ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement fierikee. 1880. No. 91. Woensdag 17 November. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i n n e n 1 a n d. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,— Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAIY. Zierikzeb, 15 Nov. Volgens bericht van den Vuurtoren te West-Schouwen is de reddingskotter gedraaid en korter naar het veergat gekomen. Uit Maastricht verneemt men dat mr. F. baron de Biebersteiji), na eerst de kandidatuur voor een plaats in de Tweede Kamer, hem door de Maastrichtsche kiesvereeniging aangeboden, te hebben aangenomen, later daarvoor bedankt heeft, omdat hij niet wilde dat de kiezers op een dwaalspoor zouden gebracht worden bij een vergelijking tusschcn hem en wijlen zijn vader, aangezien hij andere gevoelens is toegedaan dan zijn vader. Men moet zeker deze oprechtheid van den heer de Biebersteijn prijzen. Hij toont een politiek—eerlijk man te zijn. Daar echter de oude baron de Biebersteijn altoos nog is doorgegaan voor een zeer gematigd katholiek en een gemoedelijk man, die niet mededeed aan het drijven der ultramontaansche partij en zich ook door haar niet liet beheerschen, en de //Maastrichtsche Kiesvereeniging'' anti-elericaal is, zoo geeft de open baring van den jongen baron wel iets te denken. Het ligt n.l. voor de hand, dat hij óf in 't geheel geen politiek bij de hand wil nemen, óf niet gelijk zijn vnder eenigszins liberaal, maar integendeel clericnal moet zijn dus als de rest. Nu, 't is voor de Maastrichtsche en Limburgsche kiezers goed dit te weten. ITet blijft altoos nobel van den heer de Biebersteijn de kiezers gewaarschuwd te hebben. Als een nieuw teeken van fanatisme verhaalt men, dat, toen dezer dagen de jonge, doch reeds zoo beroemde violoncellist Jozef Hollman te Maastricht in de sociteit Mo mus de voornaamste sociteit dier stad, en bekend om haar weldadigheidszin een concert zou geven, hem dit door zijn vader, die voorzitter is van de clericale kiesvereeniging aldaar, ten strengste werd verboden, 't Is waar, de leden van Momus staan niet in goeden reuk van gedweeheid bij de clericalenmaar waarom moeten de kunst en de kunstenaar daaronder lijden Hoe ongemeen net en fijn beschaafd onze Indische Europeesche maatschappij wel is, kau men o. a. afmeten naar 't geen onlangs te Samarang moet gebeurd zijn in den schouwburg. Een Italiaansche operatroep gaf een voorstelling; onder de bezoekers bevond zich ook een Amerikaansch scheepskapitein. De man was voor de luchtigheid of uit smaak gekomen in het wit gekleed. Dit maakte echter den toorn van het nette publiek of van de nette directie gaande en men zette den mail de deur uit. Dat is nog dwazer, dan wat de Amsterdamsche nette lui tijdens Sara Bernhardt's bezoek wel zouden gewild hebbendat ieder in gala, met witte das en handschoenen en den sliprok zou komen. Het geval moet onder de burgerij van Samarang vrij wat verontwaardiging verwekt hebben, 't welk ons genoegen doet, omdat daaruit toch blijkt, dat ze daar nog niet allen met de nettigheid besmet zijn. De Amerikaansche consul heeft geprotesteerd tegen de beleediging vau zijn landgenoot. Het drietal voor de benoeming van een directeur der gasfabriek te Middelburg bestaat uit de heeren Franken te Zalt-Bommel, Ochsendorf te Tiel en Polet te Helmond. In Engeland moet een maatschappij opgericht zijn voor het ad verteeren op porceleinen tafelborden. De advertenties worden op de gewone wijze in de fabriek er in gebrand en de hotelhouders kunnen zulke adver tentie-borden gratis krijgen, mits zij er hun gasten uit bedienen. Spoedig zal men nu een Engelschen gastronoom in zijn hotel zien aanzitten, wachtende op de dingen die komen zullen, en zal de kellner hem dan komen voorzetten soep met een bord vol van een advertentie van Hollovvay-pillen, Goudron-Guyol, Rob. Boiveau Laffecteur of zoo iets. In het Belgische onderwijsblad VAvenir stond onlangs het volgende te lezen. Fen citaat uit „VAvenir de Vordreultramontaansch orgaan te Namen //Laten wij er ons meer en meer aan gewennen, voor de geuzen engeuzinnen onze deuren te sluitenen laten wij niet alleen onze deuren voor hen sluiten, maar laten wij ophouden den drempel te betreden van de huizen, waar zij ontvangen worden En wat meer is, laten wij niet meer zoo dwaas zijn hun te werken te geven. Zij willen ons verhinderen, onze kinderen op te voeden in het geloof, en zij hebben gezworen onzen godsdienst onder den grond te stoppen laten wij hen vlieden als den kanker en de pest! Laten wij lien doodhongeren. Wij zeggen het zonder aarzelen: Katholiekeu, wendt u noch tot een liberaal ge neesheer, noch tot een libe raal advokaat, noch tot een liberaal deurwaarder, noch tot een liberaal koopman, enz. enz. De liberalen willen ons ons geloof ontrooven, en wij zouden hen in staal stellen te leven 1 Uittreksel uit voorschriften der vrijmetselarij //Handel tegenover de menschen zooals gij zoudt willendat de menschen handelden tegenover u. Heb