Een gedenkwaardige dag voor het staatsburgerlijk en sociaal leven van het Nederlandsche volk was de dag van Dinsdag 9 November j.l. Tegen den avond van dien Novemberdag toch werd het nieuwe Wetboek van Strafrecht door de Tweede Kamer der Staten- Generaal aangenomen met 58 tegen 10 stemmen. Negen ultramontanen en de heer Bichon stemden tegeu, al de anderen voor. Wij hebben ons tijdens de behandeling van dit wetsontwerp, zoo belangrijk als er sinds vele jaren geen in de Kamer ter tafel kwam, van schrijven daarover onthouden. Ons bestek is te klein om er iets over te zeggen dat niet onbeduidend zou zijn, eti bovendien in zake van strafrecht erkennen we zoo volmondig ons leekenschap, dat we er maar niet over hebben willen schrijven. Nu 't groote werk echter gereed is, nu 't als een trotsch nieuw schip, zoo pas te water gelaten, daar ligt en nog slechts optuiging en uitrusting behoeft om van wal te kunnen steken, nu benijden we wel eenigszins het talent van den steller van 't op 't groote feit betrekkelijke artikel in de N. Rott. Courant van Woensdag. Men zou niet denken dat een zoo stug onderwerp als een strafwetboek van 472 artikelen eenige vatbaarheid bezitten kon om besproken te worden in zulk een fijnen, letterkundig schooneu vorm. Zulk een stuk lezende kan zelfs een leek 't gewicht van de taak beseffen, die door de ontwerpers en bewerkers van 't nieuwe wetboek is volbracht. Inzon derheid verkrijgt dan de figuur van den minister Moddermau een sprekend relief en kan men hem den welverdienden lof niet onthouden van aan 't slagen van zulk een inoeielijk proefstuk van wetgevend ver mogen een ruim aandeel te hebben, 't Is waar, de behoefte aan 't nieuwe wetboek werd reeds dadelijk na 't Oranjehoven, dus in 1813, erkend; herhaaldelijk werden min of meer bepaalde toezeggingen gedaan; ten laatste werd de hand aan 't werk geslagen een speciale commissie werd benoemd en toog aan den arbeid; de minister Smit maakte zich tijdens zijn bewind verdienstelijk in 't belang V8ii de zaak, maar bleef voor den minister Modderman de eer der voltooiing en afdoening, hem viel ook de moeielijke taak ten deel de //mond der Regeering'' te zijn en in de peripalhie der behandeling in de Kamer telkens 't woord te voeren, om de vele en velerlei, verwachte en onverwachte, onbeduidende, maar ook niet zelden diepgaande aan- en opmerkingen te beantwoorden. Welun, deskundigen hebben gedurende de dagenlange debatten den heer Modderman bewonderd om zijn tentoongespreide grondige en veelzijdige kennis, zijn soberheid en gematigdheid, zijn verstandige tegemoet koming op ondergeschikte zaken en niet minder zijn vastheid op de cardinale punten. Laat ons hopen dat liet nu niet veel jaren meer duren zal voor de invoering der nationale wetgeving van strafrecht een feit kan genoemd worden. Wat den geest der nieuwe wet aangaat, 't komt ons voor, dat die wel een goede moet zijn, waar we zien dat de mannen van alle partijen aan de wet hun goedkeuring hebben geschonken. En de negen ultramontanen Nu ja, 't zou al heel vreemd zijn dat de ultramontanen in een wezenlijk nationaal beginsel meegingenvoor hen gelden andere grond beginselen. De doodstraf is ook nu uit onze wetgeving verdwenen gebleven. Dit hindert menigeen. Voor sommige partijmannen is de doodstraf, vooral sinds eenige weken, 't alleenzaligmakende redmiddel geworden, 't Is maar goed dat ons parlement ernstig genoeg ge weest is om daarin niet mede te gaan en de vrienden van den beul te laten zitten. Laat hen, die 't handhaven der afschaffing van de kapitale evecutie betreuren, zich trachten te troosten met het vooruitzicht op dien allerjammerlijksten toestand, waarin volgens hen de moderne maatschappij noodwendig moet verzinken. Dan zullen zij het hart kunnen ophalen, als zij de maatschappij-, kerk- eu godsdienstreddende scha votten zullen zien opgericht in de steden, op de dorpen en overal op 't platte land waar er maar een verloreu hoekje grond voor te vinden is. In hoever de nu wel ietwat met den stormpas afgedane wet in de toepassing zal blijken vrij te zijn van die zwakke plekken, leemten en slecht geredigeerde clausuleu, die den advokaten de rijkste bron van inkomsten en chicanes zijn, zal in de toekomst moeten blijken. Ongetwijfeld zullen er wel van die wrakke plekjes in gebleven zijn, - maar de advokaten moeten ook leren en, in alle geval, de wet als zoodanig moet niet de toovermacht zijn die de menschen goed maakt en goed