Buitenland Te Banievelcl is door een persoon bij een land bouwer ingebroken en brutaal doorgedrongen tot in de kamer waar de zoons van den boer sliepen. Hier stal hij kleeren rveg en o. a. een broek waarin een dief is later gesnapt en naar die 'ipt en, itie eek 'eel en aas lie an J0" rt- ï- ik hij beurs met f 5. De Arnhem opgebracht. In een fabriek te Leiden is een man ernstig ge kwetst door liet springen van een koperen cilinder en aan de gevolgen overleden. Te Venlo is weder een huzaar voor schelm weg gejaagd. Men is thans bezig de huzaren te tellen die nog niet voor schelm weggejaagd zijn. In een mijn in Nevada (N.-Amerika) zijn 9 mi neurs omgekomen door het breken van het touw waaraan de bak hing. Te Bridgeport (Connecticut, Vereen. Staten van N.-Am.) zijn 5 personen omgekomen door een ont ploffing in een palroonfabriek. Onder Vrijenban bij Delft is door twee mannen bij een landman ingebroken door middel van 't uit snijden eener ruit. De (lieven werden door een rijksveldwachter, die gewaarschuwd was, verrast en kozen het hazenpad, meenemende twee portemonnaies met ongeveer f 7. Den gouden ketting met slot hebben zij op hun vlucht door den tuin laten vallen. Nabij Nainital in de Britsch-lndische provincie Bengalen zijn door een aardstorting 11 Europeesche officieren, 2 dames, 15 soldaten en 9 andere personen gedood en 4 personen gekwetst. Te Maastricht is een apotheker ernstig in 't gelaat verwond door een ontploffing van stoffen, die hij bezig was in een pan te bereiden; men ducht het verlies zijner oogen. -Oixitscliland. De KölniscJie Zeitung behelst een hoofdartikel over de staat van zaken in het Oosten, waarin zij uiteenzet, waarom zij het afkeurt dat Duifcschland en Oostenrijk medewerken tot de vernietiging van Turkije als eene mogendheid, die bij Europeesche verwikkelingen een rol zou kunnen spelen. Indien er een groote oorlog uitbarstte, waarbij Oostenrijk en Rusland, gelijk ver moedelijk het geval zou zijn, tegenover elkander stonden, dan zou Oostenrijk ten minste twee leger corpsen moeten gebruiken om Montenegro, Servië en Bulgarije in bedwang te houden, die als gehoorzame vazallen van den Czaar Oostenrijks grenzen zouden bedreigen. Iiad Turkije dan nog iels als militaire mogendheid te beteekeneu en had Oostenrijk den Sultan steeds de hand boven het hoofd gehouden, dan zou Oostenrijk veel vrijer in zijn bewegingen zijn eu die twee legercorpsen elders kunnen gebruiken, want de Porte zou dan de genoemde kleine staten kunnen dwingen zich rustig te houden of althans beletten hunne krachten onverdeeld tegen Oostenrijk te richten. Wat liet belang van Oostenrijk in dezen is, dat is, naar de KölniscJie verder betoogt, ook het belang van Duit3chland, want in het onderstelde geval zou Duitschland met Oostenrijk tegenover Rusland en zijn bondgenoolen staan. Hoe sterker Oostenrijk dus was, des te voordeeliger voor Duitschland. De KölniscJie Zeitung begrijpt daarom niet, wat ter wereld Duitschland bewegen kan, een volksstam onder Monte- negrijnsche heerschappij te helpen brengen, die daarvan niets weten wil; aan Griekenland, dat in zijn tegen woordig gebied niet eens orde en rust kan handhaven, twee nieuwe provinciën toe te voegen Turkije machte loos te maken en Europeesche verwikkelingen te voorschijn te roepen, welker einde niet te voorzien is. Zij weet voor dat raadsel geen andere oplossing dan deze, dat de diplomalen het met hunne eer onbestaan baar achten te erkennen, dat zij in 1876 en 1877 grove fouten hebben begaan, en daarom -op den eenmaal ingeslagen weg voortgaan. Om niet onbillijk tegenover de Porte zijn, zegt de Augsh. Allg. Ztg., moet men niet uit het oog ver liezen, dat het voor iedere regeering moeielijk is,- onderdanen in de steek te laten, die niet naar een annexatie bij een ander land verlangen en dat het een ongehoorde eisch is, zulke onderdanen met geweld te dwingen, zich aan een ander, bovendien een gebaat en bavbaavsch land te onderwerpen. Oostenrijk heeft ten minste zelf de bezetting van Bosnië en de Herze- gowina met geweld doorgezet. En als Montenegro Dulcigno niet kan nemen, hoe zal 't liet dan kunnen behouden? Zooals de zaken thans staan, kunnen de mogendheden niet meer terug, maar aan het bloed vergieten, dat thans een aanvang gaat nemen, is de Porte niet alleen schuld. Zij heeft ongetwijfeld erkend, dat zij zich aan den wil van Europa onderwerpen en het zware offer brengen moet, maar zij