ZÏlRIRZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- semeni Zierikzce. 1880. No. 89. Woensdag 10 November. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i a a e n 1 a n d. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent-, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald, 25 et. Alle stukken, <le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMIAA'. ZrERlKZEE, 9 Nov. Volgens heden morgen ont vangen bericht, is de reddingskotter een scheepslengte vooruit gekomen en zal alzoo met een noordelijken wind spoedig vlot komen. Het schip heeft tot nog toe niets geleden. De nutslezing van den heer M. J. Mees, uit Haarlem, die naar we vernamen en medegedeeld hebben, op 12 dezer zou plaats hebben, zal niet doorgaan maar de heer Mees zal denkelijk later op een nader te bepalen dag alhier in het Nut optreden. Tholen, 5. November. De peeën of suikerbieten, waarvan onze akkers zoo ruim voorzien zijn geweest, zijn dit najaar voor den landbouwer een ware plaag. Eerst maakte het natte weer het vervoeren tot een zware taak en het halen van het land haast onmogelijk de paarden gleden op het drassige land uit, als stonden ze op ijs. Toen is plotseling de vorst gekomen, die het gevaar van bevriezen vrij groot maakte en tot overmaat van ramp zijn nog een lieele massa peeën door de fabrieken afgekeurd, omdat ze te weinig l suikergehalte hebben. Men zegt, dat dit komt omdat men ander zaad heeft gebruikt, dan door de fabriek was voorgeschreven, zaad, waarvan men veel gewicht, maar weinig suiker kon verwachten. En men weet lietsuikerbieten worden bij het gewicht afgeleverd Gelijk nagenoeg elk jaar, zoo is ook ditmaal in de afdeelingsverslagen van de beraadslagingen over de begrooting weder een en ander te vinden over de moeielijke kwestie der scheiding van Kerk en Staat. //Evenals ten vorige jare, wenschten eenige leden nogmaals aan de regeering de vraag te stellen, of, wanneer men let op vele verschijnselen, in liet Her vormde Kerkgenootschap, ook naar hare meening niet de tijd nadert, om eene andere financiëele regeling tusschen Staat en Kerk, of zelfs een geheele financiëele afrekening met de laatste te doen plaats hebben. Meer en meer toch vertoonen zich de bezwaren, verbonden aan het uitbetalen van tractementen en subsidiën door den Staat, vooral daar deze, sedert hij alle toezicht heeft opgegeven, generlei controle meer kan uitoefenen. Het telkens toestaan van nieuwe subsidiën maakt bovendien de zaak steeds moeiclijker, zoodat een beslissing binnen een niet verwijderd tijdvak aan die leden alleszins noodzakelijk voorkwam". Hierbij zou men kunnen vragen, of die geheele afscheiding van Kerk en Staat, hoe wenschelijk ook in beginsel, thans wel te rechter tijd zou vallenof het geraden zou zijn dat de Staat ten aanzien der kerkgenootschappen, geheel het heft uit de handen gave. Nu in de gemeenten het algemeen stemrecht is ingevoerd, gaat het dien weg op dat de rainstontwikkeldeu, het anti-intellect, om 't zoo eens te noemen, schier overal de macht in handen krijgt, of't werktuig wordt van enkele handigen en eerzuchtigen. Al mag ook dit als 't er op aankomt den Staat niet weerhouden aan de Kerk geheel vrije hand te laten ook ten aanzien der geldmiddelen, die haar krachtens vroegere handelingen van den Staat, waarvan de lasten door den herboren j Staat zijn overgenomen, rechtens toekomen, zoo blijft het altoos nog een politiek vraagstuk of de Staat aan de tijdelijk de baas spelende drijvers en hun domme volgelingen een aantal millioenen in handen mag spelen, zonder