ZÏMÏkZliËMM COURANT. voor het arroidis- sement Zierikzee. 1880. No. 66. Zaterdag 21 Augustus. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Fenilleto n. Toch nog altoos de Schoolkwestie. 8.50 6.— 5.50 3.50 5.— 9.50 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. Zierikzee, 19 Aug. Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen, van het herbedelven van de waterleidingen tusschen Klerksheul en de waterleiding naar den grooten watermolen en tusschen Hoosjesweg en Serooskerke, in 7 perceelen, bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden van perceel 1 en 4 M. van Strien te Zierikzee, voor 227 en f 400 van de perceelen 2, 3 en 5, J. van Strien te Zierikzee voor f 246, f 350 en f 560, en van perceel 6 M. Tuinman te Serooskerke, voor f 724, zijnde het 7e perceel niet gegund. Vóór eetiige dagen is Z. K. H. Prins Frederik door een ongesteldheid aangetast, die zich openbaarde in neusbloeding. De Prins is daardoor verhinderd het feest _van //Cecilia" bij te wonen. De neusbloeding heeft zich later herhaald, doch er scheen geen gevaar bij en de Prins is thans zeer wel. Te Eysden (Limburg) heerscht de kroep ouder volwassenen en kinderen. De ziekte heeft reeds eenige slachtoffers gemaakt. De scholen zijn gesloten. Onder de slachtoffers der gele koorts op Curasao telt ook de luit. ter zee 2e kl. Pfeil. Te Donkerbroek raakte iemand, die bij nacht in zijn woning door 't venster zou klimmen, omdat hij den sleutel miste, onder 't raam bekneld, zoodat hij den nacht met zijn lichaam halfin, half buiten 's huis in zeer onaangename positie moest doorbrengen. Buiten hem was er niemand in zijn woning. De St.-Ct. bevat het Verslag omtrent de verwach tingen van den oogst in de provincie Zeeland over 1880. Het Utrechtsche comité voor het oprichten van een standbeeld voor Graaf Jan van Nassau werd Zaterdag j.l. aangenaam verrast door een inwoner van Neuwied die haar namens twintig inwoners van Neuwied en Heddesdorf in een oranjebeurs met de Nederlandsche kleuren gesloten, 70 mark terhand stelde als bijdrage voor gemeld doel. Naar wij vernemen, heeft de generaal-mnjoor in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, dr. A. W. M. van Hasselt, zijn pensioen aangevraagd. Vad. Verleden week is le Borseleti aan komen drijven op een scheepsladder een der matrozen van een te Vlissingen op de reede liggend schip. Hij was van 't schip gevlucht, zoo hij zegt om de slechte behandeling te ontgaan. Op zijn vreemd vaartuig had hij ook zijn bultzak weten te plaatsen en, na te Borselen verpleegd te zijn, is hij met pak en zak naar Antwerpen gegaan. Door 't lossen van kanonschoten in den waan ge bracht, dat Nederland reeds door de geboorte van een Prins of Prinsesje was verblijd, werden te Brummen algemeen de vlaggen uitgestoken. Later bemerkte men echter, dat de artillerie-schutterij uit Zutfen oe feningen gehouden had en men haalde de driekleur De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in 't voormalig 4e district vati Zeeland heeft een commissie benoemd om de mogelijkheid en wensche- lijkheid een er stoomtramwegverbinding te overwegen tusschen de haven van Breskens en Maldechera (België.) Te 's Hage is een arbeidersvrouw bevallen vau een levenI009 kind met twee hoofden en voor 't overige welgemaakt. De uitslag der verkiezing te Amsterdam is dat de heer J. G. Gleichman gekozen is tot lid der Tweede Kamer, en wel met 1025 stemmen. De heer Kap- peyne kreeg 653 9temmen. Te Gorinehem is gekozen jhr. rar. M. A. De Savornin Lobman met 1127 stemmen. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad te 's Hage hebben de liberalen de overwinning behaald door de benoeming van den heer J. C. Bloem. Door de stoomvaartmaatschappij Zeeland is aan den min. van justitie lie verzoek gericht, om de kom mandanten, en eerste officieren barer stoomschepen te willen benoemen tot onbezoldigde //Rijksveldwachters" ten einde in aan boord dier stoomschepen voorkomende gevallen, ook als justitieele beambten krachtdadiger te kunnen optredeu. Een doorslaand bewijs van het nut der kiosken van de 's Gravenhaagsche Melkinrichting werd onlangs geleverd, toen een onderwijzer uit een andere stad, die met zijn leerlingen Schevenitigen bezocht, vooruit een bestelling deed, opdat hij op zijn wandeling hier door de stad, en vooral te Schevenitigen, het ver langde aantal glazen melk zou vinden. Hij bestelde op bepaalde uren aan bepaalde plaatsen telkens 220 glazen melk en vond natuurlijk alles op het bepaalde tijdstip geheel in orde. V Echo du Parlement meldt, dat bij het groote politieke feest, te Brussel gevierd, onze gezant baron Gericke van Herwijnen een der eersten was, die in de voor de diplomatie gereserveerde tribune verscheen. De Belgische Ministers van Buitenlandsehe en Bin- nenlandsche Zaken hebben daarop onzen gezant hun hartelijken dank betuigd voor zijn tegenwoordigheid op dat feest. Het Belgische blad noemt het bijwonen van het feest door onzen gezant