Buitenland Onze Leestafel. De Nederlandsche agent voor de tentoonstelling te Sydney, de heer de Groot, is door de plaatselijke politie aldaar beboet met 2 pond, wegens 't schieten van vogels op Zondag. In Britsche koloniën zou men eer Kaffers of Maoris mogen doodschieten door de week dan vogels op Zondag. In Limburg komen ditmaal de kandidaten voor akten voor lager onderwijs zóó wel beslagen ten ijs, dat zij bij zwermen schier zonder één enkele uitzonde ring de gevraagde acten erlangen. De ontwikkeling heeft blijkbaar in Limburg onverwachts een sterken 9toot naar boven gekregen. Onder het garnizoen van Groningen zijn gevallen van typhus voorgekomen. Het roodvonk schijnt geheel geweken te zijn. In de laatste vergadering der rijks commissie voor de behartiging der belangen van de inzenders van vee en zuivel op de tentoonstelling, in de volgende maand te Londen te houden, zijn naar men ver neemt de volgende heeren benoemd om het Nederlandsch comité te Londen te vertegenwoordigen G. J. M. Jougkiudt Coninck, van Hasselt, van Slooteu, Zijp en H. de Veer. Benoemingen, Besluiten, enz. Bevorderd bij het corps Mariniers tot kapt. 2e kl. o. a. de eerste luit. H. A. J, Batteké en tot kapitein le kl. de kapit. 2e kl. J. H. van VVely. Kapil. Batteké is tevens verplaatst van Amsterdam naar Botterdam. Geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip //Leeuwarden"deel uitmakende van de te Nieuwediep gereedliggende oefenings-divisie, de officier van gezondh. le kl. M. C. Buijze. De lieer J. Borsius is met 's Konings machtiging erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje te Middelburg en Vlissingen. Door den Min. van Binnenl. Zaken zijn tot leden benoemd: 1°. der comm. tot het examineéren van hen, die een acte van bekwaamheid voor het middelb. onderwijs vvensclien te verkrijgen in Nederl., Fransche, Hoogd. en Engelsche taal- en letterkunde, geschied., aardrijkskunde, staatswetenschappen en schoonschrijven, welke dit jaar zitting zal houden te 's Gravenhage de hh. dr. D. J. Stevn Parvé, voorz.; dr, J. A. Wijnne; dr. J. Verdam; dr. C. M. Kan; mr. C. L. de Bruyn Kops; dr. B. Sytuous; dr. P. Bomeyti; dr. W. H. van de Sande BakhuyzenJ. G. Sennett; N. W. Posthumus; L. M. Baale; J. Klein; F. J. Bode; B. C. Brennau; 2°. der coram, tot hel exarai- neeren van hen, die een acte van bekwaamheid voor het middelb. onderw. wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurk. wetensch., de handelsvvetensch., de gymnast, en de landbouwk., welke dit jaar zitting zal houden te 's Gravenhagedr. M. Salverda, voorz.; dr. B. A. Mees; dr. P. de Boer; dr. J. M. van Bemmelen; dr. T. Zaaijer; dr. H. J. Behrens; D. Grot hedr. C. P. Burger; mr. J. Fortuyn Droog lever; L. B. Fikkert; J. Versluys; dr. D. J. Korteweg; mr. H. ter Haar Bzn.; J. II. Dijkman Bzn,; J. S. G. Disse; A. B. Meilink; C. Knapper Kzu.J. P. J. La cardie; 3°. der comm. tot het examineeren van hen, die een acte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen iu het hand- en rechtlijnig teekeueti en boetseereu, welke dit jaar zitting zal houden te Delft; jhr. mr. V. E. L. de Stuers, voorz.; E. Gugel; E. Lacomblé; A. le Comte; -W. B. G. Molkenboer; dr. II. Treub; A. Apol. Iiunst, Wetenschap en Letteren. Mag men de buitenlandsche bladen gelooven, dan zou de heer Bell, de uitvinder der naar hem genoemde telefoon, het middel gevonden hebben om het geluid door hst licht voort te planten. Zoo was het liera gelukt, op een afstand van 200 meter, met iemand te spreken door middel van een zonnestraal. Hoe dit toegaat is nog niet duidelijk. Iiet is mogelijk weer een groote verbetering in de heliografie. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Wij onthouden ons van 't opnemen onder deze rubriek van de vele en velerlei berichten aangaande den gruwelijken moord in den Haag gepleegd. Laat ons hopen, dat de snoode dader, of daders, spoedig in handen der justitie mogen vallen, opdat het be- leedigde recht gewroken worde. Te Zwolle zijn verschillende families en onder deze v»n den aanzienlijken stand, ernstig ongesteld ge worden. Men beweert door het gebruiken van vleesch, gehaald bij denzelfden slager. Nabij Urk heeft eeu aanvaring plaats gehad tusschen twee stoomboolen van den dienst van Zwolle op Amsterdam. De boot de //LTsel", die van