niets van een moord te 's Idage vernomen had. De landbouwer gaf van dit gesprek later aan de Rijks politie kennis, die onmiddellijk gemelden persoon trachtte op te sporen, heigeen haar gelukt is. Plij werd bij den landbouwer gebracht, die verklaarde, dat hij dezelfde persoon was, dien hij wilde aanwijzen. l)e persoon in qnaestie moet genaamd zijn Charles Sprijer, van beroep koffi«huisbediende, en is, naar 'men zegt, onder behoorlijk geleide naar 's Plage op gezonden. De Micld. Ct. komt o_p tegen liet verlangen, dat onder den indruk van den te 's Gravenhage gepleegden moord, door velen wordt uitgesproken naar weder invoering van de doodstraf. Zij betwijfelt, of de toe passing van de doodstraf iets tot de veiligheid der maatschappij zal toebrengen. Wanneer men ziet, hoe weinig in landen, waar geen maand voorbijgaat, zonder dat er iemand ter dood gebracht wordt, het plegen der raensch-ontrerendste gruwelen voorkomen wordt, dan kan men de doeltreffendheid der afschrik- kiugs-theorie in dit opzicht onmogelijk volhouden. De ondervinding leert, dat de wraakzucht, de moord lust, de hebzucht, de wellust, de dweeperij, of welke hartstochten tot het plegen van moord mogen drijven, sterker zijn dan de vrees voor den dood, welke men der bedreigde maatschappij als een wapen in de hand zou willen geven. Wat ons tegenover den misdadiger te doen staat, is ons le beveiligen, doch dit wordt uiet bereikt door het dooden van boosdoeners't is voldoende het misdadig individu gevangen te zetten, ora hem onschadelijk te maken. Wat voov reden kan er dan voor ons bestaan, vraagt de M. Ct., om de eenmaal afgeschafte doodstraf terug te weiischen P //Wat wij in 't belang onzer veiligheid en tot af schrikking beide moeten wenschen, is dat de moorde naar gevat worde. Plet ongestraft blijven van zulk een opzienbarend misdrijf zon tot aanmoediging van groote en kleine misdadigers meer doen dan twintig galgen tot hun afschrikking toebrengen kunnen. Plet Rott. Niemosbl. merkt tegenover hen, die de wederinvoering van de doodstraf voorstaan en zich daartoe beroepen op de stem des volks, op, dat liet volk niet de doodstraf verlangt, maar in dit geval de lynchwet zou willen toepassen. //Geen wrekend zwaard der justitie/' schrijft hel R. Nbl., //geen wettige straf is zijn eischgeen doodstraf, maar de toepassing der lynchwet. Oog om oog en tand om tand. Hel zou zijn nagels willen slaan in het vleesch van den moordenaar, diens lichaam met tijgerwoede vaneen willen scheuren en dan eerst zou het bevredigd zijn. Dat is de stem des volks, zooals zij zich in den Iiaag en elders heeft geiiit. Ook het R. Nbl. is van meening, dat de doodstraf een moordenaar ais dien van den kleinen Bogaardt, niet van zijn gruweldaad zou hebben terug gehouden en eindigt met de waarschuwing: //Men late zich niet door 't oneerlijk speculeeren op een in blinde woede schor geschreeuwde volksstem van de wijs brengen." De Foss. Ztg. ontleent, evenwel onder alle reserve, aan de Diss. Ztg. de mededeeling dat de Groothertog van Hessen Darmstadt verloofd zou zijn met PI. K. H Prinses Hendrik der Nederlanden. PI, K. PI., die eenigen tijd op het slot Glienicke bij Potsdam bij haar vader, prins Erederik Karei van Pruisen heeft doorgebracht, zal zich naar Nieuvvied begeven en vervolgens te Spa eenige dagen vertoeven. De heeren H. L. Becker en J. Becker, fabrikanten van weegwerktuigen en gewichten, handelende onder de firma Becker's Sons te Rotterdam, hebben zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer der Stciten-Generaal gewend, om zich te beklagen over willekeurige toepassing der ijkwet en onvoldoende voorziening in den dienst aan het ijkkantoor te Rotter dam, waardoor zij verklaren grootelijks in hun belangen te worden benadeeld. Alleen daardoor toch zijn zij niet in de gelegenheid, Kun bestellingen op tijd af te leveren. Zij roepen de tusschenkomst der Kamer in om voorziening, daar hun klachten bij den Minister van Waterstaat zonder gevolg zijn gebleven. Tusschen de Rijn- en Hollandsche spoorwegen is een regeling getroffen, volgens welke wederzijds sommige treinen eenige minuten zullen wachten op aansluitende treinen, welke met vertraging aan het station in het Westerdok te Amsterdam aankomen. De heeren de Haan en Kaptein, pannenfabrikanten te Woerden, zijn op de internationale tentoonstelling