Buitenlandsch Overzicht. toegekend de le prijs (verguld zilveren medaille en 100) aan //Amicitia" van Amsterdam, directeur W. R. fA'1 ^e Vlietj de 2e prijs (verg, zilv. med. en 50) aan //Aurora" van Arnhem, directeur B, Perquin; de 3e prijs (verg. zilv. med.) aan//Oefening en Vermaak te Waalwijk, directeur Frans de Cos lie. De uitslag van den tweeden prijskamp, namelijk tusscheu vereenigingen, die reeds vroeger prijzen, doch geen eerste, hadden gewonnen, is als volgt le prijs Schiedams Manneukoor //Orpheus" 2e prijs //Zang en Vriendschap" van Haarlem en nog een 2e prijs aan de liedertafel //Cecilia" van Rotterdam. De 3e prijs werd toegekend aan de Koninklijke Nationale Zangschool voor handwerkslieden te 's Hage terwijl de liedertafel //Harpe Davids" uit Rotterdam hoogst eervol vermeld werd. Eigen Haard bevat een portret van de schilderes Shérèse Schwartze, die thans op het lustslot Soestdijk H. K. H. Prinses Hendrik bij haar studiën behulp zaam is. Ook bevat deze aflevering een gravure naar een schilderij der nog jeugdige artiste, „een Dame in Vlaamsoh costuum". Ongelafeken; Rampen, Misdaden, enz. Te Vieux-Port, departement Indre et Loire, Frankrijk, is een heuvel ingestort waarop zes kalkovens en een woonhuis stonden. De kalkbranderij was in werking toen de aardstorting plaats had. Een aantal personen is omgekomenmen heeft roeds elf lijken opgedolven velen der levend ontkomenen waren zwaar gekneusd en dertien waren nog vermist. Men heeft vermoedelijk bij het uitgraven van den kalksteen geen genoegzamen steun gelaten aan de bovenkorst van den heuvel. In de Berkenrodesteeg te Haarlem is door het aansteken van een kroon van petroleumlampen brand ontstaan in het logement ,/de Keizerskroon". Dit gebouw, benevens nog twéé stallingen en een timmer manswinkel, zijn totaal verbrand. Met moeite werden de vrouw van den logementhouder en de bewoners van de woning boven de timmermanswerkplaats gered. Van den inboedel is alleen de piano geborgen. Een der brandmeesters heeft een arm gebroken en een ander is zwaar gekneusd door van een dak te vallen. De instortende gevels hebben de overliggende huizen nog al beschadigd. Te Hellevoetsluis heeft een kind vaD een jaar hevige brandwonden bekomen door een omgevallen petroleum- toestel. Aan boord van het schip //Hansa" te Lubeck heeft een ontploffing van benzine plaats gehad, waardoor het schip verbrand is en twaalf personen gewond zijn. Te Bazel is de koorddanseres Wilhelmina Siebers uit Mariënburg, reizende onder den naam van Miss Qnita, met een velocipede van een koord gevallen, waarover zij op dit voertuig reed. Zij viel op 't hoofd, brak de armen en overleed na eetiige oogenblikken. Te Genève heeft een dame, vermoedelijk een Engel- sche, zich van een der torens der kathedraal naar beneden gestort. Zij werd als lijk opgenomen met verbrijzeld hoofd en ledematen. Op de brug van Jena hebben de politie-agenten iemand gearresteerd, die bezig was een der lantarens van de brug los te breken met het doel die mede te nemen om er zijn tuin mede te verlichten. Op het eil. Curasao is de gele koorts uitgebroken. De ziekte heeft ook een aantal personen der bemanning van ons oorlogsschip //Alkmaar" aangetast. Bij het afzenden van het bericht waren er 17 gevallen en daarvan reeds vijf met doodelijk gevolg. Ouder de gestorvenen is ook een der officieren. Te Arasterdam aan 't Rijnspoor-station i9 een wagen van een trein op een wissel ontspoord en omverge worpen. De talrijke reizigers, die er in zaten, kwamen zonder veel letsel met den schrik vrij. Te Axel wordt zooveel misbruik van sterken drank gemaakt dat zelfs twee kinderen van 7 a 8 jaar de school niet konden bezoeken omdat zij op een koopdag stomdronken gemaakt waren. Een ander kind, een knaapje van 5 jaar, verzuimde de namiddagschool op een gewonen dag, omdat hij iu 't middaguur dronken geworden was van jenever. In de gemeente Zeeland nabij Grave, heeft een man van 85 jaren zich door ophanging van het leven beroofd. Te Leiden zijn zeven jongeus door het kantelen van een noodbrug in een modderige gracht gevallen, die men bezig is te dempen. Zij werden niet zonder moeite allen levend er uitgehaald. Te