voor het arrondis- ydkx seineil Zierikzee. 1880. No. 68. Zaterdag SB Augustus. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ziiiiik/iisrm coiuau. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever IS. LA Ei EN MAN. Binnenland. Zierikzee 27 Aug. In de heden namiddag gehouden raadsvergadering is naar aanleiding van 't verzoek van de afdeeling Zierikzee der Maatschappij lot be vordering v$n Landbouw en Veeteelt in Zeeland besloten, de paardenmarkt die tot dusver was bepaald op Halfvastenraarkt, te verzetten op den eersten Donderdag in de maand Juni en bovendien een tweede paardenmarkt te houden op zoodanigen Donderdag in November, als het naast voorafgaat aan den elfden dier maand en wanneer die dag op Donderdag invalt dan op 11 November (Sint Maarten) zelf. Voorts zijn aangenomen de voorstellen van Burgem. en Weth. om 1°. De Latijnsche school op te heffen met den 31 Aug. 1880; 2°. Den rector Dr. IJ. M. de Bruijti de Neve Moll met dien dag eervol ontslag te verleenen als rector der Latijnsche school, met dankbetuiging voor in die betrekking door hem aan de gemeente bewezen diensten 3°. met dien dag in te trekken het reglement voor de Latijnsche school, alsmede het besluit tot heffing van schoolgeld op die school en de verordening op de invordering daarvan; 4°. te beginnen met den 1 September 1880 aan het leerplan der Hoogere Burgerschool toe te voegen als niet verplichte leervakken, het Latijn en Griekseh en een leeraar in die vakken aan te stellen op een jaarwedde van ƒ1500, alsmede om in overeenstemming daarmede het vroeger genomen besluit tot bepaling van het getal 'leeraren aan de Hoogere Burgerschool te wijzigen, behoudens goedkeuring vnu den Minister van Binnenlandsche Zaken 5°. tot wijziging der verordening op het Middelb. Onderwijs, en 6°. tot wijziging van het besluit tot heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool. De voorstellen omtrent het verleenen van pensioen aan Dr. Moll en de benoeming van een leeraar in genoemde vakken zullen in behandeling komen, nadat de beslissing van den Minister op bovengenoemde besluiten ingekomen is. De 29e jaardag v. Z. IC. H. Prins Alexander van Oranje, werd liier den 25 dezer herdacht door het uitsteken der vlag met oranjewimpel, van de Open bare en eenige particuliere gebouwen. Naar men verneemt zal Donderdag 2 Sept. a.s. in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, een luchtbol opstijgen van reusachtige n omvang, met de luchtreizigers Godard en Crommelin. De ballon kan 1.500,000 liter of 1500 M3 gas be vatten. Er is een parachute aan verbonden, van 55 M. omtrek. De opstijging zal 's avonds 10 ure plaats hebben, terwijl onder het schuitje een drie kleurige Beugaalsehe verlichting zat worden aan gebracht. De Maatschappij „Een Nationaal Belang" te Utrecht, welke vereeniging zich ten doe) stelt de beplanting van de bermen en verloren kanten van openbare wegen, inzonderheid langs de spoorwegen, heeft thans de levering aanbesteed van een groote partij ver schillende vruchtboomen. Zij vraagt o. a. 600 hoog- stam-appelboome-n, 600 iel. ondergeünt, 5000 lialf- stam-appelboomen, 1900 halfslam-pereboomen, 1700 pi'uime-boomen, 10,000 zwarte aalbessenslruiken en 500 stuks liazenoot. De tijd van levering is November 1880, met uitzondering van de lialfstain-appels, die eerst met Nov. 1882 geleverd moeten worden. De uitslag der verkiezing te Amsterdam (Gleich- manKappeyne) is voor de geschiedenis der liberale partij van veel gewicht. De Arnh. Ct. meent dat de heer Kappeyne wel zou mogen uitroepen„Heere, bewaar mij voor mijn vrienden, met mijn vijanden zal ik 't zelf wel klaren want de vrienden hebben 't hem eigenlijk gedaan. Het onverstandig doordrijven op 't punt der grondwetsherziening en op andere punten der geavanceerd liberale politiek, en zulks op een tijdstip dat grondwetsherziening geen brandende maar nog een doove kwestie is, heeft een geheel andere uitwerking gehad dan de radicalen zich daarvan voorstelden te zullen zien. Amsterdam is liberaal, doch radicaal is 't niet. De behoefte aan grond wetsherziening bestaat en gaat meer en meer gevoeld worden, doch de publieke opinie is er nog niet rijp voor, een verkiezing daarom te doen draaien. Ontegenzeggelijk is de heer Kappeyne een meer dan nlledaagsch begaafd maner is een tijd geweest dat zijn naam een groot prestige bezat en veler verwach tingen op hem gebouwd waren; in een tijdperk als 't onze, dat wat de binnenlandsche politiek betreft wel het tijdperk der pygmeën mag heeten, meende men in hem den erfgenaam van Hercules te zien, doch zijn optreden en houding als kabinetshoofd is niet van dien aard geweest, om dat prestige te handhaven; hij is niet ongehavend uit den strijd gegaan, en vast thans de man nog niet om de groote dingen te volbrengen die de liberalen, allen met meerder of minder haast verwachten of althans hopen. Wij willen ondertusschen den heer Kappeyne "niet zoo hard oordeelen als de Arnh. Ct. doet in het artikel waaruit we bovenstaande gemeenplaats ontleenden. Mannen als Kappeyne hebben nog wel een toekomst en het zou jammer