Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het ammdis sement Zierikzee. 1880. No. 67. Woensdag 25 Augustus. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ONTSPANNING. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. De boog kan niet altoos gespannen blijven. De pees moet nu en dan een poosje los zijn, niet zoozeer om te rusten, maar omdat de voort durende spanning ook voortdurend zekere uit werking heeft en ten laatstede veerkracht uitgeput raakt en 't wapen onbruikbaar wordt. Ook iu 't leven is dit waar. Zoo ooit dan kan in onze dagen liet werkdadige leven ver geleken worden bij den staat waarin een gespannen boog verkeert. De scherpe strijd om het bestaan, zicb uitende in vergedreven con currentie, de toenemende zucht naar de aan genaamheden des leveDS, de meerdere gelegenheid tot allerlei levensgenot voor wien 't aan geldelijke middelen niet ontbreekt, en nog andere oorzaken meer hebben het hedeudaagsehe maatschappelijk leven een graad van intensiteit doen bereiken, die op den duur niet vol te houden zou zijn, indien niet van tijd tot tijd een weldadige ontspanning kwam. Gemoedelijke menscben, daaronder vooral zij, die gemakkelijk kannen leven en den tijd weten te vinden om te murmureereu over de verdorven heid van dit kromme en verdraaide geslacht, zien met ontzetting die toenemende genotzucht der menscben en weeklagen daarover op hart- brekenden toon. Die toenemende genotzucht echter moet wel gelijk opgaan met het toe nemend intensieve maatschappelijk leven. Men klage daarover niet al te zeer; 't eene is een noodwendig gevolg van 't andere, en hier komt 't vooral op aan ook grootendeels een geneesmiddel voor de kwaal, die in dat andere niet te ontkennen is. Inderdaad de boog kan niet altoos gespannen blijven. Konden wij er iets aan doen, we zouden aan alle werkzame menschen, aan alle actieve deelgenooten in den strijd om het bestaan, nu en dan tijden van ontspanning en uitspanning willen bezorgen: aan den geleerde, die anders de boekenwurmziekte zou krijgenaan den staatsman, die toch niet bij machte is de groote machine juist zóó te doen loopen, als hij meent dat zij loopen moetaan den kantoorman, opdat hij niet gelijk zijn inkt gaandeweg verdroge, temeer daar wel zijn inkt kan aangevuld worden, maai- veel minder gemakkelijk zijn levensgeest, zijn arbeidskracht; aan den werkman, die 't gebod „zes dagen zult gij arbeiden" getrouwelijk nakomt, ja vaak iu dien tijd niet in staat is „al zijn werk" te doen, maar gedwongen wordt af te wijken van dit „maar den zevenden dag, dan zult gij geen werk doen, want dat is de Sabbath des Heeren en moet ook de uwe zijn" kortom, aan alle nijvere werkbijen zouden we ook nu eu dan ontspanniug gunnen. En dan goede, gezonde, sehuldelooze ont spanning. Dit is een ander punt van groot belang. Als men zoo, op de sehoone zomersehe dagen, hoe weinige of vele zij ook zijn, eens 't land en de steden rondziet, en overal feestgedruisch en luid vreugdegerucht verneemt, zoodat men, rondgaande, van de eene pret in de andere kan vallen en een waar luilekkerland waant te zien, vol van menschen, die toch niettemin elk voor zich klagen over den buitengewoon slechten tijd als men zoo gadeslaat, hoe duizenden en tien duizenden op allerlei wijzen en onder allerlei verontschuldigende voorwendsels bezig zijn om wraak te nemen op dat ernstige leven, dat zooveel van hen eiseht dag aan dag, dan zou men zeggen, dat aan genot en vermaak geen gebrek is. Maar hoe weinig rein en schuldeloos, wezenlijk goed en heilzaam vermaak wordt er genoten, Hoevelen zoeken ontspanning en genot waar die niet wezenlijk te vinden zijnhoevelen wanen zich te verfrisschen, door zich te baden in genietingen, die verslappen en bedwelmen. Toch mag men niet zoo toornen wegens de dolzinnigheid van den grooten hoop, niet zoo minachtend neerzien op de menigte der kleinen en geringen, die zich trachten te vermaken op een wijze, die bij den meerbesehaafde een gevoel van onlust -en walging verwekt, leder zoekt de voor allen onmisbare ontspanning op zijn manier, en zij die verstrooiing en ge noegen zoeken in veel wat den meer ontwikkelde geenszins kan voldoen, ze weten doorgaans niet beter, of ze kunnen niet anders. Ze weten niet beter. Zich op betamelijke wijze vermaken, zich heilzaam ontspannen daarin is zekere kunst gelegen, die niet ieder zoo maar verstaat al is hem ook de trek naar vermaak en ontspanning ingeschapen. Volksvermaak, gepaste uitspanningen, geoorloofd en schuldeloos genot behooren nog te weinig tot de zaken, die, als van publiek belang, ook met algemeene belangstelling worden bejegend. Het is of de Germaansclie stammen in dit opzicht zelfs eenigs- zins achteruit gegaan zijn, zoodat er voor de nieuwe beschaving in dit