Leksmond is een kind verdronken. Te Harlingen is een jong werkman van destelling der in aanbouw zijnde R. K. kerk gevallen en met verbrijzelde ledematen en zwaar aan 't hoofd gewond opgenomen, waarna hij spoedig overleed. L)e vorige week heeft men door 't uitsnijden van een glasruit zich den toegang verschaft tot de kapel, staande op het Roomsch-Kalbolicke kerkhof te Delft. L)e dief of dieven hebben de aanwezige ofterbussen opengebroken en de daarin voorhanden gelden zich toegeëigend. Weer een spoor .vegongeluk in Engeland. De ma chine van den trein, die van Leeds naar Carnforth ging, derailleerde; de achterste wagons werden ver brijzeld 7 personen kwamen om, 20 werden gewond. Uit Posen wordt gemeld, dat de dijken van de Prosna zijn bezweken men vreest een ernstige over strooming tengevolge van het wassen van de Warthe. Op de Geldersche kade te Amsterdam is een werkman, die bezig was jaloezieën op te hangen, van de ladder en met de borst op de pannen van het stoephek ge vallen, zoodat hij ernstig bezeerd werd. Te Amsterdam is een machinist van 't Hoil. Spoor gearresteerd wegens diefstal van koopmansgoederen. Ook is daar een straatmeid gevat, die aan een zeven jarig meisje de gouden oorbelletjes ontroofd had en een kerel die er zijn werk van maakte dronken lieden op straat te berooven. Te Udenhout is een hofstede met schuur afgebrand. Te Doetinchem is iemand met zwemmen verdronken. Het is warm, zeer warm. Het is 't raidden v an het badseizoen en van den reistijd. Niemand haast is thuis. Geen wonder dat er weinig bepaalds te zeggen valt aangaande den stand der groote politieke vraagstukken op dit oogenblik. Slaan we allereerst de oogen op Frankrijk. Na 't feest van 14 Juli, dat meer bepaald op 't leger te lande betrekking had, is gekomen 't feest te Cherbourg, dat de vloot gold. Daar hebben de drie presidenten haast schreven we //het tweede driemanschap" de vloot geïnspec teerd, aan de marine gelegenheid gegeven de mannen te zien, die thans Frankrijk besturen, en zichzelven in de gelegenheid gesteld hoogte te nemen van de stemming onder het personeel der marine en onder de bevolking der kusten. De tocht naar Cherbourg is wel geslaagd. Dit wordt vooral bevestigd uit de wanhopige pogingen der oppositie-pers om de dagen van Cherbourg te bezwalken. De uitslag der periodieke verkiezingen voor de de partementale raden, is verblijdend voor de Republiek. Thans is de republikeinsche meerderheid ook in den Senaat verzekerd. Engeland slaat met angstig hart 't verre Oosten gade. 't Zou zoo vreemd niet zijn, als de mannen die iets verder zien clan hun neus lang is, onwille keurig 't bericht verbeidden dat de laatste Britsche soldaten in Afghanistan, 't tijdelijke met het eeuwige verwisseld hebben. Wat baat het toch, of de bladen van uur tot uur in gedachten den geforceerden mnrsch van generaal Robe/ts volgeu, gelijk zij onlangs de peripathie van een bardlooperij hebben nagegaan Ten aanzien van de Turksche kwestie houdt het tegenwoordige Engelsche kabinet zich iti nevelen gehuld, 't Zal weldra blijken of een nieuwe uitbarsting van den grooten oorlog in het Balkanland inderdaad reeds zoo nabij is, als men uit de jongste berichten zou opmaken. Albaueezen en Montenegrijnen vechten ondertusschen wakker door. De Porte onderhoudt dat vuur om zoodoende geen gevolg te geven aan de besluiten der Berlijner Conferentie. Tijd gewonnen is veel gewonnen, denkt men te Konstantinopel. Nu wordt gezegd dat de gezamenlijke gezanten te Konstantinopel weer eens een gemeenschappelijke nota zullen indienen om de Forte tot onderwerping aan de besluiten te vermanen, of zich te verklaren, hoe zij wil. Dat Rusland een leger in Bessarabië opstelt wordt door de Agence Russe positief ontkend. Rusland zal niet buiten de andere mogend lieden han delen, zegt het blad. Dit bewijst natuurlijk niets. Men weet nog versch hoe Engeland ook buiten de anderen om den grooten Turk het haar uit den pels geplukt heeft. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De Fransche Minister van Oorlog heeft een onder zoek bevolen in de zaak van den overste der artillerie Rebillon te Besan^on, die in zijn hemdsmouwen het nieuwe vaandel in ontvangst nam. Het schijnt dat de Iersche fenians weer herleefd zijn of dat het inet de orde in Ierland nog treurig gesteld is. Dezer dagen lag het Noorsche schip//Juno", van Antwerpen naar Nevv-York, te Cork in de haven, waar het een schuil plaats zocht wegens op de reis ondergane beschadiging door aanvaring. In den nacht werd het schip overvallen door een beiuio van 60 mannen van den wal, die hel schip niet verlieten vóór zij 146 geweren van de lading hadden gestolen. In het Parlement heeft de minister Forster het feit mede gedeeld en tevens gezegd dat er reeds zes personen gearresteerd waren. Engeland is het land van groote nieuwsbladon, terwijl Canada geacht wordt, liet kleinste blad te bezitten. The Madoc Star wordt wekelijks uitgegeven in royaal 64mo., terwijl de grootte der bladzijden 3 bij 2Y2 E'ig- duimen bedraagt. De prijs is 50 ets.'s jaars en de toepasselijke spreuk er van isTwinkle, twinkle, little StarDe eerste bladz. bevat buitenlandsch nieuws, de tweede, nanteekeningen over het mijnwezen, de derde en vierde plaatselijk nieuws. Te Barcelona ontsnapte een luipaard uit een mena gerie. Het beest liet twee kinderen ongemoeid, die in de buurt speelden, en liep een kroeg binnen, waarvan de eigenaar, die dit bezoek minder aangenaam vond, bet op een loopen zette. Een der oppassers van do menagerie kwam nu toeschieten en kreeg het dier weer achter slot. De barones Burdetl-Couits, die reeds 66 jaar oud is, zal, naar men zegt, in den echt treden met den 28jarigeu Ashmead-Bartlett, Amerikaan van geboorte en genaturaliseerd Engelschman. Het testament van de weduwe van Thomas Coutts bepaalt, dal, wanneer haar erfgename trouwt met een vreemdeling, al is hij genaturaliseerd, deze haar aandeel in de winst van het huis Onuits aal afstaan. Dientengevolge zou nu lady Burdett-Coutls door haar huwelijk jaarlijks 100,000 pd. sl. armer wordengelukkig heeft zij behalve dat aandeel nog jaarlijks 300,000 pd. st. Uit Samarkand wordt aan de Novoe Vremyia bericht, dat op den weg van Katta Kurg'flti naar Samarkand het lijk is gevonden van een Afghaan in Russischen dienst; hij was een bode en keerde uit Afghanistan terug met belangrijke stukken voor den gouverneur-geueraal van Turkestan. De sl ukken werden gestolen. Te Caïro is een Israëliet gestorven, die den leeftijd van 120 jaren bereikte. Gambecta door Grévy geslagen. Na liet ontbijt op de marineprefectuur te Cherbourg begaven zich de voorzitters der Republiek, Vertegenwoordiging eu Senaat met de Ministers naar de biljartzaal. Grévy is een hartstochtelijk biljartspeler, maar in den aan vang scheen hij zich met het toezien van het spel der anderen tevreden te stellen. Hij gaf slechts eenige wenken aan Say en anderen. Eindelijk reikte Léon Say hem de biljarlqueue over en nu begon de partij tusschen de drie voorzitters. Grcvy maakte 15 caram boles achter elkaar, Gambetta geen eukele. De British Goat Society" zal in October een diner geven, bestaande uit gerechten van geitevleesch alleen De Turken te Tillis zijn zeer vertoornd op den patriarch van Armenië en toen deze onlangs een be zoek bracht aan een pacha, werd hem vergif in een kop koffie gegeven. De patriarch werd zeer ziek, maar tijdig toegediende braakmiddelen gaven hem verlichting. Het verschil tusschen man en vrouw i9 volgens een Fransch blad: De man is een //être pensant" (deukend wezen), de vrouw een être dépensanl" (iemand, die geld verteert). Eeu Iersche boerin gaat bij een advocaat. //Wat is er van uw dienst?" vraagt deze. //Ik wil scheiden," is het antwoord, //mijn man is mij ontrouw." //Hebt ge bewijzen?" vraagt de advocaat. De boerin aarzelt, slaat de oogen neer en zegt: //Het blijft tusschen ons, maar ik geloof, dat hij niet de vader is van mijn kind." Kerk- en ^clioolnieuws. Beroepen naar Scherpenisse ds. J. v. d. Bergen te Kethel en Spaland, die mede op 't drietal staat te Valkenburg bij Leiden; naar Nieuw Helvoet ds. Reijers te Ellewoutsdijk. Bedankt voor 't beroep naar Biervliet door ds. J. G. W. Krol te Dinther. Benoemd tot hulponderwijzer te Rotterdam du heer J. Polderman, hulponderw. te St. Annaland.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3