Eenigen tijd geleden, bij gelegenheid van een oefeningstocht der schutters te Maastricht, hadden er ongeregeldheden onder de wapenen plaats, bestaande in verzet van een mindere, bijgestaan door anderen tegen een officier. De Schuttersraad van Maastricht heeft in deze zaak vonnis gewezen en den hoofdschuldige gestraft met wegzending en f 100 boete gedurende vijf ach tereenvolgende jaren, den tweeden insgelijks met wegzending en f 50 boete gedurende drie achtereen volgende jaren, den derden met f 121/2, den vierden met 5 boete en den vijfden vrijgesproken. Op één punt verklaarde de Raad zich onbevoegd, zoodat de hoofdschuldige zich daarvoor misschien voor den burgerlijken rechter zal te verantwoorden hebben. Deze uitspraak van den Schuttersraad beeft algemeen een goeden indruk gemaakt. Onder baar ijveiigen kommandant, den beer Bauduin, die zich zeer veel aan haar gelegen laat liggen, is de schutterij aldaar in den laatsten tijd veel verbeterd. Vooral ook onder haar officieren heerscht een andere, een betere geest dan vroeger. Tot algemeenen voorzitter van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd mr. H. J. Kist. - Bij de stemming voor de benoeming van een nieuwen secretaris der gemeente 's Gravenhage, verkregen de heeren E. Evers, hoofd-comraies en jhr. mr. Beelaerts van Blokland, commies-redacteur ter secretarie, beiden evenveel stemmen, n.l. 17. Daar dit ook bij de tweede stemming zoo bleef, moest het lot beslissen en dit was den heer Evers gunstig, zoodat deze benoemd is. De politie van Nieuwer-Amstel, waaronder de reeds vermelde komedie-zaal ressorteert, heeft het vertoonen van 't spektakelstuk //De Moord in de duinen" ver boden. De gemeentelijke overheid te Kassei heeft het snoeien van meidoornen en andere heggen builen het tijdperk 1 Oct.1 Maart verboden; omdat door den zomer- snoei van dat struikgewas het nestelen van tal van nuttige vogeltjes wordt verstoord of geheelbelet. Te Groningen heerschen op dit oogenblik mazelen, roodvonk en typhus. Naar men verneemt zijn te Snepk nu al 8 kandi daten om de vacante plaats van den heer Moens in de Tweede Kamer te vervullen. De commissie van Rapporteurs acht de openbare behandeling van het wetsontwerp tot herziening der wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen genoegzaam voorbereid. Op drie punten meent zij echter de aandacht der- Kamer te moeten vestigen 1°. Op het weglaten der Nederlandsche namen de bezwaren, hiertegen aangevoerd, volgens haar ge voelen niet weggenomen zijnde, heeft de Commissie van Rapporteurs, ter voldoening aan het gevoelen door de meerderheid in de afdeelingen geuit, een amendement voorgesteld strekkende om de namen der maten en gewichten in het Nederlandsch aan te duiden. In het voorgestelde amendement is het woord hecto meter weggelaten, omdat dit woord zelden wordt gebruikt eu het woord stère, teneinde het getal vreemde namen niet noodeloos te vermeerdeien. Teneinde groote hoeveelheden gewicht met weinig cijfers aan te duiden, stelt de commissie voor, om het woord ton of 1000 kilogram op te nemen. 2°. de balansen-ijk acht de commissie niet alleen onnoodigomdat iedereen zich ten allen tijde van de juistheid der balans kan overtuigen, maar schadelijk omdat de ijk-slag zelf een zuivere balans onjuist kan maken. 3°. De commissie meent dat bij een wet als deze, die met de ontwikkeling van handel en industrie in zoo nauw verband staat, herziening na een bepaald aantal jaren zeer gewenscht blijft. Zij stelt dus voor, op het voetspoor der ivet van 1869, in de wet te bepalen dat zij vóór 1 Januari 1891 herzien wordt. Yan 10 tol 16 dezer zijn bij Texel 5000 mud mosselen en 2250 oesters gevisclit. De mosselen zijn naar Engeland verzonden tegen 45 en 50 ets. 't mud. De oesters, die ook meerendeels naar Engeland ver zonden worden, kosten nu slechts f 7,20 de 100 stuks. Met de vischvangst gaat 't uiterst slecht. Benoemingen, Besluiten, enz. Na afgelegd examen zijn tot surnumerairs bij de staatsspoorwegen aangesteld de heeren H. W. Ie Sage ten Broek en A. J. J. Ie Sage ten Broek, beiden van Zierikzee. Bij Kon. Besl. van 20 Oct. is A. Rijser ontslagen uit zijn betrekking van ontvanger der registratie en domeinen enz. te Goes; en verder bepaald, dat 1°. het thans te Goes bestaande kantoor van registratie enz. met 1 Januari a.s. wordt gesplitst in twee kantoren, n.l. a. een knntoor der registratie en domeinen, en h. een kantoor van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen2°. met 1 Mei a-.s. het kantoor der registratie en domeinen te Oolijnsplaat wordt opge heven en de kring van dat kantoor gevoegd wordt bij 't kantoor te Goes. