Te Amsterdam is weder een geval van paneelzagerij voorgekomen, ditmaal aan de achterdeur van een huis in de Vondelstraat. De dief had netjes gewerkt docli heeft weinig van zijn gading kunnen vinden. Op de Noordkust van Java hebben enkele gevallen van zeeroof plaats gehad. De rooversprauw met 12 a 13 man aan boord, schijnt in het oosten van den archipel thuis te behooren. In het water aan de Veenkade te 's Hage heeft men vinden drijven het lijk van een persoon uit den Haag, die reeds sinds eenige dagen vermist was. Nabij den Hoek van Holland heeft men het lijk van den heer P. K. van Sijll, buitengew. opz. van den Waterstaat, in de duinen gevonden, niet ver van zijn woning. Volgens de schouwing door een geneesheer moet hij bezweken zijn aan de hartkwaal, waaraan hij lijdende was. Te Arnhem is in de haven het lijk gevonden van Johan Peters, die sedert 10 dagen aldaar vermist was. Te Vreeswijk is Maandag-avond zekere S. uit Vianen van de schipbrug in de Lek gesprongen en verdronken. Te Utrecht is een jongentje van 3 jaar in een sloot verdronken. Te Oud-Vossemeer zijn twee meisjes, een van 5 en een van 3 jaar, tusschèn het rad van een zwaar beladen wagen geraakt, waardoor het jongste onmiddellijk ge dood werd en 't oudste met een lichte verwonding vrijkwam. Te 's Hertogenbosch is een molenaar, die een zwaren boom op een wagen vervoerde, tusschen dien boom en een brug in de klem geraakt en op de plaats gedood. Te Weert is een 45jarige veehandelaar, een oppassend man, 's avonds op de straat verraderlijk met dolksteken vermoord. I)e dader, zekere W. Niens, 23 jaar oud, is in hechtenis, alsmede eenige medeplichtigen. Een vrouw te Arnhem ontving voor eenige dagen van de dames der commissie tot zedelijke verbetering eenige stukken ondergoed. Veel bleek haar zulks niet te beteren, want spoedig was dit goed aan eene buurvrouw verkocht en de opbrengst voor jenever -be steed. Later kreeg zij over den koop berouw, stal het weder weg, verkocht het gestolene weder opnieuw, verteerde het geld in de kroeg en werd nu tot hare verbetering naar het huis van arrest overgebracht, een middel dat vermoedelijk al even weinig zal helpen maar haar dan toch voor oenigen tijd onschadelijk maakt. Jan de Ruyter, werkzaam op het fort te Pouderoyen, raakte met zijn rechterhand tusschen twee ijzeren staven beklemd, waardoor hij ernstig verwond werd. Een man, die van het eene vaartuig op het andere wilde stappen, is te Rotterdam in 't water gevallen en een half uur daarna levenloos opgehaald. Twee branden hebben te Parijs plaats gehadeen in de //Magazins-Réunis" (avenue de la République); de schade bedroeg 300,000 frs., en een in de passage //Vaucanson"de schade, door dezen brand veroor zaakt, wordt geschat op 7 a 800,000 frs. Uit Christiania wordt bericht, dat eenige wijken, de domkerk en het postkantoor van Christiaansand 's nachts door brand zijn vernield; de vlammen werden door een hevigeu wind verder en verder gedreven. Duizenden zijn zonder dak. Te Dortmund heeft een jongen van 12 jaar zich in het hok van het spoorwegstation opgehangen, naar men vermoedt, omdat hij straf gekregen had. De daders van het misdrijf op den spoorweg tusschen Berlijn en Spandau, Vrijdag vóór acht dagen gepleegd, zijn den 17n dezer te Charlottenburg gevat. Twee hunner waren vroeger conducteurs van den Berlijnschen tramweg, de derde is werkzaam in een Berlijnsche fabriek. Een dezer drie blijft nog ontkennen; de twee anderen hebben bekend, dat zij de rails hadden los gemaakt om den trein uit het spoor te laten raken, in de hoop van den postwagen te kunnen berooven. Veertien dagen vroeger lfhdden zij hetzelfde op den spoorweg naar Hamburg beproefd, maar zij waren toen in hun voornemen verhinderd. Door een geweldigen sneeuwstorm, die in de pro vincie^ Buenos-Ayres woedde in de vorige maand, kwamen 700,000 koeien, 50,000 schapen en 250,000 merries om. De storm woedde drie dagen en drie nachten