Burgerlijke Stand te Zierikzee. <*ehad. Te Dungannon, waar de Protestanten eti Katholieken reeds lang overhoop lagen, werd een processie gehouden, waarvan wanordelijkheden het gevolg waren; de politie, die aanzienlijk versterkt was werd door het volk met steenen begroet en moest vuur geven. Een man werd doodgeschoten, verscheidene personen werden gearresteerd, 30 zeer ernstig gewond. In verschillende woningen werden de ruiten ingeslagen. Volgens de laatste berichten waren de orangisten de oorzaak van het gebeurde; zij vielen een klein gezelschap Katholieken aan, die zich naar Moy, vier mijlen van Dungannon, begaven, De politie, in plaats van de aanvallers uiteen te jagen, schaarde zich aan hun zijde; de overige Katholieken, dit vernemend, snelden toe en nu werd men hand gemeen. Ook te Downpatrick gaf een processie aanleiding tot vechtpartijen, waarbij twee politie-agenten werden gewond. Te Portadown raakten de Home-rulers en de Orangisten slaags; laatstgenoemden behielden de overhand, maar men verwachtte opnieuw wanordelijk heden bij het oprichten van een eereboog door de Home-rulers, die door de Orangisten was afgebroken. Te Belfast was een groote processie georganiseerd, die zich naar Hannahstown begaf; daar zou een meeting worden gehouden, waarin Biggar en andere afgevaardigden het woord zouden voeren. Maar er was geen meeting en de processie keerde naar Belfast terug. 'sAvonds was het in de stad zeer woelig eonsfcabeJs waren in de straten geposteerdde politie wist een aanval op de processsionisten af te weren. Vlak bij Belfast, te Springfield, werd een herberg door het volk geplunderd; alles werd kort en klein geslagen, verschillende politie-agenten werden zwaar gewond. Zijn al die berichten van onrustbarenden aard, van meer beteekenis nog is het, dat een afgevaardigde, Dillon, op een openbare meeting te Kildare aan de pachters den raad gaf zich te vereenigen om zich tegen de eischen der grondeigenaars te verzetten. Dat is nagenoeg een opwekking tot een agrarischen opstand en in elk geval een opwekking om zich aan de wet niet te storen. Dillon is de zoon van den bekenden rebel van 1848. Dillon Sr. was een medestander van Smith O'Brien en vluchtte naar Amerika; hij keerde later naar Engeland terug, waar hij afgevaardigde werd voor het graafschap, dat zijn zoon thans in het Lagerhuis vertegenwoordigt. Het is dus natuurlijk, dat de jongere Dillon een man is van gewicht in zijn graafschap en grooten invloed uitoefent op de land bouwers. Des te meer is daarom zijn speech te betreuren hij zeide, dat de tijd gekomen was voor een gewapende organisatie der pachters. De Daily Neios constateert met genoegen, dat de Min. Eorster blijkens zijn ant woord op de vraag van O'Connor den toestand niet bedenkelijk acht. Eorster gaf n.l. te kennen, dat hij niet van plan is meer troepen naar Ierland te zenden (op 1 Aug. waren er op het eiland 11,443 constabels, 31,710 soldaten eti sedert dien waren er nog 1000 man heengezonden) maar toch is het blad ver van gerust. Te Glasgow in Schotland hebben de fenians het hoofd weer opgestoken, en ongeregeldheden gepleegd, waarbij de politie het onderspit heeft gedolven. Ook in de Oostersche kwestie gaat het Engeland geenszins naar wenschmaar de grootste kwade plek is d.j oorlog in Afghanistan. Daar hangt het geheele Engelsche leger aan een zijden draad. De ministers rekenen nu en dan aan het Parlement voor, hoeveel de oorlog nu al zoowat kost; doch dit heeft weinig ie beteekenen. Geld is voor Engeland geen bezwaar; maar de loop der zaken is zoo, dat Engelands prestige in het verre Oosten ernstig wordt bedreigd. Waar schijnlijk zal het zijn leger in Afghanistan verliezen en daarvan zal een knak van zijn invloed het gevolg zijn. In Frankrijk reizen en trekken de bewindslieden. Het ministerie heeft schoone uitkomsten verkregen bij de verkiezingen voor de algemeene raden, de ministers zijn meerendeels tot presidenten in hun departementen gekozen. De 15 Augustus, de eens zoo feestelijk gevierde Napoleoii9dag is zonder eenige stoornis voorbijgegaan. Een poging der Bonapartisten om een oploopje te maken is op jammerlijke wijze mislukt. Het volk riep //leve Pion Pion om dezen onpopulairen pretendent te bespotten. Meer succes hebben de legitimisten gehad, die den 15 Augustus ook gebruikt hadden om manifestaties op touw te zetten. De orde is echter niet verstoord. België viert