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is benoemd tot boekhouder aan de werk plaats te Ylissingen H. J. P. van den Berge, thans klerk aan de afdeeling tractie dier maatschappij te Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van 's Her togenbosch mr. H. L. M. van Lanschot. Z. M. heeft benoemd tot lid van het college van regenten over het buis van arrest en bewaring te Middelburg jhr. mr. J. ven Doom, subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtb. aldaar. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat enz. is tot wederopzpggens toe, aan L. Theunissen, te St. Annaland, vergunning verleend tot den aanleg en bet gebruik van een electro-maguetische telegraaf tussehen St. Annaland en St. Maartensdijk, met de vestiging van een telegraafkantoor te St. Annaland. Naar liet Dagbl. verneemt, heeft Z. M. aan O. baron van Wassenaar van Catwijck, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontshig verleend als opper- ceremoniemeester, en hem benoemd tot opperstalmeester. De betrekking van opperceremoniemeester zal voor eerst onvervuld blijven. Mevr. de baronesse van Hogen dorp, grootmeesteres van H. M. de Koningin, is met 15 dezer, op verzoek, op de meeste eervolle wijze van die functie ontheven. Overgeplaatst: in gelijke betr., naar het 6de district te Vlissingen en tevens belast met de heir, van Ned. permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, J. Spanjaard, kapt.-luit. t/z., insp. over liet loodswezen, de beton ning, bebakening èn verlichting in het 3de district te Willemsoord. Belast: in liet 3de district -£e Willemsoord, met de betr. van insp. over het loodswezen, de betonning, de bebakening en verlichting (in stede van het lsle district te Delfzijl), J. C. de Ruyter de Wildt, luit. t/z. 1ste kl.met de waarneming van hier voren genoemde betr. in het lste district te Delfzijl, F. J. P. M. Mulder, luit. t/z. lste kl. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het comité voor 't standbeeld van Spinoza heeft zijn laatste vergadering gehouden en besloten van de nog over zijnde gelden een deel te schenken als premie aan den beeldhouwer en 't overige te bestemmen voor een Spinoza-fonds. Uit dat fonds za! in de eerste plaats bekostigd worden een volledige uitgaaf der schriften van Spinoza, bezorgd door de heeren Prof. J. P. N. Land, dr. J. Rutgers en dr. J. van Vloten. Ook de Hollandsche levensbeschrijving van Spinoza door Colerus, waar slechts 2 exemplaren meer van bekend zijn een daarvan is op de Kon. Bibliotheek te 's Hage wordt binnenkort op nieuw uitgegeven. In een feuilleton in de Nieuwe Rott. Ct. //Het standbeeld van Spinoza en zijn feestredenaar dr. Yan Vloten", heeft dr. J. D. v. d. Plaats een soort van kritiek geleverd van de feestrede door dr. v. Vloten bij de onthulling gesproken. We hebben dit feuilleton met aandacht gelezen, doch verklaren dat we maar niet kunnen vatten wat dr. v. d. Plaats eigenlijk bedoelt. Niet geheel zonder grond kan hij dr. v. Vloten zeker parti pris ten aanzien vau zijn //held"om met Graaf van Styrum te spreken, en zekere oppervlakkigheid verwijten. Plet eerste valt weg als men weet dat de redenaar bij liet standbeeld stond eu dit beeld het middelpunt der feestviering of plechtigheid was. Het tweede, de oppervlakkigheid, is zeer vergefelijk, daar 't toch niet wel aanging zoo op straat en in bijzijn van ordinaire raenschen en nog al veel dames, door te dringen tot de diepten der Spinozistische wijsbe- I geerte. Maar hoe dr, v. d. Plaats van dr. v. Vloten kan vergen dat die Spinoza als anti—christ, immers als vijand of afbreker van 't christendom, voor zou hebben moeten stellen, dat vatten we niet. Inderdaad, al wal dr. v. d. Plaats verder zegt is zoo te eenemale onwetenschappelijk, dat we niet begrijpen kunnen hoe die geleerde dat zelf niet heeft ingezien en in de pen gehouden, Hij heeft zijn stukje tocli