Buitenlandsch Overzicht. Uit Bergen op Zoom meldt men dd. 15 Augustus aan de N. RCt.Op het aan de stad grenzend exercitieterrein is sedert half Juli een kamp betrokken, dat aanvankelijk voor vier kompaguieën was ingericht doch thans door acht kompaguieën is betrokken, onder bevel van den luit.-kol. J. J. C. Peperkamp. Op den rechtervleugel van het kamp treft men een groote, gedeeltelijk door masthout en ijzer- draad omsloten ruimte aan, waarin zich een zeer fraaie muziektempel bevindt. In de onmiddellijke nabijheid hiervan is een officiers- en een onderofficiers- cantine geplaatst. l)e tenten der officieren zijn omgeven door sierlijk aangelegde tuintjes, en leveren met de regelmatig geplaatste rijen tenten van onderofficieren en manschappen, een zeer eigenaardig en vroolijk gezicht op, In het oosten en zuiden is het uitzicht op de uit gestrekte mastbosschei), waarboven zich de torentjes van Wouw en Borgvliet statig verheffen, werkelijk eenig te noemen, terwijl de Schelde in het westen en de nieuw aangebouwde stad in het noorden, het schilderachtige van het geheel volmaken. Lustig wapperen de vlaggen boven het witte zeil doek en honderden waudelaars kan men in het kamp aantreffen, wanneer de stafmuziek van liet regiment zich 's namiddags of 's avonds doet hooren. Benoemingen, Besluiten, enz. Door Z. M. is aan J. J. Hasselman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Baad van State. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Mid delburg P. H. Velsen, thans te den Helder, te Enschede D. M. J. Lasonder, thans surnumerair. Landbouw. De commissie voor de vee- en zuiveltenfcoonstelling te Londen heeft allen spoed gemaakt met het uit- noodigen van verschillende specialiteiten, om als keur meesters voor de inzendingen te willen fungeeren. Tot dusver is de benoeming aangenomen door de heeren de Jong, te Huizutn, Hoek, te Wateringen, Kaan, te Wieringerwaard terwijl als paatsvervangende leden zich hebben bereid verklaard de heeren Bennema te Den Hamen Bolt, te Hoogemeeden. De plannen tot oprichting eer.er proefhoeve te Wageningen zullen hoogstwaarschijnlijk niet uitgevoerd worden. De geldelijke deelneming is zeer gering, zoodat ook het inzamelen van bijdragen gestaakt is. De afgestane gronden zijn reeds voor andere doeleinden gebezigd. Kunst, Wetenschap en Letteren. Bij de internationale afdeeling van het Zangersfeest te Keulen heeft //Bottes Mannenkoor'/ van Botterdam den derden prijs behaald. Den eersten prijs verkreeg de Sociélé Boyale „L'Emulation" te Verviers en den tweeden prijs de Société chorale //La Concorde" te Chainaye. Is dat geen feit, waarbij men vol vuur de jongens kan boeien Ja 300 Spanjaarden zoo in ééns naar de maan 1 Mijn hart verheugt zich, waar men zulke heldendaden bij het voorgeslacht aanschouwt. De liefde der modernen van den hedendaagschen tijd keurt zulk een daad af: de kinderen worden vervveekelijkt". Wat zullen we tot deze dingen zeggen P Heeft de heer B. met //een neutrale school in den vulgairen zin" het oog op zulk een nare, doode school zonder leven of poëzie, dan heeft hij gelijk als hij die afkeurt en verderfelijk noemt. Maar uit de toelichting schijnt iets anders te blijken. Ziet u, die 300 Spanjaarden, die daar in vuur en vlam de lucht in vliegen en op de rookende puinen der vesting te pletteren vallen, dat vindt de heer B. echte poëzie. Wel bekome 't hem Philips II vond wel poëzie in een autodafé van 200 ketters. Dat zit 'm in de eigenaardige godsdienstige liefhebberij vau de menschen. Het zou echter niet kwaad zijn, dat de heer B. eerst eens wat geschiedenis ging Jeerendan zon hij zijn 300 Spanjaarden er bij inschieten. Immers Loe> e- 8tijn is nooit in de lucht gevlogen? Een reisje naar de plaats en een inspectie der gebouvveu zou den man ook uit den droom kunnen helpen. De volgende acht stellingen zijn op de meeting slechts gedecreteerdniet afzonderlijk besproken, noch weersproken. We schrijven ze af zooals ze zijn. 16e. //Dient de neutrale vlag op de school tot dekking van contrabande, dan ondermijnt ze de grond slagen van Slaat en Kerk, dan vormt ze ongeloovigeti en materialisten, communisten en nihilisten, dan is zoodanige school meer te vreezen dan de pest." Wat bedoelt men met