Amsterdam kwam, is door de "Amstel", die van Zwolle kwam, in den grond gevaren. De passagiers van de //IJsel" zijn gedeeltelijk op de //Amstel" overgegaan en ge deeltelijk door een in de nabijheid liggend schip gered eu te Kampen aangebracht. Onder Nieuw Vosmeer is een hofstede met schuur afgebrand. De oogst, 4 paarden, 9 kalveren, wagens, karren en gereedschappen gingen mede verloren. In een pakhuis, in de Wester9lraat te Amsterdam, is een werkman door een nederstortend luik zoozeer aan het hoofd gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. Een meubelmakersgezel te Haarlem is in een pakhuis van een hoogte van twee meter gevallen. Kort daarop is hij aan de gevolgen bezweken. Een schipper te Kampen, die zich gedurig aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, had in het dorp Brunnepe een hooiberg tot slaapplaats gekozen. De man, zeer waarschijnlijk weer te veel Schie dammer geproefd hebbende, viel uit den berg en op een hek, zoodat hij ernstige wonden bekwam, tengevolge waarvan hij na hevige pijnen geleden te hebben, in het stadsziekenhuis is overleden. Te Nieuw Buinen is een kind overleden aan brand wonden, die het had bekomen door het omvallen van eeu kan met heet water. Op den spoorweg Venloo-Maastricht, nabij laatst genoemde stad, is een lijnopziohter door een goederen trein overreden en gedood. Te Maifriedsdorf, nabij Beichenstein, in Pruisisch Silezië, zijn verleden Vrijdag twee buskruitmolens in de lucht gevlogen, waarbij een persoon gedood en twee zwaar gewond zijn. De omnibus van Quickborn naar Altona is Woens dag j.l. in den avond onderweg aangevallen door drie jeugdige personen, die de glazen insloegen, de portieren openden en de passagiers, zijnde alle dames, aangrepen. De aanvallers werden door den koetsier en den conducteur zoodanig toegetakeld, dat het ge lukte hen meester te worden, vast te binden en ze op den omnibus mede te nemen naar Altona, alwaar zij aan de politie zijn uitgeleverd. Vijf jongelieden, die te Andover, in Caledonië, een feest hadden bijgewoond, wilden per spoor huis waarts keeren, maar hadden geen geld daarvoor en klommen, om de reis toch mee te maken, boven op een waggon. Een eind weegs ging alles goed; maar toen de trein, bij Teaksburg, onder een brug door reed, werden zij alle vijf van den waggon afgeslingerd en gedood. Men vond hun lijken later op den weg JE li «-ela n. d. Over de aardstorting in Bengalen, die het verlies van zoo vele menschenleveus ten gevolge had, schrijft tie correspondent te Bombay van de Standard nog de volgende bijzonderheden: 1.1. Vrijdag viel in het Naini- dal een hevige regen, die onafgebroken aanhield. De regenmeter wees toen een val van 85 c.M. in 40 uren aan. De invloed van zulk een enorme watermassa op het door eeu heuvelketen ingesloten dal kan men zich voorstellen. Alle wegen waren ondermijnd. Beeds Zaterdag-voormiddag liep het gerucht, dat het Victoria- hotel zich in een gevaarlijken toestand bevond. Maar al te spoedig werd het gerucht door een vreeselijke werkelijkheid bevestigd. Achter het hotel had een aardstorting plaats, waardoor de geheele bovenste rij huizen met de buitengebouwen en een deel van de achtergebouwen werd raedegesleept en bedolven. De in het hotel vertoevende gasten zochten in allerijl ergens anders een onderkomen. Het hoofdgebouw was intusschen nog ongedeerd gebleven. Ofschoon de aard storting niet van zeer grooten omvang was, werden toch 30 inlanders, die tot het personeel van liet hotel behoorden, en een Europeesch kind onder de puiuhoopen begraven. De commissaris Taylor met de politie en een groep werklieden waren spoedig op de plaats van het onheil aanwezig. Gezamenlijk met een werklieden- afdeeliug van het militair dépot, onder bevel van kapitein Balderston, weerde men zich dapper om wat riog te redden viel hulp te bieden en de gekwetsten van onder het puin weg te halen. Tegen half twee 's namiddags hoorde men in het dal een donderend en ratelend rumoer, als van een lang aanhoudenden donderslag. Het werd luider en luider en 't was eindelijk, of in de onmiddellijke nabijheid zware artillerie-salvo's werden gelost. Plotseling trad een doodsche stilte in. Kolossale stofwolken dwarrelden omhoog en hulden groote uit gestrektheden in duisternis. Van het hotel tot aan het strand