Buitenlandsch Overzicht. Aan den heer Tuijter te Middelburg is door B. en W. aldaar eervol ontslag verleend als brandmeester en is als zoodanig benoemd de heer R. J. Van de Poll, thans onderbrandmeester aldaar, en tot onderbrand meester de heer A. Barendse. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van den heer mr. M. H. Godefroi van zoodanigen aard is, dat er wel hoop bestaat op zijn herstel, doch dat een verder kalm leven gebiedend noodzakelijk is. Zijn geneesheeren dringen er ernstig op aan, dat hij zich uit het openbare leven zal terug trekken en de heer Godefroi zou dan ook voornemens zijn om zijn mandaat als volksvertegenwoordiger met Juni e.k. neder te leggen. Hbl. "De residentie zal in het voorjaar met een groot hotel vermeerderd worden, gelegen iri een der fraaiste wijken van de stad. Ten einde tot hotel te worden verbouwd en in gericht is toch, naar wij vernemen, dezer dagen aangekocht het prachtige en sierlijke heerenhuis op den hoek van het Lange Voorhout en het Vos in Tuintje, vroeger bewoond door baron Van Brienen tot de Groote Lindt. Door een verbouwing op groote schaal, die eerst daags zal aanvangen, zal men het pand zoo inrichten, dat het aan zijn nieuwe bestemming beantwoordt. Fad. Uit den verzaraelstaat der gelden voor den water snood 1880 te 's Hertogenbosch en omstreken vindt men als ontvangstenVan de Alg. commissie, te Amsterdam, f 50,802; van particulieren 6098; collecte in de provincie Noord-Brabant f 10,957; door den Commissaris des Konings f 7680; uit Dordrecht f 500; gemaakte rente f 216, te zamen 76,255. Onder de uitgaven komen voor: aan eerste tege moetkoming in geld en levensbehoeften f 17,818,121/2 verschillende onkosten, ook tot redding en transport 1721,371/2» veevoeder, pootaardappelen en zaai- koren f 36,585, herstellingen te Drongelen, Drie huizen, Geffen en Bokhoven f 8581,25, laatste bijdrage in geld volgens besluit der vergadering van 25 Juni jl. f 11,550, te zamen f 76.255,75. Voor de verkiezing te Sneek wordt het monster verbond weder in werking gesteld. Het hoofdorgaan der ultramontane», De Tijdondersteunt met warmte de kandidatuur van den heer W. M. Oppedijk, den man der anci-revolutionairen. Van liberale zijde noemt men mr. J. Kappeyne van de Coppello en A. Bums. Voor 't district Tilburg worden de heer Mutsaers en mr. B. W. Bohlmaun, de laatste van Rotterdam, als kandidaten der katholieken en Armand Sassen van Breda als kandidaat der liberalen genoemd. De heer Mutsaers moet echter de aangeboden candidatuur vau de hand gewezen hebben. Te Maastricht zal volgens Het Vaderl. jhr. Victor de Stuers de kandidaat zijn voor de plaats van den heer de Bieberstein. Wegens de vele schade, die in Mheer en omliggende gemeenten van Limburg werd aangebracht door de hazen en konijnen, die het winterkoren verwoesten en afknagen, heeft men de vorige week een klopjacht gehouden, waarbij niet minder dan 750 stuks van die dieren gevangen werden. Hun aantal is echter nog zoo groot, dat men nog wel eens tot dit red middel de toevlucht zal moeten nemen. Aan boord van het brikschip //Fólicitó", dat te Nieuwediep met averij werd binnen gesleept, bevond zich ook een matroos, die zelf uit Nieuwediep afkomstig was, en nu, na eene afwezigheid van ruim twintig jaren, waarin hij alle oorden der wereld had doorkruist, ten laatste op het punt had gestaan niet ver vau zijn geboorteplaats op nootlottige wijze om het leven te komen. Hij was zijn moedertaal nagenoeg vergeten en sprak Fransch. Voor de aanneming van jongelingen bestemd om opgeleid te worden tot kader voor de genietroepen in Nederl.