Buitenland vereenigingen te Brussel een eersten prijs behaald, bestaande in een gouden medaille en 500 franks. De liedertafel telt 29 zangers. Ongelooflijk en toch waar. Te Amsterdam gebeurt het dikwijls, dat preventief- gevangenenin de gemeenschap worden geplaatst ja zelfs heeft zich in den laatsten tijd meermalen het geval voorgedaan, dat meerdere beklaagden in ééu zaak betrokken, preventief in het Hulp-Huis zijn opgesloten, zonder behoorlijk van elkander te kunnen worden afgezonderd. Erger nog. Bij herhaling gebeurt het, dat personen, die tot celstraf zijn veroordeeld, desniettemin hun straf geheel in gemeenschap ondergaan. Men zou het niet gelooven, indien niet de Am- sterdamsche rechtbank, die over den toestand onder haar ressort een adres heeft ingediend, voor de waarheid borg was. Onvoldoende ruimte in de cellulaire gevangenis is volgens de rechtbank de eenige oorzaak. Wij gelooven het gaarne, maar in dat geval mag men geen oogenblik dralen met het beramen van maatregelen om in dien gebrekkigen toestand verbetering te brengen. Door de preventief-gevangenen in de gemeenschap te plaatsen wordt de ontdekking van het misdrijf het is de rechtbank zelf, die het getuigt //niet alleen hoogst moeilijk, maar zelfs in sommige gevallen geheel onmogelijk gemaakt./' Door de tenuitvoerlegging van veroordeelingen tot celstraf iu gemeenschappelijke opsluiting wordt //het gezag, aan rechterlijke uitspraken verschuldigd, mis kend en het prestige der rechterlijke macht verkleind'/. Eén van beiden: of men ontneme aan den rechter de bevoegdheid cellulaire gevangenis op te leggen of men zorge, dat de vonnissen, door den bevoegden rechter uitgesproken, ook kunnen worden uitgevoerd. Bij het nieuw strafwetboek wil men en volkomen terecht aan de cel een nog veel grooter plaats in het strafstelsel verzekeren, maar de feiten welke thans bekend zijn geworden, geven niet veel moed, dat ook aan de materiëele eischen, welke het nieuwe stelsel zal meebrengen, binnen korten tijd kan worden voldaan. Fad. Overeenkomstig een voorstel van Burg. en Wetli. heeft de Gemeenteraad van 's Hage //als blijk van belangstelling in de Yereeniging, die zoowel binnen- als buitenlands den roem der Nederlandsche toonkunst meermalen waardiglijk heeft opgehouden", besloten, ter gelegenheid der feestviering van 't 50jarig bestaan der Kon. Zangvereeniging //Cecilia", afgescheiden van de bij besluit van 24 Juli toegezegde ondersteuning en medewerking, aan die Yereeniging een gouden medaille aan te bieden, voorzien van den stempel der gemeente. Uit een nader schrijven vau dr. Nuijens blijkt, dat de anonymus, die voor de hem onbekende abonné's op de Katholieke Illustratie recepten schrijft, niet is een hoogleeraar aan de katholieke universiteit van Leuven, maar iemand, die zich titelt //medicus" en zegt voor twintig jaren te Leuveu gepromoveerd te ziju. De Stichtsche Tramway-maatschappij vervoerde op de drie dagen (68 Augustus) dat er te Zeist bloemen tentoonstelling was, ongeveer 5000 personen. Het rapport uit Atjeh in de Jav. Ct. bevat het officiëel verhaal van een overval van een post op een blokhuis door gewapende Atjehers, die zich als koelies met vruchten op den rug vermomd hadden. Hoe het kwam, dat die wapens niet gezien werden, en dat de overvallenen zoo geheel geslagen werden, meldt het bericht niet. Op Kotta-Eadja en Oleh-leh, wordt het meer en meer Europeesch. Yier Atjehsche grooten te Kotta-Eadja houden dos-a-dos. Er zijn in 't geheel van deze in Indië populaire rijtuigjes een 15 of 20 te Kotta-Eadja te vinden en de Atjehsche hoofden schijnen zich, als op de hoogte der beschaving, zeer door slecht betalen te onderscheiden. A. D. v. N.-I. Kunst, Wetenschap en Letteren. Yoor eenige jaren hebben belangstellende ingezetenen van Haarlem zich vereenigd met het doel om de verzameling van kunst en oudheden op het Stedelijk Museum aldaar uit te breiden. Deze Yereeniging is zoo gelukkig geweest door aankoop eigenares te worden van een hoogst belangrijk schilderstuk van den Haar- lemschen schilder Pieter Molijn (den oude), ook genaamd Petrus Molinaeus. Het stuk stelt voor een dorp, dat door soldaten wordt geplunderd en op vele plaatsen in brand is gestoken. Het is aan de stad Haarlem ten geschenke aangeboden en zal een waardige plaats bekleeden op het Museum, want het werk van Molijn is zoo zeldzaam, dat men dit te vergeefs iu de kunst verzameling van ons land zal zoeken. Haarl. Cé. