Buitenlandsch Overzicht. Den 21en dezer wordt te Parijs door de Comédie francaisc haar 200jarig bestaan gevierd. Er zullen een week lang uitsluitend meesterstukken van Corneille, Racine en Molière worden gespeeld. Men zal o. a. geven „I/Impromptu de Versailles", 't stuk waarin Molière zichzelven heeft geteekend en dat sedert 1668 niet is ten tooneele gebracht, behalve driemaal in 1838, toen Samson de hoofdrol had. De beroemde Minnie Hauck zal in Januari te Nizza zes gastvoorstellingen geven, waarvoor zij 10000 frs. honorarium krijgt. Zij heeft onlangs te Praag in de z/Carmen" een deel van haar partij in het Duitsch, een andere in het Fransch en een derde gedeelte in het Italiaansch gezongen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De man alhier, die vóór eenige dagen zulke ernstige brandwonden heeft bekomen bij het omvallen van een petroleumlichte, is aan de gevolgen overleden. Te Duiven hebben eenige, waarschijnlijk drie, dieven de F. Katli. kerk opengebroken en daaruit eenige kostbare voorwerpen gestolen, alsmede eenige flesschen wijn van den voor den dienst aanwezigen voorraad. Zij hebben ook pogingen aangewend om de zilverkast en de offerbus open te breken, doch zijn hierin niet geslaagd. Zij moeten vrij wat gerucht gemaakt hebben en waren nog zoo brutaal dat zij de kaarsen op het altaar hebben aangestoken. Te Ouwerkerk a/d. IJsel is een vrouw verdronken, die de eenige steun was van haar 92jarige moeder. Men vond haar lijk in een sloot nabij de woning, die zij even te voren verlaten had. In de Schie tnsschen Overschie en Delft is een 23jarige boerenknecht verdronken. Te Leiden zijn het atelier en het woonhuis vari den heer Harms, photograaf, wonende in de Haver zaklaan, uitgebrand. Het beleudende huis heeft mede groot gevaar geloopen. In de gemeente Gieten is een woning afgebrand, terwijl de kinderen der bewoners alleen thuis waren. De kinderen werden gered en nog een gedeelte van den inboedel geborgen. Te Rijssel is een katoenspinnerij afgebrand; 200 werklieden zijn daardoor zonder werk. Onlangs werd liet lijk van den jeugdigen Franscheu geschiedschrijver Louis Lande in de bedding van de Pisuerga gevonden, een rivier, die door Yalladolid heengaat. Het schijnt, dat Louis Lande, die in den laatsten tijd in de archieven van Simancas werkte (om een artikel voor de Revue des deux Mondes over de zeden iu Spanje om te werken), te Valladolid werd vermoord, geplunderd en toen in het water geworpen. De Fransche Min. van Buiten 1. Zaken heeft bij de Spaansche Regeering op een enquête aangedrongen. Het artikel van Lande verscheen in de Revue van 15 October. In de bosschen bij Toledo 19 een bende boosdoeners gepakt; vier werden in den strijd tegen de gendarmen gedood, twee gevankelijk weggevoerd. Te Haarlem heeft zich een 34jarige vrouw in een vlaag van ijlhoofdigheid in een 8 voet diepen regen- waterput verdronken. De werkman Lasschuit, die door liet vallen van een in aanbouw zijnd huis in het Florapark te Haarlem een arm en een been brak, is thans, na een verpleging van eenige dagen iu het Gasthuis, aan de gevolgen overleden. Door de commissionairs in effecten K. en S. te Haarlem is een aan hen gepresenteerde wissel ad 110 van iemand, niet wien zij gewoonlijk zaken doen, betaald. Later is huil evenwel gebleken, dat die wissel valsch was. Te Rijsenburg i9 een 13jarige zoon van een tuiman onder het schudden van eikels, uit een boom gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij kort daarop overleed. Te Haarlemmermeer i9 Yrijdag liet achtjarig zoontje van den landbouwer G. Y., die uit school komende onderweg achter op een rijtuig was geklommen, daar afgevallen, met het hoofdje tussclien het wiel en de v,ee1r;',et 'loo^j0 werd verbrijzeld en liet kind was dadelijk dood. /Te Amsterdam viel een jongentje in de Baangracht bij de Egelantiersgracht. Levenloos werd liet knaapje opgehaald. Verrassende wendingen en slingeringen hebben er de jongste dagen plaats gehad iu de politieke wereld. Zelden is een zoo groot opgezet en aangekondigd vuurwerk met zulk een belaclielijketi 9isser afgebrand. Een oogenblik heeft er ernstige beduchtheid bestaan voor een grooten oorlog, die kon voortkomen uit de koppigheid van den Sultan en de combinatiën van