van klei-, cement- en gips-industrie te Berlijn bekroond met den tweeden prijs voor hun dakpannen en vloer tegels. De ,/WTillem Barents" is Donderdag-namiddag te IJrauideu binnengeloopenalles wel aan boord. De nieuwe suikerwet zal op 15 Oct. e.k. in werking treden. Door den heer A. Kaptijn te Woerden c. s. is aan vraag gedaan om concessie lot het leggen van een tramway op Overftakkee en Goedereede. Het \oornemen bestaat, zoo mogelijk alle gemeenten van het eiland in het net op te nemen, met Middelbands als punt van uitgang. Wij vernemen, dat opnieuw de kiel is gelegd voor een groot stoomschip van ongeveer 3000 gemeten tonnen, om te worden opgenomen in de lijn op New- York, van de Neilerlandsch-Amerikaausehe Stoomvaart maatschappij. Het wordt gebouwd bij de firma Archd. Mc. Millau Sou te Dumbarton bij Glasgow en zal den naam //Edam" dragen. N. R. Ct. De gemeenteraad van den Haag heeft besloten een monument te stichten ergens op een plek in de zoo genoemde Scheveningsche boschjes, als een blijk van erkentelijkheid aan jhr. PI. C. A. Ver-Huëll, die zooveel gedaan heeft om den tegenwoordigen schoonen aanleg van die streek tot stand te brengen. Z. M. heeft op het adres van de Eerste Kamer geantwoord //Mijne Heeren! Met genoegen ontvang ik dit adres van antwoord van de Eerste Kamer der Staten- Genernal; van hare toewijding aan den arbeid, die haar wacht, houd ik mij verzekerd. Ik verzoek u, Mijne Heeren! aan de Eerste Kamer mijnen dank voor haar adres te willen overbrengen." Tegeu ongeveer 100 personen is te Amsterdam proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet voldoen der hondenbelasting. Het Utrechtsch Dagblad heeft drie zeer belangrijke artikels gegeven over de positie van den officier in het Ned. leger, die h. i. zeer veel te wenschen overlaat. Slechle bezoldiging en slechte bevordering zijn h. i. niet de eenige redenen waarom de ontevredenheid in het officierscorps toeneemt. Als andere oorzaken van de min gunsligen toestand worden genoemd 1°. het gebrek aan officieren, dienstdoende bij hun compag nieën 2°. de overdrijving bij het voorschrijven van z. g. wetenschappelijke bijeenkomsten en kadermanoe- vres; 3°. het opdragen van bezigheden aan de offi cieren die geheel buiten hun werkkring liggen 4°. het eeuwigdurende gereglementeer in de hoogere rangen, zoodat niets aan het initiatief der jongeren wordt overgelaten5°. het nepotisme, zoodat men niet voor uitkomt als men niet tot de vrindjes behoort. //Al deze en nog meer andere redenen"zoo eindigt de schrijver //geven aanleiding tot groote ontevre denheid, een ontevredenheid die overal doordringt en het leger met ondergang bedreigt. Waar zonder lust, zonder ijver, zonder toewijding gewerkt wordt, daar ontbreekt de hoofdvoorwaarde van het bezielende element dat vooral in 't leger niet gemist kan worden." Als de toestand ook slechts half zóó treurig is als de schrijver, die'het leger o. a. vergelijkt met een //vermolmd lichaam", het voorstelt, dan is er toch reeds alle reden om het optimisme der officiëele rapporten te wantrouwen. Men leest in de Arnh. Ct.: Keuchenius kreeg als kandidaat voor de Kamer, 1105 stemmen Lobman 1127; Seret 1248. De Standaard roemt dien voor uitgang. Men zon hein kunnen toeschrijven aan het gewoon verschijnsel, dat eene bovendrijvende partij altijd in aanhangers wint: zeer velen willen liefst aan de zijde van den 3terkere zich scharen. Maar pleit het voor de zelfstandigheid en het eigen oordeel van kiezers, dat een onbekend luitenant, die nooit op politiek gebied iets ter wereld beeft uitgericht, twee honderd stemmen meer verkrijgt dan een erkend staatsman, die reeds een gewichtige rol in de par lementaire geschiedenis van het land vervulde? In Gorkum is blijkbaar de vraag niet meer: wien zullen wij kiezen? maar: wien gelast men ons te kiezen? De Engelsche leden van het comité voor de Ne- derlandsclie inzendingen op de tentoonstelling van vee en zuivel te Londen beijveren zich om de lasten en kosten lot een minimum terug te brengen. Voor namelijk door de bemoeiingen van onzen consul, den heer May, is het gelukt, alsnog opheffing te verkrijgen van twee zeer bezwarende en kostbare voorwaarden, door den Privy Council gesteld. Het vee mag nu via Rotterdam verzonden worden, en de bepaling, dat met de boot, waarmee het den overtocht