Medegedeeld werd dat de Rijks-Normaallessen alhier iu te richten, denkelijk met p°. November zullen aanvangen. De vereeniging had met belangstelling kennis ge nomen van de dezer dagen gedane benoeming van inspecteur en schoolopziener volgens de wet van 187S. Van de vraagpunten leidde het le //Op welken grond komt het Nieuwe Woordenboek aan liet woord dienst het mannelijk geslacht toe?" niet tot een voldoend resultaat. De lieer Bastmeyer en anderen zagen in de toekenning van 't mannelijk geslacht aan dat woord een onnoodige afwijking van den regel, d ie aan woorden van daarmede overeenkomstige vorming en afkomst liet vrouwelijk geslacht toekent, b.v. gunst, vangst en dergel. Het 2e punt //Kunnen alle vakken van 't program van 't lager onderwijs op een gewone lagere plattelandsschool onderwezen worden?" werd ingeleid door den heer Breas, hoofdonderwijzer te Sir-Janslaiul. Spreker wees voornamelijk op twee omstandigheden, die een goeden gang en wettelijke volkomenheid van 't onderwijs feitelijk onmogelijk maken, n.l. het schrikbarend schoolverzuim en t gebrek aan onderwijzend personeel. Voor veld arbeid en allerlei wezenlijke of gezochte bezigheid worden de kinderen gedurende ongeveer negen maanden van 't jaar, schier allen van school gehouden, 's Zomers vindt men in de hoogste en middelste klassen soms één, twee of drie leerlingen. Op andere tijden gaat het schoolgaan zeer ongeregeld en komen de meeste kinderen nu en dan enkele dagen school, om daarna weer vele dagen weg te blijven. Zoo is geregeld onderwijs onmogelijk, 's Winters daarentegen wordt de school overstroomd van kinderen van zeer uiteenloopenden leeftijd en van nog meer verschil lende ontwikkelingdan zijn er leerlingen genoeg, doch dan ontbreekt het weder aan de noodige on derwijskracht. Ofschoon spr. de bezwaren in hu moristische!] vorm blootlegde, werden zij daarom niet minder als werkelijk vrij algemeen te platten lande bestaande en als hoogst treurig erkend, en alle aan wezigen bevestigden dat het overal zóó, of althans weinig beter is. Ook onder de arbeidende klasse in de stad is menigvuldig schoolverzuim een feit. Men was algemeen van gevoelen dat in dezen bedroevenden staat van zaken geen afdoende verbe tering te brengen is zonder schoolplicht. Toch hoopte men dat door verscherping van de wet op den kin derarbeid, alsmede door plaatselijke verordeningen volgens de wet van 1878 nog wel iets zou gedaan worden iu afwachting van den wettelijken leerplicht, waartoe men toch vroeg of laat wel zal moeten komen. De 3e vraag was: //Heeft de maan invloed op het weder De heer J. Huisman, hoofdonderwijzer te Brouwershaven, die dit punt inleidde, releveerde dat bij het volk algemeen de meening heerscht dat de maan een overwegenden invloed op het weder heeft. Hij betwijfelde echter de wezenlijkheid daar van en dacht, dat we hier te doen hebben met een volkswaan, gelijk er zooveel zijn. De heer Bastmeyer was van 't zelfde gevoelen en haalde de uitspraak van een onzer geleerden aan, Buys Ballot, die op grond van langdurige waarnemingen, meende te moeten besluiten dat de invloed der maan gelijk nul is te stellen. Dr. P. Schuringa opperde de gissing dat aan het algemeen verspreide volksgeloof in deze toch mogelijk wel eenige grond kon toe te kennen zijn, al ging de rechtstreeksche invloed der maan niet zoover als men gewoonlijk in 't dagelijksch leven meent. Hij voerde hierbij aan dal ook wetenschappelijke mannen, o. a. Herschell, de meening toegedaan waren dat de maan eeuigen, zij 't ook niet aauinerkelijken invloed op den dampkring uitoefent. Hij (dr. S.) meende dat gelijk de maan een groote rol speelt bij 't ontslaan van eb en vloed, de aantrekkingskracht van dat hemellichaam op de wolken, op den geheelen dampkring ook zonder twijfel eenigen invloed moest nitoefenen. De wetenschap der meteorologie is tegen woordig op den goeden weg, doch er zullen nog zeer veel waarnemingen en onderzoekingen noodig zijn vóór wij op de hoogte komen van de wetten die weer beheerschen, welke wetten echter ontwijfelbaar zeker bestaan. De overige vraagpunten moesten wegens het ver gevorderde uur worden verdaagd. De volgende vergadering werd bepaald op 18 December e.k. De afschuwelijke misdaad, die te 's Gravenhage gepleegd is, heeft niet enkel die plaats maar gewis het geheele land met afgrijzen vervuld. Met af grijzen, maar ook met verontwaardiging. Ofschoon terwijl we dit schrijven het monster nog niet gevat is, we zijn naam althans nog niet vernomen hebben, zoo hindert het nu reeds ons en velen, dat de straf rechter tegenover zulk een onraensch nu geen ander middel bezit, dan dat hetwelk daarin bestaat dat de