voor hel arrondis- .^Éia sesiieil Ilerstaee. I860. No. 85. Woensdag 27 October. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. zintik/usim; courmt. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VKIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,— Afzonderlijke nominees 5 cent, met Bijblad 10 cent. PKIJS DEK ADY'EKTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1—5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betrelFende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEXMAX. ZIERIKZEE, 2 6 Oct. 1 8 8 0. Zaterdag-avond ongeveer halftien, werd de burgerij hier weder opgeschrikt door het gerucht van brand. Het bleek dat een kapitale schuur, beboorende tot het bedrijf van den lieer D. Bevelander en staande aan het zelke-terrein nabij het Sas, in vlam stond. Door spoedig toegeschoten hulp gelukte het, de kudde schapen, wier kooi aan het brandende gebouw belendt, weg te drijven en in veiligheid te brengen. Ook de paarden en de runderen werden gereddoch een jong paard en een kalf waren niet meer te bereiken en zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer en de autoriteiten en d.d. schutterij waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig en door weloverlegde maatregelen, begunstigd door de niet geheel ongunstige windrichting, slaagde men er in, de nabij liet brandende perceel staande tweede -schuur te behouden en den brand tot de aangetaste te beperken. Deze rijk met vlas, graan en werktuigen gevulde flinke schuur is echter tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend; doch men hoort geruchten dat hij door kwaaddoeners zou ge sticht zijn. Nog zoo vroeg niet gewacht, is hier in de laatste dagen een vrij scherpe koude ingevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het reeds vrij hard gevroren, zoodat er ijs in 't water werd gezien. De gemeenteraad van Sluis heeft besloten de heffing van een hoofdelijken omslag van hoogstens 4000, in te voeren, naar het zuivere inkomen der belasting schuldigen. Voor de betrekking van gemeente-secretaris van Sluis hebben zich, naar men verneemt, 17 sollicitanten aangemeld. Te Sluis is, bij herstemming, tot iid van den Ge meenteraad gekozen de heer C. J. Lievens met 54 stemmen. De lieer J. Lansen Croin bekwam 31 stemmen. Uit Delft was door een correspondent van de N. Gron. Ct. aan dat blad medegedeeld dat de schrijver van den beruclilen brief aan ds. v. d. Valk ontdekt was en gebleken moet zijn een leerling van de hoogerc burgerschool, die met drie makkers dien kwajongens streek had uitgehaald. Hij zou, werd verder gezegd, deswegen door zijn vader ernstig berispt zijn geworden. Men heeft nader daaromtrent in de groote bladen kunnen lezen dat hiervan niets aan is; 't moet een verzinsel zijn van den correspondent of diens zegsmannen. Het is trouwens zeer te betwijfelen of de dader, als hij ontdekt wordt, er wel met een enkele vaderlijke berisping zal afkomen art. 305 van 't wetboek van strafrecht stelt op een dergelijk feit een tuchthuisstraf van 25 jaren. In de residentie zijn aangekomen en door Prins Erederik naar het Huis //de Pauw" begeleid, waar zij hun intrek genomen hebben, de kroonprins en de kroonprinses van Denemarken, Uit Bergen op Zoom wordt weder geklaagd over het in omloop brengen en verspreiden van Belgische centen. Vooral in de omliggende gemeenten is het eene zeldzaamheid Hollandsche centen aan te treffen. Adressen van de Kamer van Koophandel, om de regeering te wijzen op het ongerief, dat daardoor wordt ondervonden, hebben tot dusver niet tot een resultaat geleid. De Midd. Ct. verheugt zich, bij de mededeeling van het vonnis, dat door het hoog militair gerechts hof in hooger beroep is geveld over de door den zeekrijgsraad te Nieuivediep wegens insubordiuatie veroordeelde machinisten, dat deze lieden in het hof een hoogeren rechter gevonden hebben, die hen voor de dwalingen van den lageren beschermen kan. Doch die bescherming strekt zich alleen uit over de schepe lingen, die zich binnenslands bevinden; de groote meerderheid van het marine-personeel is dus zonder hooger beroep overgeleverd aan de opvatting der krijgs raden. De Midd. Ct. wijst er echter tevens op, dat terwijl de minderen worden gestraft, niets vernomen wordt van straf aan de meerderen opgelegd. Al mocht nu ook de luitenant een berisping ontvangen van den minister van marine, wat beleekent dan nog zoodanige bestraffing, vergeleken met liet vonnis dat de inférieuren treft? Deze ongelijke behandeling is, naar liet oordeel der M. Ctin strijd met de rechtvaardigheid en ook met de eischen eener goede krijgstucht. Want al moet deze streng zijn, zij behoeft niet met twee malen te meten. Zij waarborgt den meerdere //lijdelijke gehoor zaamheid" en den //raeesten eerbied,// door het be dreigen van zware straffen tegeu de minderenzij behoeft hem niet nog bovendien te beschermen door hem straffeloosheid te verzekeren, wanneer hij zelf in zijn plichten tegenover zijn ondergeschikten tekort komt. Die straffeloosheid is het gevolg van een leemte in onze militaire wetgeving. Men vindt te midden van al de, van onverbiddelijke strengheid ovevloopende artikelen van het crimineel wetboek, er niet een, dat misbruik van macht of plichtverzuim van den meerdere tegenover den mindere strafbaar stelt. Het crimineel wetboek schiet in dit opzicht, als in zoovele anderen, tekort. Het zoekt de subordinatie te verzekeren, niet slechts