yilliik/MSI lil fiQITRMT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1880 No. 74. Zaterdag 18 September. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD V slooft ook niet, dat het strikt noodig hoorenmaar meentdat men het hier beleefdheid. Iers zegt, dat zijne bedoeling is, dat de temmen, daar anders de subsidie kon 1. is vraagt of het bekend is, dat op andere c meisjes worden toegelatenhet advies ingewonnen is. :r merkt op, dat zelfs op de Rijks- 'olen meisjes worden toegelaten, waarna i nog mededeelt, dat ook op de school i zijn toegelatenofschoon de verordening burgh zegt, dat Burgem. en Weth. en oben nagelaten, het advies van den m. Hij meent, dat, als tot de toelating n wordt, de Raad de verordening wijzigt, et den heer van Manen eensdat de mol ook door meisjes kan worden be- larom niet zeggen, dat de stelling van ,nen boven die van den heer Schneiders i doch waar geen distintie is gemaakt, k Manen meer kans dat hij gelijk heeft. een meisje tot de teekenlessenis ,n van een leerling. Spr. is er op grond bc>rhet gevoelen van den Inspecteur in lad blijft dan nog vrij. i den heer Schneijders om de zaak aan >raf het gevoelen van den Inspecteur in arna aangenomen met algemeene stemmen, en Wethouders legt de Voorzitter over, benoeming van eene hulponderwijzeres pol, opgemaakt overeenkomstig de wet, fcst: 1°. A. J. Chivat te 's Gravenhage; Arnhem; 3°. W. Siesenga te Heerenveen. g wordt overgegaan, fordt mejufvrouw Chivat met algemeene Mooleriburgh wordt namens de daartoe g verslag uitgebragt van haar onderzoek Hg der dd. Schutterij over '1878. Het voorloopige vaststelling dier rekening, op een ontvang van 1023, een uitgaaf van - 10-14, met een goed slot van f 12, tig wordt besloten. en van Nes hebben aan dit besluit ais Jning niet medegewerkt, wordt door den Voorzitter na omvraag Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 6 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN Per gewo»en regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 17 Sept. 188 0. Evenals ten vorigen jare heeft ook nu de lieer J. H. C. Heijse, lid der Plaalsel. Schoolcommissie en van Ged. Staten van Zeeland, de leerlingen der school voor onverraogenden (Armenschool) verblijd met een geschenk in geld. Aan allen (ruim 400) werd iets gegeven, doch ruim 200 kregen daarbij een extra-prijs, in verhouding van 't min of meer getrouwe schoolgaan in 't tijdperk van Januari 1879 tot op heden. De hoogste premies konden verleend worden aan 47 kinderen, die in dat tijdperk minder dan 10 absenties hadden gemaakt. Eenige hadden geen enkele maal de school verzuimd. De edele gever verdient dank voor zijn belangstelling in het lot der armen en onvermogendeudoch 'tzou hem gewis 't zoetste loon zijn, als de ouders meer algemeen gingen beseffen van hoe groot belang het is dat de kinderen getrouw schoolgaan en niet door herhaald schoolverzuim den leertijd onnut laten voorbij gaan, terwijl zij tevens den geregelden voortgang van 't onderwijs belemmeren. Met toestemming van heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente zal op Donderdag 23 Sept. a.s. in de Nieuwe Kerk een concert gegeven worden van orgel-, vokale en instrumentale muziek door den heer D. H. Ezerman, met medewerking van de verschillende gezelschappen, die onder zijn directie staan, alsmede van den heer J. H. A. Ezerman, organist van de groote kerk te Alkmaar. Wij vestigen hier bijzonder de aandacht op, dat dit concert belooft iets schoons te zullen zijn en een uitvoering zooals we hier ter plaatse maar zelden le genieten kunnen krijgen. Wij twijfelen niet of de geachte concertgever zal, in een talrijk en belangstellend gehoor, 't bewijs erlangen dat zijn talenten en zijn arbeid op muzikaal gebied onder de burgerij van Zierikzee en Schouwen en Duiveland hoog gewaardeerd worden. Schipper Goudriaan te.Krimpen a/d. IJsel heeft te bed liggende een bunsing met de hand