ellendeling voortaan mogelijk slechts voor eenige jaren, doch misschien levenslang op rijkskosten zal verzorgd en opgepast worden in een of andere gevangenis, terwijl hij als hij wat alim is nog kans heeft onder protectie van ziekelijke femelaars en femelaarsters te komen, die hem zullen troosten met sympathie en tractaaljes en zijn correspondentie zullen publiceeren als merkwaardige producten van nu, laat die lui 't noemen zoo ze willen. In theorie en gewone omstandigheden is men niet zoo voor de doodstraf. In omstandigheden als deze, roept de publieke opinie er luide om en eischt zij wraak uit naam der menschelijkheid. Wij voor ons hebben in de kwestie der doodstraf ons oordeel steeds opgeschort, doch misschien herinneren de lezers zich nog dat wij 't betreurd hebben, dat de afschaffing der doodstraf zóó volstrekt werd uitgesproken. In zekere gevallen zouden wij den rechter het recht hebben willen toegekend zien, monsters ter dood le laten brengen door wier daden de menschheid zoo gruwelijk beleedigd is en bij wier uiterst problema tisch uitzicht op berouw of verbetering de mensch heid eigenlijk geen belang heeft. Mocht het gerucht bevestigd worden dat Zondag algemeen verspreid is, dan zou de politie op het spoor der daders zijn, ja dau zou men hen reeds gevat hebben en wel een te Amsterdam en twee te Ant werpen. De te Amsterdam gevatte persoon is zekere Iienri Poulviquet, vroeger huisknecht bij den heer Bogaardt; een der te Antwerpen gevatte personen zou in den Haag hotelbediende geweest zijn en sinds Woensdag zijn dienst verlaten hebben. Volgens Het Vaderland is de aanhouding van Poulviquet alleen geschied omdat de justitie de hoop had uit zijn getuigenis eenige inlichtingen te kunnen verkrijgen; de berichten omtrent aangehouden personen zijn dan ook bijna alle onjuist. Van wege den officier van justitie ontving Het Vad. het volgend schrijven: z/De officier van justitie te 's Gravenhage verzoekt beleefdelijk aan de redactie van Het Vaderland geen verdere mededeelingen dau officieele omtrent den hier plaats gehad hebbenden moord te doen opnemen, daar door de vele onjuiste mededeelingen het onderzoek teu zeerste wordt bemoeilijkt. Ook verzoekt de justitie ons die mededeelingen achterwege te laten, welke ook, al zijn ze juist, liet gevaar opleveren van de justitie te bemoeilijken in haar pogingen tot opsporen van den persoon of van voorwerpen, die aanwijzingen zouden kunnen geven/' Daaraan zal door haar gevolg worden gegeven, en zal zij dus vooreerst geen andere berichten kunnen niededeeleu, dan die welke door haar officieel van de justitie worden ontvangen. Van andere zijden ver trouwbare berichten ontvangende, worden die niet geplaatst, maar eerst aan de justitie ter lezing gegeven, en zoo deze geen bezwaar maakt, worden ze later opgenomen. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in N.- en Z.-Beveland heeft in haar vergadering van den 23sten dezer besloten haar naam te ver anderen in dien van //Vereeniging tot beoefening van het administratief recht in N.- en Z.-Beveland." De oude, vervallen en sinds lang buiten gebruik gestelde kerk der Ned. Herv. gemeente te Baarsdorp (Z.-Bev.) is te 's Heer Arendskerke ten overstaan van den notaris Karseboom te Heinkenszand, voor f 700, plus ongeveer f 100 onkosten, voor afbraak verkocht. Te Biervliet heerschen de mazelen in zulk een sterke mate, dat de school slechts een vijfde van 't gewone aautal leerlingen telt. In de Zaterdag te Middelburg gehouden algemeene vergadering van liet polderbestuur van Walcheren is vastgesteld de rekening over 1879 bedragende iu ontvang 301.756,851/g en iu uitgaaf, f 301.106,91 goed slot f 649,941/g- Het gewone dijkgeschot over 1881 is bepaald op 13,50 per hectare schotbaar land over 15430 heet. en op f 5,30 per hectare vrijland over 1481 hectaren, gevende alzoo te zameu een opbrengst van f 216,166. Behalve de gepantserde zeemonsters krijgt onze marine nu ook eenige sloepen van zeildoek, zoo licht en handig dat ze opgevouwen en door twee man ge dragen kunnen worden. Het zijn dan een soort van zak-schepen. Het denkbeeld van een corps zee-infanterie is nu niet meer zoo dwaas als 't schijnt. Er zijn nu aan de werf te Amsterdam reeds twee soorten van die zeildoeken scheepjes. De eerst gemaakte konden enkel plat gevouwen worden; de laatst ge maakte gaan in vieren samen. Spoedig zal men er nu edities in 8°, 12° enz. van krijgen. Ter gelegenheid van een bal, dat verleden week te Leiden gegeven werd tot opluistering der landbouw- feesten aldaar, hebben een groot aantal studenten schandelijke ongeregeldheden gepleegd. De zaak wordt vervolgd. Het Rolt. Nieiwsblacl heeft aan