voor lei arrondis- a&ïk sement Zierikzee. 1880. No. BS. Zaterdag 6 November. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. DE PAARDENMARKT. mmk/nscm ioihaw. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden I,— Franco per post 1,— Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TI EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LA KEN MAN. Wij hebben tot heden gezwegen over deze zaak. Nu echter de dag van 11 November nadert, een enkel woord. Hebben we hier te doen met een kunstmatig op touw gezette zaak, of met iets wezenlijks? Wat op 't stuk van markten kunstmatig wordt totstandgebracht, kan op een gegeven oogeublik en door kracht van geld eenigeu glimp van natuurlijkheid verkrijgen, blijvend kan het echter niet zijnde industrie laat zich leiden, helpen, kunstmatig kweekeu niet. Maar we meeuen dat we hier niet te doen hebben met een kunstmatige zaak. Integendeel, hoe ook 't marktwezen hier tot niet veel meer dan een datum iu den almanak is achteruit gegaan, zoo er ergens reden van bestaan aan toe te kennen is, 't is aan een markt van paarden. De paardenfokkerij toch is sinds eenige jaren in deze eilanden wezenlijk vooruitgegaan. Op bescheiden schaal hebben eenige particuliere vennootschappen op dit gebied vrij wat goeds uitgewerkt. Er is liefhebberij voor veredeling van 't paardenras't paardenras iu onze eilanden bad reeds zooveel gunstige eigenschappen voor op de paarden van menige andere streekals nu de aanfok de plaatselijke behoefte overtreft, dan ligt bet voor de hand dat er aanleiding bestaat tot het instellen van een geregelde handelsgelegenbeid. Door de herleefde en ver nieuwde paardenmarkt, waarvan we op Donder dag a.s. de eerste proef znllen zien, krijgt de in deze eilanden gevestigde landbouwer in de eerste plaats gelegenheid om zich beter te voorzien dan hij op 't oogenblik is, en de fokker om geld te maken voor zijn product. Doch we meenen, dat, bij eenige ambitie der betrokkenen, thans de grond kan gelegd worden voor een gezonde, levensvatbare, blijvende zaak. Waarom zouden de groote kooplui, die heinde en ver heengaan, die 't land afloopen om goede waar te zoeken, niet evengoed hier heen komen als zij andere streken van 't land bezoeken Het is wenschelijk dat onze landbouwers nu tooneu, dat zij ook willen medewerken tot het slagen van pogingen, die vooral in hun belang worden aangewend. Inderdaad is er sinds eenige jaren op het gebied van verbetering van het paardenras, door eenige wakkere mannen, teveel gedaan om nu niet eens algemeen de gelegenheid waar te nemen om te tooneu, dat die inspanning niet te vergeefs gedaan is. Wij twijfelen niet of met medewerking van her;, die in de eerste plaats daartoe geroepen zijn, kan hier een paardenmarkt tot stand komen, die ook een bijdrage tot de algemeene welvaart zal zijn. Wij vertrouwen ook met grond dat onze landbouwers thans zullen tooneu dat de eer van hun gewest hun niet minder ter harte gaat, dat hun stoffelijk belaag. Beide uu zijn er iu betrokken. Laat ons hopeu, dat beide er met glans zullen afkomen. ZIERIKZEE, 5 Nov. 188 0. In de eergisteren-avoud gehouden vergadering der Prov. Staten van Zeeland, die geopend werd door 's Konings Commissaris in die provincie, jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, werd o. a. raededeeling gedaan van een voorstel van het lid der Staten den heer J. M. Kakebeeke om in de eerstvolgende zomerver gadering in behandeling te nemen een conversie der prov. schuld met verlaging van den rentevoet en verhooging van den koers van uitgifte, omdat in andere provinciën verscheidene leeningen tegen lagere rente gesloten zijn. Volgens het voorstel van den heer Kake beeke, zou in betrekking getreden kunnen worden met bankiers of bankinstellingen en wellicht benrs- noteering en verhandeling verkregen kunnen worden. Dit voorstel was bij de indiening reeds door een paar leden ondersteund. Bij de Prov. Staten van Zeeland is, blijkens de ontvangen gedrukte voorstellen, nog een adres inge komen van H. Boer9 te Utrecht, en E. Lebaique te Brussel, houdende verzoek om concessie, voor zoover de provinciale wegen betreft, voor den aanleg van stoomtramwegen op den openbaren weg van Bresken9 naar Maldeghem; van Walsoorde naar Hulst; van Zierikzee naai' Brouwershaven eu van Middelburg naar Domburg. Tevens verzoeken zij een subsidie van f 500 per kilometer als bijdrage in de kosten van aanleg. Gedeputeerde Staten stellen voor, het adres in hunue handen te stellen, ten einde daaromtrent in de a.s. zomervergadering een nader voorstel te doen. Het bureau der St.-Spoorwegeu, afdeeling mouvement, weg en werken, onder directie van den ing.-inspecteur, den heer C. Mieling, is van Bergen op Zoom naar Middelburg overgebracht. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Middelburg hebben zich 63 sollicitauten aangemeld. De gemeentebegrooting van Ter Neuzen voor 1881 is vastgesteld op f 31.111,28; hoofdelijke omslag f 7500; uitgaven voor onderwijs f 8746,44. Er zal geen verandering plaats hebben in de regeling der uren van het rijks-telegraafkantoor te Bergen op Zoom, zooals eerst was gemeld. l)e dienst blijft onveranderd. Een merkwaardig geval van berging van een schip is dezer dagen op onze kusten voorgekomen. De Noorsche brik //Nordstjern" van Frederikshald was in de Noordzee in masteloozen staat door de equipage verlaten. Zes Engelsche visschers vonden het schip drijvende onder den Eugelschen wal; zij gingen aan boord en hebben het schip, ofschoon zouder tuig, al drijvende en met behulp van den stroom over zee gestuurd tot in de Eierlandsche gronden. Daar zijn ze ten anker gekomen en hebben gewacht op hulp van den wal. Deze is niet uitgebleven, want de sleepboot //Amsterdam" heeft het schip te Nieuwediep binnengebracht. Het is jammer voor de koene bergers dat het schip geen lading in heeft. Nu zal er na aftrek van alle kosten, onkosten en ongelden vermoedelijk weinig voor hen overschieten. Thans heeft de heer W. M. Oppedijk te IJlst de kandidatuur der anti-revolutionairen iu het district Sneek aanvaard. l)e Kiesvereeniging //Burgerplicht" te Sneek heeft tot voorloopige candidate» voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heeren mr. Kappeyne, mr. Smidt, oud-min. van Justitie, eu Bolman, gewezen inspecteur van het L. O. in Drente. De voeding der gevangenen in het huis van arrest eu justitie te Assen zal over 1881 op 15 ets. per persoon en per dag komen te staan. Daarvoor kan men den lieden het toch niet zoo weelderig maken, dat anderen hen zullen benijden. Een boer onder de gemeente Mennldumadeel heeft f 1000 schadevergoeding moeten betalen aan den pastoor van üronrijp, wiens hond, een mooie trouwe Newfoundlander, hij balddadig had doodgeschoten. Het geld wordt onder de Roomsche en Protestantsche armen verdeeld. De twee opvouwbare sloepeu, die door de Marine zijn aangekocht, zullen bij den Torpedodienst te Nieuwediep beproefd worden. Niet alleen kunnen deze sloepen toegevouwen en daardoor gemakkelijk vervoerd en in een klein scheepje geborgen worden, maar van die twee kan ook een sloep worden gemaakt. Zij gelijken ongeveer op een vlet met vertikalen ach tersteven; plaatst men er nu twee met den achter steven tegen eJkauder, dan komen de oogen, waarin anders het roer wordt gehaakt, van beide schepen onder elkander, steekt men daardoor een ijzeren pen, dan heeft men een groote sloep, ongeveer gelijk aan een reddingsboot. Omtrent de besluiten van het te Parijs gehouden internationaal postcongres wordt nog nader het volgende gemeld De postpakketten mogen niet meer wegen dan 3 kilo. De administratie van het land van oorsprong zal aan elk der administratiën, over wier gebied het vervoer geschiedt, 50 centimes betalen, waarbij komen voor vervoer ter zee 25 c. voor 500, 50 voor 500 tot 1000, 1 fr. voor 1000 tot 3000, 2 fr. voor 3000 tot 6000 en 3 fr. voor meer dan 6000 zeemijlen. Als overgangsmaatregel zal elk der contracteerende partijen voor ieder pakket, van haar land komende of daarheen verzonden, een surtaxe mogen heffen van 25 c., welke surtaxe voor Engeland tot 50, voor Engelsch-Indië en Zweden tot 75 c. verhoogd wordt met recht van reciprociteit voor de andere landen. Deze surtaxe is ook vergund voor 't verkeer tusschen Frankrijk en Corsica of Algiers en tuschen Italië en Sicilië of Sardinië. Het land van bestemming mag verder van den geadresseerde voor bezorging en douane formaliteiten een som van hoogstens 25 c. heffen. Bij 't verloren gaan van een pakket iheeft de afzender recht op een vergoeding van 15 fr., bij beschadiging op een evenredige vergoeding, die nooit meer mag zijn dan 15 fr. Een en ander zal in werking treden met 1 October 1881. Door bemiddeling van onzen Minister-resident in Japan. Jhr. Mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen, is van de in Japan woonachtige Nederlanders voor het standbeeld van graaf Jan van Nassau ontvangen de som van f 193,50. Door het Hoofdbestuur van de Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen" is het volgende adres aan den Koning verzonden z/l)e jongst gehouden Algemeene Vergadering der Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen" heeft de gesteldheid van liet //drinkwater" hier te lande tot een onderwerp van zéér ernstige beraadslaging gemaakt. Zij herinnerde zich daarbij het hoogst belangrijk en uitvoerig rapport, te dezer zake uitgebracht door de bij

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1