De Gemeenteraad van Noordgouwe heeft besloten medewerking te verleenen aan de aanvragers om con cessie voor een stoomtram en het gebruik der wegen door de gemeente toegestaan. Bij de opening van den nieuwen cursus der lessen van prof. Doedes aan de Universiteit te Utrecht, heeft deze een merkwaardige rede gehouden, merkwaardig om het onderwerp en om 't geen hy daarvan heeft gezegd. Prof. Doedes sprak over Onze vrijheid, n.l. de vrijheid aan onze Rijks-universiteiten. Hij sprak in t eerste deel der rede over Onze vrijheid en in 't tweede over onze vrijheid. Hij handelde in dit eerste gedeelte voornamelijk over de scheeve voorstellingen die van onze universitaire vrijheid in omloop worden gebracht, over de verdachtmaking daarvan, o. a. door dr. Knijper, en stelde daar tegenover de vrijheid die aan onze universiteiten werkelijk bestaat. In het tweede gedeelte ontwikkelde hij meer bijzonder het begrip vrijheid en stelde in 't licht hoe de Rijks-universiteiten waarlijk vrij zijn in de keus der methode en in liet vinden der resultaten. Noch in 't eene noch in 't andere liggen de universiteiten nan banden door den Staat geknoopt. Spreker vroeg of men aan de zoo genaamde wvrije universiteit op gereformeerden grond slage zoo bijzonder vrij zou zijn in de methode en de resultaten. Het is niet dan te prijzen dat er tegenover de agitators, die van den klank vrijheid een affaire ge maakt hebben, waarvoor zrj den lieden 't geld uit den zak en 't verstand plat kloppen, ook eens stemmen opgaan om te getuigen voor 't geen bestaat. Te Zalt-Bommel werd dezer dagen een perceel bouwland groot U/g morgen (900 roe) verpacht voor 40. Zes jaar geleden was 't verpacht voor f 150. Het is niet overbodig belanghebbenden nog eens te herinneren dat de termijn van I Januari 1879 tot 31 Den. 1880, gesteld in de wet van 5 Juni 1878, Staatsbl. n°. 90, op de vernieuwing der hypothecaire inschrijvingen binnen drie maanden ten einde gaat loopen. Er moet vooral gelet worden op dit voorschrift der bedoelde wet dat de borderel van vernieuwing den woordelijken inhoud van het primitief ingeschreven borderel moet bevatten, en dat het weglaten van een der vier hoofdzaken: schuldenaar, schuldeischer, schuld en het verbonden goed in de gevolgen zeer bedenkelijk kan zijn. De opgave van liet verbonden goed moet nauwkeurig zijn, waartoe raadplegen van de hypotlieek- registers noodig is. In de vernieuvvings-borderelien mogen de kantteekeningen, die op de primitieve in schrijvingen voorkomen, niet onvermeld gelaten worden. lederen hypothecaire» schuldeischer is bepaald aan te raden dat hij zich voor uit0. Dec. aanst. overtuige dat de woordelijke inhoud van het primitief ingeschreven borderel voorkomt in de vernieuwings-bordereldat de vernieuwing is aangevraagd met vermelding dei- juiste kadastrale kenmerken, op de primitief verbonden perceelen of op die perceelen of gedeelten daarvan, welke uit de vroegere kadastrale nummers door lier- meting, splitsing of vernummering zijn ontstaan, met nauwlettend toezicht of de voorheen opgegeven grootte wordt teruggevonden; dat de kantteekeningen, welke zicli bevinden naast de primitieve inschrijvingen, in de vernieuwings-borderellen zijn opgenomen. Op 1 Januari 1881 zullen alle niet vernieuwde inschrijvingen ophouden te bestaan. De spoorboot van Walsoorden op Vlake gaat thans niet meer door de sluis te Hansweert naar Vlake, maar lost de passagiers enz. nu en voortaan in de buitenhaven van Hansweert, waar dan gelegenheid is om per as naar Vlake te komen. "Men roemt deze verbetering, waardoor een zekere aansluiting tussclien Vlake en Hulst is verkregen. De vermaarde Friesclie schaatsenrijder M. Buiskool, 0. a. in liet bekende IJsntimmer van Eigen Haard afgebeeld, is op ruina 94jarigeu leeftijd overleden. In de geheimzinnige zaak van den Haagse hen moord is liet rechte licht nog niet ontstoken. Aan vermoedens en gissingen is geen gebrek; maar uit het groot aantal personen, die als verdacht of als in staat om inlichtingen te geven, door de justitie worden aangehouden, uitgenoodigd of geraadpleegd, zou men opmaken dat er zelfs nog geen vonkje van dat licht aanwezig is. Hoe 't zoo loopt is uit de algemeene belangstelling van 't publiek wel te verklaren, maar toch heeft hel o. i. een ietwat zonderling voorkomen dat zoo langzamerhand naast het officiëele parket of hoe't ding heet een officieus parket of bureau is ontstaan, vertegenwoordigd door den lieer de Bergb. Die lieer schijnt scherpzinnig te zijn, doch zijn manier van optreden tegenover het publiek heeft veel dat zweemt naar ijdelheid. Zoo vinden wij dat het al een zeer zonderlinge houdiug heeft, als er in een dagblad elezen wordt: //de heer de Bergb is gemachtigd dit of dat gerucht tegen te spreken.'