ZIERIKZEESCHE OI KAM 1880, No. 65. Woensdag 18 Augustus. 83ste jaargang. 'NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor 1st irrondix- a&za. semen! Zierikzee. F e uilleton. Binnenland. Toch nog altoos de Schoolkwestie. I 51V» 993/s 981/» 83% 951/» 871 78i3/iB 6111/18 62'/,E 62i3/ib 62% 75 9'/u 971/» Hl/8 90% 721/» 501/,, H29/is 2,48 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke noramers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Per gewonen regel 10 cent. H.u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald. 25 ct. Alle stukken» de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever LA li EK 51 AN. ZIE RIK ZEE, 17 Aug. 1 8 8 0. Op het voorbeeld van mr. A. Kerdijk, hebben ook de overige Nederlandsche leden van het bestuur van het onderwijs-oongres te Brussel zich daaraan onttrokken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wets ontwerp tot gemeentelijke indeeling der Zeeuwsche stroomen van en in de Ooster-Schelde. Het ontwerp berust op dezelfde beginselen als de gemeentelijke indeeling der wateren van de Wester-Schelde, door de wet van 23 April 1880 geregeld. Onze Belgische buren krijgen hoe langer hoe meer lust in uitstapjes, in groot gezelschap, over de grenzen om Zeeland te bezoeken. Zaterdag arriveerde te Vlissingen het groote. stoomschip „Wilford ID met een aanzienlijk getal plêizierreizigers van Brussel, Temsche en Antwerpen. Het doel van den tocht was Vlissingen, Middelburg, Ostende en Blanken- berghe. Voor Vlissingers en Middelburgers was gelegenheid de reis naar Ostende en terug mede te doen. Maandag tegen den middag kwam de boot weder te Vlis singen aan. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is het plan voor de overdekte vischmarkt ingediend. De kosten worden begroot op f 287,000, f 44,000 meer dan de oorspronkelijke raming. Daaronder is echter ook begrepen het verbreeden van de Soetenbrug en het veranderen van de Keizersbrug, een oude ophaalbrug over de Blaak, in een stevige draaibrug, die lasten van 5000 kilo kan dragen. De overdekte markt zelve zal èu wat hare inrichting èn wat hare ligging aan het water betreft, veel overeenkomst hebben met de te Amsterdam bestaande. Te Sint Kruis is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer J. B. van den Hemel. Te Amsterdam is op 71jarigen leeftijd overleden jhr. D. Bicker, jarenlang kol.-komm. der Amster- damsche schutterij, adjud. van Z. M. den Koning in buitengevvoncn dienst, ridder der orde van den Ned. Leeuw en kommandeur der orde van de Eikekroon. Van welken aard de bedriegelijke handelingen zijn, waardoor gewetenlooze wervers in België en Duitsch- land manschappen trachten te vinden voor ons ko loniale leger, leert ons de Köln. Volkszeittmg. Volgens dit blad hebben de gezamenlijke wervers te Luik een schrijver in hun dienst, Wicdeman genaamd. Deze bezoekt des avonds de herbergen, waar vreemdelingen verblijf houden, knoopt met laatstgenoemden een gesprek aan en laat zicli hun adressen opgeven, onder voor wendsel dat hij hun werk zal verschaffen. Daarna wenden de wervers zich tot de plaatselijke autoriteiten om zoogenaamde Auswanderungs-papieren op naam der betrokken personen. Op die manier zijn reeds voor honderden Duilschers dergelijke attesten uit gereikt, zonder dat de personen zelf er van bewust waren, dat zij hun nation al itèïi'sr echt hadden verloren. De wervers gebruiken alsdan deze papieren, om er voor grof geld deserteurs, voortvluchtige misdadigers enz. mee te dekken en ze een plaats te verschaffen bij liet koloniaal werfdepot