zijn groote feesten en tot dusver gaat daar alles in de beste harmonie. De rede des Konings getuigt van veel liefde voor het land en de wij'.e, waarop de beleefdheid van onzen gezant, van Gericke, is opgenomen, getuigt van de goede verstandhouding tusschen de Belgen en ons. Een kleine wanklank vinden we het dat de Koning op dit feest der on af hankelijkheid, met eigen mond een verklaring heeft afgelegd, waardoor men maar al te veel herinnerd wordt aan de afhankelijke onafhankelijkheid van België. Laat ons ook de //Groote Mogendheden" dankbaar gedenken, zeide Leopold. Nu, dat zij zoo. In Duitschland schijnt de politiek vacantia te hebben. Men hoort er alleen van de plannen tot vorming eener nieuwe liberale partij, waarover echter al zoo menigmaal gepraat is, zonder dat het gevolg had, dat men nu ook aarzelen mag met (e gelooven dat er iets van komen zal. De oorlog in Zuid-Amerika loopt op de totale nederlaag van Peru en Bolivia uit. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Engeland heeft een zijner oudste staatslieden dooi den dood verloren, n.l. lord Stratford de Redcliffe, wiens naam langen tijd onafscheidelijk verbonden was met de Oo9tersche kwestie. Stratford Canning, later lord Stratford de Redcliffe werd in 1788 geboren. Hij vergezelde reeds in 1808 sir Robert Adair naar Konstantinopel. In 1815 nam hij deel aan de on derhandelingen van het Weener Congres. Zijn neef George Canning, de bekende minister, zond hem in 1834 naar Petersburg om de Grieksche kwestie te helpen regelen. In 1835 werd hij Engelsch am bassadeur te Konstantinopel. Die betrekking heeft hij meermalen vervuld en zich daar een invloed weten te verwerven zooals geen diplomaat ooit in Turkije heeft bezeten. Keizer Nicolaas haatte en vreesde hem. In 1853 werd hij als viscount Stratford de Redcliffe lid der pairs en in 1858 keerde hij naar Engeland terug en nam plaats in het Hooger Huis. Daar voerde hij herhaaldelijk het woord in de zaken, die het Oosten betroffen. Nog van 18151878 nam hij in brieven in de Times een levendig aandeel in de discussiën over de Oostersche vraagstukken. Te Leipzig heeft een student zich schuldig gemaakt aan schending van een op een openbaar plein staand monument. Hij heeft n.l. van bet gedenkteeken van Schu mann, diens buste gestolen en mede naar zijn kamer genomen, om er daar mede te pronken. Men is tegenwoordig in eenige wijken van Parijs ongerust wegens verzakking van den bodem. De verzakking van den boulevard St. Michel heeft vele bewoners aan den linker Seine-oever niet weinig schrik aangejaagd. Onder het 5e, 6e, 13e en 14e arrondissement van Parijs (een oppervlakte van on geveer 360 hectaren) liggen steengroeven die 15 a 30 meter diep zijn. De aardkorst boven die holten toont van tijd tot tijd neiging om te zakken. Op den rechteroever der Seine i3 de grond steviger. De on- deraardsche gangen zijn daar gezamenlijk 423 kilometer lang en loopeu van de oude barrière tot aan de Champs Elysées. In weerwil van alle voorzorgen hebben er nu en dan, vooral in den omtrek van liet Luxemburg gevaarlijke verzakkingen plaats. In de rue Montsouris is een geheel huis in een onderaardsche galerij gezakt en evenzoo stortte de straatweg iu op den boulevard St. Michel, tengevolge waarvan het verkeer is gestremd. De gebouwen bleven staan; maar alle gevaar is nog niet geweken. De ontzaglijke holten onder Parijs zijn het gevolg van de uitgravingen van steen verscheidene eeuwen achtereen. Reeds vroeger (1777) werd een afzonderlijke dienst georganiseerd om liet terrein te bewaken. De verlaten steengroeven vindt men niet alleen binnen de vroegere grenzen der stad, maar ook onder de gemeenten Vaugirard, Montrouge, Gentilly, die daar bij werden getrokken, en zelfs nog verder.