De heer mr. J. Snijder, oud-burgemeester van Veere en Vrouwepolder, heeft zijn ontlag genomen als lid der Prov. Staten van Zeeland. Te Alblnsserdam had de gemeenteraad onlangs een hulponderwijzer der bijzondere school, en als zoodanig in functie blijvende, benoemd tot gemeente-ontvanger. Deze benoeming is door Ged. Staten van Zuid-Holland niet goedgekeurd, waarop de Raad heeft besloten de benoeming in te trekken en tot een nieuwe benoeming over te gaan. Een geleerde, prof. Moos van Heidelberg, heeft betoogd dat de spoorwegbeambten behalve aan dalto nisme ook aan geheel eigenaardige, .pas ontdekte oorkwalen lijden. Zoo erg moet liet daarmede zijn, dat de veiligheid op spoorwegen daardoor gevaar loopt. Het congres van hygiënisten te Milaan heeft daarom besloten aan de spoorwegmaatschappijen der geheele wereld te verzoeken een onderzoek te laten instellen naar de ooren der beambten. Als 't zoo voortgaat zullen de spoorwegbeambten nog gelijk worden aan de model-menschen van den Heidelbergscheu catechismus: onnut tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad. Als in liet najaar de laatste rozen bloeien, zegt De Landmansnij dan de botten af, die op het punt zijn om open te gaan, sluit goed den steel dicht met lak, leg iederen hot in een dikken papieren zak, breed genoeg dat de bot er niet aan raakt, lak den zak dicht, opdat er geen lucht in kunne komen, en hang hem in een donkere droge plaats. In den winter als gij versche rozen wilt hebben, doe dan den papieren zak los, snijdt den steel af, waar deze is dichtgelakt, zet de bloera in versch water en twee uren daarna hebt gij rozen. Onder alle voorbehoud deelt het Hbl. het gerucht mede, dat de gouverneur-generaal van Ned. Indie, de heer van Lansberge met nadruk het verlangen zou hebben te kennen gegeven om van zijn hoog ambt te worden ontheven en ten spoedigste naar Europa tc vertrekken. Als zijn opvolger zou dan sprake zijn van den vorigen minister van marine jhr. Wichers, die zich thans reeds als divisie-koniinandant in Indië bevindt. Naar de HeldCt. verneemt hebben zich aan boord van liet stoomschip //Alkmaar'' te Curasao op nieuw gevallen van gele koorts voorgedaan. Twee man der equipage zijn overleden. De onderteekenaars van het Haagsche adres tot wederinvoering der doodstraf komen niet vlug genoeg naar den zin van het Dagblad opdagenhet blad beweert dat het aantal reeds legio zou zijn, wanneer slechts een tiende deel van hen die den dag na den moord de doodstraf voor den moordenaar verlangden, hun naam plaatsten onder het adres. Wij hadden geen krachtiger bevestiging kunnen verlangen van hetgeen we schreven, toen wij kort na de gebeurtenis in Den Haag onze verontwaardiging lucht gaven over het schandelijk speculeeren van sommige bladen waaronder ook het Dagblad op het geschokte volksgemoed. Nu de gemoederen weer tot kalmte zijn gekomen, ziet men de zaken anders inbij de meeaten werd slechts in een abnormale stemming, in een oogenblik van verblindheid, van angst en ontsteltenis, de eisch, naar een bloedige vergelding geuit; thans deinst men zelf voor dien eisch terug en is men tevreden, nu men den schuldige overgeleverd ziet in handen der justitie, die hem onschadelijk zal weten te maken, ook zonder beulswerk te verrichten. Wij durven liet Dagblad met gerustheid voorspellen, dat het aantal aanteekeningen en de uitwerking van het geheele adres beneden hare verwachtingen zullen blijven. Dolt. Nbl. De bepalingen, die nog in acht moeten genomen worden bij de verzending van vee naar Duitschland zijn, het verstrekken van een certificaat afgegeven door een gemeentebestuur, waarin opgaaf wordt gedaan van de plaats van herkomst, den leeftijd, het geslacht en de kleur van het rund, benevens de verklaring dat het bedoelde rutul zich in de laatste zes maanden niet bevonden heeft op eene plaats, waar binnen een omtrek van 20 kilometer besmettelijke longziekte heerschte. Voor de arrondissements-reclitbank te Amsterdam werden Vrijdag behandeld dezaken. betrekking hebbende op het bekende oproer dd. 23 Mei in de Jodenbreed- straat. Het was een eigenaardig geding. De beschuldi gingen luidden b.v.: slaan van een politie-agent met een schoenborstel, waarvoor een maand gevangenisstraf werd geëischt; werpen met een stuk hout naar een politie-agent, met verzet tegen de politie, eveneens met een maand gevangenis bedreigd; bijten van een politie-agent