te Harderwijk. Somwijlen gelukt het den wervers zelfs duplicaten te verkrijgen, waarmee ze natuurlijk een dubbelen slag slaan. Valt een persoon met goede papieren in hunne handen, dan heeten deze stukken onvoldoende; op behendige manier worden ze met valsche verwisseld en de schelmen zijn al weer een stel echte documenten rijker. De stedelijke regeering van Aken geeft reeds sedert lang geen Au&wanderungs-papieren naar België meer uit. Gelijk wij reeds gemeld hebben, zal echter nu de Duitsche regeering, in overleg met België en Nederland, maatregelen beramen, om aan deze zvven- delarij voor goed een einde te maken. Vrijdag-avond te 7 ure arriveerde te Grave met een tweeriems-giek, //Ca et La" geheeten, de hèeren Henri Dutrem, Jules Cavroy en Charles Ramet, stu denten in do rechtsgeleerdheid te Douai in Frankrijk. Nadat zij Donderdag den 5 Augustus langs la Sentée bij Valenciennes in de Sambro waren gekomen, voeren zij deze rivier tot Namen af. Aldaar kwamen zij in de Maas en roeiden langs Luik, Maastricht en Venio naar Grave. Zij willen hier een dag rust honden om vervolgeus de M.aas af te gaan tot Gorinchem, van waar zij over Utrecht Amsterdam hopen te bereiken. Het plan is dan IJmuiden en Nieuwediep te bezoeken, om over's Gravenhage, Rotterdam, Antwerpen, Gent, Brugge, Ostende, Duinkerken en Rijssel naar Douai terug le kecreu. Van de fraaiste punten op de rivieren worden door hen schetsen genomen. De Ameriknansche spoorwegkoning Van der Bilt heeft een paar dagen in Amsterdam vertoefd. Hij vertoefde met zijn familie in het Amstel-hötel en besteedde op zijn rij toertjes door de stad duizenden guldens bij handelaren in antiquiteiten en porseleinen. Bij een bekend liefhebber, bij wien de millionair de groeten kwam brengen van een Amerikaanschen vriend, ging de aankoop van een verzameling Delflsch en Japanscli porselein als 't ware bij overrompeling. //Hoeveel zou dat heele boeltje nu wel waard zijn? Ik wil 't wel koopen." z/Wel," luidde 't antwoord, //precies weet ik 't niet, want ik heb dat nooit zoo juist berekend, maar ik denk een duizend of En nu werd een prijs van eenige duizenden guldens genoemd. z/Ik neem het voor dien prijs". De koop was gesloten. Eerst daarna liet de heer v. d. Bilt zich vertellen wat hij zooal had gekocht, waarbij voorwerpen voor den clag kwamen, waarvan hij niet wist dal ze er bij behoorden. Een kwartier later was do wijze van verzending en verpakking geregeld en de koopsom met kosten voor cmballeering enz. betaald in een cheque op het Atnerikaansche huis Drexel te Parijs. ui. Stelling 9. //Het oprichten en instandhouden van christelijke scholen is de roeping en het werk van ouders en voogden, van gelijkgezinden." Volkomen juist. Wie een bijzondere liefhebberij wil, die betale ze. Het is bijna of deze stelling niet is van den heer B. Zij maakt eeu vreemd figuur in de reeks. Ziet men daarbij echter de onmiddellijk volgende met de daarbij gevoegde toelichting, dan komt het aapje alweer uit de mouw. Stelling 10. «De Slaat heeft bij goede scholen groot belang; daarop houdt hij toezicht en verleent ze (hun) zijn steun." z/De christelijke scholen konden dalen beneden peil; daarom houdt de Staat toezicht. Bovendien geve de Staat subsidie, omdat men niet overal bij machte is de school te onderhouden. Tevens kan de Staat alle jaar examen laten afnemen om geschikte onderwijzers te krijgen." Het blijkt dus dat de heer B. bedoelt, dat de Staat geen scholen zal hebben. De ouders en voogden, n.l. gelijkgezinden, richten de scholen op en doen er zooveel of zoo weinig aan om ze te onderhouden, als zij willen of kunnen. De groote beurs opent zich dan om hetgeen er tekortkomt bij te passen. Daarvoor mag de Staat dan toezicht houden en de onderwijzers examen laten doen. 