- Men kan, wanneer men langs de trap van de rue Bonaparte afdaalt, 7Vs kilometer onder den grond afleggen, n.l. tot Bagneux. Een achttienjarig meisje te Berlijn werd ziek; hals, hoofd en schouders waren met gezwellen bedekt. De dokter meende de oorzaak te moeten zoeken in een chignon, dien het meisje kort te voren van een kapper had gekocht. Bij onderzoek bleek het, dat de chignon was gemaakt van het haar van een vrouw, die aaD een besmettelijke ziekte was gestorven. De vader van het meisje klaagde den kapper aan en deze weid tol betaling der kosten tot genezing der ziekte, tot het teruggeven van den prijs van den chignon en betaling van de kosten van het proces veroordeeld. Dieven hebben in lord Eldons kasteel te Encombe ingebroken en daaruit kostbaarheden gestolen, ter waarde van 20000 pd. st. O. a. werd het grootzegel, dat George IV aan den lord kanselier Eldon schonk, benevens het tafelzilver ontvreemd. Te Hamburg i9 dezer dagen een weduwe overleden in den //gezegenden" ouderdom van 112'jaar. In de laatste jaren was zij blind, maar het hoofd bleef helder. Zij trouwde 27 jaar oud en was 37 jaar weduwe. Haar oudste dochter stierf onlangs 84 jaar oud. De hoogste spoorweg van Amerika is de weg van Denver naar Leadville. Hij loopt op een hoogte van 10200 voet boven de zee en is 200 mijlen lang. Den 6 Sept. begint te Oxford, den 7en te Turijn een congres over internationaal recht. De Frnnkfor'ter bankier Sachs, vervolgd wegens misbruik van vertrouwen en bedrog, is te Santiago gepakt. Op 't laatst blijft er geen plekje ter wereld over om te vluchten. Moedig geworden door dr. Tanner's sncces, hebben te Budapest twee knapen van 12 en 14 jaren met elkander gewed, wie het langst vasten kon. Drie dagen hielden zij het uit. Toen echter begonnen zij zoo bleek te worden, dat mama, die niets van de weddenschap wist, den dokter liet halen. Deze kwam spoedig achter de waarheid, en zijn recept luidde: Een ferm pak slagen en een dikke boterham Gedurende het jaar 1879 is er in Duitschland 38 millioen hectoliter bier gedronken, in Groot-Britlanje 26 millioen, in Oostenrijk 11 millioen, in Frankrijk 8 milllioenin België 7 millioen en in Rusland 2 millioen. De Belgen zijn dus proportioneel de sterkste bierdrinkers. Z:j hebben in 1879 dooreen 167 liters per hoofd gedronken. Kerk- en JSclioolnienws. Beroepen te Kruiningen ds. J. H. Beekman, teChaam. Benoemd tot secondant op het instituut Noordhey de heer A. de Boer alhier. Voordracht ter benoeming van een hoofdonderwijzer te Cadzaud, de heeren Jongepier en A. F. Wisse te Middelburg en A. F. Swenue te Sprang. Voor de aanstaande akte-examens voor het lager onderwijs in Zuid-Holland, die den 1 September annvangen en tot 22 October zullen voortduren, hebben zich ruim 800 candidaton aangemeld. De jaarwedden der gewone Hoogleeraren aan de vrije Universiteit te Amsterdam bedragen minstens 4500. Zij wordt gerekend f 5000 te zullen bedragen voor ieder aan wien bij zijne benoeming zelve niet bericht is, dat zijne jaarwedde tot hooger of lager bedrag is vastgesteld. De jaarwedde der buitengewone Hoogleeraren be draagt het cijfer, dat bij ieders benoeming door direc teuren bepaald en in de benoeming zelve is uitgedrukt. Bij eervol ontslag, heeft de daardoor emiritus ver klaarde hoogleeraar, die minstens vijf dienstjaren vervuld en jaarlijks drie pCt. zijner jaarwedde gestort heeft, aanspraak op pensioen, dat minstens f 1000 per jaar en hoogstens 9/10 der gedureude het laatste jaar ge- notene jaarwedde bedraagt. Van 13—20 Aug. 1880. Geboren: Eeu dochter van M. C. Brandenburg en J. Jansen. L. Krakeel en I. Hofman. zoon P. Lemson en L. Biesheuvel, dochtër J. C. van Aken en J. H. Wessels Overleden: J. L. M. Schouten. 2 m., d. P. H. van der Vate, 19 j., ongeh. z. M. Landman, 66 j., man van J. de Rijke. A. J. Schults 6 m., d. ZEETIJDIJVKEJV. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. L8 Aug. //The Saint", kapt. E. Whitefield, van Zierik zee naar Engeland. Als de statistiek het treurige bewijs levert, dat ongeveer twee vijfden van de geheele bevolking ge woonlijk aan tering sterven, dan is voor het grootste gedeelte de houding der patiënten gedurende het eerste tijdperk, gedeeltelijk echter ook verkeerde behandeling daaraan schuld. Geheel anders zoude het zijn als elk lijder zijn toestand, alvorens hij den meestal uitgestelden weg naar den geneesheer onderneemt, nauwkeurig kende en daarnaar leefde, dan zou de kwaal niet gemakkelijk groote vorderingen maken. Meestal worden, helaas, de longziekten verkeerd behandeld, miskend of ver waarloosd, en als er geen vooruitzicht meer bestaat, dan moet een badkuur wonderen doen. Wie niet bij machte is, dit laaste middel te beproeven, verzuime niet, zich ten spoedigste het geïllustreerde boekDe Borst- en Longziektenaan te schaffen, want de daarin besproken Geneeswijze heeft aan menig hopeloos op gegeven lijder de verlangde genezing bezorgd. Prijs franco per post 33 cents. Te ontbieden van Richter's Boekhandel te Rotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3