ZIEMKZIESCHE COURANT. voor iet arroifis- a&lk sement ZIerlkzee. 1880. No. 70. Zaterdag 4 September. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LA REN WAN. Zierikzee, 3 Sept. Dinsdag-avond 6 ure is H. M. de Koningin voorspoedig bevallen van een welgeschapen dochter; te 7 ure bevonden H. M. en de jonggeboren Prinses zich naar omstandigheden redelijk wel. Terstond na den gelukkigen afloop werd de voor HH. MM. den Koning en de Koningin zoo verblijdende gebeurtenis aan de iuwoners der residentie aange kondigd door het losbranden van een aantal saluut schoten, en werden de offieiëele telegrammen wijd en zijd verzonden. Er ontstond in de stad een buitengewone levendigheid en de straten wemelden van wandelaars. Hier en daar hief de jeugd, in groote troepen ver- eenigd, de nationale liederen aan. Het stadhuis werd met gas geïllumineerd en allerwege werden de vlaggen uitgestoken. Woensdag is de Prinses in de geboorteregisters ingeschreven in tegenwoordigheid van de Ministers van Buitenlaudsche Zaken en van Justitie met de namen WILHELMINA HELENA PAULINA MARIA. De laatste drie namen zijn naar de moeder en de beide oudste zusters van de Koningin. Gedurende negen dagen houdt de Grootmeesteres van het Koninklijk Huis ten paleize receptie van de dames, die persoonlijk naar den toestand der door luchtige kraamvrouw zullen komen informeeren. Douderdag heeft Z. M. receptie gehouden van de leden van H.Ds. militair en civiel huis en van de Ministers. Z. K. H. Prins Frederik heeft kort na de bevalling der Koningin aan Z. M. een bezoek van gelukwensching gebracht. Te Amsterdam heeft men in bet duinwater uit de waterleiding een bloedzuiger gevangen. Dit feit zal nu wel geëxploiteerd worden tegen de duinwater maatschappij; maar een bloedzuiger is in ieder geval een dier, dat de gezondheid helpt herstellen. Terwijl geheel België te Brussel feest vierde waren er toch ook nog Brusselaars, die al dat feestgejoel ontvluchtten en elders verpoozing gingen zoeken. Daaraan hadden Ter Neuzen, Vlissingen, maar vooral Middelburg j.l. Zondag een bezoek te danken van de loffelijk bekende liedertafel „l'Orphéon de Bruxelles" ouder directie van prof. Ed. Bauwens en onder voorzitterschap van den graaf van Renesse. „L'Orphéon, die de eer geniet den titel van „Koninklijke Zang- vereeniging" te dragen, toonde zich ook nu ten volle die eer waardig. Te Middelburg werden de leden met muziek ingehaald. Het concert in het Schuttershof leverde een waar kunstgenot op, inzonderheid door de vele en prachtig uitgevoerde solo-, duo- en trio— nommers. Daar de Orphéonisten Zondag-nacht te Middelburg overbleven, hadden zij gelegenheid Maandag een rijtoer door Walcheren te doen. Op dit tochtje bezochten zij o. a. het prachtige landgoed „Overduin" van den lieer de Jonge van Ellemeet, alsmede „Zeeduin", 't buiten van mr. Lantsheer, Domburg en Westkapelle, van waar zij naar Vlissingen reden om zich vandaar met een extra-stoomboot over Ter Neuzen weder naar Brussel te begeven. Wat het financiëele resultaat betreft, dit is bitter tegengevallen. De Orphéonisten hadden gerekend op een recette, die hun zou toelaten daarvan ƒ500 voor de reiskosten te bestemmen, na afdoening der onkosten te Middelburg. De rest zou dan voor de armen zijn. De ontvangst heeft echter niet meer dan f 381,75 bedragen, waarvan nog de onkosten voor het coucert afmoesten. De Brusselsche zangers kunnen dus be zwaarlijk op hun stem leven als zij dergelijke tochtjes ondernemen. Volgens Eet Vaderl. is bij den Raad van State een wetsontwerp tot regeling vau het bestuur van den waterstaat en het oppertoezicht op dien tak van dienst in behandeling. Do rekeuing der gemeente Middelburg over 1879 is vastgesteld op f 380,912,03 in ontv., 348,736,141/2 in uitgaaf en geeft dus een goed slot van f 32,175,881/2. De begrooting voor 1881 bedraagt in ontv. en uitg. f 256,568,Oö1/?. De gemeentebegrooting van Ter Neuzen voor 1881, zooals die door Burgem. en Weth. bij den Raad is ingediend, sluit in ontv. en uitg. tot een bedrag van f 30,834,21. De rekening over 1879 sluit in ontv. met f 47,632,05, uitg. f 40,009,28Y2 en levert dus eeu batig slot van 7612,761/3. Door den concessionaris vau den tramweg van Vlissingen naar Middelburg is het vereischte waarborg kapitaal gestort. De stoomkanonneerboot „Hydra", die thans enkele zeeplaatsen bezoekt om zeevolk te werven, heeft te Neuzen één man aangeworven. Te Breskens is de boot ook geweest, maar daar had niemand zin in den dienst op 't oorlogsschip. Als curiositeit verdient het volgende vermelding. Verleden week verloor iemand uit Maassluis, per stoomboot op reis naar Rotterdam, een portefeuille met o. a. f 1645 aan bankpapier. Eergisteren heeft een jongen op 't eiland Rozenburg de portefeuille gevonden, aangespoeld aan den Maasoever in het gors. De jongen bracht zijn vondst aan zijn moeder, deze bracht de portefeuille bij den burgemeester en zoo kreeg de eigenaar zijn geld terug, zonder dat er iets