mmk/i isrm ioi hwi. voor het arroadis- sen 1880 No. 75, Woensdag 22 September, 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJ S VER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle strékken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever LAKEN RIAN. ZIERIKZEE, 2 1 Sept. 1 8 8 0. De St.-Ot. no 221 van Zaterdag bevat het volgende aangaande Atjeh In de St.-Cé. van 10 Augustus is medegedeeld wat uit een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Generaal van Ned.-Iudië ge bleken was omtrent den laatsten aanval van de in Samalangan ageerende troepen tegen de vijandige hoofd versterking te Batoe llig pp 1 Augustus, en omtrent het voornemen van den Gouverneur van Atjeh, om die versterking te doen plat schieten en daarna naar ICotta Radja terug te keeren. Uit de per mail van gisteren aangebrachte schriftelijke berichten (rechtstreeks uit Atjeh) blijkt dat de bedoelde hoofdversterkingdie door het kanonvuur op den ln Augustus reeds veel geleden had, den 2n voor het grootste gedeelte is plat geschoten, zoodat zij tijdelijk door den vijand verlaten moest worden. Vervol gens zijn de troepen naar het bivouak te Samalangan teruggekeerd. Den 3u Augustus had de Gouverneur aldaar eene ontmoeting met de voornaamste hoofden van Samalangan en met enkele van het aangrenzende Djangka Boeja, waarheen den 15n een militaire mnrsch werd gemaakt, bij welke gelegenheid de troepen in alle kampongs goed ontvangen werden. Den 6u is de Gouverneur met het grootste gedeelte der troepen naar ICotta Radja teruggekeerdslechts ééne compagnie werd ter versterking van het garnizoen te Samalangan achtergelaten. Mag uit bovenstaand bericht nu afgeleid worden dat alles te Samalangan weder in orde is? Wij kunnen er dat niet in lezen. Er staat zelfs uitdrukkelijk in, dat de //plalschieting" alleen ten gevolge had dat de vijand tijdelijk de stelling verliet. Daaruit kan met eenigen grond opgemaakt worden dat de vijand, toen het platschieten klaar was, weer zijn post kon betrekken en herstellen wat er platgeschoten was. Voegt men daar nu bij dat de Gouverneur met het grootste deel der troepen weer naar Kotta Radja teruggekeerd is, dan moet men gaan denken dat het maar jammer is dat men ooit een post op Samalangan gevestigd heeft-, daar die niet houdbaar, of althans totaal zonder beteekenis is gebleken. Het leveren eu onderhouden van een beplanting van den Rijksweg tussclien Arnhem en Nijmegen met opgaande noteboomen en heesters is aangenomen door den heer A. Velzen te Gent voor f 4795. Den 15 Sept. j.l. was het 50 jaar geleden dat de eerste spoorweg voor personen en goederenvervoer geopend werd en wel de lijn Manchester-Liverpool. Men weet dat bij die gelegenheid ook het eerste spoorwegongeluk plaats had, Het parlementslid Hus- kisson werd overreden. ITefc schijnt dat het samenstellen van stoorarijtuigen voor gewone wegen en straten niet enkel door Franschen of Duitschers kar» gedaan worden. Ook onze landgenoot de heer H. C. F. Couwenberg, civiel-ingenieur te 's Hage, heeft een model van een stoom-omnibus gemaakt, die volkomen geschikt voor liet doel moet zijn. Het voertuig wordt gedreven door stoom, die in eeu ketel wordt medegenomen van hel station, waar een vaste stoomketel moet zijn, die sloom levert. liet rijtuig kan met zijn gevulde ketels een uur achtereen loopen, heeft geen vuur onderweg en geefi dus ook geen rook en maar weinig damp van den afgewerkten stoom. Naar men verneemt zou de doop van Prinses Paulina op Zondag 10 Oct. a. s. bepaald worden. Voor of bij die gelegenheid zou ten hove een cow voor dames gehouden worden. Bij een verleden Donderdag te Loenen gehouden harddraverij deed zich het vreemde geval voor dat geen der beide laatstoverhlijvende rijders den prijs wilde winnen. Zij zouden daardoor namel. liet recht ontgaan om op eeu andere harddraverij mede te dingen ouder degenen //die nog geen prijs gewonnen hebben" en de prijs te Loenen schijnt hun niet groot genoeg geweest te zijn om mede te beginnen. De commissie heeft den knoop doorgehakt en geen enkelen prijs toegewezen. Alweder een stoomtramweg in Zeeland! Thans is 't de jijn Breskens-Maldegliem, waarin zich de betrokken bevolking al bij voorbaat verheugt. Moge't geen blijd schap zijn met een dood vogeltje! Te Baarn zal een nieuw park aangelegd worden, waarin plaats is voor 38 villa's, rij- en wandelwegen. Het park zal den naam van Hendrik-Park dragen. Het 9tads-weeshuis te Vlissingen heeft van wijlen mevr. de wed. W. van der Os, geb. Abiahamso, een legaat van f 1500 gekregen, uitdeinkomsten, waarvan den weezen jaarlijks een huiselijk feest moet worden bereid. Men verwacht waarschijnlijk een daling in de vleesch- prijzen. De levering van het vleesch voor 't 4e reg. huzaren is aangenomen voor 50 ets. 't kilo vleesch en 70 cis. 