Buitenland Vrijdag-middag omstreeks 12 ure is te Rotterdam de verver O. J. 0., terwijl hij op een stelling aan een zeeschip werkzaam was. in de Maas gevallen en verdronken. In liet Noord willemskan anl bij Groningen, is het lijk gevonden van een man. die sedert veertien dagen werd vermist. Te Oyen heeft een oppassend jongeling, de eenige zoon zijner ouders, zich zoodanig bezeerd door 't kan telen van een zandbak, dien hij naar de Maas zou vervoeren, dat hij 11a korten tijd overleed. Op het sleenpad buiten Amsterdam is een man bekneld geraakt tussclien een steenen paal en een hollend paard, dat hij tot staan wilde brengen. Het dier beeft den ongelukkige zoodanig getrapt, dat zijn voorlijf gedeeltelijk werd verpletterd en hij voor dood weggedragen werd. Te Heiligerlee is de nieuw gebouwde en in twee perceelen verhuurde woning van J. Venema de vorige week verbrand. Door gebrek aan water konden de spuiten weinig hulp brengen. Op de fabriek van de hh. Christi, Nolet en de Kuiper te Delfshaven zijn door 't breken van een ketting van den bok, waarmede zij ijzer heschen, vier personen in 't water gevallentwee hebben een arm gebroken. De Duitsche schrijfster Elisa Linliardfc wierp zich te Civila Vecchia in zee. Uit Van wordt bericht, dat meer dan 10,000 per sonen gebrek hebben aan kleêren en voedsel. De oogst is zeer slecht uitgevallen in Armenië. Ongelukken in Amerika. Twee treinen kwamen te Young3ville (North Carolina) met elkander in botsing 3 personen kwamen om, 13 werden gewond. Door liet springen van een stoomketel in een brouwerij te Terreliaute (Illinois) kwamen 20 personen om. De lieer Boermans, R.-K. pastoor te Latte, gem. Losser, is Woensdag-morgen dood in den vischvijver bij zijn huis gevonden. Men vermoedt, dat hij, gewoon eiken morgen zijn goudvisschen te voederen, door een duizeling overvallen te water is geraakt. De overledene was algemeen geacht en bemind. Op de Lauriergracht te Amsterdam is een man door den feilen wind in 't water geraakt en verdronken. Aan boord van 't wachtschip te Hellevoetsluis is een matroos bij het exerceeren met de zeilen van de marsra gevallen en aan de gevolgen overleden. Bij Blokzijl is een man, venter van beroep, bij 't strijken van 't zeil van zijn schuitje in 't water gevallen en verdronken. De ongelukkige laat een vrouw en zeven kinderen na. Turkije. Volgens een telegram uit Konstantinopel zou Jliza pacha de volgende voorwaarden voor de overgave van Dulcigno hebben gsteld 1. Vrijheid en eigendom der moharnedaansche bevolking zal gewaarborgd worden. 2. Handhaving van den status quo ten oosten van liet meer van Skutari. (Van deze voorwaarde is later afgezien). 3. Montenegro neemt een deel over der Turksche schuld, eu over de goederen der moskeeën 'zal later een overeenkomst worden gesloten. 4. Vrijheid voor de inwoners van Dulcigno, om de stad te ver laten. 5. De inwoners van Dulcigno zullen op hun handelsschepen de Turksche vlag blijven voeren. 6. Het eigendom van het Turksche gouvernement zal gewaarborgd worden. 7. De Turksche wetten zullen 'van kracht blijven. Engeland. Bradlaugh zou onlangs te Exeter een lezing houden, doch de burgemeester zond hem een uur, voordat de meeting begon, een brief, waarin hij hem verzocht niet op de meeting te komen, omdat bij niet kon instaan voor de gevolgen. Bradlaugh besloot geen lezing te houden. Inmiddels waren zoowat duizend personen 111 de zaal bijeengekomen, die op liet bericht dat Bradlaugh niet komen zou, luide hun misnoegen te kennen gaven. De voorzitter van de meeting werd uitgejouwd en de meeting moest worden opgeheven. Een woelige menigte bleef voor Bradlaugh's hotel staan. Bradlaugh wilde niemand ontvangen eu vertrok 's avonds naar Londen. Op straat gekomen, werd hij door sommigen toegejuicht, door anderen uitgejouwd; men wilde het rijtuig, waarin hij was gestapt, tegen houden en bijna sloeg het om. Ten slotte echter bereikte Bradlaugh liet station. China. In de Japan Herald van 3 Sept. wordt gezegd dat kolonel Gordon zijn ontslag heeft genomen, omdat zijn adviezen geen gehoor vonden. Als hij b.v. op de onveiligheid wees van Tso's leger, de grootste troepen macht van China, en aandrong op een onmiddellijke terugroeping van het leger uit het Noordwesten des lands, zon die raad ijdel zijn gebleven. Een van de eerste slagen, die nu waarschijnlijk