Binnenland. ZIEBIKZEE, 2 4 Sept. 188 0. Het concert, Donderdag namiddag door den lieer D. H. Ezerman in de Nieuwe Kerk gegeven, is door een vrij talrijk publiek bijgewoond en heeft veel genoegen gegeven, liet was om zoo te zeggen een huiselijk feest voor den heer Ezerman. De verdienstelijke toonkunste naar zag zich daar omringd door zijn leerlingen en medewerkers in de edele toonkunst, zoo van instrumentale als vokale richting, en terwijl hij aan den eenen kant een sclioone gelegenheid had om de resultaten van zijn onderwijs en van zijn directie te doen blijken, was het voor zijn vrienden en leerlingen een gepaste ge legenheid om hem een bewijs van achting en genegenheid te geven bij zijn veertigsten verjaardag, die met dit concert samenviel. Naar we vernemen is hem een fraai geschenk aangeboden bestaande in een fauteuil met zes stoelen. Voegen we hierbij het succes van 't concert, waartoe ook het sclioone orgelspel van den heer L H. A. Ezerman uit Alkmaar veel bijdroeg, dan was 't voor den lieer Ezerman een wezenlijk genoegelijke dag, waarmede wij hem van harte gelukwensohen. De Troonrede maakt deze week naar oude gewoonte een aangewezen onderwerp uit om iets over te zeggen. Gelijk 't als 't ware een ingekankerde gewoonte in ons constitutioneel staatsleven is geworden, dat éénmaal 's jaars de Koning een rede houdt, door 't Ministerie in de pen gegeven en doorgaans van alle politiek of sociaal belang ontbloot, zoo volgen de bladen de sleur, om van die troonrede weinig of veel te zeggen, dat natuurlijk heel weinig beduidt. We weten niet of we ons deswegen beklagen moeten of niet. Ja, er is iets hnrtsverheffends in als de Koning, 't eminente hoofd van den Slaat, jaarlijks op plechtige wijze aan de vergaderde vertegenwoordigers der natie een bezoek gaat brengen en daar dan zijn hart uitstortend in naïeve klaarheid, openlijk voor al wie 't hooren wil openbaart hoe 't met 's Lands zaken gesteld is, hoe 't staat met de welvaart, met de ontwikkeling, met de zeden, met de nooden en behoeften van het groote huisgezin. Maar doet ooit een troonrede aan zoo iets denkeu? Is zij ooit de uitdrukking van een jaarlijksche eerlijke, stille, aandachtige overpeinzing door de hoofden van 't gezin in het belang der leden daarvan gedaan en openhartig aan hen kenbaar gemaakt? Nietwaar, wie zoo iets in een troonrede vergde zou als een onpractisch realist uitgekreten worden 1 Laat ons dat dan ook maar niet vergen en de dingen nemen zooals ze zijn, namel. ten aanzien van de troonrede; want dit blijft altoos nog te wenschen over dat de opstellen der troonrede toch iets meer de dingen nemen mogen zooals ze zijn en niet zooals ze schijnen of, erger nog, niet zijn maar gewenscht worden. Welnu, de troonrede is vrij onbeduidend. Iets politieks is er niet in, of 't moet de zuivere gladgeslepenheid zijn, waardoor men haar kan betasten en draaien en wenden zonder zich ergens aan een scherp uitstekend kantje te kwetsen. Er ligt een waas van goedmoedig 'optimisme over de troonrede, die juist geschikt, om niet te veronderstellen berekend, is om de natie na Jt bijwonen van de blinkende statie rustig baars weegs te laten gaan met de berusting dat alles opperbest gaat, dat de tijden niet kwaad zijn, dat er geen tekort, geen belasting-verhooging niets onaangenaams voor de deur staat, dat de benting van Samalangan zoo plat geschoten is als een Indische duit enz. enz. Als 't volk dat wil, en er te vreden mee is, wie zal 'fc dan der Begeering euvel duiden, dat zij -den Koning een rede in de hand heeft gegeven, zoo glad en effen dat zij rustig voortrolt ais 't kalme bloed in onze in phlegma drijvende aderen? Enkele puntjes duiken uit de kalme effen oppervlakte op: nieuwe wetsvoorstellen voor watevsvegen, verscher ping van de wet op den kinderarbeid een wet trouwens die werkt als een spieringnet met mazen waar haringen door kunnen een nieuwe militiewet en een dito schutterijwet. Bovendien wijst de troonrede op den berg van werk die nog te doen gereed ligt. Van al was 't- maar een heel flauw zinspelinkje op grondwetsherziening, door velen eenigermate verwacht, is in de troonrede niets te vinden. Gelukkig dat er ook van de schoolkwestie geen woord in wordt gerept. Alles samengenomen, vinden we de troonrede van dit jaar weinig anders dan die van andere jaren en gelijk de gouverneurs-generaal van Indië na hun tijd uitgewoond te hebben op 