Buitenlandse!! Overzicht. Z M heeft benoemd tot gezworen van den Leendert- Abral.ampoI.ler, W. Wirtz; tot lid van bet bestuur van het calamiteuse waterschap Scherpenisso, U. M. Kleppe tot lid van het bestuur der waterkeering van den ca'lamit. polder Burgh en Westland, W. Beije tot dijkgr. van den Kruispolder J. C. Rosseel. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het zoeken naar de overblijfselen van de Noordpool expeditie van Sir John Franklin, dat nu een menschen- leeftijd lang geduurd heeft, veel kapitaal verslonden maar ook bijgedragen heeft tot de kennis der Noordpool- streken, kan nu voor goed gestaakt worden, nu de uitslag van de reis van den Araerikaanschen marine officier Schwatha bekend is. Deze heeft de overblijfselen gevonden van al de leden der expeditie, die men tot dusver nog niet had ontdekt. De geraamten, die op den open grond lagen, waren allen geschonden, een 20 a iütal waren begraven. Volgens het Sluisch Weekblad zijn de lieeren Cuypers, architect te Amsterdam, en Heerenmans, opzichter bij de restauratie der St. Jans-kerk in den Bosch, te Sluis geweest om het stadhuis aldaar op te nemen. Dit gebouw moet volgens het inzien dier lieeren een der schoonste proeven van Golhiekzijn, schooner zelfs, in zijn eenvoud, dan het stadhuis te Middelburg, al kan dit laatste ook op meer sieraden bogen. Genoemde lieeren stellen in hun rapport aan den Minister voor, het stadhuis te Sluis op te nemen onder de gebouwen, die van Rijkswege zullen gerestaureerd worden en een rijks-opzichter er heen te zenden om een opneming te doen en berekening van kosten te maken. Bij Sampson Low Sc Co. zal een reeks biografieën van beroemde toonkunstenaars liet licht zien. De eerste afleveringen zullen bevaitenWagner door dr. R. Heuffuer en Weber door Sir Julius Benedict. Bij Jouaust te Parijs is verschenen de zoogenaamde „Sottisiev" van Voltaire (een soort dagboek, waarin de beroemde schrijver losse invallen, dingen die hij opving enz. neerschreef). Het manuscript was te Petereburg onder de manuscripten, die Catherina II iu 1778 van mevr. Denis door tusscheukomst van Grimm kocht. Een kort uittreksel was daarvan reeds vroeger verschenen, thans is het geheel uitgekomen naar een kopie van graaf Rostopchiue; er zijn slechts 350 exemplaren verkrijgbaar. Bij Martinus Nijhoff te 's Hage is ter perse een roman van mr. C. Vosmaer, getiteld: //Amazone./' De directie van het Rotterdamsche tooneelgezelschap heeft voorloopig voor één jaar, geëngageerd mejuffrouw Jeanne de Groot, Duitschland en de geneeskundige wetenschap hebben een zeer groot verlies geleden door den dood van dr. Robert Wilms, een groot geleerde in zijn vak en erkend als de beste diagnostieken en operatenr van al de Duitsche geneeskundigen. Hij was geboren den 9 September 1822 te Arns- walde, studeerde van 184246 te Berlijn en na zijn promotie nog eenigen tijd te Praag. In 1847 werd hij assistent, later chef-arzt aan het diaconessen- huis Bethaniën, waaraan hij ook verbonden bleef, of schoon hij iu 1866 tijdeus deu oorlog tegen Oostenrijk ook benoemd werd tot General-arzt en den veldtocht medemaakte, evenals den oorlog van 1870'71. Hij was verbazend populair en algemeen bemind te Berlijn en stond in hoog aanzien bij den Keizer, die hem met verschillende ridderorden en o. a. met het IJzeren Kruis le kl. begiftigde. Hij is den 24 September j.l. overleden aan de gevolgen eener haemorragie, die hij naar men zegt, had opgedaan door een kleine verwonding bij een operatie. Te vergeefs had hij nog dit seizoen heul gezocht aan de baden te Aken. Ongelukkeu, Kampen, Misdaden, enz. Jl. Vrijdag-namiddag heeft hier weder een ongeluk plaats gehad bij het laden van suikerbieten. Door het kantelen of vallen van een bak, stortten een viertal sjouwerlieden van de hooge kade op het schip. Een van hen viel met de ribben op den rand van 't zwaard en schijnt zich inwendig bezeerd te hebbende anderen, die op de lading terecht kwamen, bleven ongedeerd. In den Nieuwen Waterweg is de binnenkomende logger „Concordia", te Ylnnrdingen thuis behoorende, door de uitgaande stoomboot //Bothal" in den grond gevaren. Van de 15 man der „Concordia" werden 13 gered; doch 2 jongens, zijnde zoons vau een der matrozen, verdroukeu. t>Te Megen is een knaapje vau 3i/2 jaar door een rijtuig overreden met doodelijk