liit de portefeuille vermist werd. l)e arme vrouw kreeg een bankbiljet van zestig gulden tot belooning voor haar eerlijkheid. Te Sloten en Bui'gwerd (Friesland) heerscht de typhus. Het volkenrechtelijk congres te Bern heeft omtrent het papier aan toonder, de volgende resolution aan genomen 1. Papier aan toonder in den geest der resolutiën zijn alleen de in geldswaarde uitgedrukte en in aan deden uitgegeven, aan toonder luidende papieren, actiën ingesloten, met uitsluiting van het papieren geld. 2. Elke uitgifte van dit papier behoort ingeschreven te worden in een openbaar register, dat publiek toe- gangelijk moet zijn. Aangeteekend moeten daarbij worden alle bepalingen, die rechtens van belang zijn. Met name moeten pandrechten en andere privilegiën vermeld worden. 3. Het overschrijven van een papier aan toonder in een papier op naam kan slechts door den uitgever of zijn rechtverkrijgende en op voorstel van den houder geschieden, (het buiten koers stellen en het weder in omloop brengen is uitgesloten). 4. Wie te goeder trouw juridisch bezit heeft van papier aan toonder, wordt als rechthebbende beschouwd. 5. Tegenover een verkrijger of pandnemer te goeder trouw vindt geen revindicatie plaats. De vergaderingen zijn niet zoo goed bezocht als verleden jaar. Slechts een 60tal leden, voornamelijk Engelscheii, zijn tegenwoordig. Verreweg de meeste verhandelingen komen ook van de zijde van Engelsche rechtsgeleerden. Men zegt dat de hoedanigheid van den oogst zoo goed is dat de tarwe o. n. per hectoliter 10 kilo, dus ruim 12Vo% zwaarder is dan verleden jaar. Een herbergier te Koudekerke, wiens tapperij door een politieverordening tot bestrijding van drankmis bruik (overeenkomende met de bekende Baarnsche verordening) werd opgeheven, stond dezer dagen voor het kantongerecht te Middelburg terecht, omdat hij toch was blijven tappen. Het Openb. Min. heeft voornamelijk op grond van art. 2 der patentwet de onbevoegdheid der gemeentebesturen om dergelijke verordeningen te maken betoogd en op dien grond ontslag van rechtsvervolging gerequireerd. Mr. M. J. de Witt Hamer, advocaat van den beklaagde, hield een uitvoerig pleidooi in denzelfden geest. Woensdag is de uitspraak gevolgd en de tapper vau rechtsvervolging ontslagen. Te Hoorn is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer mr. W. K. baron van Dedem, met 1021 van de 1262 steramen. Bij den Raad van State is in behandeling ecu wets ontwerp op het vervoer van pakketten door de post. Naar men verneemt zullen geen zwaarder pakjes dan vau 5 kilo worden aangenomen. De uniforravracht voor dit maximum gewicht zal zijn 25 ct9.; voor pakjes van hoogstens 3 kilo 15 ets. en voor pakjes van hoogstens lJs kilo 10 cis. Weldra kan bij de Tweede Kamer een voorstel verwacht worden tot verlaging der rechten op het kanaal van Ter Neuzen. De jaarlijksche algem. vergadering van het Nederl. Tooneelverbond, zal volgens de BordCt. waarschijnlijk den 1 en 2 Oct. tc Dordrecht gehouden worden. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben bij de Tweede Kamer der Staton-Generaal bezwaren ingebracht tegen het wetsontwerp bevattende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout. In het desbetreffende adres wordt beweerd, dat, mocht het ontwerp tot wet worden verheven, de provincie Limburg in een on- dragelijken toestand zou geraken, vermits alsdan bijna de geheele uitgestrektheid van dat gewest onvrij territoir zou kunnen worden verklaard. De heer H. B. Raap, juwelier te Parijs, liet aan de redactie vau het Ebl. een diamant zien, merk waardig niet zoozeer door de grootte (de steen woog 69 karaat in ruwen toestand) maar door de kleur. Deze edele steen is n.l. zwart en mag beschouwd worden als de eenige bekende zwarte diamant van deze grootte. Aanvankelijk hechtte men geen groote waarde aan het ruwe voorwerp, maar thans nu liet werk der slijping ongeveer voor twee derde is volbracht, heeft de steen voor een liefhebber een niet te schatten waarde verkregen. Door den zwarten achtergrond komt de kleurschaking der prismas zoo schitterend mogelijk uit. Deze merkwaardige steen wordt te Amsterdam geslepen. Doen Antwerpen, Parijs en Londen ons ook al sedert eetiige jaren concurrentie aan in de bewerking van den diamantin Arasterdam alléén, zegt het Ebl., vindt men werklieden bekwaam genoeg om zulk een steen te slijpen. De hardheid toch is zóó groot, dat de diamant nu reeds zes maanden onder handen is, en er nog wel drie maanden zullen heengaan, eer het werk is voltooid. De slijper is de heer S. de Roos. De steen zal na de slijping tusschen de 30 en 35 karaat wegen. Onder een glaasje jenever verkocht een boer te Arnhem zijn ezel, „zooals die op stal stoud", aau een paar collega's. Bij het beest gekomen bleek, dat het beest was vastgezet met de beide trekklingen op den rug gebonden, waarop door de koopers beweerd werd, dat die in den koop begrepen waren. Een

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1