trilde de geheele plaats, alsof er een aardbeving plaats had. De zee rees in een oogenblik ver boven de gewone hoogte en een enorme golf bruischte tegen het hoofd. Wederom trad voor een oogenblik volkomen stilte in en daarop volgde de geweldige aardstorting, die het geheele hotel met de moedige werklieden daarachter, de wegen, tuinen, winkels, de gezelschaps zalen en andere gebouwen van het gezondheids-eta blissement verzwolg. R usland. De instructie in de zaak van de ontploffing in het Winterpaleis zou naar aan een Weener blad ge meld wordt nu afgeloopen zijn. De openbare behandeling van het proces zou op 20 December e.k. bepaald wezen. Er kwamen bij de behandeling vele bijzonderheden aan 't licht nopens de inwendige ver houdingen in het Winterpaleis en de orgauisatie der nihilistische partij. De ontploffing leidde volgens den gearresteerden boekdrukker Iwanoff, daarom niet tot 't beoogde resultaat, omdat de dader tot de misdaad overging, alvorens het noodige dynamiet was inge bracht. Het is voort9 bij de instuctie gebleken, dat de revolutionairen al de ontplofbare stoffen ontvingen uit Zweden en dat deze over Petersburg werden in gevoerd. De Russische ambtenaren maakten zich dus aan volslagen onachtzaamheid schuldig door de schepen waarmee het dynamiet werd ingevoerd, niet voldoende te inspected en. Langs denzelfden weg vonden ook de verboden geschriften hun weg naar en in Buslaud. N.-Amerika, Als een gunstig voorteeken voor de wijziging van het tarief der in- en uitgaande rechten in de Vereenigde Staten van Noord-Araerika, is de plotselinge wending van de New-York Times, het hoofdorgaan van de repnblikeinsche partij. Dit blad, tot dusver een van de warmste voorstanders van hooge beschermende rechten, laat zich naar aanleiding eener redevoering van president Hayes te Canton (Ohio) over de gunstige handelsbalans, als volgt uit: //Deze balans berust op een bedriegelijken grondslag. Zoolang wij bij Europa diep in schulden staken, strekte het ons tot groot voordeel, dat onze crediteuren, vrijwillig of gedwongen, onze producten in betaling aannamen. Thans is, naar algemeen erkend wordt, het land in zekere mate vrij van dergelijke schulden, en heeft in den toestand een groote omkeer plaats gehad. Op den duur kan de handel tusschen natiën slechts door ruil van producten voordeelig zijn. De hier bestaande wettelijke beperkingen van den handel hebben dus ten gevolge, dat onze handelsbalans niet zoo onvoorwaardelijk gunstig kan zijn, als algemeen wordt aangenomen." Deze taal van een blad, dat tot dusver sieeds het hoofdorgaan was der partij, welke zich tegen elke vermindering van rechten verzette, verdient de aandacht. We ontvingen van den Uitgever Laurens van Hulst te Kampen //Populaire voorlezing, verzameld uit spreek woorden, spreuken, dagelyksche gezegden enz. door G. Heeres, predikant te Zuidhorn," prijs 25 cent. We hebben dit werkje met genoegen gelezen, 't Heet //populair", maar dit moet zoo verstaan worden, dat het in lossen, geestigen vorm geschreven is voor be schaafde lieden, niet voor Jen en alleman. Het is toch niet te ontkennen dat onder het gros des volks maar een zeer klein deel van dien rijken schat van spreuken en spreekwoorden bekend is, die onze taal bezit. Behoudens enkele niet zelden triviale zetten en min kiesche figuren, houdt ons volk zich niet op met de vele zinrijke spreuken en spreekwoorden, die men ouder de ouderwelsche degelijke burgerklasse vroeger in eere hield en die ook thans nog in eenigszins beschaafde kringen niet onbekend zijn. Als voorlezing is dit aardige kunststukje van den heer Heeres uitermate geschikt. De prijs is zoo matig, dat het zeker wel koopers zal vinden. Kerk- en Selioolnieuws. Beroepen te Biervliet ds. A. Carlier te Deurne. Aangenomen 't beroep naar Kolder-en Dingsterveen (Meppel) door den kand. J. A. Th. Krol te Terneuzen. Toezegging van beroep naar de Evang. Lulh.gem. te Harlingen is gedaan aan ds. van Gorcum, herv. pred. le Haastrecht. Bedankt voor 't beroep bij de Chr. Ger. Gemeente te Baarland, door ds. J. W. Grootenhuis te Wissekerke. In plaats van mr. J. J. Bolraan, die zijn benoeming tot districts-schoolopziener te Assen niet heeft aan genomen, is thans benoemd de heer J. van Druten.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3