contrabande? Dat de openbare school meer te vreezen zou zijn dan de pesS is in de hitte van den strijd ook al aan z/Nijmeeg's Mannenkoor" heeft bij een der zangwed- strijdeu te Keulen den derden prijs behaald. //Euterpe" uit Arasterdam den ln prijs; //Zanglust", mede uit de hoofdstad, den 2n. Ongelukkeu, Rampen, Misdaden, enz. In ééue week zijti te 's Hage van den steiger om een in aanbouw zijnde huis twee werklieden dood gevallen. Op de Voldersgracht te 's Hage i3 een zeventig jarige naaister door een tramwagen overreden en ernstig gewond opgenomen. Te Weslzaan is de woning van den houtzaagmo lenaar van //De Tweelingen" afgebrand. Te Haarlemmermeer is de hofstede met schuur en hooibergen van Gijzenberg aan den Lisserweg af gebrand. De halte van den spoorweg tusschen Assen en Beilen is afgebrand. Onder Bennekom is door onvoorzichtigheid der kinderen tijdens de afwezigheid der ouders een woning afgebrand. Onder Heerde is een hofstede afgebrand met in boedel, 1 paard, 3 pinken, 6 kalveren en 8 varkens. Te Arasterdam heeft een man zijn vrouw met een 3teen bijna doodgegooid. Op de Lindengracht te Amsterdam sprong een beschonken mat) in 't water eu toen hij gevaar liep te zinken, sprong een kameraad, die ook niet nuchteren was, hem bij, doch deze verdronk, terwijl de eerste gered werd. Door 't gedrang op den kant viel ook nog een kleine jongen in het water, die ook gered werd. Onder Steenwqkerwold is een kind van l1/^ jaar verdronken. Te Klarenbeek bij Voorst is de fabriek van sigaren kisten van den heer Krepel afgebrand. Te Amerongen heeft men gepoogd de pastorie in brand te steken, terwijl de bewoner afwezig was. Te Tilburg heeft een fabrieksjongen van 14 jaar een arm verloren onder de machine. Onder Ochten is de veerkuecht van 't veer te Druteu verdronken. Uit de Kolenvaart ouder de gemeente Vrijenban is opgehaald het lijk van J. J. van D. zonder beroep, wonende te Delft. De ongelukkige leed aan vallende ziekte en is hoogstwaarschijnlijk door een toeval getroffen in het water geraakt. Te Arnhem is door de politie een knaap gearresteerd, die valsche tram-kaartjes tegen verminderden prijs verkocht. Hij had zich weten meester te maken van een onafgewerkt vel kaartjes; 't bedrog was spoedig ontdekt. den mond van de drijvers ontvallen. De heer B. zegt die liefelijkheid alleen van die school des v.erderfs die materialisme, communisme, nihilisme en wie weet wat nog meer, leert. Waar zijn zulke scholen? Wij geven voor 't overige toe, dat goed neutraal onderwijs niet voordeelig is voor leeringen als door den heer B. en consorten worden uitgekraamd als de ware wijsheid. Stelling 17. //Wie voor zijn kinderen een zoogenaamde neutrale school begeert, bekodtige haar zelf gelijk wij onze christelijke 9chool." Hier wordt, behendig of plomp, de zaak omgekeerd, de zoogenaamd christelijke school als de normale, de openbare school als een sectarische voorgesteld. Stelling 18. Daar de openbare school ten onzent voor de kleine minderheid der natie bruikbaar moet geacht worden, tyranniseert zij noodwendig de groote meerderheid, wekt en onderhoudt ze ontevredenheid en wrok en is ze derhalve een bestendig gevaar voor den staat en het behoud onzer nationaliteit:" Als we voor opetibare schoolhier zoogenaamd christelijke school in de plaats zetten, dan nemen we verder deze geheeie stelling over. Stelling 19. //Zij wordt dit te meer, wanneer ze wordt ingericht gelijk de wet van 1878 en de libera listische drijvers dit eischen". Stelling 20. //Tenzij er tijdig paal en perk aan het geldverspillen gezet worde, ruïneert de openbare school de fiiianiiën van Slaat en Gemeente". Commentaar is hier overbodig. Gelukkig is de ure nog verre dat Nederland zich met zijn openbaar onderwijs ruïneereu zal. Zoolang er nog een gausche zwerm van miuimumlijders in allerlei hokken van scholen zitten te wurmen .aan de ontwikkeling der hoop des vaderlands, zoolang heeft dat vaderland nog niet genoeg gedaan. Een bakker te Navarreux heeft in een aanval van toorn zijn 14jarigen kleinzoon in een brandenden oven geworpen, waarin de knaap bijna totaal is verbrand. Toen de man eenige dagen later zijn vrouw met dezelfde straf bedreigde, klaagde zij hem bij de Justitie aan, waardoor het feit uitkwam. Bij