te prejudicieeren op de toekomst en in elk geval zonder gevaar voor zichzelf. Het is zeker op dit oogenblik de tijd niet om tot zulk een gewichligen radicalen stap over te gaan, gesteld al dat het mogelijk ware een leening van b.v. eeu kleine 20 millioen te sluiten voor de aflossing der oude schulden aan do Kerk. Men kan dit dus wel laten rusten; als men kalm de zaak overziet, moet men wel meegaan met die //andere loden", volgens wie //juist de tegenwoordige toestand der Hervormde kerk een gegrond bezwaar oplevert tegen liet tot stand brengen van andere financiëele regelingen, en nog meer tegen de bedoelde zoogenaamde financiëele afre kening van den Staat met de Kerk." Met wie toch zou de Staat afrekening moeten honden Met de synode, tegen wie een deel der kerk in verzet komt, juist dat deel, dat aau anderen het recht ontzegt, om in de kerk te blijven, terwijl dezen hun recht daarop niet willen laten varen? Moet in de eene gemeente de récht zin ni'ge partij de staatsinkomsten genieten ten nadeele der vrijzinnigen en moet elders juist het omgekeerde plaats hebben? Of zal de Staat ingrijpen in die kerkelijke verhoudingen en aan iedere grootere of kleinere afdeeling van hot groote geheel een deel van den buit toewijzen? Er is roeds nu aan het gehaspel en geharrewar geen eiud te zien en de verbittering i9 hier en daar ten top gestegen, de kerk in beroering en gisting. Komt daar nog liet gehaspel over het geld bij, dan loopt liet van kwaad tot erger. Wanneer de kerk meer tot rust gekomen, de nu zoo verwarde verhou dingen tot klaarheid gebracht zijn, wanneer of verzoening en rust, of afscheiding en verwijdering zal-gekomen zijn, dan kan er aan 't afkoopeu van den last gedacht worden. Misschien ook al eerder want die gehoopte rust en vrede zal wel lang op zich laten wachten misschien al eerder, n.l. zoodra het intellectueele element in den Staat, dat vertegenwoordigd wordt door hen die boven 't kerkelijk geharrewar verheven zijn, sterk genoeg zal zijn om zich buiten en boven den invloed te houden van de behendige leiders der domme schare, die dan over vele millioenen zou te beschikken krijgen en dat tot meerdere eere Gods allicht geheel op eigenaardige manier zou doen. De Arnli. Ct. vreest, dat ook dit jaar weder de meeste hoofdstukken der begrooting voor het dienstjaar 1881 eerst zullen worden vastgesteld, nadat het dienstjaar 1881 begonnen is. Er wacht ons dus in 1880 de herhaling van dezelfde onregelmatigheid onwettigheid), die wij in December 1879 en sints jaren herwaarts in de donkere dagen voor Kerstmis hebben bijgewoond. Een Tweede Kamer, die hare beraadslagingen eerst tot in het oneindige rekt en op het laatst, om nog voor de Kerstdagen gereed te komen, alles overhaast afhamert, zoodat voor de Eerste Kamer geen redelijke tijd overschiet om de begrooting behoorlijk te onderzoeken en af te doen. Eene Eerste Kamer die, door de Tweede Kamer in de engte gedreven en voor liet alternatief geplaatst om of de begrooting zonder onderzoek en kritiek aan te nemen, óf slechts een drietal hoofdstukken, die het minst wachten kunnen, aan te nemen en de overige hoofdstukken voor liet dienstjaar 1881 bestemd in behandeling te nemen, nadat dit dienstjaar reeds is ingetreden, van deze twee kwaden liet ergste kwaad kiest. Deze onwettige wijze van handelen mag, naar liet oordeel der A. Ct. niet langer worden gedoogd. Zij heeft daartoe haar hoop gevestigd op de Eerste Kamer en vvenscht dat deze ditmaal zal afwijken van den sedert jaren gevolgde regel, om het onderzoek der begrooting in