haar abbonnenten een alleraardigst presentje gezonden, n.l. een minia tuur-editie van het bind. Dit liliputsche krantje is slechts ongeveer 10 bij 7l/2 c.M. groot, 't bedrukte vlak slechts 8V2 bij 6 c.M. De gewone éditie van het Rolt. N. is ougeveeer 25 maal grooter in opper vlakte. Het minïaluur—krantje bestaat uit twee bladen en is een getrouwe copie van 't groote blad. Het is een waar kunststukje van drukwerk. Met behulp van een sterk vergrootglas kan men het blaadje goed lezen, doch weinig personen zullen dit met 't bloote oog doen. Onder de advertenties vinden we er heel toevallig een als volgt: //Bij van Hengel en Eeltjes te Rotterdam is verschenen: Over den invloed van de school op de Kortzichtigheid, door E. D. A. C. van Moll, oogarts. Trijs f 1,Deze geheele advertentie neemt de respectabele ruimte iu van 88 ra.M2. De Tweede Kamer is weder een militair rijker geworden, schrijft het H.bl., door de verkiezing van den len luit. H. Seret, die de meerderheid in het district Gorinchem verkreeg. Of onze weerbaarheid door die keuze een schrede vooruit zal doen, is nog te bezien, want de gekozene heeft zich, tot dusver althans, niet als //militair specialiteit" doen kennen. Hij is alleen gekozen, omdat hij onvoorwaardelijk het program der anti-revelutionaire partij heeft aanvaard, wat onder het officierscorps vermoedelijk niet dikwijls zal voorkomen. Voor het overige is van het nieuwe Kamerlid alleen nog bekend, dat hij bij een vroegere verkiezing bijna den heer de Casembroot te Delft heeft verslagen, waar toen dus de landmacht tegenover de zeemacht stond. De marine behaalde destijds de zege maar nu heeft de landmacht de burgerlijke genie, in den persoon van den hoofdingenieur Waldorp, over wonnen. Of die keus een aanwinst voor de Kamer zal zijn, moet nog blijken. Wellicht ontwikkelt zich uit den thans onbekenden luitenant nog een tweede de Roo //op gereformeerden grondslag". De oud- eu zeldzaamheden van mej. Fregeres te Broek iu Waterland, die aangekocht zijn door eenige Amsterdamsche lieeren, zullen in de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad permanent worden tentoon gesteld in een huisje dat een volkomen kopie van een huisje te Broek met tuintje en alles zal zijn. Nog in dit jaar zal hst Panorama-gebouw te Am sterdam worden geopend. In een der bijlokaleii zal een //Museum van moderne kunst" worden gevestigd. Tiet College van regenten over de godshuizen en de algemeene armen te 's Hertogeubosch heeft thans definitief besloten, dat tot verpleging van het civiele gedeelte van het groot ziekengasthuis, met 1 November e.k. zeven znisters der Dnitsclie orde van den H. Borromeus aldaar in dienst zullen worden gesteld. Voor die zieken echter, welks een verpleging door geestelijke zusters niet mochten verlangen, zal de gelegenheid blijven bestaan om evenals tot dusverre door uiet-gee3telijke oppassers te' worden verzorgd. Als gevolg van dezen maatregel zal, naar men stellig verwacht, met 1 Nov. e.k. in het College van regenten een vacature ontstaanimmers jhr. M. A. Snoek, het eenige Protestantsche lid in dat College, heeft indertijd pertinent verklaard, dat het optreden van geestelijke zusters in een openbare instelling als de onderwerpelijke voor hem een reden zal wezen om voor zijn lidmaatschap van het bestuur te bedanken. Mr. M. C. L. Lotsy te Amsterdam, heeft een ver zameling gouden en zilveren gedenkpenningen, op de gebroeders De Witt betrekkelijk, aan het Rijk, ter plaatsing in het Kon ink). Penningkabinet te 's Hage, ten geschenke aangeboden. Het bestuur der Ver. voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft een zeer belangrijk besluit genomen De Grieksche staatsfondsen zijn op de officieele prijs courant geschrapt en voortaan zijn leeuingen van Griekenland uitgesloten op de off. koerslijst der Amst. beurs. Deze maatregel is een gevolg van de veront waardiging over de onrechtvaardige en met de goede trouw ten eenemale strijdige handelingen der Grieksche regeering bij de conversie der leeningen 18241825 en bij het uitvoeren van deze conversie. Prinses Pauline, oudste dochter van den Vorst van Waldeck en Pyrmont, zuster van H. M. de Koningin, is plechtig verloofd met den erfprins Alexis van Bent- heim-Benlheim-Sleinfurt. De Prins, thans ritmeester in het Koninklijk Pruisisch regement gardes du corps, is de zoon van Vorst Lodewijk van Bentlieim en van Vorstin Bertha, dochter van wijlen landgraaf Karei tot Hessen-Philipsthal-Barchfeld. Uit de gemeenten Axel, Zaamslag en Hoek zijn dezer dagen een zestal arbeidersgezinnen als land verhuizers naar N.-Amerika vertrokken.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2