Tot dijkbaas van den polder Dreisckor is benoemd M. C. Dorst van Sir-Jansland. In een plattelandsgemeente van Zuid-Iiolland kwam dezer dagen bij den Raad liet volgende schrijven in van een der ledeu Ik Breng in de vergadering als dat ik bedank voor lid van de Gemeenteraad want daar is niet voor de ver- dienne dus het is nul want het is van daag ja en morgen neen. nu blijf ik met achting. Men moet zeggen dat de kiezers van die gemeente erg geboft hebben toen ze dien man tot lid van den Raad kozen en de gemeente mag blij zijn, dat hij maar van 't kussen gaat, waarop voor hem toch niets te verdienen is volgens zijn eigen naïeve verklaring. Als de kiezers nu maar niet een nog grooter bok begaan en iemand in zijn plaats kiezen, die vindt, dat er in de betrekking van raadslid wel iets te ver dienen valt; dun ware de tweede dwaling nog erger clan de eerste. Zulke toestandeu moeten, meent men, verbeteren met het algemeen stemrecht. Veel waar schijnlijker is 't, dunkt ons, dat men dan in de eerste honderd jaar nog wel andere curiositeiten dan dien mijnheer //Ik" zou kiezen in raenigen gemeenteraad. Als de blinden hun eigen leidslui moeten zoeken, is er veeJ wat hun kan verlokken daartoe ook blinden te kiezen. De erfeniszaak-de Gruijter schijnt de wereld nog niet uit te zijn. Volgens de N. Uott. Ct. zullen nog in deze maand te Antwerpen worden verkocht 216 hectaren land op de eilanden Brielle, Flakkeeen Hoeksche Waard en 41 hectaren in de gemeenten Rijswijk, 's Gra- venhage en Loosduinen, uitmakende twee hofsteden. De eigenaar wordt op het aanplakbiljet niet genoemd, maar is, naar de N. Uott. Ct. meent te weten, de Belgische graaf de Mérode, wiens bezitrecht echter wordt betwist door de op de eilanden Voorne en Putten wonende erfgenameü van zekeren de Gruijter, die zich indertijd metterwoon naar België heeft begeven en aldaar is overleden. Te Haarlem heeft men uit den Raarasingel opge haald twee in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijken, het eene van een vrouw, het ander van een jong kind. De beeneu van vrouw en kind waren in een zak gebonden. Vermoedelijk heeft men hier weer te doen mei voor anatomische studie gebruikte kadavers, die door ruwe onverschillige handen, na gediend te hebben voor 't onderzoek, in 't water zijn geworpen. Mocht dit zoo zijn en de daders ontdekt worden dan was een bestraffing wel nuttig om dergelijke onwelvoegelijk- heden voor 't vervolg te voorkomen. Het éénjarig bestaan van de passage te Rotterdam is met groote feestelijkheid gevierdvlaggen, groen, extra-verlichting, muziek, speeches. Naar men verneemt zal - voortaan elk jaar een meer luisterrijk feest en om de 10, 25, 50 en 100 jaren crescendo een nog luisterrijker feest gehouden worden. Bij de op Donderdag gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Limburg in de plaats van den heer Pyl9, benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Gener., zijn uitgebracht 876 stemmen, waaronder elf blanco. De candidaat der ultramontanen, de lieer E. Hustinx, verkreeg 433 stemmen, dus juist de volstrekte meer derheid; die der Maastrichtsche kiesvereeniging, de heer L. Polis, verwierf 429 stemmen. Toen die uitslag bekend werd is er onmiddellijk protest tegen aangeteekend, omdat een biljet, waarop de namen der beide kandidaten stonden, maar de naam van den laatsten candidaat liooger, terwijl die van den ander er lager opgeplakt was, toegekend is aan den ultraraoiitaanschen candidaat. Wordt dit biljet ongeldig verklaard, dan heeft dus geen van beiden de meerderheid en wacht ons alweder het genot van een nieuwe stemming. De partijdige handeling van den heer Pyls in zake de toewijzing van dit biljet wordt ten strengste veroordeeld. Als een bijzonderheid verdient vermelding de merk waardige redding van een hond uit een schipbreuk. Terwijl kapitein Lenny met het schip //Waverly" in de //South Roads" op de Engelsche kust ten anker lag, bemerkte hij, gelijk hij meende, iu zee een man drijvende op een stuk hout. Hij liet een boot uitzetten en de zaak onderzoeken en nu vond men een grooten zwarten hond, drijvende op een wrakstuk van een schip. Men nam het arme dier aan boord; het was zeer uitgeput en verzwakt, en scheen reeds lang rond gedreven te hebben. Volgens een mededeeling in het UottNbl. heeft de politie in 't geheel 107 aanhoudingen van ver dachten gedaan in de zaak van den moord in de duinen. Toch zegt men (lat het getal