het Engelsche kabinet. Het heette dat Engeland alleen, of met Rusland verbonden, den Sultan door blokkade van havens 't mes op de keel zou zetten, dat Duitsch- laud en Oostenrijk daaraan niet zouden meedoen, en dat Frankrijk er bepaald tegen was. De Sultan van zijn kant kwam nog met krasse eisclien voor den dag met betrekking tot de eerbiediging zijner souvereiiie waardigheid, die vooral zeer misplaatst- in zijn mond werden uitgekreten, en ziet, daar komt geheel onverwachts de tijding dat de Sultan zich bij alles neerlegt, dat hij last gegeven heeft om Dulcigno zonder verzet over te geven, dat de Montenegrin en zich gereed maken om de parademarsch naar het nieuwe grondgebied te beginnen en dat de Albaneezen nog vóór weinige dagen brieschende leeuwen gelijk, thans als makke schapen en blatende lammeren zich in 't onvermijdelijke zullen schikken en hun sterkte aan den gehateu Montenegrin overgeven. Onverklaarbaar, tenzij de Turksche diplomaten, die in slimheid anderen niets toegeven, begrepen hebben, dat voor 't oogenblik niet anders te doen viel, dat men zoo de booze mogendheden kan sussen, afmatten en betere dagen afwachten. Dat kon wel eens zoo zijn. De internationale vloot schijnt de nakende najaarsvlagen niet met gerustheid te kunnen afwachten op de rotsige kusten van Albanië en Epiruszij moest dus weg en veilige ligplaatsen opzoeken. Wat kan men nu om de figuur te redden beter doen, dan dreigen met plannen tot blokkeering van Turksche havens? Dan zou ook de Sultan wel bukken, dacht men misschien. Nu kan 't nog wel zijn dat deze zouder te bukken uitstel van executie krijgt, enkel door den natuurlijken loop van zaken. Immers de havens van de Dardenellen, Konstantinopel zelf mogelijk, bedreigen, een of ander eiland bezetten, kou wel eens het sein worden van een hevige botsing. De mogendheden zijn verre van eenstemmig in het Oostersche vraagstuk. Duicschland en Oostenrijk zijn wel geen vrienden van den Turk, maar Duitschland gunt evenmin aan Engeland den buit als Oostenrijk aan Rusland. Daarbij komt dat .Frankrijk geenszins levendig deelneemt in de Oostersche zaken. Wat heeft liet ook indertijd bij den Krim-oorlog gewonnen? De merkwaai'digste fcooneelverandering van dit deel van 't Oostersche drama zou wel eens kunnen zijn een vredebreuk tussclien Duitschland en Engeland en een tijdelijk verbond tussclien de twee anders scherp vijandigen Engeland en Rusland. Het schoonschipmaken in den rommel vau de Fransche instellingen der Jezuïeten eu hun aanhang is dezer dagen weder hervat. Nu waren wat Onrme- lieten, Barnabieten en meer andere leegloopers en volksopeters aan de beurt. Hier en daar ontstonden kleine ongeregeldheden onder den fanatieken aanhang van die lieden. Ernstige verstoringen der orde hadden niet plaats. In Ierland geeft de toestand reden tot ernstige bezorgdheid, vooral in het graafschap Mayo, waar de spanning zeer groot is. De Basuto's aan de Kaap hebben weder een aanval op de Engelschen gedaan, of liever een wanhopige poging tot verzet tegen den eisch dat zij de wapenen zouden uitleveren. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Zeer curieuse feiten komen aan den dag door de enquête, die in België is gehouden iu zake de pressie door de geestelijkheid en haar satellieten uitgeoefend in den strijd tegen de openbare school. Een echt origineel is liet volgende//Een openbaar onderwijzer wordt door een hond gebeten, die men veronderstelt dol te zijn. De man begeeft zich naar St. Hubert om met den mirakuleuzen sleutel van dien heilige te worden gebrand. Men zal het misschien niet gelooven, maar het is nochtans zoomen weigerde zijn won den uit te branden, onder voorwendsel dat hij niet in staat van gratie was; maar als hij zijn ontslag wilde geven als gemeente-onderwijzer zou hij terstond gebrand worden. l)e onderwijzer wendt zich tot den bisschop, maar deze geeft hem ongelijk en keurt het goed dat de bezitters van den sleutel van St. Hubert geweigerd hadden den ongelukkige te branden. Onze man is naar B. teruggekeerd en verkoos zich van het branden met den sleutel van St. Hubertus te passeeren, liever dan zijn ontslag te geven. Er dient tevens bijgevoegd dat zijn geloof in de macht van dien sleutel zeer gedaald is, sinds hij