en werpen met een steen, waarvoor 1 jaar gevangenis werd gevraagd; meest alle beschuldigden hebben geschopt, gerukt, getrokken, gestooten. Mr. S. Katz, een der pleiters, wees op het feit, dat de hoofilcommissai is van de gemeentelijke politie afwezig was, toen de orders werden uitgevoerd. Een ondergeschikte had het hevel, en er was zulk een verwarring en hoofdeloosheid bij de politie, dat de hoofdcommissaris voor de justitiëele politie naar het terrein moest komen, om den bevelvoerenden inspecteur tot omzichtigheid aan te sporen. De orders werden aanvankelijk zelfs, in strijd met de meening van het hoofd der gemeente, uitgestrekt tot de zijstraten, en dat alles geschiedde op den Vrijdag, een voor de Israëlieten zeer ongeschikte» dag. Men heeft de gevoelens der Israëlietische medeburgers daar niet ontzien en hen gekweld op oogenblikken, dat zij zich voor hun sabbath en kerkelijke plichten voorbe reidden. Eenige politie-agenten hebben zich daarbij op onwaardige wijze gedragen. Zijn cliënt heeft men in cachot spottend toegeroepen//Gaat ge niet naar de kerk?" De inspecteur Roering heeft een Israëlietisch medeburger den raad gegeven zich terug te trekken, daar hij anders luizen van hem zou opdoen. In liet algemeen is een onderzoek wenschelijk naar de houding der politie. In het geheel zijn er tien beklaagden in de oproer- znak, waarvan Vrijdag vier voorkwamen; tegen twee werd een maand, tegen twee een jaar gevangenis geëischt. De pleiters concludeerden tot vrijspraak, onder inroeping van het getuigenis van getuigen a decharge, die de verklaringen der gedagvaarde agenten zouden ontzenuwen. Vrijdag a.s. uitspraak. Kunst, Weteuscliap en letteren. Vanwege het Aardrijkskundig Genootschap te Bremen schrijft men, dd. 14 Oct., het volgende: //Ons medelid, kapitein Dallraann, onlangs uit de IJszee te Hammerfest teruggekeerd, schrijft van daar in een heden ontvangen brief aan zijn reeders //Dezer dagen was hier een stoomjacht, een groot houten schip, hetwelk van hier over TromsÖ naar Schotland (Peterhead) verder ging. Het vaartuig werd den vorigen winter te Peterhead gebouwdde eigenaar, de heer Leigh Smith uit Louden, was aan boord. De kapi tein was toevallig een bekende van mij, daar ik in de Davisstraat te zamen met hem gevischt had hij zocht mij op en vertelde mij, dat zij in Juni Peterhead verlaten en bij Jan Mayen zich eenige dagen tusschen robbenslagers en robben hadden opgehouden; dat zij zeiven eenige honderden robben hadden geschoten, en dat zij daarna verder tot ten Oosten van Spitsbergen gestoomd waren. Daarop zijn ze zonder bijzondere moeielijkheden en zonder veel ijs bij Franz Josephs- land gekomenop de plaats, waar de Oostenrijkers met de //Tegetthoff" geweest zijn, zijn zij geland, en hebben aldaar een cairn (steenhoop) en andere sporen aan land gevonden, doch hebben het schip zelf niet gezien. De heer Smith toonde mij zijn kaarten en volgens deze heeft hij nog 50100 zeemijlen aan de Oostenrijksche ontdekkingen toegevoegd. Zonder veel tijdverlies en zonder veel ijs ontmoet te hebben, waren zij naar Spitsbergen teruggestoomd, hadden aldaar nog eenige dagen rendieren geschoten en waren in 56 uren vandaar naar Hammerfest gekomen.// Ten opzichte van het verder Oostelijk en Zuidelijk om Novnja Zemlja gelegen zeegebied luiden daarentegen de berichteu over de ijstoestanden zeer ongunstig. Van de naar Siberië (Ob en Jeniseï) bestemde schepen is slechts de //Neptun" gelukkig aan de Ob aange komen en ook weder teruggekeerd; doch ook dit schip heeft met vele moeielijkheden door het ijs te kampen gehad. Het bedoelde schip is het jacht //Eira" van den heer Benjamin Leigh Smith. Het is geheel van hout, met barkstuig, en 130 voet lang, 25 voet wijd en 12 voet hol. De machine is van 50 p.k. en de be manning 25 koppen. Het is voor de ijsvaart gebouwd. Aan boord is ook de photograaf Grant, die de eerste twee reizen met de //Willem Barents" heeft meegedaan. De Eransche reiziger D, Charnay heeft in Mexico, waar hij zich bezighoudt met opgravingen voor oud heidkundig onderzoek, een belangrijke vondst gedaan. Hij heeft een geheel cnderaardsch huis ontdekt uit den tijd der Tolteken, met 25 kamers, een groot aantal gangen, prachtige zuilen, trappen enz, Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Het Engelsche schoencrschip //Margaret West", van Runcorn met 175 ton klipzout naar hi"r bestemd, is