de afdeelingen niet te beginnen, voor dat zij compleet bij de Kamer is ingekomen, maar de hoofdstukken, naarmate zij door de Tweede Kamer worden afgedaan, in behandeling zal nemen. Kan de Eerste Kamer daartoe besluiten, dan is er mogelijkheid, dat de geheele staalsbegrooting, voor dat liet nieuwe dienstjaar begonnen is, in haren geheelen omvang afgehandeld, gevoteerd, bekrachtigd en afgekondigd zal zijn. De gemeenteraad van Oostburg heeft aan de con cessionarissen van den tramway van Breskens-Maldeghem via Oostburg, de heeren Boers en Lebaique, een subsidie verleend van f 500 's jaars voor 10 janr. Den 6 November was liet 50 jaar geleden, dat de vrijwilligers der Utrechtsche Schutterij uittrokken. De aldaar gevestigde vcreenigiug //Het Metalen Kruis" hield des avonds van dien dag een bijeenkomst, die door ruim 20 leden werd bijgewoond en waar ook de 87jarige marketentster Truitje Uitermark in tenue en met haar tonnetje was verschenen. Als gerucht wordt uit het Nieuwediep aan liet Eandelsblgeschreven, dat Prins Alexander voornemens zou zijn een reis naar Itidië le doen met Z. Ms. schip //Koningin Emma der Nederlanden". Genoemd schip zou niet in Indië blijven maar met het retour eskader repatrieeren. Van 3 tot 30 October zijn geen ambtsberichten van gevallen van longziekte ingekomen. Te Marseille is den 29 Oct. j.l. overleden jhr. Th. van Capellen, aanvankelijk officier der rijdende artillerie hier te lande tot 1840, daarna bij 't leger iu Indië waar hij o. a. bij de expeditie op Bali als adjudant van den Gouv.-Gener. fungeerde. Iu civielen dienst overgegaan werd hij spoedig resident van Samarang en na zijn terugkomst in het vaderland administrateur van het kroondomein, welke betrekking hij tot voor korten tijd heeft waargenomen. Als een eenvoudig en proefhoudend middel tegen de meer en meer gebruikelijke aanvallen der paneel zagers raden we allen, die deuren aan hun woning hebben, die vatbaar zijn om door de paneelzagers geopereerd te worden, het volgende aanlaat de deur aan de binnenzijde, over het paneel en de sponningen daarvan heen, beslaan met een net van uitgesneden zink of met eeuigszins zwaar draad vlechtwerk. De lichte gereedschappen, die de paneelzagers gebruiken, kunnen die hindernissen niet doorsnijden en gaan zij zwaardere zagen gebruiken, dan zullen zij op 't metaal komende, zooveel gerucht maken dat men ze wel zal hooren. De strijd over den Atjeh-oorlog tusschen de gene raals v. Swieten en Verspijck is nog niet uit. Generaal v. Swieten heeft op nieuw een boek uitgegeven tot verdediging van zijn krijgsbeleid. De kosten der bezetting van Atjeh hebben bedragen in 1878 f 5.807,000; 1874 f 8.153,000; 1875 f 10.367,0001876 f 15.784,000; 1877 f 16.940,000; 1878 f 14.240,000; 1879 f 13.245,000; terwijl voor 1880 op f 7.882,000 gerekend wordt. Te zamen in acht jaren f 92.418,000. De uitgaven in verband met den oorlog ten laste van andere posten der begrooting, zijn in deze cijfers natuurlijk niet begrepen. Ook die be- loopen nog eenige tientallen van millioenen. Vrijdag j.l. herdacht de heer J. P. Hofstede, hoofd directeur der posterijen, zijn 40jarige ambtsvervulling bij dien tak van dienst. Hij ontving bij die gelegen heid zeer talrijke blijken van sympathie. In de nabijheid van Vreeswijk begint de onlangs verzwaarde Noorder-Lekdijk weer op zorgwekkende wijze te verzakken, zoodat men met angst den nade renden winter tegemoet ziet. Ernstig wordt alsnog aangedrongen op onmiddellijke voorziening: de tijd dringt.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1