het zoogenaamde jonassen heeft in het kamp bij Bergen op Zoom een ongeluk plaats gehad. Een milicien, die door zijn kameraden was opgeworpen, werd niet goed opgevangen en viel met het hoofd op den grond. Hij kreeg daardoor een hersenschudding en is in het hospitaal opgenomen. Een Arasterdamsch dienstmeisje dat het fornuis met petroleum wilde aanmaken, kreeg deerlijke brandwonden doordat de petroleum plotseling ontbrandde en de vlam aan haar kleederen raeededeelde. Onder hevige pijn werd zij naar het Gasthuis vervoerd, en is reeds overleden. Zaterdag-avond wilde een verpleegde in het gesticht Steenbeek te Zetten, door verdrinking een einde aan haar leven maken. Eenige voorbijgangers echter ver hinderden haar dit plan ten uitvoer te brengen. Een oppassend jongeling van 23 jaren is te Wee9p, terwijl hij in een der stadsgrachten bezig was met boomen, van een met hout geladen schuit in het water gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij verdronk. Te Oberadelsdorf, bij Goldberg, is een boeren arbeider onder het eten van zijn middagmaal plotseling gestikt, doordien tegelijk met de spijs een wesp in zijn .mond kwam. Ofschoon hij de wesp dadelijk uit den mond spoelde, had deze hem toch reeds in den hals gestoken. De keel zwol dadelijk op, en na een vreeselijke benauwdheid stierf de ongelukkige, in het bijzijn van zijn verschrikte kameraden binnen tien minuten. De Engelsehe regeering bevindt zich thans tegenover eenige vrij groote moeielijkheden geplaatst. Het zoo genoemde agrarische vraagstuk van Ierland heeft op nieuw groot r verwikkeling gekregen. Het wetsontwerp tot tegemoetkoming der onvermogende pachters is af gestemd. In beginsel is dit niet anders dan goed te keureu; want het gaat niet aan het geld van den Staat te nemen om de tekorten der landheeren te dekken, waarop eigenlijk de zaak neerkwam. Maar aan dat wetsontwerp waren, met het oog op de ellende in Ierla/)d, zekei'e verwachtingen verbonden, die nu op niet uitloopen. Bovendien heerscht er voortdurend een woelige geest iu Ierland en deze is nu nog toe genomen. Het feit van 't gewelddadig rooven van wapenen uit een vreerad schip in de haven van Cork is er één van een geheeie reeks, die al even bedenkelijk zijn, doch waarvan niet zooveel gerucht uitging omdat het geen vreemden raakte. De Ieren wapenen zich, althans een zekere klasse doet dit. Bij de viering van //Lady-clay" hebben in het noorden van Ierland ernstige ongeregeldheden plaats Stelling 21. Het bestaan der openbare school op haar tegenwoordigen en toekomstigen voet is te grooter ongerechtigheid, nu de meerderheid der natie openlijk en officieel verklaard heeft van haar niet gediend te zijn, ook wijl ze de christelijke school verdrukt en op tal van plaatsen het bestaan van deze onmogelijk maakt." Die //toekomstige voet" is wel aardig, en die ver drukte onschuld ook. Stelling 22. Toch blijft het wenschelijk waar het kan, christelijke scholen op te richten en te steunen, ook iu 't belang van het onderwijs en de opvoeding." De slotphrase dezer stelling is heel aardig. Men zou daaruit evenwel kunnen afleiden, dat men ook wel geploeterd heeft voor de zoogenoemde christelijke scholen, niet in 't belang van het onderwijs en de opvoeding. De 23e stelling. //Ieder is ten duurste verplicht, alles te doen wat mogelijk is, om aan de onderwijs kwestie een oplossing te helpen geven, op billijkheid eu op recht voor allen gegrond", sluit de reeks, en waarlijk deze stelling is zoo kwaad niet. Als alle menschen deden zooals de heer B. zou de zaak al heel spoedig netjes in orde zijnof niet misschien. Maar in alle geval hij heeft zijn schuldigheid gedaan, hij kan gaan. Uit is de onderwijskwetsie nog niet; dat is ook niet noodig, dergelijke hooge volksbelangen zijn nooit afgehandeld. We achten het niettemin een geluk, dat voor het oogenblik de dobberende beweging heeft opgehouden, en dat nu alles langzamerhand wat tot staan en tot rust kan komen. Dat is hoog noodig. Er is al zoolang over de onderwijskwestie geschreven en gepraat, dat het meer dan tijd wordt met nuchteren zin aan het leeren te gaan en de wereldhervormers van eigen gebak nu eens een poosje te laten praten.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2