aan China zullen worden toegebracht, zal zijn dat generaal Tso zich plotseling alle gemeenschap afgesneden ziet eu dat hem ook de terugtocht zal worden versperd. Ter verdediging van China is dit leger nochtans hoogst noodzakelijk. Aan de Kantonrivier, aan de Min, aan de Yangize zijn volstrekt geen toebereidselen gemaakt, en de groote havens aan de oostkust zijn nog precies in denzelfden toestand als een jaar geleden, zonder eenige verdediging. Kolonel Gordon zal al spoedig hebben ingezien, hoe hopeloos de zaak voor China staat. Gesteld, in liet beste geval, dat China met overvloedig geld en veel bui ten I andsche hulp in een jaar tijds een verdedigings-stelsel zou kunnen organi- seeren, dan zou dat toch niet veel gebaat hebben, daar de Russische admiraal Lessoffsky in staat is, binnen drie of vier weken het initiatief tot den aanval te nemen. Behalve te Taku, zou hem nergens weerstand geboden kunnen worden. Er zijn ongeveer 350,000 soldaten in China, die min of meer op Europeesche manier gedrild zijn en goede geweren hebben, maar liet is volstrekt niet zeker, of er voldoende ammunitie voor hen is. De transportmiddelen verkeeren in zeer onvoldoenden staat: liet gouvernement van Peking en ook de provinciale autoriteiten laten niet toe, dat stoombooten zich op de rivieren, raeeren en bevaarbare wateren bewegen; de wegen zijn afschuwelijken volstrekt ongeschikt voor militaire operation. Met het Chiueesclie spoorwegnet en de telegrafische gemeenschap, waarnaar de Chiueezen zoo begeerig waren, is nog niet de minste voortgang gemaakt. Alles is tegen het ltijk. Zijn onderkoningen plunderen en voeren een wanbestuur, en de mindere ambtenaren volgen dat voorbeeld. Het Chiueesclie leger, 1.200,000 man, misschien nog meer heeft geen enkel hospitaal, evenmin een ambu lance voor het vervoeren van gewonde of zieke militairen. L)e ellendige toestand van leger eu vloot en de onbe kwaamheid der officieren zullen natuurlijk bij liet uitbreken van een oorlog een tal avonturiers naar China doen stroomen, die er welkom zullen zijn. Duitschers, Fransclien, Amerikanen, Polen, Italianen, Zwitsers, zullen alsdan om strijd zich aaubieden voor de officiersplaatsen in het Chineesclie leger. Ook de Ohineesche oorlogsschepen zullen buiteul. officieren moeten gebruiken, evenals de Russische vloot zich door vreemde loodsen zal moeten laten leiden. Bij dat al zullen alle traktaat-Mogendhedeu als om strijd orders uitvaardigen om vooral de onzijdigheid te eer biedigenmaar dit zal niet beletten, dat de oorlog zal zijn gelijk alle andere oorlogen, in zoover elke partij voor geld de diensten van vreemde avonturiers zooveel mogelijk zal trachten tot zich te trekken. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De verslageu der school-enquête in België brengen een menigte ergerlijke, curieuse, vaak ook vermakelijke dingen aan het licht. In het verhoor te Eraipont kwam een getuige verklaren, dat de pastoor tot de vrouw het volgende zeide//I11 een huisgezin als het uwe vecht men soms voor een kleinigheid, b.v. omdat de man een of twee franken in de herberg verteerde. Welnu, men moet geen ruzie meer maken voor zoo'n nietigheid, maar men moet wel ruzie maken en als het noodig is, vechten voor de religie Te Nivel heeft de voorzitter der enquête-commissie een geestelijke, die als getuige optrad, gevraagd of hij soms ook tegen de gemeente-scholen had gepredikt. //Dat kan wel zijn, M. de voorzitter, antwoordde de geestelijke. Gij weet, hier op deze wereld preekt iedereen zoowat voor zijn winkel!" Een kostelijke bekenteuis Depretis is bezig met een ontwerp tot reorganisatie van de administratie der liefdadige instellingen in Italië. Als eeu bewijs dat die verbeteiing behoeft kar» dienen, dut de liefdadige instellingen van Napels eigendommen bezitten ter waarde van 123.829,000 frs., waarvan 59.400,000 frs. aan land; deze brengen jaarlijks 6.100,000 frs. op en van die inkomsten worden niet minder dan 1.628,000 frs. besteed aan administratiekosten, 1.802,000 frs. dienen voor ver schillende belastingen, zoodat nog geen 50 pCt. van de inkomsten overblijft! De Volksvriend van Koer mond deelt mede een letterlijk afschrift van een brief van een onderwijzer met God in België aan een zijner ambtsbroeders, waaruit een treurig licht opgaat over bet gehalte der lieden aan wie