-Indië werd tot nu toe geen bepaalde tijd van het jaar aangegeven. Daar het echter in het belang van die opleiding geacht wordt dat voortaan de aan te nemen jongelingen, zoo mogelijk, jaarlijks op een en hetzelfde tijdstip in dienst treden, heeft de Min. van Oorlog bepaalddat tot nader order geen jongelingen, op den gebruikelijken voet ter op leiding voor genoemd kader worden aangenomen. In het volgende jaar echter zal de Minister van Koloniën in de maanden Januari en Februari de noodige op roepingen doen. Zij die alsdan voldaan hebben aan den eisch van physieke geschiktheid zullen worden toegelaten tot het afleggen van een mondeling en schriftelijk examen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft mr. J. Snijder, op zijn verzoek, eervol ontslagen als voorzitter van den militieraad in Zeeland. Bij besluit van den 25 Oct. j.l. is vrijdom van zegel en registratierecht verleend voor de in art. 51 der wet van 23 Aug. 1878 genoemde bewijsstukken. De le luit. B. Van Bekkum, van het le bat. 2e reg. inf., te Grave in garnizoen, is overgeplaatst naar het depot van discipline te Vlissingen. Rechtszaken. De negen werklieden te Middelburg, die zich aldaar hebben schuldig gemaakt aan diefstal van koffieboonen uit een schip, dat zij hielpen lossen, zijn veroordeeld acht elk tot zes weken ei] één tot 8 dagen gevan genisstraf. De zaak van De Jongh is bij beschikking van de Raadkamer der Haagsche Rechtbank verwezen naar den Proc.-Gen. bij het Gerechtshof. Landbouw. De afdeeling Heinkeuszand der Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt zal haar eerstvol gende driejaarlijksche tentoonstelling van landbouw, veeteelt en zuivelbereiding doen plaats hebben te Goes. Zij zal drie dagen duren en gedureude dien tijd zal er gelegenheid zijn het boter en kaasmaken te zién, zoowel op Zeeuwsche wijze als volgens het systeem Schwartz. Fr zal ook een wedstrijd voor melkkoeien gehouden worden, waartoe misschien ook vreemd vee zal toegelaten worden. De kunstboferfabrieken te Joure en Oldeboorn staan bijna stil. Zij kunnen niet coucurreeren, ofschoon de boter duur is. Vroeger werden 50 a 60 vaten daags afgezet. Iinnst, Wetenschap en Letteren. De Belgische Regeering heeft een subsidie van 4000 francs 's jaars aangewezen tot ondersteuning van de uitgaaf van het groote Nederl. Woordenboek. Prof. Heremans te Gent is tot commissaris daarvoor benoemd. Ofschoon het woordenboek op den voet, waarop 't is aangevangen, wel voor geen voltooiing vatbaar is, zoo raag men de Belgische Regeering toch wel erkentelijk zijn voor haar poging tot medewerking aan de be- hartiging van een gemeenschappelijk belang. De eerste voorstelling van de Engelsche bewerking van Rosier Faassen's //Auue Mie" in het //Prince of Wales theatre" te Londen is zeer goed geweest en uitbundig toegejuicht. Het stuk is in den smaak gevallen. De mise-enscène was behoudens enkele kleinigheden zeer getrouw. Ouder de abuizen behoorde ook dat de Nederlandsche vlag voor de herberg ondersteboven hing, een vergissing trouwens, die zelfs wel eens hier te lande wordt begaan. Decorrespondent prijst het spel der Engelsche artisten, doch merkt er bij op, dat ouze Hollandsche in geen enkel opzicht minder goed en doorgaans zelfs beter gespeeld hebben. Op een concert in het hotel Continental te Brussel heeft dezer dagen een achtjarig Italiaansch meisje, Corti genaamd, als mandolinespeelster gedebuteerd. Zij kwam rechtstreeks uit Italië, waar Verdi haar een niet alledaagsch certificaat van bekwaamheid ge- geven heeft, door expres voor haar een stuk te vervaardigen. Het effect, dat zij in haar Italiaanaclie costuum maakte, moet allerbekoorlijkst geweest zijn. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Winschoten hield zich, vóór ongeveer drie weken, in een slaapstee een jonge vrouw op met twee kindereu, een van 4 a 5 en een van 18 maanden bij zich. Zij gaf op te zijn Pieternella Nufverlies uit Cadzand, 22 jaar oud en had een gedrukt biljet bij zich, atgegeveu de» 15 Sept. te Lemmer door de» secretaris-boekhouder van het burgerl. armbestuur, strekkende voor vrijdom van overtocht per boot va» Lemmer naar Sloten aan Abraham Boekhout met vrouw en twee kinderen. Deze vrouw heeft 's morgens de slaapstee stil verlaten met het jongste kind en het oudste daar achtergelaten. Te Leur is een voerman onder zijn kar geraakt, met een verbrijzeld been opgenomen en aan de gevolgen bezweken. De consul van Nederland te Lissabon heeft twee aldaar gearresteerde matrozen, die van Zr. Ms. //Madura" gedeserteerd waren, tijdens dit schip te Lissabon lag, naar Nieuwediep opgezonden, waar zij voor den krijgs raad zullen komen. De knecht van de trekschuit van Haarlem op Utrecht is Vrijdagnacht bij 't Molenaarsburg in de Wetering geraakt en verdronken. Het is niet goed te vatten hoe 't geval zich heeft toegedragen. De knecht toch is 's morgens dood opgehaald met de lijn nog om 't lijf, terwijl de schuit was doorgevaren en men dus aan boord het geval niet schijnt opgemerkt te hebben. Te Warfum is een boerenknecht, die aan vallende ziekte leed, levenloos uit een sloot opgehaald. Aan de Slaakkade te Rotterdam is een man door een toeval getroffen in het water gevallen en verdronken. Te Goidschalhoord is een molenaarsknecht door het Luik van den molen gevallen en zwaar bezeerd opgenomen. Thans zijn ook in het Flora-park te Haarlem pogingen tot inbraak door paneelzagerij gedaan. Onder Hilvarenbeek is een kapitale hofstede totaal afgebrand, waarbij oogst, gereedschappen, een os, ee» kalf e» een schaap mede verloren gingen. De brand was ontstaan door de jonge kinderen, die, alleen thuis zijnde, met vuur hebben gespeeld. Een geacht ingezetene van Dokkum, Wethouder en president-weeze»voogd, heeft een brief thuis gekregen, waarbij hij met den dood wordt bedreigd. Daar er niet om geld gevraagd wordt, meent men dat aan wraaklust gedacht moet worden. Te 's Hage is een metselaarsknecht va» een stelling doodgevallen. Te Tilburg zijn van een blok woningen zes geheel en drie gedeeltelijk in de asch gelegd. Te Harlingen is uit de Noordzee binnengekomen de vischlogger //Friesland", schipper Visser. Bij het laatste stormweder waren drie man der equipage overboord geslagen, van welke echter twee weder werden gered. Bij het ophalen van een kooi uit een der steen kolenmijnen in het district Bergen braken de kettingen, zoodat de kooi met groote snelheid naar beneden viel; 13 werklieden kwamen daarbij om. De roovers, die de stad Januaria (Brazilië) plun derden, zijn bij Uruba (in de provincie Babia) door de troepen der Regeering achterhaald. Bijna allen werden gepaktin het gevecht, dat plaats had kwamen 60 menschen om. Te Scheveningen zijn in een nacht in de villa //Buitenzorg" ten nadeele van den heer A. A. T. een paar pendules, eenigë dekens, spreien en ander bedde- goed, alsmede twee tafelkleeden, ontvreemd. Naar men zegt, is A. van Beest, de moordenaar te Sleeuwijk, die tot levenslange tuchthuisstraf was veroordeeld, in de. gevangenis overleden. Te St. Pauwels bij St. Nikolaas in België, heeft zekere J. Colle, een beruchte dronkaard, in dronken schap zijn 24jarige» zoon met ee» mes overhoop gestoken. De onmensch werd in de herberg, waar hij na de misdaad was gaan dobbelen, in hechtenis genomen. De Fransche republiek is op dit oogenblik men vergeve ons '*t ietwat triviale beeld ongeveer als een ongelukkige, die door veel ongedierte is aangetast en wanhopige pogingen aanwendt om zich daarvan te ontslaan, doch den moed mist 't eenige radicale middel er tegen, n.l. dooddoen, te baat te nemen en daardoor niet verder komt dan tot het verzetten en min of meer derangeeren van het ongedierte. Onder vroegere regeeringen, niet 't minst onder 't keizerrijk, is Frankrijk in geestelijk opzicht verarmd, vervuild. Thans, uu 't sinds lang gevaar heeft geloopeu door 't ontuig verteerd te worden, gaat het dit inzien.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2