zijn als het land van zijn eminente talenten niet te eenigertijd wezenlijke vruchten mocht trekken. Naar men verneemt zullen de groote manoeuvres der 4e divisie, die in de eerste helft van September in het Overijselsche en Geldersche zouden gehouden worden, niet doorgaan, omdat in het kamp te Mil- ligen, waar het le regiment infanterie gelegerd is, in hevige mate het roodvonk heerscht en dit regiment aan die oefeningen moest deelnemen. Bij den zeilwedstrijd te Antwerpen gehouden, is de eerste prijs behaald door den boeier „de Hagenaar", toebehooreude aan en gestuurd door den lieer M. de Man te 's Hage. Te Oranjewoud is overleden mr. P. Heringa Cats, een der grootste grondbezitters van Friesland. De overledene was ridder der orde van de Eikenkroon. Tot 21 Aug. waren dit jaar te Vlaardingen 32618 ton pekelharing aangebracht, tegen 6058 in het vorige jaar. Bij een wedvlucht van postduiven van Brussel naar Delft bewees de uitslag dat 8 duiven den afstand hadden afgelegd in 3x/2 a 41/s uur. De le duif kwam, na te 12 u. te Brussel opgelaten te zijn, te Delft aan om 3 u. 25 m., de 8e om 4 u. 30 m. A. van Beest, de wegens den moord op de dienst bode van een landbouwer te Sleeuwijk tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde, is thans naar de gevan genis te Leeuwarden overgebracht. De heer Jean Baptiste van Gend, die sedert 1831 aan het hoofd stond der bekende firma van Gend en Loos, is te Antwerpen overleden. De firma zelf was in het laatst der vorige eeuw door zijn ouders opgericht, Bij de verkiezing te Rotterdam op Dinsdag j.f. heeft niemand de vereischte meerderheid behaald e?x moet er herstemming plaats hebben tusschen de heeren O. van Rees, die 805, en M. L. van Deventer, dia 747 stemmen verkregen heeft. De heer J. Voor hoeve II.Cz. kreeg 315 stemmen. Blijft nu ook bij de herstemming het dilemna vrijhandel of protectie» dan bestaat er kans, dat de anti-revol. stemmen van den beer Voorhoeve naar den heer van Rees gaan. Doch wij vreezen dat men nu een weinig van dat punt zal afdraaien en dat de anti-revol. tegen van Rees zullen zijn, omdat deze liberaal is. Omtrent den toestand in Atjeh worden al zeer uiteenloopends lezingen aangetroffen. Zoo is, naar luid van een bericht, den 14 Juli door de Regeering te Batavia bekend gemaakt, een patrouille door At- jehers aangevallen, waarbij eenige soldaten gedood of gewond zijn. Dit geschiedde onder Samalangan, waarom de Gouverneur daarheen een kleine expeditie lot tuchtiging zou uitzenden. De Javabode weet te vertellen dat de Regeering bericht had ontvangen dat de Gouverneur en de Commissaris beiden hun taak in Atjeh als afgedaan beschouwden, terwijl n.fa de heer Pruijs v. d. Hoeven nog niets heeft uit gevoerd dan zich nis evenknie van den generaal v. d. Heijden, allerlei eerebetoon te laten aanleunen. Uit particuliere brieven blijkt ons, dat de genie tegenwoordig in Atjeh flink de handen uit de mouw steekt. Voornamelijk legt men er zich op toe, flinke wegen te maken. Aan het eind dezes jaars zal men waarschijnlijk in een reiswagen van Kroetig-Raba over Boekit-Keboe naar Kroeng-kali en Lambaroe kunnen rijden. De bentings en bivaks, die behouden moeten blijven, worden bijna alle op halfpermanente wijze hernieuwd. Een voorstel om den spoorweg door te trekken tot Indrapoeri, door den majoor Kielstra gedaan, wacht nog op beslissing. De lieer Pruijs van der Hoeven zal waarschijnlijk spoedig zijn matten weder oprollen. Hij is een man, die voor conservatie meer waarde heeft dan voor het openbaar belang, op A.ijeli althans. Als publiek persoon toch is hij eerzuchtig en pretentieus. Algemeen oordeelt men, dat bij met zijn optreden te Atjeh min of meer een mal figuur heeft gemaakt, vooral door de kwestie der saluutschoten (waarvan hij er evenveel wilde hebben als de generaal) en door de genadige verzekering, dat hij den generaal wel als gouverneur wilde vervangen. Gen. van der Heijden valt op den duur, ook voor de afdoening van meer wetenschappelijke zaken, zeer mede. Hij is vlug in het decideeren en heeft een helder inzicht. Wat er ook gebeure, de generaal acht het zijn heiligen plicht, Atjeh nog niet te verlaten, zoolang de voornaamste hoofden nog niet in onder werping zijn gekomen. Die hardnekkigheid om .op zijn post te blijven is des te verdienstelijker, wijl hij en zijn echtgenoote zeer naar him kinderen in Neder land en ook naar rust verlangen. (Soer. Ct.) Twee bootsmansleerlingen van de instructie-brik „de Zeehond" zullen te Hellevoetsluis voor eeu krijgs raad terechtstaan ter zake van insubordinatie. Voor een paar dagen hadden zij namelijk aau den wal gevochten met een 3n zeilmaker van het wachtschip, die voor een paar maanden nog leerling was aan boord van „de Zeehond" en in wion zij in hun opgewonden staat nog niet hun superieur zagen. Met de vuisten hadden zij dan ook een questie willen uitmaken. Indien de leden van den krijgsraad hun jeugd en'hun vorige betrekking tot den zeilmaker niet in aanmerking nemen, zullen zij voor die onbezouuenheid zwaar moeten boeten.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1