uwen naaste lief. Doe geen kwaad, doe goed. Doe het goede om zijns zelfs wille. Heb de goeden lief, be klaag de zwakken, vlied de boozen, maar haat niemand. Verzacht het lot der armen, elke zucht, die uw hardheid hun ontlokt, is een verwen- sching, die terugvalt op uw hoofd. Heb achting voor den vreemden reiziger, help hem, zijn persoon zij heilig voor u. De mensch is niet om de kerk, maar de kerk om den mensch, als hij die nog behoeft. De Tweede Kamer heeft verleden week het wets ontwerp tot verscherping van het fiscaal toezicht langs de grenzen, tot wering der zoutsmokkelarij, goedgekeurd en met 47 tegen 13 stemmen aangenomen. Het onvrij territoor zal nu in plaats van ée'n uur, vier uren breed zijn. Dat bij deze gelegenheid enkele theoristen ook tegen de geheele zoutbelastiug hebben gesproken, laat zich denken. Het wetsontwerp tot herziening der wet van 1869 op de meet- en weegwerktuigen, is niet zoo gelukkig geweest als de zoutwet. Het radicalisme van den Min. van Waterstaat, onder wien de liecto-, myria-, kilo-, deca-kwestie ressorteert, heeft hun parten gespeeld en zoo goed als tot intrekking van 't geheele ontwerp doen besluiten. Nu kan zoo iets geen kabinetskwestie worden, daar de tienjarige herziening toch moet plaats hebben maar velen betwijfelen of wel ooit zulke draconische bepalingen zullen uitvoerbaar zijn, als in 't bewuste herzienings-oniwerp verscholen liggen. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij het examen voor leerling-conducteur en leerling- telegrafist bij de Staatsspoorwegen den 2, 4 en 9 November gehouden, zijn o. a. geslaagd uit Zeeland de heerenJ. Vleugels, van Biervliet; J. L. Ghijsels en O. Witte van Middelburg en C. van Splunter van St. Maartensdijk. Het Rijks-telegraafkantoor te Ter Neuzen is, met ingang van 14 dezer, op zon- en feestdagen open gesteld van 911 ure voorm. en van 25 en van 89 ure namidd. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. Landbouw. Uit het rapport van de Engelsche parlements commissie van onderzoek naar de aardappelziekte, en dat op last van onzen Minister van Waterstaat enz. is vertaald, blijkt o. a. dat de commissie het hierover eens was, dat de aard der ziekte bestaat in het groeien van een zwam Poronospora infaestans en misschien ook van Fusisporium solaniop of in de plant. De ziekte verspreidt zich 's zomers door middel van de sporen of zaden, die het eerst de bladen en stengels aantasten, waarna de ziekte in de knol overgaaf. Eén zwam brengt in zeer korten tijd een onnoemelijk aantal sporen of zaden voort. Deze worden door den dampkring verder verspreid, of door vogels, insecten en menschen. Zoo al niet 's winters in rust verkeerende sporen overblijven iu de aard appels, 't loof, den mesthoop of in den bodem, zoo kan dit toch plaats hebben in de poters. In elk geval dienen toch het loof en de stengels elk jaar verbrand te worden. Wat verder tegen de ziekte te doen schijnt te zijn, kan men vinden in de LandbCt. no. 91, waar het geheele rapport in is opgenomen. Ivnnst, Wetenschap en Letteren. De aardbeving, die verleden week inzonderheid de stad Ag ram in Croatië geteisterd heeft, heeft zich over een wijden kring uitgestrekt. Uit het groot aantal bij het centraal instituut voor meteorologie ingekomen waarnemingen blijkt, dat het verschijnsel is gevoeld over het geheele westelijk deel van het Balkan-schiereiland, Dalmatië, Istrië, Korinthië, Stiermarken, Beneden- Oostenrijk en West-Hongarije; ten noorden heeft de Donau het begrensd. Daar bij den eersten schok overal de slingeruurwerken .bleven stilstaan, heeft men voor elke plaats den tijd vrij nauwkeurig kunnen bepalen. Over de richting der beweging, die een draaiende schijnt geweest te zijn, loopen de opgaven uit elkaar. Het verschijnsel heeft zich nog een paar dagen lang telkens herhaald, doch met minder hevigheid. De stad Agram heeft het meest geledeneen aantal groote gebouwen zijn ingestort of dermate gescheurd dat zij afgebroken zullen moeten worden, terwijl geen enkel gebouw vau meer dan eene verdieping onbe schadigd is gebleven. Rechtszaken. Te Arnhem heeft Vrijdag voor 't Hof terechtgestaan zekere J. S., die den 30 Augustus j.l. uit Rotterdam aan zekeren heer v. S., een 75jarig ingezetene van Wageningen, een dreigenden brief om geld heeft ge schreven en zulks nadat hij wegens grove beleediging en bedreiging, den 1 Juni j.l. denzelfden heer aan gedaan, tot drie maanden celstraf was veroordeeld geweest. Het O. M. heeft tegen J. S., die van fatsoenlijke familie is, doch een onverbeterlijke slechtaard schijnt te zijn, geëischt een veroordeeling tot. achttien jaar tuchthuisstraf. Uitspraak Donderdag 18 dezer. Te Djokjokarta zijn in 't begin van October 5 in landers opgehangen, die verleden jaar aau de Koelo Progo een kedjoe-partij (rooftocht met geweld vau wapenen) hadden gehouden. Nog 7 anderen, die om gelijke misdaad ter dood veroordeeld zijn, wachten de bekrachtiging van hun vonnis.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1