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. leraaud die Zondag-nacht naar zijn huis in de Schotelboschlaan terugkeerde, kreeg in de laan van een onbekende een geweldigen slag met een parapluie op het hoofd, waardoor hij ernstig gewond werd. De slag was bestemd voor een kameraad, en de dader meende dien kameraad voor zich te hebben, maar vergiste zich. Zaterdagmiddag had aan den hoek van Ossenisse een treurig ongeval plaats. Een Belgische centerboard, genaamd Monitor en bemand met twee Belgische jongelieden uit den beschaafden stand, raakte op de zandbank, bij een felle bries uit het westen. Binnen weinige oogenblikken stampte het scheepje dermate en raakte hot zoo vol water, dat de twee opvarenden het moesten verlaten. De jongste, ongeveer 16 jaren oud, een goed zwemmer, gaf aan zijn vriend, die 20 jaren oud was, en die niet kou zwemmen, de red dingboei. De eerste is met veel moeite aan den wal geraakt, na ongeveer 200 meter door stroom en branding gezwommen te hebben. De oudste is meer dan waarschijnlijk verdronken, daar zijn makker hem niet meer heeft gezien. De geredde is te Ossenisse van een broek voorzien en daarna naar Walsoorden geloopen, waar hij liefderijk is ontvangen en verzorgd. De vermoedelijke verdronkene was van Brussel af komstig. Vrijdag j.l. liep een schijnbaar onbemiddeld persoon, naar gissing 18 a 20 jaar oud, te Tegelen rond en verzocht tegen het vallen van den nvoüd een aldaar wonend pottebakker, om nachtverblijf, waarop deze hem de fabriek aanwees. De vreemde maakte daarvan een gretig 'gebruik; maar toen hij den volgenden dag niet te voorschijn kwam, ging men aan het zoeken en vond men zijn lijk op den oven, alwaar hij ver moedelijk door de uitwasemingen geslikt is. Naar de spraak te oordeelen, meent men, dat hij in Overijsel of Gelderland te huis behoort. De kleederen zijn gemerkt M. v. O. en nadat de dood door een geneeskundige is gekonstateerd, werd het lijk voorloopig naar het lykenhuis overgebracht. JY. 22. Ct. Frankrij k. De Tèlégraphe gelooft, dat de regeering verstandig zou doen, als het de geestelijke Orden voorloopig met rust liet en wachtte tot zij aanvraag doen om erkend te worden. De Parijsche correspondent van de Brusselsche Nord merkt opdat men wel wat laat de gevaren gaat inzien, waarin men zich vrij willig begeven heeft. De openbare meening is nu in beweging gebracht, de groote massa is opgewonden geraakt en het zal zeer moeielijk zijn thans op te houden op den weg, dien men daarentegen zeer ge makkelijk had kunnen vermijden. Het verlichtste deel des lands heeft zich van den eersten dag af tegen de willekeurige maatregelen verklaard, waaraan de geestelijke Orden hebben blootgestaan, maar de meerderheid, ongelukkigerwijze zeer zenuwachtig en voor indrukken vatbaar, heeft zonder nadenken partij gekozen voor de illiberale politiek der radicalen en zal weldra, gebiedend en dringend, de uitvoering komen eischen van een programma, welks volledige verwezenlijking ongetwijfeld niet in de bedoeling lag van hen, die het opstelden. De Kölnische Zeitung verneemt uit Parijs, dat de president minister de Ereycinet den Paus tracht te bewegen de Jezuïeten aan huil lot over te laten, indien de Fransche re geering de overige niet erkende Orden in Erankrijk beloofde te dulden. De berichtgever van het Keulsche blad echter gelooft, dat de minister niet zal slagen, niet alleen omdat zijne ambtgenoolen op de volledige uitvoering der Maart-decreten aandringen, maar ook omdat de Paus, al wilde hij, niet machtig genoeg zou zijn om zich tegen de Jezuïeten te verzetten. Zweden. Te Stockholm is in het paleis des Konings een tentoonstelling geopend van voorwerpen door de ex peditie der Vega onder Nordeuskjöld, medegebracht. De verzamelingen van natuurlijke gechiedenis zijn op elf groote tatels geplaatst. Op een daarvan is de geologische collectie tentoongesteld. Op de vijf overige bevinden zich de zoölogische voorwerpen. De muren zijn gestoffeerd met ethnografische zaken op een schilderachtige wijze gegroepeerdvoor de verschillende groepen zijn de figuren geplaatst gekleed in hun eigen costumTscboektchis, Eskimoos, Samojeden enz. Het merkwaardigste van deze verzameling is onge twijfeld een thans verdwenen diersoort, de Rytina Stelleri, waarbij eenige beenderen van deze dieren, waarvan de fossiele overblijfselen door Nordenskjöld op het Behring-eiland ziju opgegraven. Van deze uitgestorven soort kende men tot nog toe exemplaren in de musea