houdt. Als zij de formuleeriug is van 't rechtsgevoel des volks op het tegenwoordige oogenblik, dan is 't al wèl, en over 't algemeen zal dit thans wel gezegd kunnen worden. Het garnizoen van Bergen op Zoom is thans in het bezit van een kazerne, die als de fraaiste van het geheele land wordt geprezen. Het voormalig arsenaal is voor f 240,000 verbouwd tot kazerne voor één bataljon infanterie van vier kompagnieën. Nog deze week zal het gebouw betrokken worden. De verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Middelburg, ter ver vanging van mr. J. Snijder te Veere, die zijn ontslag heeft genomen, zal plaats hebben op Dinsdag 30 Nov. a.s. en de herstemming zoo noodig 14 Dec. d. a. v. Te 's Hertogenbosch is op 77jarigen ouderdom overleden jhr. Wilhelm van Citters, geboren te Goe9, zoon van jhr. W, van Citters en van Maria Petronella gravin van Hogendorp, ridder der Orde van den Ned. Leeuw en van de Eikenkroon, oud-majoor- kommandant der divisie koninkl. Maréchaussée voor N.-Brabant en Zeeland enz. In de gemeente St. Jan Steen is een geval van pokken met doodelijkeu afloop voorgekomen. Te Arnhem is een brandkast van de firma Traan- boer aan een zware val- en vuurproef blootgesteld en heeft die glansrijk doorstaan. De deur is met den sleutel geopend, waarbij bleek, dat het papier en het bankbiljet van 25 gulden, die er in lagen, wel verkleurd doch nog goed leesbaar waren. Een kistje, dat er in stond, is door den val uit elkander gesprongen, gisteren werd de andere kast, die aan een hevige vuurproef was blootgesteld, geopend. IUI. De Duitsche bladen stellen het voor, alsof Auerbach de eigenlijke man is, die het standbeeld voor Spinoza heeft gemankt. Bij deze overmaat van nationaliteit begaan zij echter vele onjuistheden; zoo vertelt de lllustrirte. Zeitungdat Auerbach's //weldoordachte raad en beslissend oordeel" een zittend beeld boven staand deden verkiezen. De lieer Auerbach heeft echter niets van liet beeld geweten, dan toen het reeds ge goten was. Voortgestuwd door de sleepbooten no. 6 en 7 van de li.h. Goedkoop, werd op het IJ een proeftocht gehouden met den nieuwen ijsopruimer of ijsploeg. Onder hen, die aan dien tocht deelnamen, bevond zich de hoofdingenieur van den waterstaat Conrad, die met zeer veel belangstelling van de constructie als anderszins kennis nam. Het kolossale gevaarte zal in de nabijheid van het Koninginnedok te Amsterdam worden opgeborgen. Over de werking kan natuurlijk eerst worden geoordeeld, als het ijs zich zal vertoonen. Te Arnhem heeft een bijeenkomst plaats gehad van lien, die zich bereid hadden verklaard om mede te werken tot het brengen van een hulde aan Creraers nagedachtenis. Het meest kwam in aanmerking het plaatsen van een medaillon-buste in den gevel van het huis op het Velperplein, dat bij allen nog als het Crerners- huis bekend is; of wel een borstbeeld op eenig punt van genoemd plein, indien dit met den aanleg vau liet plantsoen kon gevonden worden, en het aan brengen van een steen in het huis in de Roggestraat de Beer waar Jan Jacob Creraer den lsten September 1827 werd geboren. Beu beslissing zal later genomen worden. De voorbereiding der zaken en voorstellen, die in een volgende bijeeukomst aan de belanghebbenden zullen worden onderworpen, werd opgedrageu aan de lieeren mr. J. W. Staats Everts en Gerard Keller. De schuttersraad te Leiden heeft den heer W. T. Van Wijk, le luit. der le comp. bij de d.d. schutterij aldaar, schuldig verklaard aan plichtsverzuim wegens afwezigheid van een wapenoefening der 4e comp. en hem veroordeeld tot f 15 boete en in de kosten groot 0,85. Van dat vonnis lieeft de heer v. Wijk appèl aangeteekend bij Ged. St. Zijn verdediging kwam daarop neder, dat hij als commandant van de le comp. niet kon staan onder de commando's van een anderen compagnies-commandant en dat hij met liet oog daarop den majoor herhaaldelijk om ontslag als comp.-commandant had verzocht. A. Wesldorp, door België aan onze Regeering uitgeleverd wegens bedriegelijke bankbreuk, is naar Middelburg overgebracht en daar in de gevaugenis opgenomen. Te Parijs heeft weder een kappers-wedstrijd plaats gehad. In een concours tusschen de kappers uil het buitenland en hun vakgenooten uit de departementen kreeg de heer Albert De Bray van Rotterdam den derden prijs. Op het postkantoor toont een jonge dame een postwissel van f 2.50 ter invordering. De galante ambtenaar geeft den rijksdaalder en zegt: dame mag ik u dit als een bewijs mijner hoogachting offreeren De jonge dame antwoordt: zeer verplicht, mijnheer. Mag ik nu ook het bedrag van den postwissel hebben? De Pr. Nbr. verhaalt dit als waar gebeurd. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. 6e kantoor te Amsterdam, den heer J. J. Blaukert, thans te Leeuwardeu. De heer D. van der Slnijs, veearts te OudeTonge, is voor drie jaren benoemd tot assistent bij 's Rijks Veeartsonijkundige school te Utrecht. Door Z. M. is L. de Taeye, direct, der Kunstakaderaie te Leuven, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlaiulsehen Leeuw. Landbouw. Van wege de afdeeling Oude- en Nieuwe Pekela der Maatschappij van Nijverheid in Groningen zijn dit jaar proeven genomen met eenige nieuwe aardappel soorten. De uitkomsten hebben geleerd, dat de Early Goodrich het meest opbracht, en dan de Richter Impe rator, de Kaiser-Kartoffelen, Amerikanen, Turken en Duitsche bijna evenveel, de Eureka minder en slecht en de Witmeelden bijzonder slecht. De smaak van de Richter Imperator en Early Goodrich was vrij goed, en de knol was meelrijk. Deze beide soorten zullen behouden worden en de proeven daarmede worden voortgezet in 1881. Van een spint Aurora-aardappelen was de opbrengst geweest 5 hectoliter. De smaak van deze aardappelen was mede vrij goed. In de Landbouw-Ck. klaagt een inzender over het verlies van onze bekroonde fokdieren en onze beste melkgeefsters, die op de tentoonstelling te Londen wel den roem vau ons land hebben hersteld maar thans in vreemde handen zijn overgegaan om niet meer in het vaderland terug te keeren. Hij noemt dit een echte Yankee-trick, ons niet door Amerikanen of Engelschen maar thans eens door Afrikanen ge speeld, daar 't verkochte vee voor een deel naar de Kaap is gezonden, en raadt zijn landgenooten aan hun vee slechts in hun eigen land ten toon testellen en nooit meer naar den vreemde te zenden. Of dit baten zou, betwijfelen wij zeer; de vreemde veehandelaren zouden zeker niet uitblijven, wanneer zij wisten, dat hier een tentoonstelling gehouden werd waar de keur van deti Nederlandschen veestapel te zien zou zijn; en 't zou te betwijfelen zijn of onze veehouders niet evengoed hier als in Londen zwichten zouden voor de verleiding van een wijdgeopende geldbuidel, waaruit zij diepe grepen mochten doen in ruil voor hun vee. Wij twijfelen sterk of de tentoon- stellers die zulke goede prijzen voor hun keurig fokvee maakten, wel instemmen met die klacht en zij zijn toch zeker de eerste belanghebbenden. Waarschijnlijk zullen zij wel geweten hebben, dat het er met onzen veestapel nog niet zoo slecht uitziet, dat het zaak zou zijn er op te pussen als een vrek op zijn brandkast. Rott. Nbl. Men deelde aan de Friesche Ct. mede, dat op de vee- en zuiveltentoonstelling te Londen de boter uit Nederland ingezonden o. a. is verkocht, de beste voor 170 shilling of f 102 per vat en de mindere soort voor 140 shilling of f 84 per vat. In Juli dezes jaars heeft een parlementaire commissie van enquête in Engeland, benoend om een onderzoek in te stellen naar de beste middelen om het mislukken van den aardappeloogst tegen te gaan, een rapport uitgebracht. De Minister van Waterstaat heeft dit rapport, dat ook voor den Nederlandschen aardnppelbouw van belang scheen, in onze taal doen overbrengen. Landb.-Ct. Kunst, Wetenschap en Letteren. Maandag is te 's Hage overleden de oudste der heden- daagsehe Nederl. schilders, n.l. Bartholomeus Johannes van Hove. Hij was geboren den 28 October 1790 en is dus ruim 90 jaar oud geworden. Tot voor korten tijd bekleedde hij de betrekking van decoratie schilder van den Koninkl. schouwburg. In dat genre was hij zeer verdienstelijk, doch ook als landschaps schilder en door zijn kerken en binnenhuizen heeft hij een goeden naam gemaakt. Meermalen werden zijn verdienstelijke werken bekroond met medailles, o. a. te Amsterdam {Felix Meritiste Dordrecht Picturate Gent, Douai, Antwerpen. Van onder scheidene vorsten ontving hij vereerende geschenken, o. a. van den keizer van Rusland in 1833. Hij heeft wijlen Koningin Sophia, toen zij nog prinses van Oranje was, les gegeven in de kunst. Hij was lid van vele binnen-en buitenlandsche kunstgenootschappen en ridder van de Eikenkroon en van den Gouden Leeuw van Nassau. Twee dochters van mevr. Lemmens-Sherrington zullen eerlang te Parijs als zangeressen in de muzikale wereld debuteeren.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2