achtereen. Gemengd Buitenlandse]* Nieuws. De pokken blijven in liet buitenland nog op vele plaatsen heerschende. Verleden week was 't te Londen 24 nieuwe gevallen, overleden 2 en in behandeling in de ziekenhuizen 95. Te Weenen overleden 6, te Parijs 23, te Warschau 2, te Venetië 3, te Budapest 6, te Malaga 7te Praag, Odessa, Krakau was de toestand dezelde als de vorige weekte Liverpool 1 sterfgeval. Bovendien heerscht te Madrid de vlektyphus, waar aan verleden week 28 personen stierven. De vorst van Monaco heeft de vrije jacht in zijn landje opgeheven. Voortaan zul daar niemand zonder vergunning uit schieten mogen gaan, gelijk vroeger 't geval was. Of hij ook den afschuwelijken tir auxpigeons heeft afgeschaft blijkt niet. Onder de amusementen der te Monaco verblijf houdende voorname leegloopers behoort liet loslaten van vluchten tamme duiven, om die diertjes dan te gaan doodschieten. Voor dit vvreede vermaak worden jaarlijks vele honderden, soms dui zenden elders opgekochte duiven naar Monaco gebracht. Roland Bonaparte, zoon van prins Pierre Bonaparte en tweede luitenant bij de Fransche infanterie, treedt in het huwelijk met juff. Marie Félix Blanc, dochter van den houder der speelbank van Monaco, die voor eenigen tijd overleden is en een vermogen van vele millioenen heeft nagelaten. De tak der Bonapartes, waartoe deze Roland behoort, is arm, dat huwelijk is dus voor hen van groot belang, daar met het geld ook de beleekenis van zulk een familie toeneemt. De conservatiefgezinde professor Ruskin van de universiteit te Glasgow heeft als antwoord op vragen betreffende zijn kandidatuur als rector-maguilicus aan de studenten het volgende geantwoord //Wat, in 's Duivelsnaam, hebt gij lieden te maken met mijnheer Disraëli of met mijnheer Gladstone? Gij zijt studenten aan een universiteit en hebt u met staatkunde evenveel in te laten als met rattenvangen. Als gij ooit tien woorden van mij met begrip gelezen hadt, dan zoudt gij weten, dat ik om Disraëli of Gladstone even weinig maal als om een paar oude doedelzakken die afgedreund worden met stoom. En verder, dat ik alle liberalisme haat als Beëlzebub, en' dat ik, met Garlyle wij beiden thans alleen in Engeland pal sta voor God en de Koningin". Daar Carlyle op dit oogenblik ernstig ziek is, zal die grappige professor misschien weldra iu den vollen zin van 't woord uniek wezen. Te Luik overleed Zaterdag Ludvvig Du Mout, mede eigenaar van de Köln. Zeit. Sinds geruimen tijd lijdende aau een onderbuikskwaal, zocht hij genezing in het zeebad Blankeuberghen, keerde terug om het Domfeest te Keulen bij te wonen, maar kon het niet verder brengen dan Luik, waar hij na twee dagen lijdens bezweek. Te Sybillenort bij Breslau werd kort geleden een brief aan de post bezorgd met dit adres: //Aan zijn Hoogheid, den alleronderdanigsten Heer, Hertog van Brunswijk". Voor eenige dagen ontving het postkantoor te Weenen een brief met het zonderlinge adres: //Aan Hare Majesteit Maria Theresia te Weenen". De brief ging met de eenvoudige opmerking //overleden" naar de plaats van afzending terug. Het gerucht loopt dat graaf Wilhel.n Bismarck, zoon van den Rijkskanselier, aanzoek heeft gedaan om de hand van Irma Andrassy, dochter van den voormaligen Oostenrijkschen Kanselier. In optocht werd dezer dagen te Weenen een jonge vrouw door verschillende straten rondgevoerd, terwijl een schaar van nieuwsgierigen er zich bij aansloot. Voor een huis in de Praterstrasse werd stil gehouden èn eene serenade gebracht aan eene dame, die zich van toorn voor een der ramen vertoonde. Het duurde lang voor men de- oorzaak der vertooning te weten kwameindelijk vernam men dat het meisje de duizendste dienstbode was die door de vrouw des huizes op straat was gezet. Voor ongeveer zeven jaren stond voor het gerecht te Berlijn een jonge, buitengewoon schoone vrouw, onder beschuldiging haar echtgenoot, met wien zij slechts weinige maanden gehuwd