door strengheid, welke in liet krijgswezen inderdaad onmisbaar is, maar ook door onrecht, dat altijd en overal verkeerde toestanden in liet leven roept en in onzen tijd, nu het beginsel van gelijke recluen in alle standen der maatschappij is doorge- gedrongen, geheel onhoudbaar is geworden. Het maakt door deze fout, alle pogingen, voor welke men zich zooveel moeite en kosten getroost, tot het in 't leven roepen van een fatsoenlijk, ontwikkeld corps onder officieren, dat ambitie in den dienst heeft en uit ambitie in dienst blijft, ijdel. De Midd. Ct. herhaalt ten slotte haar wensch, dat het machinisten-proces, thans gelukkig geëindigd met een lichtere veroordeeling dan eerst te vreezen stond, liet zijne moge bijdragen om de herziening onzer militaire strafwetgeving en rechtspleging eindelijk ter hand te doen nemen. Weldra zal onze oorlogsvloot weder met een bodem vermeerderd zijn en wel met liet iustructieechip// Pollux", voor rekening onzer marine aangebouwd bij de heeren Huygens en van Gelder en dat binnen enkele dagen aan 's Rijks-werf te Amsterdam wordt verwacht. Met de oplevering van dit vaartuig is het getal der instrucliescliepen nu tot \ijf geklommen, als: //Castor", //Ternate" en //Pollux" voor de jongens van de //Wassenaer" en //Anna Paulowna" om des zomers op de Zuiderzee oefeningstochteii te houden, de //Zeehond" voor stuur- en bootsmansleerlingen en de //Urania" ten dienste der adelborsten. Daar liet materieel der zeemacht, wat schepen betreft, in de laatste jaren aanmerkelijk is toegenomen, zal men waarschijnlijk een spoedige staking van verderen aanbouw op particuliere werven tegemoet kunnen zien. Tot dusver genoten zij in het werken voor oorlog en marine het leeuwenaandeel. Prinses von Wied, de dochter van Prins Erederik, is gisterochtend te Neuwied voorspoedig bevallen van een dochter. Volgens vertrouwbare mededeelingen komt de rege ling, betrekkelijk het internationale pakketten vervoer, door liet te Parijs vereenigde Post-congres, in hoofd zaak op het volgende neer: 1°. In het internationale verkeer worden alleen toegelaten pakketten van niet meer dan 3 kilogram gewicht, in 20 cM3. omvang. Bij groote volumen en tot een maximum van 40 cM3. wordt surtaxe geheven. 2°. Het porto, aan iederen Staat, wiens grond gebied door het vervoer wordt doorsneden, toegekend, is vastgesteld op 50 centimes. Dit internationaal porto zal echter nog met een binnenlandsch porto kunnen worden verhoogd. Het bedrag dier verliooging wordt nader en voor eiken Staat geregeld. Engeland voor zich vraagt een supplement van 50 centimes. De surtaxe, welke een Staat zich in liet bijzonder reserveert, kan door de andere Sinten wederkeerig worden geheven op de verzending, uit den eerstbedoelde» herkomstig. 3°. Wegens de bestelling der pakken ten huize der geadresseerden kan 25 centimes worden iu rekening gebracht voor factage. De vergoeding voor de ver vulling der douaneformaliteiten aan de grenzen is onder die 25 centimes begrepen. 4°. De transportkosten, te heffen wegens vervoer ter zee, zijn bepaald als volgt25 centimes voor eiken afstand, minder dan 500 zeemijlen bedragende, 50 centimes voor 500 tot 1000 zeemijlen, 1 fr. voor 1000 tot 3000 idem, 1 fr. 50 centimes voor 3 a 4000 idem, 3 fr. voor 4- tot 5000 idem en daarboven. De hiervoren vastgestelde transport- en bezorgings- kosten brengen geen Verandering in de belastingen, die door den fiscus op het pakkettenvervoer worden gelieven. Het gezamenlijk bedrag dezer belastingen aan zegel, statistiek enz. bedraagt iu Frankrijk ruim 47 centimes per colli; de Regeering heeft echter be loofd tot de g e d e e 11 e 1 ij k e suppressie dier be lastingen bij de Wetgevende Macht te zullen aandringen. De Frunsclie spoorwegen schijnen met veel welwillend heid tot de totstandkoming der zooeveu vermelde grondslagen te hebben meegewerkt; tegen de vastge stelde prijzen zullen de directeurs dier ondernemingen, zich met de uitvoering van den nieuwen pakkettendienst belasten. (Amst. Ct.) Naar we uit goede bron vernemen, zal er eerstdaags door een aanzienlijke firma, een stoombootdienst ge opend worden van Vlissingen op Londen, grootendeels bestemd om de vrachtgoederen, wier verzending minder spoed vereisclit, op zeer billijke voorwaardeu naar Engeland te vervoeren. ArnhCt.) Het bestuur der afdeeling Rotterdam van het Ned. Ond. Genootschap beeft zich per circulaire tot de onderwijzers en onderwijzeressen gewend, waarin dezen worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener openbare vergadering op Zaterdag 30 Oct. des namiddags te U/g uur in de zaal Caledonia, iu welke bijeenkomst het doel en de inrichting der Levensverzekering-maat schappij verbonden aan het Ned. Ond. Genootschap op uitvoerige wijze zal worden behandeld en voorts de noodige inlichtingen zullen worden gegeven. De heer M. G. Snoer, lid van de directie der maatschappij, heeft zich op uitnoodiging van het bestuur der afdeeling bereid verklaard liet woord te voeren. Het bestuur betreurt liet, dat deze instelling van bet genootschap onder de onderwijzers en onder wijzeressen niet zoo bekend is, als zoowel in hun belang als in dat van de maatschappij wenschelijk is. Vandaar zal een besprekiug plaatshebben, om het nuttige dier instelling aan te toonen. De stoomtram den HaagScheveniugen heeft dit jaar tot 15 Oct. j.l. ruim 615,000 personen vervoerd.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1