't paleis te Buitenzorg, naar Driebergen of elders in ruste gaan om voortaan niet meer gemoeid te worden, noch iemand te moeien, zoo wordt deze troonrede gedeponeerd bij de vorige in 't archief, waar 't goed zijn is voor dergelijke gewrochten van pennekunst. Een rustige rust was 't ook die de lieer van Eysinga, voorzitter der Eerste Kamer, in de zitting van Dinsdag, bij den aanvang der toespraak met welke hij opnieuw het voorzitterschap aanvaardde, toewenschte aan de mamten, die vroeger in de Eerste Kamer zaten, doch wier aangezichten de voorzitter daar thans niet meer zag. Verder heette hij de nieuwgekozen of herkozen leden welkom, wees er op hoe de troonrede van gisteren tot werkzaamheid riep en eindigde met een beroep te doen op de Grondwet, die gemeen overleg lussclien llegeering en vertegenwoordiging eischt en waarvan dan do heilzame vruchten te wachten zijn. De Tweede Kamer heeft mede Dinsdag zitting ge houden tot het opmaken van de nominatie voor 't voor zitterschap. De heer mr. W. H. Dullert, voorzitter sedert vele jaren, verkreeg bij de eerste stemming 50 van de 62 stemmen; als tweede en derde kandidaat werden gekozen de heeren Mirandolle en Cremers, zoodat de nominatie Dullert, Mirandolle en Cremers aan Z. M. den Koning zal worden aangeboden. De heer de Biebersteyn, als oudste lid in jaren, bekleedde in deze zitting den voorzittersstoel. De heeren van Hees, Vau Dedem en Gleiclunan hebben zitting genomen. De Eerste Kamer heeft besloten een adres van antwoord op de troonrede te zenden. Thans is verschenen liet eindrapport van de Staats commissie belast met het onderzoek omtrent de verbete ring van den Waterweg van Botterdam naar zee. Het is een hoogst belangrijk werk, trouwens de zaak welke 't betreft is ook geen kleinigheidde levensvraag voor Botterdam en waarde Staat voor een aantal millioenen mede in betrokken is. Het beginsel waarop de commissie de alsnog mogelijke voltooiing van den Waterweg wil deen berusten is niet meer, gelijk tot dusver, de natuur, maar de kunst. De geschiedenis van den Waterweg heeft op treurige wijze bewezen dat werken, die men met opoffering van vele miilioeneii gemaakt heeft, niet doelmatig zijn om de natuur zelf den Waterweg te doen uitdiepen en diephouden. De Commissie wil door krachtig uitbagge ren, in verband met normaliseering der rivier van Krimpen af en met verlenging en verhooging der ha vendammen in zee eindelijk den Waterweg op een diepte van 6,50 M. beneden laag water zien te brengen. In het geheel zouden de werken die de commissie noodzakelijk acht 30 millioen gulden kosten en acht jaren tijd vereischen. Dertig millioen, dat is-een heele som. Dat is 300,000 kilo zilver, een vracht waarvoor minstens 300 flinke wagens met twee paarden uoodig zijn om ze te ver voeren. In naast elkander uitgelegde guldens zou 't een zilveren band uitmaken van 840 kilometer, of, ruim 150 ureu gaans lang. Uit de renten van 30 millioen zou men aan 150,000 Botterdammers een pensioen van f 10 's jaars per hoofd kunnen geven. Uitgezet in den vorm van een wezenlijk goeden Waterweg echter zou 't geld wel meer rente opleveren. Als zondebok wegens 't gebeurde te Saraalangnu dient de kapitein, die op dien post het bevel voerde toen de eerste vijandelijkheden voorvielen. Door de Anti-revolutionaire partij wordt in 't district Gorinchem kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer TI. Seret le luit, der artillerie. Als liberaal kandidaat wordt genoemd de hoofd ingenieur Waldorp te 's Hage. Het monsfcerkind met twee hoofden dat te Soerabaja een tijdlang is te zien geweest, is den 11 Augustus gestorven. De beide mondjes hebben nagenoeg gelijk tijdig den jongsten snik gegeven. De natuur iieeft dus haar abuis weer trachten ongedaan te maken. Op de tentoonstelling te Leiden, aangelegd door de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw, zijn o. a. de volgende Zeeuwsche inzenders bekroondvoor Wintergerst, le prijs TI. J. E. Gevlach te ICoudekerke in Walcheren; voor een collectie zaaigranen met schoven, bestuursprijs, E. v. d. Bosch te Goes. Onder de bekende namen treffen we verder aan L. de Glopper uit den IToulrakpolder (Noord-Holl.) met len prijs bekroond voor Witte Engelsche tarwe van klei- of zware zavelgronden. Iiet N. v. d. D. verneemt, dat het bekende museum van raej. A. Fregeres, te Broek in Waterland, dat jaarlijks tal van vreemdelingen naar het