opzicht nog vrij wat te doen overblijft. De heidentijd kende zijn volks- en huiselijke feesten, door de toenmalige godsdienstige meeningen gewijd, geheiligd, 't Christendom heeft die kortweg als verdoemelijk veroordeeld en 't den volke tot zonde gemaakt, blijde te zijn en ontspanning te zoeken tot verfrissching van geest en lichaam, tot vernieu wing der kracht tegen nieuwe inspanning. Met een paar kerkbeurten of een paar missen meer op gezette tijden, werd de natuurlijke behoefte aan ontspanning niet voldaan. Zoo is allengs de tijd gekomen, dat de groote menigte zich uitspanning bezorgt als een verboden vrucht en daardoor ook niet kieskeurig, niet fijn van smaak meer is in zijn vermaken. Waarlijk, we vertrouwen dat de groote menigte wel anders zou willen, als ze beter wist eu beter kou. Zij kunnen niet anders. Veelal ten minste niet. Daar is zooveel verschil van stand en beschaving, vooral zooveel verschil van geldelijk vermogen. De menschen vermaken zich dientengevolge groepsgewijze en de meer- gegoeden gaan met bet beste genot heen. Dat is niet onnatuurlijk: dengenen die heeft, zal gegeven worden en hij zal overvloedig hebben, dat is ook hier van toepassing. Maar wie zou 't niet gaarne anders zien? Als de meer be schaafden zicb vermaken met een fijn concert binnen 't hek of binnen de muren, dan ziet men vaak den grooten hoop een eigen concert improviseeren van gelol en dolzinnig geschreeuw wie zou dit niet anders en beter willen zien? Nu willen we niet beweren dat in dit opzicht tegenwoordig niets wordt gedaan. Integendeel, er wordt veel gedaanhet openbaar geweten is op dit punt niet meer slapende. Maar 't is toch niet te ontkennen, dat er nog zeer veel te doen overblijft. Van harte zullen we den dag met vreugde begroeten, dat gepaste uitspanningen en vermaken metterdaad een volks zaak zijn, dat is een zaak waarvan allen het belang helder beseffen en die ook door allen naar eiscb wordt behartigd in verband met de volksopvoeding en niet buiten verhouding tot het materiëel vermogen des volks. Zierikzee, 24 Aug. Vrijdag-namiddag legden eenige heeren in de Nieuwe Haven alhier een proef af van bedrevenheid in de zwemkunst, die vermelding verdient. Het doel was, te zien wie 't verst brengen kon. Aan 't sluisje ging het vijftal te water door een boot vergezeld. Na een belangrijk eind gezwommen te hebben klommen achtervolgens drie weder in de boot. Twee echter legden den geheelen weg tot het hoofd toe af, de een iu 1 uur 20 min.? de tweede in 1 uur 25 min. De afstand kan op 2500 meter gesteld worden. Blijkens aangeplakte waarschuwing heeft zich hier ter stede eeu geval van mazelen voorgedaan. Zondag-avond werd vanwege de sociteit //Tot Nut en Genoegen" door de kapel der dienstd. schutterij alhier, onder directie van den heer Ezerman, eeu concert gegeven in Parklust. ITet terrein was eenvoudig en fraai verlicht. Het weder was schoon, doch de ietwat koele N.O. wind niet zonder merkbaren invloed op de opkomst en de stoelvastheid der leden. Toch verdiende het sehoone concert, dat op nieuw blijk gaf van de voortdurende ijverige studie van de kapel, dubbel dat het met de noodige stilte en aandacht werd gehoord. De zooeven aangeduide Noordooster was echter bet auditorium te sterk en we kuunen 't het publiek niet euvel duiden, dat het voor het genot der tonen liever geen boete wilde doen, in den vorm eener rheumatische aandoening van een of ander lichaamsdeel. Een en ander weerhield toch het publiek niet door herhaalde toejuiching zijn tevredenheid over de verdienstelijke uitvoering van 't sehoone program aan den dag te leggeu. //Nut en Genoegen" is dit jaar veel gelukkiger geweest, wat het weder aangaat, dan verleden jaar, al moet men ook vragen of het tijdperk van sehoone feestvieringen niet door een periode van ongunstig weder is afgebroken? Op 5 en 6 September a.s. zal te Kloosterzande, gera. Hontenisse, tot viering van het tienjarig bestaan der scherpschutters-vereeniging //Prins Frederik Hendrik", een schietwedstrijd worden gehouden, waaraan behalve door de contribuëerende, werkende en eereleden der vereeniging, ook zal deelgenomen worden door het 3e reg. Inf. en het 5e bat. rustende schutterij in Zeeland. Voor den corpswedstrijd wordt uitgeloofd een verguld zilveren en een zilveren medaille, terwijl voor de overige zes personeele wedstrijden een flink aantal prijzen beschikbaar is, geëveuredigd aan het aantal deelueraers voor ieder corps. Een feestcommissie zorgt voor versieringen, eerebogen en illuminatie. Bij het schietterrein wordt een kamp ingericht en een muziek tempel geplaatst. Ook zullen, vóór het feestmaal, op 5 September op het dorp Kloosterzande volksspelen worden gehouden.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1