gevangen. Het dier was brutaal genoeg om zich zoo in de na bijheid der menschen te wagen. Bij de gehoudene besteding van het bouwen van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning te Sluis, is minste inschrijver geweest de heer T. van Overbeeke te Sluis voor f 8798.90. Omtrent de zaak van notaris De Haan meldt het Utr. Dagbl. nog het volgende: Er is een schuld bekentenis, eenige duizenden groot, voor den dag gekomen ten laste van een zeer geacht ingezetene uit Scherpenzeel (Weststellingwerf). Hoewel de hand- teekening van den persoon er onder staat, zegt hij er niets van te weten. De justitie, die zich natuurlijk de zaak aangetrokken heeft, zal het antwoord op dit raadsel zeker wel weten te vinden. De leeuwin in de diergaarde te Rotterdam heeft haar vier welpen opgegeten. Volgens een schrijven uit de Hofstad in de Am sterdammer.van den bekenden Pennekrasser, den heer J. A. de Bergh te 's Hage, zou Prinses Pauline gedoopt worden met water uit den Jordaan. Een paar vreemdelingen, onlangs uit Palestina gekomen, hebben bij Eichler te 's Hage eene prachtige etui doen maken, waarin de flesch met water uit het heilige land is besloten en die aan H.H. M.M. is aan geboden. Dinsdag werd te Haarlem de 9e algemeene ver gadering van de Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde gehouden. Elf afdeelingen waren er vertegenwoordigd. Uit het verslag bleek, dat de Maat schappij in bloeienden toestand verkeert, dat de financiën gunstig stonden en dat verschillende nieuwe afd. waren toegetreden. Van de voorstellen werden o. a. aangenomen de voorstellen van het hoofdbestuur 1. Om voor het jaar 1881, 50 gulden subsidie te geven aan het Arboretum te Bussum, wanneer dit, zooals te verwachten is, tot stand komt. 2. Om een bijdrage te verleenen van 25 gulden aan het op te richten gedenkteeken van dr. Karl Koch te Berlijn. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden, en de vriendschappelijke bijeenkomst te L.eiden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren Duyvené de Wit te Velp, De Lange te Rotterdam en Van Lunteren te Utrecht. Naar aanleiding van het optreden van den heer Donner in de Chr. Ger. Kerk te Leiden, schrijft de Arnhemsche Courant //Wij herinneren ons, hoe dr. Van Hoëvell in een kleinen vertrouwden kring, op een avond nadat hij in de Tweede Kamer een groot succes als redenaar had behaald, zeide, dat zijn liefste wenscli was nog eenmaal den kausel te betreden. Dit niet meer te mogen te doen, was het zwaarste offer dat hij aan zijn politieke loopbaan had gebracht. z/Maar Van Hoëvell was een eerlijk man, voor wien niet slechts de letter, maar bovenal de geest eener wet verbindend was en die met zijn geweten geen akkoord maakte. z/De heer Donner schijnt er geen bezwaar in te zien art. 91 in dien zin op te vatten, dat hij handelen kan of het niet bestond. z/Wij zien er geen bezwaar in dat een predikende predikant, hetzij hij werkelijk of emeritus predikant heet, lid van de Kamer zij; maar nu de Grondwet dit verbiedt, dunkt ons, dat de Kamerleden zich daaraan behooren te onderwerpen. z/De zaak als zoodanig daargelaten, ligt er een waarschuwing in tegen de richting die naar de heer schappij in den Staat streeft. Wanneer de voorstanders in betrekkelijk ondergeschikte aangelegenheden, zoo vrijmoedig met de voorschriften der Grondwet omgaan, dan moet men vreezen, dat zij ook bij zaken van meer gewicht eveneens de Grondwet zullen uitleggen zooals het met hun zin of belang uitkomt/' Behalve de anti-revolutionaire organen zijn alle bladen eenstemmig in haar oordeel, dat de heer Donner in strijd handelt met art. 91 van de Grondwet, Zondag is de heer E. Domela Nieuwenhuis van 's Hage als spreker opgetreden in de afdeeling Am- st erdam van de sociaal-democratische vereeniging. Hij trok tegen de bezittende klasse te velde in 't belang van het proletariaat en gaf de middelen aan om de ontberende massa in