HELLER'S SPEELWERKEN nu schuurt en schurkt het en verzet althans zijn parasieteu. Het doodt ze niet, het heeft zelfs niet genoeg geestkracht., ze de deur uit te werpen en er de buren mede op te schepen. Schier dag aan dag zijn de ambtenaren der regeering bezig met het verstoren van kloosters en allerlei nesten en schuilhoeken, waar niet erkende, de wet ontduikende, de gezonde industrie nekkende, de moderne maatschappij bedreigende congregaties en clubs huizen. Doorgaans moet de bijl der stadwerkers of der brand spuitgasten de deuren openen. Grootei* of kleiner hoopen van dweepziek gepeupel, aangehitst door de satellieten der ultramontaansche geestelijkheid of door de aanvoerders der legitimisten, die met de eerste heulen, staan de operaties aan te gapen. Zij zijn niet karig met verwenschingen en vooral niet met vroom gebaar en gehuicheld alarm wegens vervolging en marteling der ware zonen des geloofs. Soms wordt er door de heethoofden feitelijk geweld gepleegd, gelijk te Toulouse, waar een clericaal student een burger doodstak met een stokdegen. Te Tarascon heeft de zaak zelfs eeu ietwat grotesk aanzien gekregen. Daar ligt het klooster der Pretnon- streifen, dat als onwettig moet verstoord worden, boven op een berg in een vrij sterke positie. Een 2000tal heethoofden heeft zich iu die geïmproviseerde vesting geworpen; men heeft haar voor zeven dagen van levensmiddelen voorzien en zich in staat van beleg gesteld. De gewone sleutel van alle deuren, de bijl, paste daar niet omdat de deuren van binnen toegemuurd zijn; toen is een afdeeling troepen ge- requireerd en deze hebben nu het zvvart-witte nest ingesloten en zullen, als er niets ergers geschiedt dat tot grof geschut noopt, de veste door uithongeren zien tot de overgaaf te dwingen. Curieus is het, dat vele geestelijken, zieude dat het passieve verzet tot niets geleid heeft, nu verklaren, dat zij elkander niet gestijfd hebben in het verzet, dat met name de superieuren de ondergeschikten niets hebben bevolen van deuren barricadeeren of toemetselen, maar dat het de „vrienden" zijn, die dat alles dreven. Die vrienden zijn dan de legitimistische raddraaiers en fortuinzoekers, die allerwege het dwaze spel hebben aangelegd op hope van een algemeenen opstand van het grauw voor de witte vaan eu het kruis. Maar de lui hebben zich dan al zeer vergist in de gedachte, die zij van de natie koesterden. Van eigenlijke volks beweging nog minder opstand is sprake. We hebben in 't artikeltje over de Congregaties reeds het een en ander gezegd aangaande het hart van deze kwestie. Men oordeele nog over dit. staaltje Te Citeaux moeten knapen in menigte van 5 tot 10 jaar, voor wier onderhoud de Staat n.b. nog 30 ct9. per dag betaalt, van 's morgens 4 tot 's avonds 9 ure werken, 's winters zoowel als zomers. De knapen genieten zoo weinig mogelijk onderwijs en leven onder strenger tucht dan in de gevangenissen heerscht. Verwarming der vertrekken is een ongekende weelde. De kleine industrieelen en handwerkers kunnen on mogelijk tegen die 90ort van kloosterfabrieken con- curreeren. De naaisters kunnen van haar werk niet meer leven sedert de nonnen de arbeidskracht der kinderen in massa voor niets hebben, en moeten zoo tot debauche vervallen. Er is veel meer verrots in Frankrijk dan men denken zou. Ouder een in allen deele immoreele regeering als het keizerrijk geweest is, hebben de congregaties zich weten meester te maken van de menigte der weezen, vondelingen, jeugdige misdadigers, halve vagebonden, stoute meisjes en kinderen die men verdonkeremanen wilde. Daarbij hebben zij zich in grijpende, ergerlijke privilegies weten te doen geven. De exploitatie van de sterfbedden der rijke zondaars of der half gekke goede oude vrouwkens in goeden doen, leverde hun een rijken buit van onroerende goederen en klinkende munt in handen. Ziedaar de kern van 't zwarte socialisme dat in Frankrijk als een gevaarlijke kanker aan de volkswelvaart knaagt. Zal het deze regeering gelukken 't ongedierte te dooden? Zal het de parasieten slechts verzetten, om te avond of te morgen er op nieuw, met vernieuwde woede van gebeten te worden? Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Sir Thomas Bouch, de bouwmeester van de inge storte Tnybrug, is dezer dagen overleden. Naar men zegt, stierf hij van verdriet over den ondergang van zijn werk. Uit de Kaapstad wordt bericht, dat men voor een opstand der Tembus vreest. Sommigen der kleinere hoofden zijn ontevredenhet voornaamste hoofd San- gelizwe heeft zich onder bescherming van majoor Elliot geplaatst. Kolonel Clarke verbrandde het dorp van Moletsane en zal de vesting van dat Basuto-hoofd aanvallen; een afdeeling Kaapsche troepen deed een strooptocht en maakte 40 paarden buit bij Marseru zij telden 4 dooden en 6 gewonden. De verliezen van den vijand waren aanzienlijk. Een schaakpartij per telegraaf is begonnen tusschen Liverpool en Calcutta. Men hoopt, dat de partij, die alleen eershalve wordt gespeeld, in Januari zal zijn afgeloopen. Voor de Vereenigde Staten worden te Holyoke in Massachusetts <le briefkaarten vervaardigd. In de fabriek, waar die gemaakt worden, zijn voortdurend 40 menschen en drie persen daarmee bezig. Eiken dag worden er ongeveer een millioen kaarten gedrukt. Dat dit getal niet overdreven is, blijkt uit het feit, dat er verleden jaar 246.063,060 briefkaarten zijn gebruikt, terwijl de regeering altijd ongeveer 25 millioen kaarten in reserve heeft. De fabricage van postpapier is sedert belangrijk verminderd, jaarlijks wel met een waarde van 12 of 15 millioen dollars. Te Milaan is het gedenkteeken voor de gevallenen bij Mentana onthuld. Het gedenkteeken bestaat uit een kolossaal blok graniet met vier treden. Bovenop verrijst het beeld van Italië, houdende iu de linker hand een Romeinsch zwaard en met de rechter een krans opheffende. Op het voetstuk ziet men aan de eeue zijde de wolvin van Rome met het opschrift: ai caduti di Mentana. (Aan de bij Mentana gevallenen). De andere zijde vertegenwoordigt de episode van Monte Rotondo en de overwinning van Garibaldi met het opschriftMonte Rotondo. Een derde bas-relief stelt voor een vrijwilliger met over elkander gekruisde armen en het hoofd op de borst, terwijl op het tweede plan een andere vrijwilliger rust neemt, met den arm op het geweer gesteund. Daaronder leest men Mentana. Een kapitein bij het garnizoen te Ludwigsburg had aan een soldaat een blijvende straf opgelegd, hierin bestaande, dat hij niet meer buiten de kazerne, zelf9 niet uit de hem aangewezen zaal mocht komen. Nadat de soldaat dit ruim een jaar had volgehouden, ver klaarde hij, zich van kant te zullen maken wanneer hij niet een9 mocht uitgaan. De kapitein gaf hem daarop 24 uren verlof en hiervan maakte de soldaat gebruik, om naar Stuttgart te gaan en aldaar bij den generaal van zijn corps te klagen. De generaal bracht de zaak terstond voor de militaire rechtbank, en deze heeft thans den kapitein veroordeeld tot drie maanden vestingarrest, met verlies vau aanspraak op avancement gedurende acht jaar. Een schatrijk Amerikaan heeft zich voor eenigen tijd een copie van de Venus van Milo besteld, die, zooals men weet, in het Louvre te Parijs te vinden is en waaraan beide armen ontbreken. De beeldhouwer leverde een getrouwe copie; de besteller was echter met dat beeld niet tevreden en weet de verminking aan de spoorwegmaatschappij, die hij om schadever goeding aansprak. De zaak kwam voor het gerecht en de kunstkennentle rechtbank veroordeelde inderdaad de spoorwegmaatschappij, daar het haar onkenbaar toescheen dat een beeldhouwer een beeld zonder armen zou afleveren. Twee jonge Israëlitische weesmeisjes vau Odessa werden onlangs aan den harem van Konsfcantinopel verkocht, doch gelukten er iu te ontsnappeneen Fransch koopman nam haar onder zijn bescherming en zoud ze naar Parijs, waar zij thans aangekomen zijn. De rechtbank van Odessa heeft de twee vrouwen die de meisjes verkocht hadden, veroordeeld: de eeue tot acht jaren dwangarbeid, de audere tot acht maanden opsluiting. Een Yankee komt voor eenigen tijd doodmoede en verhit in een hotel in een kleine provinciestad in het Zuiden van Frankrijk aan. Zijn eerste vraag i9 als hij in zijne kamer gekomen is: „Water!" „Dat hebben we hier niet," antwoordt wrevelig de waard, die blijkbaar een andere bestelling heeft ver wacht. De Amerikaan mompelde een paar onverstaanbare woorden en de herbergier verlaat het vertrek. Eenige oogenblikken later weerklinkt de kreet: „Brand! brand!" uit