/ Maar lieve Hemel als de justitie een -gerucht als ijdel wil bekend doen worden, dan spreekt zij liet zelf tegen en belast daarmede toch geen particulieren! Ondertusschen zou 't een waar succes voor dien lieer zijn als hij in zijn hoedanigheid van selfmade detective de officiëele politie en justitie eens de eer der ontdekking van den moordenaar voor den neus wegkaapte. Tot lieden heeft de justitie echter naar het schijnt alleen nog maar van een aantal personen kunnen constateeren, althans declareereu, dat zij niet de schuldigen zijn; zoo maar voortgaande moet men ten laatste den man eindelijk vinden't kan alleen wat lang duren. Zooveel schijnt zeker dat de willekeurige of onwille keurige helpers of medewerkers van den moordenaar, 't zij uit vrees voor aanraking met de justitie, 't zij ouulat zij zich te veel gecompromitteerd gevoelen, niet komen opdagen. Een mijmering naar aanleiding van de dezer dagen in de bladen vermelde geheimzinnigheden, n.l. ten aan zien van aangehouden personen, die tocli blijkbaar met hun respectieve avonturen in geen verband tot de gepleegde misdaad stonden, levert merkwaardige uitkomsten, 't Is haast of men de hoofdstukken van een wonderlijken seii9atie-roman nagaat. Wat gaat er toch in ons kleine, goede, rustige, stille landje nog veel om Er wordt verschillend gesproken over de groote mate van publiciteit, die door de bladen aan alles gegeven wordt wat met de zaak in verband staat. Dagelijks leest men daaromtrent ook 't een of ander in de groote bladen zelf. Vandaag heet hetde justitie heeft ons de meest mogelijke voorzichtigheid verzocht ten aanzien van 't opnemen van de loopende geruchten morgen is hetthans hebben we vrijheid dit of dat mede te deelen enz. Het komt ons voor, dat de justitie en de bladen een eigen standpunt hebben in zulke zaken, die nog in onderzoek zijn. Alleen bij uitzondering, rueenen wij, kan liet voorkomen, dat de justitie een of ander tendenz-geruclit laat ver spreiden, of een bestaand gerucht tegenspreken of bespreken. In den regel zal de justitie de dagbladen er geheel buiten laten, en terecht. Is aldus elks terrein zuiver afgebakend, dan kan de journalistiek vrij wat vertellen zonder op eenige manier de justitie te be lemmeren. Wij veronderstellen dat de schuldigen zelf dit 't allerbest zullen weten. Zij zullen niets //snappen" van 't geen de justitie geheim houdt en van 't geen een krant alzoo vertelt zullen zij ook niet bijster veel profijt trekken om liet masker dicht te houden, 't Komt er maar op aan of onze detectives wakkere, intelligente, scherpzinnige mannen zijn. Dat dezulke er bestaan valt niet te betwijfelen; de ontmaskering van Jut heeft daarvan o. a. nog een bewijs opgeleverd. Als ze maar de gelegenheid krijgen om vrij en zelfstandig te werken. Zij zullen dan ook zoo naïef niet wezen van in een publiek blad 't air van //gemachtigden" aan te nemen; want dit moge hun zekere reputatie bezorgen, bevorderlijk zijn aan 't bereiken van 5t doel waar 't op aankomt zal het zeker niet. Een man b.v. als de heer de Bergb, die buiten kijf blijken van scherpzinnigheid heeft gegeven, is als voortzetter van zijn onverplicht opgevatte taak vrijwel onmogelijk geworden door de openbaarheid, die hij zelf aan zich zelf gegeven heeft. Hij is te naïef om als speurhond te dienen achter zulk slim of door positie in de wereld zoo goed gedekt wild als de vermoedelijke moordenaar moet zijn'. Wie weet hoe deze achter de schermen hem uitlacht. Volgens een op gisteren alhier aangekomen tele grafisch bericht is thans gearresteerd de persoon van Willem Marianus de Jongli, vroeger bij 't regément grenadiers en jagers, later onderofficier bij 't Iud. leger en thans ambtenaar bij 't ministerie van koloniën. Deze zou reeds bekend hebben de schrijver te zijn van den bewusten brief aan den heer Bogaardt. Of hij ook de dader van den moord, dan wel zijn helper en handlanger geweest zij, moet nog blijken. We herinneren nu aan de in het vorig nommer door ons geopperde gissingen. De proeven met het nieuwe schroefstoomschip le kl. //Koningin Emma der Nederlanden", zijn niet naar wensch geslaagd. De machine kon niet tot het ge- iv en sell t getal slagen gebracht worden eu eindelijk is het roer gebroken