heeft gezien welk misbruik men daarvau maakt." Men ziet du9 dat de partijhaat die lui zóó heeft verblind en verhard dat zij liever iemand de honds dolheid zien krijgen dan hem werkzaam te weten in een openbare school. Nu helpt gewis elk stuk gloeiend ijzer even goed of even slecht tegen dollehondsbeet als de sleutel van St. Hubert; maar als de bedoelde onderwijzer, gelijk uit de historie van 't geval is af te leiden, eenige waarde aan dien sleutel heeft ge hecht, dan is het van den kant der geestelijken een schandelijk verwaarloozen der kleinen en zwakken enkel uit partijbelang en uit vijandschap tegen de instellingen van den Staat. In de gemeente Ruddervoorde onder Brugge nam de agitatie tegeu de ambtenaren der regeeriug, die belast zijn met de uitvoering der schoolwet en de daarmede iu verband staande besluiten, een belachelijke wending. De zusters bewoondeu te Ruddervoorde, gelijk op zoo menige plaats, een gebouw dat hun niet toe behoorde: het was een eigendom van het bureau de bienfaisance. Vóór eenige dagen liep uu het gerucht dut de regeerings-commissaris in aantocht was. De zusters spijkerden planken voor de ramen, blindeerden de deur en maakten zich gereed om het hun niet toekomende gebouw tot den laatsten ademtocht te verdedigen. Zij rekenden daarbij op de hulp van het volk. Dit blijkt uit het feit, dat zij een paar stu denten, die toevallig te R. logeerden, als uitkijk op den toren lieten klimmen om de nadering van deu commissaris te bespieden en dan de alarmklok le luiden. Terwijl deze jonge kampioenen voor 't Je- zuïetendora wakker op hun verheven post zaten, begon eensklaps de klok te luiden. Dit deed de koster omdat juist de onderpastoor met het II. Oliesel naar een stervende op weg ging en dan 't gebruik 't klokgelui wil. De boeren echter begrepen er uit dat de vijand in aantocht was; van alle kanten kwamen zij opzetten gewapend met stokken, vorken, spaden en ander voor de hand liggend wapentuig. Vol inoed trekt de dweepzieke bende nu op, doch ontmoet in plaats van den regeerings-commissaris, den onderpastoor met het H. O. en vergezeld van den koster. Tableau De Noord-Amerikanen zijn een groot volk, groot ook in hun dwaasheden. Het is in de steden der Unie op dit oogenblik in het midden van de ver- kiezingsdrukte. De twee hoofdpartijen ziju de repu blikeinen en de democraten. Dezer dagen hielden de democraten te Nevv-York een monsteroptocht met vlaggen, deviezen en 15000 fakkeldragers. Eenige dagen later hielden zij een tocht met 25000 fakkel dragers en naar schatting 180000 man. De repu blikeinen van hun kant liepen te Philadelphia met fakkels. Er waren 35000 fakkeldragers en de stoet was 5 mijlen lang en 100 voet breed, zoodat men aan een zwerm van Oostersche sprikhanen kon denken. Er was tot meerder opluistering muziek, vuurwerk, teertonnen brand, kanonvuur en electrisch licht van Edison of van een neef van dezen. Als dat zoo voortgaat dan loopt binnenkort de geheele groote Unie met fakkels. De invloed der verzwaarde graanrechten eu van den onvoordeeligen oogst gaan zich in Duitschlaud sterk doen gevoelen. Te Berlijn i9 de rogge thans even duur als de tarwe en was zij zelfs verleden Donderdag 1/2 M. duurder dan de tarwe. De prijzen waren 2161/2 eu 216 M. per 1000 kilo, dat is on geveer f 9.40 per Hectoliter. Men berekent dat door de Parijzenaars aan huur op den 15 Oct. 145 millioen frs. wordt betaald. Het aantal huizen was in het begin van 1880 74843, bewoond door 1.998,000 raeusclien Gemiddeld worden jaarlijks 1383 huizen bijgebouwd, dat is meer dan onder Haussmann. De Duitsche bladeu geven uitvoerige beschrijvingen van het Domfeest te Keulen, dat in de beste orde is afgeloopeti. Toen de laatste steen was aangebracht verkondigde het kanongebulder en het luiden der klokken, ook van de grooie Keizersklok, dat de grootsohe onderneming was voleindigd. Toen de laatste tonen van het plechtig lied //Nun danket alle Gott" waren weggestorvenliet de Keizer den architect Voiglet bij zich komen, drukte hem eenige keeren de hand en stelde hem voor aan de Keizerin. Onder de daverende kreten der onafzienbare menigte keerde de Koninklijke familie daarop om halftwee naar het slot Brühl terug.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3