dorp trok, door eenige Amsterdamsche heeren aangekocht is, met het doel het te Amsterdam op le stellen en te exposeeren. De verzameling is reeds nu in Broek niet meer te zien. Bij de heereu Gebroeders Camiuada te Botterdam is een nieuw soort arlificiëele kwikhorizon vervaardigd, uitgevonden door dr. P. J. Kaiser, verificateur van 's Bijks zee-instrumenten te Leiden. Op den aanstaanden oefeningstocht van liet eskader zal dit instrument aan boord van het stoomschip //Van Galenbeproefd worden, speciaal onder toezicht van den luit. ter zee der 2e kl., W. H. Ditfclof Tjassens. Wanneer het in de behandeling voldoet, zal het wellicht op onze oorlogsschepen worden ingevoerd. Benoemingen, Besluiten, enz. Aan den heer P. S. Hamel, gewezen consul-generaal der Nederlanden te Elmina, thans op wachtgeld, is opgedragen het Ned. consulaat te Bangkok (Siam) tijdelijk waar te nemen. Met 's Koning machtiging is de heer E. Larsen erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Niewediep. Door Z. M. is aan dr. Philipp Georg Bichter, te Playwitz (Saksen), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederl. zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der ge neeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Gouden Leeuw van Nassau den lijfarts dr. C. W. Vinkhuizen. Z. M. heeft pensioen verleend ad 334 's jaars aan C. Kamermans, hulponderwijzer te Middelburg. Kunst, Wetenschap en Letteren. Binnenkort zal een nieuw dichtstuk van Victor Hugo verschijnen, getiteld //L'Ane" (de Ezel). Dat zal vermoedelijk wel een ezel in een raensckelijke ge daante wezen. Het derde internationale congres voor hygiene, te Turijn vergaderd, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het beste werk over gezondheidsleer ten dienste der plattelandsbevolking. De uitgeloofde prijs is 2500 francs. Te Petersburg zal een Joodsche schouwburg worden geopend onder directie van Goldfaden, waar alleen stukkeu en operetten zullen worden opgevoerd, die het Joodsche leven voorstellen. Dit zal aan dr. A. ICuyper bevallen. Diens opinie is toch: wees anti-revolutionair ook in de komedie. Te Caïro wordt weer een Fransclie schouwburg geopendde Khedive geeft deu directeur Larose 300,000 frs. subsidie. Het //Théatre Francais" zal ter herinnering van zijn 200jarig bestaan (21 Oct. 16801880) een reeks van letterkundige feesten geven, die acht dagen zullen duren. De meesterwerken van Corneille, Bacine en Molière zullen dan worden opgevoerd. Naar men verneemt is de heer Voifcus van Hamme, directeur der Haagsche opera, aan 't onderhandelen met Sara Bernhart en zou er uitzicht bestaan dat de kunstenares voor haar vertrek naar Amerika te 's Hage en Botterdam zal optreden. Het Deutsches Moniagsblatt zal eerlang eenige tot nog toe niet gedrukte brieven van Heine meedeelen uit de jaren 1851 en 1852, de lijdensjaren van den beroemden dichter. Met liet oog op de nog levende personen, die in die brieven worden besproken, zullen hier en daar eenige namen worden weggelaten. Tennysons nieuwste dramatisch werk is een tragedie in twee actes. Henry Irving heeft het manuscript en miss Ellen Terrv zal de rol der heldin creëeren. Te Borne is door achteloosheid der administratie een aanmerkelijk gedeelte der nationale bibliotheek verloren gegaan en voor scheurpapier verkocht. Veel hoogst zeldzame en kostbare boeken zijn verloren en zelfs aan winkeliers in handen gespeeld om voor kaas en boterpapier te dienen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De vrij zware storm met onweer en regen, die verleden Zondag en Maandag over een groot deel van ons land heeft gewoed, heeft nog al schade aange richt. Hier in den omtrek is 't gebleven bij stort regens en onweder en zijn ons geen ongelukken bekend geworden, maar op vele andere plaatsen is brand ontstaan of heeft de bliksem op andere wijze schade veroorzaakt. Er zijn ook eenige schepen vergaan, o. a. een groote Bussische stoomboot de //Dahomey/' bij Texel, waarvan 't volk gelukkig is gered en een Engelsche brik de Emanuel Boutclier'/ bij den Waterweg. Te Arnhem ontspoorde een zandtrein met het on gelukkig gevolg dat een arbeider eenige ribben brak en er waarschijnlijk niet van op zal komen. De knecht van een broodbakker te Kralingen is doorgegaan met f 26 en een zilveren horloge alsmede eenige kleeren, alles gestolen bij ziju meester.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2