gevolg, Wordt sinds eenige dagen vermist Pieternella Botting, oud 14 jaar, wonende met haar ouders te Vlissingen. Voor ongeveer drie weken is zij nog 4 dagen te logeeren geweest te 's Gravenpolder bij haar oom, den timmerman L. Iiubrechtse. Zij is gekleed in Walchersclie dracht. Dezer dagen zijn te Parijs vijf vroonwerkers omge komen door de verstikkende gassen in de riolen, met welker ontruiming zij bezig waren. Te Herne bij Essen heeft een brand gewoed in een kolenmijn, waarbij 11 mijnwerkers zijn omgekomen en 9 zwaar gewond. Op de Newa te Petersburg is een geheele vloot van 4-0 hooischepen verbrand. l)e schade beloopt eenige honderdduizend roebels. Te Middelburg heeft een bejaarde, niet onbemiddelde weduwe zich verdronken in een regenbak achter haar woning. Aanleiding onbekend. Te Exloërmond is een driejarig zoontje van een veenbaas in een veenput geraakt en verdronken. Te Zeddam is een huis met inboedel totaal verbrand. De schuur is vrij gebleven. Te Lage Zivaluwe is brand geweest in het huis van een horlogemaker. Bij de pogingen tot redding van den inboedel werd ijverig geholpen doch 12 zilveren horloges zijn toen zoo veilig geborgeu dat ze niet meer terecht gekomen zijn. Op een boerenkermis, te Wennewick, heeft men een knaap van 11 jaar zich dood laten drinken aan sterken drank. In een Engelsch plaatsje, Bamstead in Surrey, is een leeuw ontsnapt uit een wagen van de menagerie behoorende tot het paardenspel van Sanger. Daar men den leeuw niet weder heeft terug kunnen krijgen, ver- keeren (Ie bewoners van den omtrek in gestadige» angst. Zij zijn nog banger dan in gewone tijden, wanneer er toch altoos beren op straat zijn. Nabij Woensdrechfc is een trein op een verkeerde lijn geraakt en tegen het perron aangereden, waardoor het materieel vrij erg beschadigd is. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Noordwolde in Friesland is een timmermansbaas, een algemeen geacht man en lid'vnn den gemeenteraad, op noodlottige wijs om het leven gekomen bij het opstellen eener rjzeren pomp. Het breken van een touw was oorzaak dat hij onder het zware voorwerp geraakte en zulke hevige kneuziugen bekwam dat hij aau de gevolgen is overleden. Op de mailboot vau Vlissingen naar Queensborough zijn uit een kist van een dame vele voorwerpen gestolen door een persoou van het personeel der boot, die f 45 's maands en de kost verdiende en 24 jaar oud is. De politie te Middelburg heeft den dader opgespoord en naar het Huis van Arrest aldaar overgebracht. Zaterdag-morgen heeft zich te Breda een soldaat van het 6e reg. inf. in zijn legerstede door een ge weerschot van het leven beroofd. De dader van den moordaanslag te Euspijk, die daarna door ophanging zichzelven van het leven zocht .te berooven, heeft nog eenigen tijd geleefd. Hij werd door de politie bewaakt; nu en dan gebruikte hij eenig vocht, maar bleef bewusteloos. Woensdag-avond is hij gestorven. De zwaar gewonde dienstmeid daar entegen, wier toestand) eerst hopeloos scheen, is tot bewustzijn teruggekomen, en er bestaat eenige hoop op haar behoud. Eergisterenmiddag is bij Pernis een molenaar, die zijn molen naar den wind wilde zetten, van het wiel gevallen. Hij werd ernstig gekwetst. Te Enterbroek is Donderdagavond het hui9 van B. J. de Wilde, landbou wer en koopman in gevogelte, een prooi der vlammen geworden. Het vee is gered, maar behalve twee bedden en enkele meubelen, is de geheele inboedel en het ingezamelde koren en hooi door de vlammen verteerd. De heer C. van Dooren, majoor-kommaudnnt der dd. schutterij te Tilburg, is overleden aan de gevolgen van een val door hem verleden week gedaan en waardoor hij eeu hersenschudding had bekomen. Zaterdag-avond is brand uitgebroken in het gebouw der prefectuur van politie te Parijs. Op de Oostenrijksche spoorweglijn Prager-Kanisza viel een kind door 't onvoorzichtig leunen tegen het niet gesloten portier van de coupé, uit den wagen, terwijl de trein in volle vaart was. De doodelijk verschrikte moeder sprong het kind terstond na. De trein werd spoedig tot staan gebracht en moeder en kind werden weder opgenomen, oogenschijnlijk met lichte kwetsuren. De doorgestane ang9t haalde echter de moeder een ziekte op den hals, die haar leven in gevaar brengt. Turken en Jezuïeten zijn 't, die op dit oogenblik inzonderheid de prikken doen levend houden