't Is nog al schikkelijk. Hoe weinig vertrouwen hebben eehter die volbloed Christenen op de kracht van lain leer. //De christelijke scholen konden dalen beneden peil." Hoe is dat mogelijk? 5t Is toch het groene hout; 't heeft het ééne noodige, hoe kan 't dan ooit verdorren? Hoe kan 't dalen heneden peil? Het schijnt door dat toch de ware leer geenszins waarborgt tegen ergerlijk ver val van de instellingen, die op de ware leer berusten. In plaats dat dan de belanghebbenden, de oprichters der scholen, de ouders en voogden, allemaal gelijk gezinden, ook de hand aan 't roer en 't ocg in 't zeil houden, moet de Staat dit doen. Men wil dus wel de stoeterijen desgeloofs oprichten, maar de administratie en de kosten voor rekening van de groote beurs laten. Dit gaat niet aan. Nog iels: wie zijn toch al die gelijkgezinden en waar zijn zij? Wat men in 't groote kamp der zich. noemende ware geloovigen zoo dagelijks ziet, doet weinig denken aan gelijkgezindheid. Tijdelijk, zoolang er wat te agiteeren is, openbaart zich zekere gelijk gezindheid in de negatie van 't staatsrecht in zake volksopvoeding en onderwijs. Doch in positieven zin is er van gelijkgezindheid weinig te zien, maar bijt en vreet men zich onder elkander, elkander vermoor dende met teksten en exagesen. Dit blijkt al. dadelijk uit de toelichting op de volgende stelling, zijnde de 11e. z/De Staat mag zelf geen schoolmeester zijn, aller minst ten onzent. Waar echter het particulier initiatief tekortschiet, treed hij handelend op." Plierbij komt deze toelichting: z/Men zegt, dat de tegenwoordige ministers Six en v. Lijnden anders denken en toch wel orthodox zijn. Neen, noch Six noch v. Lijnden is streng orthodox waren zij liet, ze zouden de schoolwet bestrijden. Doch ze hebben ook geen macht. Willen zij ministers blijven, dan mogen ze in de schoolkwestie niet anders handelen dan naar het oordeel der moderne kamer meerderheid." Eerst een woord over de toelichting. Men ziet het, Six en van Lijnden worden heel familiaar gebannen uit den kluit van gelijkgezinden. De heer B. bedoelt blijkbaar met zijn gelijkgezinden, de bestrijders der schoolwet. Hier althans; op een andereu tijd zal hij weer eeu ander criterium stellen, en dat is zeer natuurlijk, want voor dergelijke drijvers blijft ten slotte geen enkele zuivere geestverwant over dan hun eigen schim. Voor 't overige is deze toelichting niets anders dan een aardig staalije van politieke tinnegieterij, waarin ook het aapje uit den mouw komt. //Zij hebben ook geen macht." De ministers moesten //macht" hébben om, als 't zoo te pas kwam in de kraam der vromen, de wetten van 't land teniet te doen. Nu de stelling. Het eerste gedeelte daarvan is een welbekende machtspreuk, waarvan 't bewijs wegblijft. De machtspreuk //de Staat mag zelf geen schoolmeester zijn" wordt en dat is te betreuren door vele andersdenkenden dan de heer B. zoo maar nagebauwd. Ja, men maakt er wel eens een axioma van, om volgende beweringen te bewijzen. Men merke hier ook op, dat de heer B. en anderen met hem, zegt //geen schoolmeester", en niet //geen onderwijzer". Zoo gaal de valsche uitspraak er gemak kelijker door, schijnt men te denken. //Schoolmeester" is een woord van ongunstige» zin hoe zou de Staat dan schoolmeester mogen zijn?

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1