heeft er niet toe kunnen besluiten, onderdanen, die zicli niet van haar wilden losmaken, op kartetsen te onthalen. Ook zou zij, als zij zoo had gehandeld, ongetwijfeld alle Alba- neezen van zich vervreemden. Zij kan thans ten minste tegenover hare andere Albaneesche onderdanen zich er op beroepen, dat zij nl het mogelijke gedaan heeft om de uitlevering hunner stamgenooten te verhinderen. De toestand is tegenwoordig van dien aard, dat de hoop op een vreedzame oplossing der kwestie van Dulcigno opgegeven moet worden. W raei'ilka,* Uit Buffalo wordt gemeld, dat de verzending van graan uit het westen der Vereenigde Staten een on- gekenden omvang bereikt. De hoeveelheid van Buffalo per Kanaal naar New-York verzonden graan overtreft verreweg die van vroeger jaren. In de maand Aug. kwamen te Buffalo over het meer aan 182,000 vaten meel en 13.570,000 bushels graan sedert de ope ning der scheepvaart 713,400 vaten meel en 66.387,000 bushels graan. Per kanaal werden sedert de opening der scheepvaart verder vervoerd 4750 vaten en 444.160,000 bushels. In de laaste maand Augustus werd een millioen bushels meer aangevoerd, dan verleden jaar en de geheele aanvoer sedert 1 Jan. overtreft dien van den zelfden termijn van verleden jaar 25 millioen bushels, zoodat reeds thans bijna evenveel graan is aangevoerd als in het geheele jaar 1879. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Terwijl Jules Simon het woord voerde te Saint- Germain-en-Laye, bij de onthulling van't standbeeld voor Thiers werd herhaaldelijk //Leve de decreten!" geroepen. Toen hij had geëindigd, riep Olivier Pain: //ln naam van de 35,000 gefusilleerden van de Commune protesteer ik tegen de oprichting van dit standbeeld." Pain werd opgepakt, maar aan het einde der plech tigheid weer vrijgelaten. Een deputatie van jonge meisjes uit Belfort bood mevr. Thiers een prachtigen gouden krans aan. De bovennatuurlijke verschijningen leveren aan de lersche bladen onuitputtelijke stof. Bladen, die voor liberaal willen doorgaan, geven lange verslagen van de wonderbare genezingen, die te Knock, te Knockmore, te Balleyrahgret en andere plaatsen, waar de h. Maagd zich vertoond heeft, zijn voorgekomen. Nonnen //bevorderen", zooals de redactiën van zulke bladen verzekeren, door ingezonden stukken //de Kimbrische vroomheid en geloovigheid." Priesters zenden de dagboeken in, die zij over de mirakelen hebben ge houden. In de boekwinkels ziet men geïllustreerde afbeeldingen der hemelsche verschijningen. Overigeus zijn de kranten vol scheldnrtikelen op Engeland en de Ieren onderling. Onlangs zou in het dorp Parkany in Besarabië een huwelijk voltrokken worden tnsschen een officier en een rijk meisje. De plechtigheid werd echter gestoord door de komst eener vrouw met vier kin deren, die het bewijs leverde dat zij de wettige echtgenoole van den officier was. De bruid vluchtte onmiddellijk uit de kerk en voor men begreep waar zij kon gebleven zijn, had de ongelukkige zich op het kerkhof aan een kruis opgehangen. Een bakkersleerling te Berlijn, die door zijn meester weggejaagd was, heeft zich dezer dagen gewroken door eene aanzienlijke hoeveelheid witte zeep onder het deeg te mengen. De bakker maakte daarvan, zonder iets kwaads te vermoeden, brood en leverde dit aan zijne klanten, die zich natuurlijk allen over den slechten smaak van het brood beklaagden, terwijl sommigen zelfs zoover gingen om de verdere levering op te zeggen. De zeer benadeelde bakker deed toen een onderzoek instellen en daardoor kwam de waar heid aan het licht. De knaap wordt door de politie totnogtoe te vergeefs gezocht. Ingezonden stixlilten. Nookdwelle, 14 September 1880. Mijnheer de Redacteur, mag ik zoo vrij zijn voor onderstaande een plaats in uw blad te verzoeken Reeds lang doet zich in een gedeelte van ons eiland behoefte gevoelen aan een haven, welke dichter bij is gelegen dan de nu bestaande. Dit gedeelte bestaat uit Serooskerke, Noordwelle, een gedeelte van Renesse en Ellemeet. De reden waarom valt terstond in liet oog wanneer men den tegenwoordigen landbouw na gaat. Immers in den tijd der meekrap vervoerde men in drie vaten de opbrengst van een gemet land (41,68 A.) Hierdoor kreeg' men een compacte massa die weinig transport vorderde. Nu echter de meekrap cultuur bijna is verloren gegaan en men zich op andere producten moet toeleggen, die bij boering meerder volume hebben, nu drukt het vervoer op kleiner som