de kamer van den Amerikaan en haastig snellen nu alle bedienden met emmers water toe. „Zoo," zeide nu de gast bedaard, „laat dat water maar hier, nu heb ik genoeg. Den brand zal ik zelf wel blusschen". Kerk- en 8choolnieuws. Beroepen te Vli9singen ds. I. Montague Az. te Monnikendam; te Delfshaven ds. Schot te Aagtekerke. Door drie leeraren der H. B. S. te Goes i9 ver hooging van jaarwedde gevraagd. Het verzoek is buiten behandeling gelaten op advies der commissie van toezicht, die wilde wachten tot een algemeene herziening kan plaats hebben. In plaats van ds. H. Q. Jansen, die wegens zijn benoeming tot districts-schoolopziener emeritus werd, is tot President van het Prov. kerkbestuur van Zeeland benoemd, ds. C. F. Zeeman te Zonnemaire, terwijl tot vice-president werd benoemd d9. H. J. Krol te Ter Neuzen. Benoemd tot hoofdonderwijzeres der bewaarschool te Groede raej. P. Hoogenboom te Middelburg. Benoemd tot hulpondenvyzeres te Lekkerkerk mej. S. E. Bourdrez te Middelburg. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet, hoe moeielijk gewoonlijk verkoud heden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hare hardnekkigheid, en hoeveel aftreksels, stropen en andere geneesmiddelen men moet gebruiken, om die ziekten kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs soms in longtering overgaat. De talrijke ondervindingen hebben sinds lang be wezen dat de zuivere »Noorweegsche teer," goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet in substantie gebruikt worden vanwege haar onaangenamen smaak en kleverige bestanddeelen. Een pharmaceut te Parijs, de heer Guyot, is op het denkbeeld gekomen, die teer te omgeven met gelatine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakkelijker om in te nemen. De capsule lost zich terstond op, en de teer doet hare werking. Twee of drie teercapsules, genomen onmiddellijk vóór den eten, brengen spoedig verlichting teweeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste ver koudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigszins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel vanwege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Elke flacon bevat zestig capsules, de geheele behandeling komt dus slechts op vijf of zeven en een halve cent daags en ontheft van het gebruik van afkooksels, p&tes en siropen. Om zeker te zijn, dat men de echte capsules »Goudron de Guyot" heeft, moet men op de drie kleurige handteekening van den heer Guyot. op het etiquette, letten. Te verkrijgen in de voornaamste apotheken. Met zekerheid hebben wij vernomen, dat aan ver scheidene personen, die aan verkoudheid, bronchitis of longtering leden en in zekere apotheken teer capsules vroegen, niet uit onze fabriek afkomstige capsules zijn verkocht. Wij meenden den patiënten daarom in herinnering te moeten brengen, dat alle teer op verre na niet op dezelfde wijze is samengesteld en de uitkomsten ervan dus ook niet dezelfde zijn. Geen verantwoordelijkheid op ons willende laden, welke niet op ons rust, verklaren wij bij deze, dat wij alleen kunnen instaan voor de goede kwaliteit en geneeskrachtige eigenschappen van de echte teer capsules van Guyot, die op het etiquet van de flesch van onze in drie kleuren gedrukte handteekening voorzien zijn. worden jaarlijks om dezen tijd aangekondigd, om kort daarna als glanspunt op duizenden van Kerst tafels (Sl.-Nicolaastafels) de kostbaarste zaken te overtreffen. En om tegemoet te komen aan duizenden wenschen, en mogelijke teleurstellingen wegens 't te vergeefs hopen op een van Heller's speelwerken te vermijden, alsook om den gesclienkgever van de moeite van het kiezen van een gepast Kerstgeschenk (St.-Nicolaasgescheuk) te ontheffen, roepen wij uit overtuiging ieder toe: wat kan de man zijn echtgenoot, de bruidegom de bruid, de vriend den vriend schooners en meer volkomen schenken? Het vertegenwoordigt gelukkig doorleefde uren, lacht en schertst door zijn nu eeus opgewekte verheft hart en gemoed door zijn ernstige wijzen, verdrijft treurigheid en droef geestigheid, is het beste gezelschap, de trouwste vriend van den eenzame, eu zeker ook voor de lijdenden, zieken en aan huis gebondeneu. In één woord een

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3