nog wel 10 maal zoo groot zou geweest zijn als men alle per sonen had willeu aanhouden, die aan 't signalement beantwoordden. Het is curieus dat men 't allereerst den dader gepakt heeft, toen een kleine 100 die de dader niet waren, en eindelijk andermaal den dader. In een café-chautant te Amsterdam wordt thans gespeeld //de moord in de duinen/', geheel nieuwe ballet-panlomime in drie afdeelingen. Het schijnt een kwalijk gepaste aardigheid, doch moet echt waar zijn. Zou door het tallooze malen zien van stukken als de //Twee weezen "en dergelijke, de smaak van het publiek reeds zoo diep bedorven zijn dat men zulke dingen durft opvoeren op een tooneel? Wij kunnen echter niet gelooven dat men in de hoofdstad, waar op Zondag niet eens een luchtballon mag opgaan, zulke horreurs zal doorlaten. Tot troost van houders van Amerik. Sporen, met name van M i s s o u r i-K ansa s-T e x a s-S poor- w e g m a a t s c h a p p ij, valt mede te deelen dat te New-York een vergadering van aandeelhouders belegd is tegen 17 November, om te beraadslagen over een voorstel om de beide achterstallige coupons der eerste hypothecaire schuld ten volle te betalen, ten einde alzoo bezit te krijgen van den geheelen weg voorts het aandeelen-kapitaal tot 25 millioen pond sterl. te verhoogen en den weg tot Mexico te ver lengen. In het Utrechtsch Dagbl. komt een inzender, die zich Mercator teekent, nog eens met het reeds meermalen geopperde denkbeeld eener tabaksbelasting als middel tot verbetering onzer financiën. Op geestigen toon brengt hij in herinnering dat zulk een belasting reeds eenmaal was ontworpen, doch toen door de agitatie van den handel is in de pen ge bleven. //Nauwelijks was het woord uitgesproken, of een rauwe gil klonk door de lucht. Al wat //in tabak" deed, hield zich alsof ze liet mes op de keel voelden. //Mijn Godmijnheer, de tabak 1" riep de groothandelaar, //hoe komt de minister daaraan z/De tabakschreeuwde de makelaar, \vi 1 de minister dan onzen totalen ondergang?" //De tabak? dus ook mijn sigaren?" gilde een klein mannetje achter de toonbank. //Die minister heeft niks geen begrip van den handel 1" z/den handel!" klonk de echo van allen die //in tabak" deden. z/Wat zullen we toch doen om die ramp te verhoeden //Doodeenvoudig!Een petitionnement met Turksche trom!" En zoo is liet gegaan! Zij die //in tabak" deden, hebben toen door het rumoer, dat zij maakten, over wonnen. En wij kregen de successie in de rechte lijn, die vroeger afgestemd was, terug, en nu volgt de effecten-belsating, alleen maaromdat de heeren die „in tabak" doen, anders weer geweldig zouden schreeuwen. Zij die //in suiker" doen, zijn er nu eenmaal aan gewoon, maar wij moeten vrij blijven; „wij doen in tabak z/Nu de //Willem Barents" te Amsterdam in het droge dok staat, kan meu pas goed nagaan welke ernstige beleediging de bodem van het vaartuig op de klippen der IJszee heeft ondergaan. Indien het niet zoo hecht en geheel van eikenhout gebouwd en buitengewoon versterkt was, zou liet waarschijnlijk met de bemanning zijn te gronde gegaan. De beide looze kielen en de vaste kiel ter gezamenlijke dikte van 40 cM., zijn van den voorsteven af tot bij den grooten mast geheel verbrijzeld; het vlak i9 aan stuurboordszijde door het stooten bijna doorgeschuurd en er is slecht9 een dikte van 23/3 cM. hout over- gebleveude ijzeren plaat van den voorsteven, 3/2 cM. dik, is omgekruld en opgerold tot een band van 2 cM. dikte en totaal afgekraakt. Men mag dus van geluk spreken dat de //Willem Barents", al is zij er alles behalve heelhuids afgekomen, haar wakkere bemanning nog zoo goed en wel heeft thuisgebracht. Blijkens de week-overzichten iu de N. Uott. Ct. ging in den meekrap-handel aan de Rolterdamsche beurs in de afgeloopen week iets meer om tot onveranderde prijzen. Te Amsterdam was beperkte omzet tot vorige prijzen. Yan nieuwe Raciju was een partijije aan de markt, doch werd daarin nog niets gedaan wegens te liooge eischen van de eigenaars. Van de werf van den heer D. Goedkoop Jr. te Arasterdam is de nieuwgebouwde ijsopruimer te water gelaten, in tegenwoordigheid van tal van belangstellenden. Deze ijsploeg, waardoor het ijs naar verkiezing op of onder den ijsrand kan worden geschoven, wordt voor twee stoombooten geplaatst en daardoor voortbewogen. Men schrijft uit 's Hage aan 't XJtr. Dagbl. //Ze willen mij 't volgend jaar naar Gelderland sturenmaar zou 't niet even goed