op Black Rock gestrand. Bij het afzenden van het bericht slootte het schip wel, doch was het nog dicht en hoopte men het met hoog water vlot te krijgen. De mailboot op Indië //Prinses Amalin" is bij het uitgaan uit het kanaal te IJmuiden in aanvaring gekomen met de sleepboot //Hercules", die passagiers aan boord had. Een dezer laatsten bleef op de plaats dood, twee braken de beenen en een vierde werd verminkt aan de vingers. Van 14 personen wist men nog niet op te geven waar zij zijn; waarschijnlijk zijn zij aan boord van de //Prinses Araalia" gered en zal deze hen in Engeland aan wal zetten. Blijkens later bericht zijn werkelijk te Southampton 13 passagiers van de //Prinses Amalia" aan wal gezet, zijnde 13 studenten die hun vrienden hadden uitgeleide gedaan. Het is ook gebleken dat allen, die op de //Hercules" waren, er ongedeerd af hadden kunnen komen, als zij maar niet door overdreven angst en onhandigheid zichzelf in gevaar gestort hadden. Te Kamperland is een schuur afgebrand. Te Berlijn heeft, voor het huis van den rechter König een ontploffing plaats gehad, waardoor vele ruiten gesprongen zijn. Men vermoedt dat een man een dynaraiet-patroon op de stoep had gelegd. Te Wijnkel-St. Eloy bij Heule, niet ver van Kortrijk, was men druk en ietwat overhaast bezig met het bouwen eener nieuwe katholieke school, waarvoor de gelden waren geschonken dooi' den lieer Mulle de Terschure, afgevaardigde van Thielt in de Kamer. Dezer dagen was 't gebouw klaar op 't dak na en om des te spoediger klaar te komen liet de metselaar- aannemer zich helpen door tenige leerlingen der school. Terwijl nu de arbeiders met vijf dezer kinderen er bij boven op de sparren zaten om de dakplanken aan te brengen en vast te spijkereu, stortte plotseling het gebouw in. Een der kinderen werd met gebroken beenen onder het puin weggehaald, een ander ont wrichtte zich een hand. De jongste stormen in liet Noordwesten van Frankrijk hebben groote schade aangericht; de wind heeft veel schepen en gebouwen vernield, en het op gestuwde water veroorzaakte op vele plaatsen over stroomingen, die eveneens veel eigendommen deden verloren gaan. In Zuid-Amerika en wel in den omtrek van Buenos-Ayres heeft een aanhoudende en vreeselijke sneeuwstorm ontzettende verwoesting onder den vee stapel aangericht; ook vele menschenlevens zijn daarbij verloren gegaan. Te Suez is de spoorweg ernstig beschadigd door een orkaan, gepaard met zware regens. Er werden gaten in den weg geslagen van 5 meter diepte. Onder Monte Compatri, hij Rome, hebben vier wacliters over de wijnbergen, vier arbeiders die zij verdachten van 't stolen van druiven, zwaar mishandeld en een vijfden doodgeschoten. De moordenaar, die in koelenhloede handelde, is in handen en men hoopt ook de drie andere ellendelingen, wier namen bekeud zijn, in handen te krijgen. Op de Maas bij Schiedam hebben de stoombooten //Dustonborough" van Kroonstadt komende en //Le Creuzot" van Rotterdam uitgaande, elkaar aangevaren, waardoor de eerste boot belangrijke schade bekwam en de tweede lot op twee voet van de kiel werd doorgesneden. Om zinken te voorkomen, zijn daarop beide schepen op den wal gezet, van waar 't eerste later met hulp van sleepbooten en lichters af, en te Rotterdam gebracht is. Te Sittard is de zoon van den heer H. aldaar 's avonds op straat door vier onbekend gebleven personen aangevallen en met messen door de kleederen gesneden. Alleen door een snelle vlucht heeft de aangevallene erger mishandeling kunnen ontkomen. Onder Ossendrecht is een boerenschuur van <le hofstede van den lieer J. B. Melsen afgebrand. Te 's Heerenbroek onder Zwollcrkerspel zijn twee woningen afgebrand. De vorige week werd te Kaatsheuvel zekere Judocus Burmanje door zijne vrouw verdronken gevonden in een waterput achter hunne woning. De man leed aau zenuwaandoeningen. Te Kaatsheuvel is de vorige week eeu bejaard ingezeten, levenloos opgehaald uit een poel achter zijn huis, waarheen hij zich weinige minuten te voren begeven had om water te scheppen. Ziekelijk en slecht van gezicht zijnde, is hij vermoedelijk door een duizeling bevangen en voorover gestort, althans hij slak met liet hoofd in den modder, waaruit hij zich blijkbaar niet heeft kunnen terugtrekken. Te Bergeijk is een knaapje van 5 jaar in een kuil met water gevallen en levenloos er uitgehaald.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2