van natuurlijke geschiedenis te Moskou, Petersburg en Helsingfors. Ierland. De Ieren kunnen het verwerpen van de pachters- wet door hel Hoogerhuis maar niet vergeten. In het Eoyal Amphitheatre te Liverpool werd een monster- meeting gehouden; de voornaamste spreker was de afgevaardigde van Eoscommon, Commons; na op de nederlaag in Afghanistan te hebben gewezen als de eerste vracht van verdrukkingen aanranding, waarvoor deze Eegeering niet aansprakelijk was, sprak Commons over de //Irish Compensation Bill". Hij bracht hulde aan het talent, waarmede Gladstone de wet in het Lagerhuis had verdedigdhij hoopte hem spoedig weer te zien de //Tory-obstructionists", tegenstanders, die hem in den rug aanvielen, en de valsche liberalen, die in de duisternis werkten; hij hoopte hem meteen nog liberaler ontwerp te zien optreden ten gunste vati de Iersche pachters en dat het Hoogerhuis (een stem //Schaf het Hoogerhuis af!") dan verstandiger zou handelen dan het nu had gedaan. //Het Hooger huis", sprak Commons, //treedt op een gevaarlijk terrein, want het volk van Ierland en dat van Engeland beginnen elkander beter te begrijpen en de quastie zou wel eens kunnen worden niet het verdrijven der Iersche pachters, maar het verdrijven van het Hooger huis, zooais in Frankrijk en elders!" Te Leeds zou Parnell het woord voereu in een meeting, met hetzelfde doel belegd, maar hij telegrafeerde, dat hij onmogelijk kon komen. Zijn collega Nelson echter was aanwezig en na eenig gehaspel werd (niet met algemeene stemmen echter) een motie aangenomen z/Er is geen rede om te vertrouwen, dat eeuige Engelsche Eegeering, Wigh, Tory, of Eadicaal, iels zal doen om den toestand van Ierland te verbeteren, tenzij dit volstrekt noodig mocht zijnwij moeten dus alleen op onszelf rekenen en niet op het Engelsche Parlement." Een tweede motie werd met algemeene stemmen aangenomen; daarin werd het zenden van een enquête-commissie uaar Ierland onnoodig, hinderlijk voor het Iersche volk, en een temporiseerende maat regel van een vijandige Eegeering geuoemd de Iersche pachters moesten zich tegen de toepassing der onbillijke wetten verzetten; zij hadden de macht daartoe, en de meeting zou hen daarin steunen. Turkije. De Turksche Eegeering schijnt een begin van uit voering aan hare belofte te geven. Zij heeft den Minister van Oorlog met een kleine legermacht naar Duicigno gezonden, om een overgave van dit district aan de Montenegrijnen mogelijk te maken. Het kan zijn, dat de Albaneezen, nu zij zien, dat het te Kou- stantinopel ernst wordt, voor de gewapende argumenten van den Minister van oorlog zullen zwichten en in den afstand van Duicigno berusten. Doch al is dit niet het geval, de Porte heeft met haar zending de brug voor een diplomatieken terugtocht achter zich afgebroken en zal nu iu de Montenegrijnsche zaak tot het einde toe met de Mogendheden moeten medegaan. De Grieken hopen in het midden van September 30,000 man onder de wapenen te hebben. Nu hebben zij maar één verlangen, n.l. dat de Porte haar ge regelde troepen uit Epirus en Thessalië zal terugtrekken. Met de Albaneezen denken zij wel klaar te kunnen komen. Deze betuiging van onmacht tegenover Turkije strookt weinig met hetgeen van Grieksche zijde te Eorae wordt medegedeeld, waar men een uitbreken der vijandelijkheden tusschen Griekenland en Turkije onvermijdelijk acht. Zoolang echter Griekenland alleen in zijn oorlogsplannen staat, zal het zich nog wel eens goed bedenken, eer het zijn troepen in het beloofde land laat binnenrukken. Engeland. De positie der Engelschen in Afghanistan is in den laatsten tijd weder zeer gevaarlijk geworden. Ajoeb Khan heeft eindelijk tot den aanval op Kandahar besloten. De stad is, zoo verzekert men, op tegenweer voldoende voorbereid, maar slechts voor een maand van leeftocht voorzien. De bezetting onder generaal Primrose is 3500 man infanterie en 100 man kavallerie, met 15 kanonnen sterk. Uit Kaboel is generaal Eoberts tot haar ontzet opgebroken met bijna 10,000 soldaten en een leger tros van 8000 man. Hij moet een weg afleggen van 500 kilometer, dwars door het gebied van krijgshaftige stammen, die het hem zeker zoo lastig mogelijk zullen makeu. Door de ontruiming van Kaboel blijft dit leger zouder operatie-basis. Of de nieuwe Emir Abdoerrahman zijn belofte, het van het noodige te voorzien, zal kunnen of willen nakomen, is minstens twijfelachtig,

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2