en is dientengevolge zwaarder. Ik herinner mij levendig dat op het Landhuislioud kundig Congres te Zierikzee gehouden de vraag werd gedaanwaarom leveren de landbouwers hun beet wortels niet aan den suikerfabrikant en nemen pulpe in de plaats? Dit is op vele plaatsen een voordeelige ruil. Het antwoord luidde: het transport maakt dit onmogelijk, want wanneer een landbouwer een uur of meer van de naaste haven woont, moet hij zijn suikerbiet leveren en later, in den winter zijn pulpe halen. Stel nu: men kan 1000 kilo suikerpeen voor f 2, om niet het hoogste te noemen van zijn land naar de haven brengen, en zijn pulpe later weer halen ook voor de 1000 kilo, dan kost dit zooveel transport, dat de voordeelen hieruit anders voort vloeiende geheel worden verloren. Dit is echter nog van ondergeschikt belang. Wil men evenwel in een gedeelte van Schouwen suikerbieten telen, dan verliest men steeds zijn winst, hetzij geheel of zeker voor een groot gedeelte door te duur transport naar het veer. Een laudbouwar zaait naar gelang van zijn bedrijf suikerbieten. Stel hiervoor nu 1/1- van zijn bedrijf, dat zeker toch niet overdreven zal zijn. Neem nu een bedrijf van 60 gemeten, dan is dit 4 gemeten. Stel de opbrengst op 18,000 kilo per gemet dus 72,000 kilo te leveren aan de haven. Het wordt einde September en het leveren der bieten neemt een aan vang. Ik veronderstel dat hij zijn land, dat met tarwe of raefc wintergerst moet bezaaid worden, klaar voor de zaai heeft. Men werkt met drie wagens en drie span paarden. Ieder span brengt dagelijks weg 3 vrachten van 1200 kilo, dus met drie span in 6 dagen 64,800 kilo, dat is nog niet eens de 72,000 kilo. Wanneer nu de prijs is 10 per 1000 kilo, dan is de opbrengst f 720, indien geen tarra wordt berekend; en hiervoor wordt aan transport betaald voor ieder span 7,50 per dag, dat is voor drie span f 22,50 en in 6 dagen f 135. Dit drukt als transport. Men kan nu de vraag wel doenis dat niet over dreven? Maar als antwoord hierop diene, dat men moet zaaien in dien tijd, dus groote behoefte heeft aan zijn personeel en paarden. Dc prijs per wagen vracht van Noordwelle naar Buvgsluis is in minder drukken tijd f 2,50. Dus meen ik hieruit te mogen besluiten dat de verbouw van suikerbieten voor die streek niet loonend zijn kan. Is dit waar inel de suikerbieten, eYenzoo is het een bezwaar voor de ajuin, voor aardappels enz. En M. de Redacteur, bij den lagen stand der korenprijzen en den lioogen stand der pachten eu werklooneu moet ieder landbouwer trachten andere vruchten te kweeken, die rentabel zijn. Men zal mij moeten toegeven dat ook juist deze producten zeer worden gedrukt door het zware transport; want ook in iedere boerderij geldt de spreuk: tijd is geld. Wel is in de laatste jaren door den aanleg der grintwegen hieraan tegemoet gekomen en wordt misschien nog meer uitbreiding hieraan gegeven, doch de afstand van een groot deel van Schouwen naar zijn verscheepliavens is nog te groot. Laat ons hopen dat liet doel steeds zijn zal het den landbouw ge makkelijker te maken. Ik hoop dat dit schrijven aanleiding moge geven, dat dit punt eens ernstiger worde besproken, n.l. om zoo mogelijk een haven aan te leggen daar ter plaatse waar het aangeduide gedeelte van Schouwen daarmede het meest zou worden gebaat. Hoogachtend Uw Dw. M. LOCKER DE BRUIJNE. Wij stellen ons voor, later op het denkbeeld van den geachten Inzender under terug te komen. Red. Kerlt- en {Sclioolnieuws. Beroepen te Rilland—Bath, ds. Vermaas te Yerseke; te Westkapelle de kaud. O. Schrieke. Beroepen te Scherpenisse ds. G. van Goor Jhz., pred. te Oud-Beierland. Bedankt voor Serooskerke (Walcheren) door ds. M. J. Wentink te Dinteloord. Het met stedelijke ondersteuning verleden jaar opgerichte Tecliuieum te Lingen (prov. Hannover), wordt dezen zomer door een grooter aantal studeerenden uit Holland bezocht dan den vorigen winter en ook zijn er nu reeds verschillende aanmeldingen voor 't volgende Semester (begin 11 October) gedaan. Deze technische school biedt jongelieden de gelegenheid aan, zich wetenschappelijk en technisch in liet volledige machine- en bouwvak te bekwamen. Bij de matige levenskosten in deze plaats is het volgen der lessen aan deze inrichting zeer aan te bevelen. Programma en andere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij den Heer Directeur Daltrop te Lingen,

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3