een feit, waarvan het belang en de beteekenis niet nader aangetoond behoeven te worden. IV. {Slot.) z/God trekt partij. In de gewijde geschiedenis zijn voorbeelden; nog heden leidt hij bij uitnemendheid zijn volk. De jongen op de school is niet neutraal, wij evenmin. Bij den oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland heb ik menigmaal in mijn gedachten de Duitschers vermorzeld, (sic!) Ik was niet bang voor die mannen met knevels, (bravo Buitendijk! bravo!) Neutraal is een herschenschim." Zie zoo, nu weet men wat 't is, een hersenschim. En daar maakt de man zich nu zoo boos over 1 //God trekt partij", n.l. de God van Israël en van den heer B.maar dat is God niet; dat is niets meer dan de eigengemaakte god der Israëlieten en van den heer B.dien god heeft hij zelf gemaakt. Onderlusschen durft de heer B. vrij wat op zijn verantwoording nemen. Niets meer of minder dan dat hij partij kiest tegen dien god, die aan de Duitschers de overwinning gaf. De god over wien Keizer-Koning Wilhelm 't dagelijks zoo druk had in de telegrammen aan Augusta, moet zeker een andere god wezen, dan de lijfgod van den heer B. Of de heer B. waagt veel met zoo brutaal weg partij te kiezen tegen de Duitschers en voor de Fransehen, die destijds wat het godendom betreft d la Jésuïte werden bediend. Wat is 't toch jammer dat de menschen, ook zelfs mannen, die zich opwerpen als leiders en leeraars, zoo schermen met woorden, waaraan zij niet vooraf een bepaald begrip verbinden. Waarom geeft de heer B. niet een bepaling van 't geen neutraal wil zeggen Vooral, waarom heldert hij niet eens even op wat hij bedoelt met zijn groote woord God? Bedoelt hij daarmede de provinciale God van één der staramen van Jacobs kroost? Nu, dan is 't maar erg met hem gesteld, al moeten we hem ook gelijk geven, dat die god zeer partijdig moet geweest zijn, de partijdigheid in persoon; veel partijdiger dan de meest Joodsche Jood onzer dagen, want deze i9 wel zoo ontwikkeld, dat hij onderscheid weet te maken tusschen Elohim Jehovah en 't maaksel van 't zich godenscheppende domme gemeen. Op het canevas van 't zwevende begrip dat door het woord neutraal wordt uitgedrukt borduurt de heer B. nog heel wat. Stelling 14. //Er bestaat geen enkel neutraal onder wijzer, dus ook geen enkele neutrale school." Toelichting. //Meer dan ééns heb ik bemerkt, dat men den bijbel op school las; men was bang voor Buitendijk, maar de neutraliteit ging verloren. In de school van mijnheer Exel las men den bijbel, toen de schoolopziener kwam. Deze maakte er een aan merking opmaar toen Exel zei//als ik dat niet mag, ga ik heen?" sloot de schoolopziener de oogen. Neutraal? De geschiedenis wordt onderwezen, maar hoe wordt onze groote Willem de Zwijger soms door gehaald f lees eens het geschiedboek van Wijnne, (Deze laatste opmerking zij wordt door een der hoorders botweg als leugen gekwalificeerd is voor rekening van d9. Winckel te 's Gravenpolder, die mede ter vergadering aanwezig, dit woord in het midden meende te moeten brengen.) Wat de stelling betreft, als 't eerste deel waar is, zal het tweede dit ook wel zijn. Er ontbreekt slechts een defiuitie van 't woord neutraal. Als men neutraal noemt den onderwijzer, die op de gemengde school alle kerkelijke en sectarische en alle dogmatische dingen uit zijn onderwijs en zijn omgang met de schooljeugd weg laat, dan beweren wij, dat dezulken er wel zijn en in dieu zin zijn er ook wel ueutrale scholen. Uit de toelichting blijkt andermaal dat de heer B. een strijdbaar man moet zijn. Boven zagen we dat hij in gedachten de Duitschers meer dan een9 heeft vermorzeld, dat hij niet bang was voor die manuen met knevels, hier verklaart hij dat men ook voor hem bang is. Gelukkig dat zoo'n geduchte Maccabaeër voor Dordt alleen wat te zeggen heeft onder de luï, die zich onder zijn vleugelen scharen als kippen zonder kop gelijk de Genestet ergens zegt. Verder strekt zijn macht niet en dat is maar goed ook. Van dat avontuur uit het schoolleven van den heer Exel vatten we het fijne niet. We vatten het niet, dat een onderwijzer tegen zijn schoolopziener dreigt, dat hij zal heengaan tenzij bij werkelijk heenga, en dat heeft immers de heer Exel gedaan? Het. geval zal dan toch wel te Veen moeten gebeurd zijn, en van daar is de heer E. heengegaan naar het bijzouder onderwijs. Nu, daar is niet9 tegen te zeggenmaar dan vervalt het argument tegen de neutraliteit. Stelling 15. //Is de school werkelijk neutraal in den vtilgairen zin van het woord, dan is ze voor een Christenvolk onbruikbaar; dan vormt ze slechts veel weters en betweters, een natie zonder pit en tnerg, zonder ziel en leven" Toelichting. //Er is geen bezieling in de school, geen poëzy. Men doceert te veel vakken en werkt de halfheid in de hand. Neen, er komt geen pit in. Daar hebt gij b.v. de geschiedenis van Herman de Ruiter, die 300 Spanjaarden in de lucht liet vliegen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1