was geweest, op de meest onmenschelijke wijze vermoord te hebben. Alle bewijzen voor hare schuld waren aanwezig en de jonge vrouw werd ter dood veroordeeld. In den nacht voor de voltrekking van het vonnis, wist zij echter op onbegrijpelijke wijze te ontvluchten en spoorloos te verdwijnen. Het blijkt thans echter dat zij naar Rusland was gegaan, waar zij een tijd lang onderwijzeres was eu toen in den echt trad met een Rus, waardoor zijzelve Russisch onderdaan werd. Beiden leefden gelukkig tot voor korten tijd toen haar man naar Kalisch nan de Pruisische grenzen verhuizen moest. Het spreekt van zelf dat het echtpaar hier in aanraking kwam met Pruisen en een van hen her kende de jonge vrouw eu deed aangifte hij de Pruisische regeering, die hare uitlevering verzocht. Wel werd aan dat verzoek niet voldaan maar de vrouw werd toch in hechtenis genomen om volgens Russische wetgeving veroordeeld te worden. Levens lange dwangarbeid zal thans haar deel worden en haar tweede echtgenoot, die haar hartstochtelijk lief. had, ziet haar niet weer. De man is der wanhoop ter prooi. Eenige heethoofden der bonapartistische partij hebben dezer dagen in het paardenspel Fernando te Parijs een vergadering belegd met het doel dat van wege de partij bij prins Jeróme Napoleon aangedrongen zou worden op nadere geloofsbelijdenis van hem en dat hij zijn rechten zou overdragen aan zijn oudsten zoon prins Victor. Er werd een commissie benoemd om zich naar den prins tc begeven en hem de be sluiten der vergadering mede te deelen. Prins Na poleon heeft daarop schriftelijk geantwoord in een zin als reeds vooraf door wie hem kennen voorspeld was. //Ik weet wat gij zeggen wilt; gij wist wat ik u zou antwoorden; het is dus onnoodig dat ik u ontvang. Het is mijn gewoonte niet door mijn po litieke tegenstanders in het verhoor genomen te worden of mij van leugenachtige beschuldigingen schoon te wnsschen. Dat zij, die zich tegenover mij houden voor de vertegenwoordigers der Napoleontische partij schrijven, spreken en handelen naar goedvinden; ik zal de fatsoenlijke lieden beklagen, die zij meesleepen, maar ik zal niet met hen twisten over hun kinder achtige illusie. Wat mij aangaat, ik kan volstaan met in mijn eigen naam en in dien van mijn beide zonen andermaal te constateeren, dat onze staatkunde niet dezelfde is". Zola heeft zijn moeder door den dood verloren, Vitu verloor zijn eenige dochter. Nu de Gotthard doorboord is, zal het toevluchtsoord op dien berg, dat in de 14e eeuw werd opgericht en dat jaarlijks aan 18 a 20.000 behoeftige reizigers schuilplaats en voedsel gaf (het werd door giften on derhouden), worden gesloten. Sara Bernhardt nam naar Amerika een aantal beeld houwwerken mee, die zij tegen fabelachtige prijzen aan de Yankees denkt te verkoopen, en een aantal inktkokers, voorstellende een sfinx, die op Sarah gelijkt en tusschen haar klauwen een doodskop draagtdie inktkokers dragen haar //marque de fabrique". Dat men iu Amerika geld ever heeft voor de politiek kan o. a. hieruit blijken, dat eenige kooplieden en bankiers van New-York en Boston 950,000 dollars beschikbaar stelden om propaganda te maken voor de republikeinen in Indiana. Kerk- en Sclioolnieuws. Op 't drietal voor de vacatnre-Rutgers te Amsterdam komen voor dd. Nonhebei en Rijnders te Middelburg. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Ter Neuzen ds. C. Kuijper te Nieuw-Vennip (N. Holland). Benoemd tot hulponderwijzer te Tholen de heer A. Avés. Thans heeft Z. M. de arrondissemenls-schoolopzieners benoemd, en wel voor de provincie Zeeland: voor de arr.Middelburg jhr. rar. 1). G. van Teylingen aldaar Oostburg J. G. Gerritsen te Breskens; Axel H. A. A. baron Collot d'Escury te Houtenisse; Goes mr. C. de Witt Hamer te Goes; Zierikzee mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth te Zierikzee; Tholen mr. L. A. Bijbau te Colijnsplaat.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3