zijn als ik mij dagelijks naar onze heerlijke, schoone boschjes liet brengen?" Die woorden van Cremer herinnerde de heer A. Ising, toen hij, in Diligentia te 's Hage, voor een 25tal belangstellenden, uit verschillende plaatsen des lauds te zamen gekomeu, namens de voorloopige Creraer-commissie, het plan ontwikkelde van de hulde, welke men aan 's schrijvers nagedachtenis brengen wilde. Twee plannen, beiden in den gee9t van Cremer, ja door hemzelven aangegeven, werden g-eöpperdeen rustbank in de boschjes, of een fontein. Dit laatste had veel voor, maar zou daarentegen een kapitaal voor water-aanvoer vereischen daarom neigde de commissie over naar de bank, die, met een soort van Duitsche bergbron ter besproeiing van het heester gewas als achtergrond door een boschje, waarin de vlierboom herinnerende aan Cremer's //Schudden en blazen" niet ontbreken zou, overschaduwd zou worden. Dat plan beval zich ook aan, omdat men dan meer onbepaald zou zijn in de kosten. En diens- volgens onderwierp de lieer Ising het aan het oordeel der vergadering, nog slechts opmerkende, dat Arnhem ook zijn aandeel een gedenksteen of iets derge lijks had gevraagd. Ofschoon het bank-plan algemeen werd toegejuicht, ontwikkelde zich toch nog eenig debat. In het bijzonder deden de heeren Nijland en professor Donders opmerken, dat, al moest de rustbank de eerste zorg der commissie zijn, haar doel zich tocli verder behoorde uit te strekken, Cremer was bescheiden en eenvoudigaan de bank zou niet te veel moeten worden te koste gelegd. Maar Cremer was een menschenvriend bovenalmet het oog daarop moest men dus h. i. een waardige hulde aan den overledene zoeken, in den vorm eener stichting van menschlievenden aard; en daar de sprs. niet twijfelen, of Nederland zou duizenden saraenbreugen, wijzigden zij alleen in zooverre het denkbeeld, dat, naast de bank, ook een stichting doel zou blijven. In dien zin werd dan ook een, uit ziju aard ruim, mandaat aan de definitieve commissie gegeven, die, onder toevoeging van den heer Vruchtmau te Zutfen, werd opgebouwd uit de voorloopige, zijnde de hh. P. A. Brundten, dr. G. van Gorkom, A. C. H. Ising, G. Keller, A. C. Kvuseman, Lodewijk Mulder, P. Raluisen, J. M. van der Star, H. de Veer en J. G. de Vogel, welke commissie zich nu allereerst met het lOOtal adhaerenten in bespreking zal stellen, opdat men, alvorens verder te beslissen, in de eerste plaats wete over hoeveel geld te beschikken zal zijn. Dat Nederland de verwachtingen niet beschamen zal, durven wij vertrouwen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Dezer dagen is te Berlijn overleden de heer Hoifmann, uilgever van het bekende humoristische en satyrieke blad Kladder adatsclt. Deze op zijn eigenaardig standpunt nog al machtige Duitsche Punch of Uilenspiegel dag- teekent van 1845 en heeft in de sedert verloopeu 35 jaar een groote male van populariteit verworven. Hoifmann liet bij zijn dood een vermogen van bijna 3 millioen na en het blad werpt jaarlijks aan zijn eigenaar f 96,000 winst af. Een der vroegere medewerkers van de Kladder adat sch is de heer Albert Wolff, tegenwoordig medewerker van de Figaro. Toen hij het eerst met Hoffmann en diens teekenaar Schotz in aanraking kwam, was Wolff te Keulen en leefde daar als een doodarm en onbekend jongmann. Hoffman ried zijn talent en hielp hem vooruit. Bij het slechten van den wal en het graven eener nieuwe gracht in de onmiddellijke nabijheid van het oude kasteel van Breda, worden vele antiquiteiten gevonden, afkomstig uit den tijd der baronnen van Breda. Zij beslaan in munten, steenen kogels, een koperen ketel, een tinnen kan met deksel, eenige weinig geschonden steenen kannen van zoogenaamd gres de Plandre, waaronder een met een looden plaatje, waarop het wapen van Breda, en tal van scherven van oud aardewerk. Sara Bernhardt is van Havre aan boord van de z/Amérique" naar New-York vertrokken. Men verneemt, dat aan het //Booth's-Theatre" te New-York, waar de beroemde actrice zal optreden, in 23/3 uur voor 25,000 dollars aan toegangkaarteu werd verkocht. Één persoon mocht niet meer dan 10 kaarten koopen. Het eerste Oostenrijksche damesquartet, bestaande uit de gezusters Tschampa en Gallowitz, heeft een concertreis ondernomen, die zich van Zuid-Duitschlaud tot Holland en België zal uitstrekken, waar de dames in de helft van December worden verwacht.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2