iu de diplomatieke en politieke wereld. Turken en Jezuïten, wat al kwaads hebben die twee op de wereld gesticht en wat al moeite, bloed en tranen zal 't nog kosten, voor men zal kunnen uitroepenhet rijk der boozeu i9 uit'. De Turken, hun heerschappij grondende op 't fanatisme, die verbreidende en handhavende door het prestige vau krijgskundig genie; de Jezuïeten hun invloed doende inkankeren door 't prestige van een doorgaans niet wezenlijk genie voor wetenschap en kennis en hun macht handhavende en uitbreidende door behendige speculatie op 't fanatisme, daar is wel eenige overeenkomst in die kenmerkende eigen aardigheden. Toch is beider macht, invloed en heerschappij bestemd om teniet te gaan, niet bestand tegen de rusteloos wassende macht van beschaving, ontwikkeling, ware verlichting. Beiden zullen vallen. Het Turkendom echter waarschijn lijk het eerste. Trouwens dat is ook al veel ouder dan 't georganiseerde Jezuïetendom. Het heeft blijkbaar zijn lijd gehad, zijn culminatiepunt al lang overschreden. Dat de Islam nog heden hier en daar in de uithoeken eenige vorderingen maakt onder stammen, waarin niets Turksch woont, heeft weinig te beduiden. Zal Dulcigno een ander Navarino worden voor de Turken van Konstantinopel 't Is niet waarschijnlijk; de omstandigheden zijn thans tamelijk verschillend van die voor een groote vijftig jaar. Toen bezat de Sultan van Konstantinopel nog een wezenlijk geduchte macht te land en ter zee, waaraan wat te vernielen was. Thans is dat anderseen paar Turksche oorlogsschepen liggen als figuranten in de wateren vau Dulcigno, doch deze zijn te onbeduidend om door een internationale moderne oorlogsvloot bekampt te worden. Een leger heeft de Turk nog wel en daarmede zal wel ter dege rekening gehouden dienen te worden, als men uit de demonstratie van Dulcigno een algemeenen oorlog tegen de Turken in Europa wil doen voortkomen. Het is de vraag maar of hier ernstig aan wordt gedacht. We hebben onlangs reeds opgemerkt dat de demonstratie der vreemde oorlogsschepen of belachelijk is of een grooten oorlog kan uitlokken. Er zijn er die de zaak enkel belachelijk vinden. Er zijn er ook die de vrees niet kunnen onderdrukken voor een algemeenen oorlog, een wezenlijken Europeeschen oorlog gelijk er in deze eeuw nog niet geweest is. Met) maakt alreeds combinaties: Duitschland met Oostenrijk eu Italië tegen Rusland, Engeland en Frankrijk, 't Is om van te rillen als men zóó die kampioenen groepeert. Frankrijk schijnt weinig lust te hebben om zich in den maalstroom te werpen zoolang daartoe geen over machtige aandrang door allerlei omstandigheden ontstaat. Italië aarzelt en zal nog lang aarzelen, (laar een verbond met Duitschland en Oostenrijk 't oogenschijnlijk alle kans zou ontrooven om zich eenmaal de begeerde streken 't geheele litoraal der Adriatische zee toe te eigenen, dat Oostenrijk gewis niet dan door den nood gedrongen zou loslaten. Een eventueel bondge nootschap van Engeland en Rusland tegen Duitschland zoo iets is in den grond minder ongerijmd dan 't schijnt. Reeds meer dan een jaar geleden hebben wij beredeneerd dat wij veel eer een oorlog tusschen Duitschland en Engeland duchtten binnen een niet zeer verre toekomst, dan een revanche-oorlog van Frankrijk tegen Duitschland, hoe groot de wrok ook nog mag wezen. Gelijk Engeland in 1870-71 zicli onzijdig hield, ondanks de verklaarde Franschgezindheid der bevolking, zoo zouden wij' verwachten dat dan ook Frankrijk zich neutraal zou houden ondanks den wraakzucht der Fransclien. Het schijnt zoo in de hooge politiek thuis te behooren dat men als 't maar eeuigszins kan groote mogend heden die vechten willen, elkander liefst éón tegen laat kortwieken, wie dan niet mee doet wint er in direct invloed bij en spaart tegelijk eigen krachten. Daaruit laat zich verklaren hoe Engeland, dat buiten twijfel vlamt op buit in den omtrek van den Archipel en de Zee van Marmora, toch zoo lang mogelijk Rusland en Turkije samen heeft laten kloppen, 't Uitzicht dat de stijdvoerende machten elkaar vleugellam slaan en dan gezamenlijk verliezen aan invloed tegenover derden en aan innerlijke kracht tegelijk is verlokkelijk genoeg. Het is echter ook de vraag of Duitschlaud met nadruk in de Oostersclie kwestie bijten zal. Dat het

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3