120 ton papier gebruikt; zes maanden werden 450 personen daarvoor aan 't werk gehouden; het spreekt dus bijna vanzelf dat het vergrooten der oplaag met 100000 exx. onmogelijk is, zoodat aan de laatste 100000 inschrijvers het gestorte bedrag voor hun exemplaren wordt teruggegeven. Alleen een herdruk van de groote plaat, die bij het Kerstnummer behoort, //Cherry ripe// van J. E. Millais, is nog gemaakt; 500000 exx. worden daarvan afzonderlijk in den handel gebracht. Plans Makart heeft weder een nieuw stuk onder handen //Benaissancebad//. Te Maagdenburg werd onlangs voor den eersten keer Wagners //Meistersinger// opgevoerdniet minder dan 179 repetities gingen de opvoering v<a©raf: 75 voor de rollen, 80 voor de koren, 4 generale repetities, 3 voor de mise-en-scène en 17 voor orkest 1 Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te 's Plertogenbosch is een man, die kaas uitventte en daarmede den kost won voor vrouw en vier jonge kinderen, bij ongeluk in de Binnen-Dieze geraakt en verdronkeu. Toen de vrouw het ongeluk vernam sprong de ongelukkige, die in zwangeren staat verkeert, wanhopig in 't water, doch werd er weer uitgehaald. Te Kuilenburg heeft de politie een paar vrouwen van een troep reizende kermiskunstenmakers gearresteerd, die zich hadden schuldig gemaakt aan 't wegkapen van geld in winkels waar zij guldens van 1873 kwamen inwisselen. Die geldwisselarij was slechts het voorwendsel om in de gelegenheid te komen, eenige geldstukken weg te moffelen. Zondag-namiddag is de hervormde kerk te Slochteren (Groningen) totaal afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door 't vuur der stoven, die 's morgens gebruikt waren. Het was een oud, doch bouwkundig fraai gebouw. Onder De Werkeu (N.-Brabant) is een oppassend jongeling, die aan toevallen leed, onder zulk een toeval in een zinkput gevallen en verdronken of aan de gevolgen van den val gestorven. Te Maastricht is een onbekende vrouw door den mist in het kanaal naar Luik gevallen en verdronken-. Te Meppel is een sjouwerman, die werkzaam was aan het lossen van een schip met balken, door een in het ruim van het schip terugvallenden, balk, ver pletterd en onmiddellijk gedood. Te Menado is de geheele Chineesche kamp afgebrand. De schade is op 2 millioen gulden begroot. Te Grissee zijn drie kampongs afgebrand. De schade zal wel groot zijn, daar de kleinste der drie kampongs toch nog 240 huizen telde. Op de Bloemgracht te Amsterdam is een huis uitgebrand. Een persoon, die in het brandende huis gegaan was om te redden, is in de vlammen omgekomen. lx. De Payshet orgaan van het Elysée, zegt, dat de cleri- calen de vrijspraak van den bisschop van Valence zullen beschouwen als een bewijs, dat het Parijsche gerechtshof de woorden des bisschops goedkeurt. De ParlementDu- faure's blad, merkt op, dat het rechters niet past, zich dezelfde machtsvolkomenheid der beoordeeling aan te matigen, die aan de jury toekomt. De Bép. fr. ziet in de vrijspraak van een bisschop, die ministers hoont, een aansporing aan de ijveraars, iederen Zondag op den kansel tegen de regeering te schimpen. Het blad voegt er bij, dat, als het geoorloofd is, een artikel van het wetboek van strafrecht te overtreden, ook andere artikelen niet zullen afschrikken. //Doch de wet mag niet eeuwig worden geschonden. En zoo de rechterlijke macht, in plaats van eerbied voor de wet te eischen, haar schending begunstigt, dan kan men zich niet verwonderen, dat de macht, gerechtigheid te oefenen, niet in de zwakke handen der tegen woordige rechters kan worden gelaten. Het Parijsche hof heeft door de vrijspraak van den bisschop van Valence het doodvonnis over de onafzetbaarheid uit gesproken//. De gemeenteraad van Parijs heeft, onder uitdrukkelijke goedkeuring van den prefect der Seine, besloten, aan de regeering zijn verlangen kenbaar te maken, dat de wet van 24 Juli 1873, waarbij machtiging werd verleend tot het bouwen van een kerk, aan het h. hart van Jezus gewijd, op Montmatre, worde ingetrokken. De raad verlangt, dat aan dien grond een bestemming ten algemeene nutte zal worden gegeven. Gemengd Buitenlandsck Nieuws. Twee Italiaansche reizigers, Chiarini en kapitein Cecchi, waren voor eenigen tijd door de sultane of koningin van het rijkje Ghera, een aan Abessynië cijnsbaren staat, gevangen genomen. Zij gaf last beiden tedooden; Chiarini onderging zijn lot en werd vergiftigd, doch toen zij kapitein Cecchi zag, schonk zij hem genade daar zijn flink voorkomen haar had bekoord en zij op hem verliefde. Zoo bleef Cecchi gespaard, doch werd streng bewaakt en had geen benijdenswaardige betrek kingen bij hare donkerkleurige majesteit te vervullen. Thans heeft een ander Italiaansch reiziger, de wakkere Bianchi, hem uit zijn onaangename positie weten te verlossen, door de sultane van Ghera bang te maken voor haar leenheer, den koning van Abessynië. Met tranen nam zij afscheid van haar blanken slaaf en liet hem met Bianchi mede reizen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2