niet geschreven om de menschen te believen? Dat bij kritiek schrijft op de plechtigheid in 't algemeen en op dr. v. Vlotens feestrede in 't bijzonder, fiat 1 al komt hij wat erg laat daarmede aan; maar hij schijnt en passant 't Spinozisme dood te willen doen bij de menschen door eenige uitdrukkingen, die aan ordinair kerkelijk zoogenoemd christendom doen denken, neen dat gaat niet aan. Dat gaat evenmin als 't dr. v. Vloten mogelijk zou geweest zijn, daar op de Paviljoensgracht eens even 't Spinozisme helder uit elkaar te zeiten en den volke ook den graaf van Styrum en de dames en den burgemeester van den Haag kond te doen. Wij vatten allerminst hoe dr. v. d. Plaats aan v. Vloten verwijten kan, het Spinozisme niet objectief genoeg voorgesteld te hebben, terwijl hij zelf (dr. v. d. P.) zoo subjectief mogelijk is en, zich dekkende achter 't heel ordinaire schild van een paar woorden zonder on betwiste beteekenis uitgaat, van zaken die juist het voorwerp van 't onderzoek der wijsbegeerte uitmaken, doch die hij eenvoudig maar als palen boven water aanneemt. Uit Oost-Indië zijn naar Leiden verzonden voor het Museurn van Nat. bist., ongeveer 150 geprepareerde huiden van zoogdieren en vogels, waaronder eenige van zeer zeldzaam voorkomende exemplaren. Zij zijn de vrucht van de wetenschappelijke reis van den heer Bock door de binnenlanden van Borneo. Aan mr. L. Serrurier, conservator bij 's Rijks Biblio grafisch Museum te Leiden, is door de Regeering opgedragen om met dr. Slolpe, conservator van liet Museum te Stokholm, een wetenschappelijk onderzoek in te stellen in de rijke ethnografisciie verzameling te Londen. Voor een paar dagen werd gemeld dat Adeline Patti in November a.s. in den Haag zou optreden; dit was onjuist. Patti is ziek, zij lijdt aan drogen hoest, doch heeft wel plan na haar volledig herstel Holland te bezoekendoch dezen winter zal daar niets van komen. Wagner zal tot het einde van October te Venetië blijven en dan, wanneer zijn gezondheid het veroorlooft, den winter te Bayreuth doorbrengen. Volgens een ander bericht heeft hij te Venetië een huis gekocht aan het Canale Grande en zal hij zich nooit meer metterwoon te Bayreuth vestigen. Naar het Dagbl. verneemt zal 's Rijks munt- en penningkabinet, dat zich tot dusver te Leiden in een lokaal op het Rapenburg bevond, overgebracht worden naar 's Gravenhage. De afd. Rotterdam der Maatschappij van Toonkunst zal dezen winter de volgende werken- ten gehoore brengen: //Elias", van Mendelssohn-Barthohiy//der Rose PiJgerfahrt", van Schumann; een ballade van Th. H. H. Verhey voor gemengd koor en orkest, getiteld //Der Ritter von den Kranzen", en ten slotte Mozart's //Requiem". Caecilia Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In den Prins Alexander-polder onder Terbregge is een boerenwoning afgebrand. Te Maastricht zijn eenige pakhuizen met pak hooi en stroo van de fabriek der firma Regout verbrand. Te Bergen op Zoom heeft een dienstbode, die zich jarenlang door eerlijkheid en trouw had onderscheiden, een vrouw ernstig mishandeld en daarna zich van 't leven beroofd. De ongelukkige was plotseling krank zinnig geworden. Onlangs is te Weenen in een koffiehuis een vreem deling, die wegens plotseling opkomende ongesteldheid daar binnengegaan was eu een glas wijn gevraagd had, onder het drinken van dien drank doodgebleven zonder dat men wi9t wie hij was, Het lijk werd acht dagen lang ten toon gelegd op de morgue en toen pas herkend door een bloedverwant te Pestli, dien hij bezocht had en die na zijn vertrek niets meer van hem had vernomen. Hij bleek te zijn een schatrijk Amerikaan uit Lafayette in Indiana Te Charleston zijn drie stoomschepen verbrand en is de handelswerf afgebrand. Te Amsterdam beeft zich een commies der posterijeu met een pistoolschot om het leven gebracht voor het hek van het Votidelspark. Hij had acht jaar onberis pelijk gediend. Te Luik heeft een vrouw een buffetmeisje een flescbje vitriool over aangezicht en armen geworpen. Later bemerkte zij dat zij een verkeerde voorhad. Het onge lukkige meisje is met zware brandwonden naar het gasthuis gebracht. Te Chicago zijn door een ontploffing in een brouwerij 7 personen gedood en 4 gewond.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2