doet, in de laatste drie maanden geen vee mag vervoerd zijn, is veranderd in de voorwaarde, dat te gelijkertijd met het vee, voor de tentoonstelling bestemd, geen ander vee (natuurlijk wel andere lading) aan boord mag zijn. Men begrijpt, hoe deze beide gunstige beschikkingen een en ander vergemakkelijken en minder kostbaar maken. Het vee moet 12 of 13 October zoo vroeg mogelijk te Thameshaven aan komen. Benoemingen, Besluiten, enz. De Gemeenteraad van 's Hage heeft aan den heer IC. v. d. Heuvel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris. Burg. en Weth. hebben voorgesteld den heer K. v. d. PI. een pensioen te verleenen van f 3000 's jaars. Z, M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. be lastingen, invoerr. en accijnsen te Aardenburg C. J. Buwalda, thans in gelijke betrekking te Sluiste St. Maartensdijk J. E. Römer, thans in gelijke be trekking te Sexbierum. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw L. Boyaval, laatstelijk raad van legatie bij hel Belgische gezantschap te 's Hage. Rechtszaken. Adv.--gen. van Maanen, heeft in de Maandag te 's Hage gehouden zitting van den Hoogen Raad ge concludeerd tot verwerping van de voorziening van C. L., te Vrouwepolder, door het gerechtschof te 's Gravenhage tot tuchthuisstraf veroordeeld ter zake van brandstichting. De uitspraak is bepaald op 25 Oct. Hierna is door den heer advocaat mr. van Eek, toegelicht de voorziening in cassatie van J. H. H., te Ter Neuzen, door het gerechtshof te 's Hage veroor deeld ter zake van eenvoudigen diefstal. Adv.-gen. van Maanen zal den lln Oct.. in deze conclusie nemen. Iiunst, Wetenschap en Letteren. Gounods //Tribut de Zamora" zal niet voor Maart worden opgevoerd. Saint Saens gaat een kunstveis in Spanje maken; hij zal een maand uitblijven en door Paul Viardot vergezeld worden. Sarasate gaat concerten geven in Duitschland; hij zal daar o. a. een nieuw concert van Saint Saens en een fantaisie van Max Brueh spelen. Rubinstein heeft een nieuwe symphonie gecompo neerd, die bij Senff te Leipzig zal verschijnen. Tot de nieuwe opera's, die te Munchen zullen worden opgevoerd, behoort ook //Die Wikinger" van Hailströmmen zegt, dat de Koning van Zweden aan de partituur heeft medegewerkt. De lieer C. A. Brandts Buijs te Deventer herdacht Zondag den dag, waarop hij 40 jaar geleden als organist bij de Herv. Gem. aldaar in dienst trad. Van vele zijden ontving de jubilaris hartelijke bewijzen van belangstelling. De Koninklijke bibliotheek te Berlijn viert eerlang haar 100-jarig bestaan in haar tegenwoordig gebouw, terwijl zij zelf reeds 221 jaren oud is. In 1659 gesticht, telde de bibliotheek bij den dood van den grooten keurvorst reeds 200,000 deelen en 1618 handschriften; thans is dit aantal gestegen tot 800,000 deelen en meer dan 15,000 handschriften. Onlangs is gemeld, dat de heer Jean Becker, hoofd van het Elorentijnsch kwartet, eene kunstreis zou gaan doen met zijne kinderen; daaruit werd afgeleid, dat het Elorentijnsch Kwartet was ontbonden. Het bestuur der Haarleinsche Bach-vereeniging verzocht opheldering aan den heer Jean Becker te Mannheim, alsmede aan den lieer Chioslri te Florence. Van laatstgenoemde werd, zooals uit eene mededeeling in de li. C. blijkt, ten antwoord ontvangen, dat dit bericht gedeeltelijk valseli is. //(-Iet Elorentijnsch Kwartet, de schepping van den wakkeren Jean Becker, bestaat nog altijd, maar Becker, die zijne kinderen in de muzikale wereld wil presenteeren, heeft aan zijn drie kunstbroeders voorgesteld, den a.s. winter te blijven rusten. Het Elorentijnsch Kwartet zal echter later in Holland terugkomen." De heer Goteling Vinnis heeft zijn ontslag genomen als directeur der Tooneelschool te Amsterdam. Ongelukken, Ranipen, Misdaden, enz. Woensdag-namiddag j.l, had er hier aan de kade van de Nieuwe Haven een vrij hevige strubeling plaats over het afleveren van suikerpeen. Een voerman geraakte daarbij te water, docli werd gelukkig gered. De politie maakte eindelijk een eind aan de verwarring. Een der stokers van de stoomboot //Telegraaf" is hij de afvaart te Antwerpen tusschen de machine geraakt en zwaar gekneusd, zoodal hij in hopenloozen toestand naar het gasthuis is gebracht. De machinist, die hem wilde grijpen, verloor er twee vingers bij.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2