eu liep het schip groot gevaar verloren te gaan. Gelukkig kon het nog door een sleepboot veilig ter roede gebracht worden, echter niet zonder hier en daar gestooten te hebben. Sommige slagers te Deventer hebben, te beginnen met 1 October, den prijs van liec rundvleesch met 10 cents per kilo verlangd. Te Groningen worden voorstellingen gegeven met een groot: //liazen-hondeu-gemsbok-gymastiek-toover- eu poney-tbeater." Tot de zeldzaamheden behoort, dat dezer dao-en de te Alkmaar geboren drielingbroeders Willem Frederik oud-officier van admin. le kl. bij de Kon. Ned. marine, Willem Fred er ik George Lodeivijk, notaris te Alkmaar, en Willem Frederik Karei Gouwe, post directeur te Alkmaar, hun 50sten verjaardag hebben gevierd. Te IJmuiden zijn gedurende September 1879 geschut naar zee: 379 schepen, inh. 82148 t.uit zee: 331 schepen, inh. 77029 ton. In Sept. 1880 naar zee: 270 schepen, inh. 60383 t., en uit zee: 343 schepen- inh. 73446 ton. Gedurende het 3de kwartaal van dit jaar zijn langs den nieuwen waterweg te Maassluis binnengekomen 690 stoom- en 212 zeilschepen, uitgevaren 790 stoom- en 344 zeilschepen; te zamen 1480 stoom- en 556 zeilschepen. Naar liet Vad. verneemt, kan het antwoord der regeering op het verslag betreffende het wetsontwerp tot regeling van liet auteursrecht binnen enkele dagen verwacht worden. De nieuwbenoemde buitengewone gezant en gevol machtigd minister van de Fransclie republiek bij bet Nederlandsche hof, graaf Lefebvre de Beliaine, is met zijn familie in de residentie aangekomen en aan het hotel den Ouden Doelen afgestapt. Te Willemsoord is het schaap van den landbouwer D. Kl ijzing, verlost van een levend lam met één kop voorzien van vier ooren, en acht pooteu. Een Noorweegsch visscher ving onlangs een zee kreeft, tusschen wiens scharen een zilveren eetlepel geklemd zat. Hij heeft den lepel laten opmaken en van een toepasselijk opschrift voorzien. Z. M. de Koning heeft aan de commissie uit de Tweede Kamer die Hd. Vrijdag j.l. liet adres van antwoord op de troonrede kwam aanbieden het vol gende geantwoord: //Mijne lieeren Het is Mij aangenaam te vernemen, dat de Tweede Kamer der Stateu-Generaal de veelomvattende taak, die haar wacht, met moed aanvaardt. Haar streven naar bevordering van 's lands heil zal, naar ik ver trouw, ook dit zittingjaar vruchten dragen. Ik verzoek U, Mijne Heeren, de Tweede Kamer der Staten— Generaal mijnen dauk te betuigen voor haar adres van antwoord." Bij den uitgever H. W. Wilmerink te Kampen is het proefnummer uitgekomen van Het Weeshuis weekblad gewijd aan de opvoeding iu het algemeen en aan de verpleging van vveezen in het bijzonder. Het vooruitzicht bestaat, dat spoedig de grond slagen zullen gelegd worden voor de inrichting van een pakketpost in het internationaal verkeer. Den 7 dezer zal te Parijs een conferentie worden gehouden om, zoo mogelijk, een regeling tot dat einde tot stand te brengen. De meeste Europeesclie Staten hebben zicli tot deelneming daaraan bereid verklaard. De lieer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der pos terijen, zal ons land vertegenwoordigen op liet //In ternationaal Postcongres", dat den 9 Oct. te Parijs zal bijeenkomen. Indien de dezer dagen ingediende voordracht be trekkelijk de pakketpost voor Nederland tot wet ver heven wordt, dan kan de regeering ook haar zorg wijden aan de inrichting van een dergelijken dienst in het verkeer met de Nederlandsche koloniën, waar toe zij zich in dat ontwerp de bevoegdheid voorbehoudt. Een artikel van het wetboek van strafrecht, dat hoogst zelden wordt toegepast, namelijk de strafbe dreiging tegen verstoring eener godsdienstoefening, is door de rechtbank te Middelburg iti practijk ge bracht. Een kerkmeester bij de Israël, gem. te Goes i9 namelijk tot een boete van 16 veroordeeld, om dat hij tijdens het gebed door hardop te lezen en door andere handelingen zich aan dat strafbare feit had schuldig gemaakt. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan mr. W. C. Borsius le Middelburg vergunning verleend tot liet aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen van officier der Leopolds orde van België. De le luit. H. Seret, van de 2e afd. vesting-artillerie, gedetacheerd bij de inspectie der draagbare wapenen, is op verzoek op non-activiteit gesteld. Z. M. beeft benoemd tot telegrafist 2e kl. J. Zoeter en L. M. Lugten, telegraf. 3e kl., en G. J.jVerhage, leerling-telegrafist.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2