haar rechten te herstellen en aan de ouderdrukking der kapitalisten te doen ontkomen. Twee andere sprekers, de heeren Sterke en Schroder, voerden na hem nog 't woordde eerste over de concurrentie en 't lot van vele kantoorbedienden, de laatste tot bepleiting van het algemeen stemrecht. De vergadering was vrij talrijk bezocht. Het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Woensdag 29 dezer 's morgens 9 uur in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens, ÏS1^16 jaars oud die een verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. On bevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft het brevet van Hofleverancier toegekend aan den heer Henri A. A. Drabbe, goudsmid en kunsthaarwerker te Delft, met een hoogst vleiend schrijven, namens Z. K. H. Aanleiding tot deze onderscheiding was het vol gende Nadat de vervaardiger, door bemiddeling van nu wijlen dr. Wap, aan Z. K. H. bet verzoek had gedaan, IID. te mogen aanbieden: een chef d'oeuvre en clie- veuXy religue van HD. Moeder en Broeder, verklaarde Z. K. H. dat Hij volgaarne onder leiding en toezicht van dr. Wap een ontwerp daarvan zou hebben zien uitgevoerd, ware het niet, dat Z. K. II. zich reeds zulk een kostbare relique had laten vervaardigen en daarvan in het bezit was. Dr. Wap, daarna op nieuw met Z. K. H. corres- pondeerende, ontving nu met begeleidend hoogst vleiend schrijven, voor een gewijzigd plan van den vervaardiger, twee prachtige kabinet-portretten, de laatste en beste afbeeldsels van de overledenen. Deze twee portretten, door Maurits Verveer in kleinen vorm overgebracht, zijn gevat in gouden lijst en gedekt door de Koninklijke Kroon, met paarlen gemonteerd, en vormen het middengedeelte vau het haarmedaillondaarboven rijst in een tint van licht en azuur de gouden star der hope. Dit plaD, ontworpen op een fond van wit satijn, is gevat in een cadre van blauw zijden fluweel, met kantwerk omzet, en rust in breede lijst van mat glanzend ebbenhout. Onder aan den voet de opdracht, dichtregelen van dr. Wap: Zinkt in duister stof der graven wereldgrootheidwereldroem rond de beelden van de braven bloeit de schoone wondre bloem, waar de krans van wordt bereid, die hen siert in d'Eeuwigheid. Portretten, kroon en dichtregelen zijn omgeven door bloemtakken, bevallig gearrangeerd, terwijl een tak witte rozen nederhnngt over de opdracht, ver vaardigd van het haar van den grooten vereerder van het Koningshuis, dr. J. J. E. Wap. I. v. Z. H. De //Comète", die Dinsdag te Utrecht opsteeg, kwam omstreeks 6 uur te Zaandijk neder. Behalve dea heer Godard maakten 5 heeren de reis mede, n.l. 4 Utrechtsche studenten en de heer M. Roijaards uit Amsterdam, die zijn 3e luchtreis maakte. Omtrent het lijk, dat op de spoorbaan nabij het station Zevenhuizen-Moercapelle gevonden is, wordt nader gemeld, dat de eene voet verbrijzeld, en de andere geheel door de wielen der wagons van het lichaam gescheiden was. Een hevig bloedende hoofd wond en het vinden van een revolver op eenige meters afstands van het lijk deden een zelfmoord vermoeden. Niets is bij het lijk gevonden wat eenige inlichtingen omtrent den naam enz. geeft dan een zakdoek met gekleurden rand, in een der hoeken gemerkt met de letter R., terwijl aan de binnenzijde van een gouden ring gevonden worden de letters J. G. R. Het signalement is als volgt: Haar blond, baard rossig en geheel ongeschoren, gekleed in een net pak van donkere fantasiestof, manchetten waarin knoopen van zilver met gouden bovenplaat, waarop een Griek- sclie rand. In tegenwoordigheid van den burgemeester van Zevenhuizen is liet lijk onmiddellijk per brancard vervoerd naar het lijkenhuis der burgerlijke begraaf plaats in afwachting der gerechtelijke schouwing. Nog is bij liet lijk gevonden een spoorwegbiljet le klasse van 13 dezer 9 uur 's avonds van 's via Harmeien naar Amsterdam.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1