't kilo vet. De Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij is van plan een stoom-tramdienst te openen tussclien Utrecht en Ilarmelen, hoofdzakelijk voor de reizigers van en na&r Vleuten. Het genootschap der Ainsterdamsche diergaarde telt thans 6444 leden. De tuin is in 't afgeloopen boekjaar bezocht door 72,142 vreemdelingen, 56,464 dienstbaren/ 1566 schoolkinderen en 3374 weeskinderen, die gratis toegang kregen. Da ontvangsten en uitgaven leverden een batig saldo op van f 20,000. Volgens Behrn en Wagner bedraagt de bevolking der aarde thans 1.456.000,000 menschen, waarvan alleen in Europa 315.929,000. De sleeptorpedo, waarmede het ramschip //Slier" proeven nam, is door het breken der trossen op de hoogte van Calantsoog verloren en niet teruggevonden. - In liet anti-revolutionaire kamp is men al reeds bezig met de stekken te zetten voor de aanstaande verkiezing te Sneek tengevolge der benoeming van den heer Moens tot inspecteur van 't lager onderwijs. Men noemt als kandidaat den heer \Y. A. Oppedijk, lid der Prov. Staten van Friesland. Als een zeldzaamheid meldt men dat de ijmker J. v. D. te Elburg van één bijenkorf er drie ge trokken heeft, welke vier korven te zamen een gewicht opleveren van 205 kilo's honig. Onder de vele stoombooten, die dagelijks Sloten (Fr.) voorbijkomen, is die van Groningen op Rotter dam wellicht de belangrijkste. Aan de aandeelhouders is over het vorige jaar 27V2 rei,te uitbetaald. ST ATEN-GENERA AL. Zaterdag-namiddag te 2 ure zijn de beide Kamers in vereenigde zitting vergaderd om de plechtigheid der sluiting van het parlementsjaar te doen plaats hebben. De heer van Eysinga, voorzitter der Eerste Kamer, bekleedde den voorzittersstoelhij benoemde de com missie, die den Minister van Biunenlandsche Zaken in- en uitgeleide zou doen. Op de gewone statelijke wijze aan het gebouw aangekomen, werd de heer Six, Min. van Binn. Zaken, door de commissie binnen geleid. Voor den troon staande hield, de heer Six de navolgende rede; Mijne lieer en üe Koning heeft mij belast met het sluiten van Uwe tegenwoordige zitting. Een terugblik op hare werkzaamheden laat niet onbevredigd. Konden belangrijke overeenkomsten, met België, en Luxemburg gesloten, door uwe medewerking worden bekrachtigd, vele maatregelen van wetgeving kwamen tot stand. Inzonderheid mag worden gewezen op de herziening van liet strafstelsel der crimineele wetboeken voor het krijgsvolk te water en te lande; de gemeen telijke indeeling der Wester-Sclieldede verzekering van den aanleg van waterwegen in de Noordelijke provinciën en van hun verbinding met Pruisende instelling eener Rijks-poslspaarbank; de wijziging zoowel van de algeineene voorschriften omtrent de heffing van invoerrechten en accijnzen, als van de regeling van den suilceraccijns. Ik mag niet onvermeld laten den waarborg aan handels- en fabrieksmerken geschonken. De bescher ming, ten bate van landbouw en houtteelt aan nuttige dieren verleend, de bepalingen omtrent de openbare middelen van vervoer, noch ook de nieuwe regelen, voor de opleiding en bevordering van het personeel van den geneeskundigen dienst bij de landmacht verordend. Tot ontwikkeling der bronnen van welvaart 111 Ned.- Indië, door spoorwegen, in West-Iudië, door aanvoer van vrije arbeiders, werd uwe hulp niet te vergeefs ingeroepen. De arbeid, bovendien door U besteed aan de voorbereiding van gewichtige aangelegenheden, zal naar men vertrouwen mag een volgend jaar vruchten dragen. Ik heb de eer, mijne Heeren, U 's Konings dank te brengen voor uwe toewijding aan 's Lands belangen, eu in Zijnen naam deze vergadering der Staten-Gc- neraal te sluiten. De Minister vertrok, tot aan 't rijtuig vergezeld door de Commissie, en toen deze weer in de ver gadering verscheen, had de Voorzitter de vereenigde zitting reeds opgeheven. 's Graven hage20 September 1880. Heden had de plechtigste vereenigde zitting dei' Kamers plaats die waarin de Koning zelf tot de vertegenwoordigers des volks 't woord richt. Het is de eetiige politieke feestdag die ons volk kent. De /■/Prinsjesdag" wordt in de Residentie steeds als een publiek feest gevierd. Van de torens en de openbare gebouwen, uit de woningen in de straten die de koninklijke stoet passeert, wapperen de vlaggen, 't klokkenspel voert nationale muziekstukken uit, het garnizoen is in groot tenue, de leden der beide Kamers zijn allen in het fraaie gala-costuum gedost, duizenden vreemdelingen stroomen uit alle richtingen toe, om de straten van den Haag, trots den regen die op dezen dag nooit uitblijft, te vullen, en het is overal even woelig en druk. Zoo was het ook heden. Groote belangstelling in en buiten de Kamer. De Koning, die zich met Prins Fredcrik in hel gala-rijtuig met acht paarden bevond, werd luid toegejuicht. De Groothertog van Saksen- Weiraar, die zich in een der loges van de Kamer bevond, werd eerbiedig begroet; het corps diplomatique was talrijk vertegenwoordigd en de schitterende costu mes in de loges en de zaal behalve de Kamer leden waren de Ministers van Staat, de leden van den Raad van State en andere hooge staatslichamen tegenwoordig maakte een verrassend effect, hetwelk zijn toppuut bereikte toen de Koning, door den

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1