de clericale partij in België de school jeugd wil overleveren. liet luidt aldus z/josef Bonterwijzer tot S den 31 Deceber 18,79. De rasheid met dewelke de jaren heenloopen en elkander opvogen, is een klein zinnebeeld van menig vuldigheid en de levendigheid der gevoelens van liefde en hoogacting die uw nooit zonder waerde geprezen weldaden in mij hart gedurig doen ontluike. Ik versta Lieve vrient de edemoedige Zelfs opofferingen welke gij u voor mij oplegt koude ik er waardiglijk aan beantwoorden en eens al uwe vreug en geluk uitmaken Zulks zal voortaan mijn docdwit wezen. Aanvaardt bid ik u zeer Lieve vriend mij goeden wil daermede wil ik u toonen dat ik waerlijk ben daermede blijf ik uwen vrient Jan Mkleermaken nu onterwijzer in de school met God. Adres. Mijnheer josev ponterwijzer tot S Het is te hopen en ook wel te veronderstellen dat niet alle clericale onderwijzers in België zoo zijn maar dat er zoo een mogelijk is, is waarlijk al meer dan erg. Eene commissie in Engeland doet onderzoek naar de omkoopingen, die bij de jongste algemeene ver kiezingen hebben plaats gehad, waardoor aan 't licht gekomen is, dat te Macclesfield van de 6000 kiezers 4000 zich hadden laten omkoopeti en dat het op veel andere plaatsen weinig beter was gesteld. Voor de voorstanders van algemeen stemrecht is het jammer, dat dit bericht over de Noordzee en ten onzent gekomen is. Of is het geen treffend bewijs, hoe weinig de ideale wereld, die zij zich in hunne redeneeringen, welke algemeen stemrecht tot uitkomst geeft, scheppen, beantwoordt aan de wereld, die wer kelijk beslaat. Moeten nu de staatsinstellingen in harmonie zijn met hetgeen werkelijk is, of met liet geen over 1000 of meer jaren wezen zal In dit opzicht herinneren de voorstanders van algemeen stemrecht ons aan een armen drommel, die eeu lot in de Staatsloterij koopt en tegelijk per advertentie een heerenhuis met 12 kamers, liefst met koetshuis en stalling voor twee paarden vraagt, omdat hij f 100000 trekken kan. Als 2/3 der kiezers zich voor veel of weinig shil lings een of meermalen laten omkoopen, wordt dan niet de geheele verkiezing herleid tot een voorwerp van negotie, zooals aardappelen en petroleum het zijn? Neen, het is ons onmogelijk te sympathiseeren met een streven, dat uitloopeu zal op het drijven van handel in de beginselen, volgens welke liet land geregeerd zal worden. Wij zwijgen van den invloed, die hierdoor op de moraliteit van liet volk en de achting voor de constitutioneele staatsinstelling uit geoefend wordt. En indien liet Algemeen Stemrecht mogelijk maakt dat de hoogst biedenden voor een deel de zetels der Afgevaardigden innemen, hoe durft men dan beweren, dat juist door liet aigemeen stemrecht de vertegen woordiging de ware uitdrukking zal zijn van de wenschen der natie. De praktijk levert hier het tegen gestelde resultaat als de redeneering der theorie. Het Russische keizerlijke jacht //Livadia", anders gezegd het tarbotschip, is te Ferrol binnengeloopen, waar de Grootvorst Konstantijn mede is aangekomen. Men zal nu goed weder afwachten om Spanje om te varen en de Middellandsche zee in te komen. Men schijnt het schip nog niet geheel te vertrouwen. Bij Lausanne heeft zich op het meer van Genève weer een ongeval voorgedaan dat nog niet geheel opgehelderd is. Twee jonge Engelschen huurden dezer dagen een bootje en gingen varen; eenige uren later dreef de boot ledig aan land, men vond er slechts de kleeren der jongelieden in. Aanvankelijk dacht men aan een ongeluk bij liet zwemmen, doch daar men in de zakken geen spoor van geld of kostbaar heden vond, meent men aan een misdaad te moeten denken. Graaf De Barral, secretaris van de Fransche ambas sade bij liet Vaticaan, heeft verzocht op non-activiteit te worden gesteld tengevolge van bet begin van uitvoering, aan het tweede Maart-decreet gegeven. Yier hoofden der Albanecsche Liga ziju plotseling overleden; men zegt, dat ze vergiftigd waren.- De Engelsche consul te Panama, handelend op last zijner Regeering, heeft beslag gelegd op het jaarlijksch subsidie van 250,000 dollars, dat de Panama-spoor wegmaatschappij aan de Regeering van Columbia uitkeert. Het doel van dezen maatregel is het geld te gebruiken tot betaling vau de Engelsche houders van Columbiaansche fondsen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3