ZÏERIKZEESCHrCOURANT. voor liet arrondis- aÊsa. sement IMkiee. tll° 1880. No. 64. Zaterdag 14 Augustus. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1021/. 102 %s 1023/,, 96% 41 51Va 82%s 95% 86 78% 139% 60'%, 61% 62 9%, 973/, 90 72% 503/,, 1143/, prijzen Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 13. LA KRAM Aft. Binnenland. Zierikzee, '12 Augustus. Een schoone begraafplaats, een schare deelnemende vrienden, een geopende groeve en bij de groeve een treurende vader met diepbedroefde zonen, geschaard om het stoffelijk onthulsel van een vroeg, te vroeg gestorven zoon en broeder ziedaar het indrukwekkende, innigaangrijpende tooneel, waarvan we heden morgen getuige waren. O, 't is hard een vader of moeder de laatste eer te bewijzen, 't is bedroevend een moeder te zien treuren om 't jonggestorven kind, maar wie heeft woorden om zijn gewaarwordingen te schetsen wanneer hij een vader schier aan den wanhoop ziet prijsgegeven bij 't graf van een zijner meestbelovende lievelingen, van een zoon, die, wat karakter en gaven betreft, een sieraad was der familie, de trots zijner ouders Wie kan rekenschap zijner gedachten geven waar een jonge vrouw in stomme smart-treurt bij 't lijk van haren echtgenoot, een man, die op 27jarigen ouderdom reeds een eervolle plaats in de maatschappij bekleedde Elke geopende groeve geeft het aanzijn aan tal van vragen, waarop we hier nooit 't antwoord zullen ont vangen. De groeve, die heden morgen 't lijk in zich opnam van wijlen den heer Jacob Ochtman, 1 eeraar aan de H. B. S. te Deventer, scheen ons maar aldoor te vragen: waarom reeds nu?. Ja, waarom nu reeds dat werkzame leven afgesneden, dat nog zooveel zegen had kunnen verspreiden? Waarom nu reeds, na zoo korte vereeniging, de liefhebbende echtgenoot van 't hart der gade gerukt? Waarom nu reeds den zoon te moeten afstaan, zoo spoedig na 't bereiken van een hoogsteervol standpunt in de maatschappij? Waarom den boom nu reeds omgehouwen, terwijl zooveel knoppen slechts tijd behoefden om te rijpen tot heerlijke vruchten? »Fiat voluntas", 't woord van Jong-IIollands diersten zanger, een woord door Ochtman zijn medeleeraar Frederiks berichtte ons dat in zijn leven geliefd, »fiat voluntas" is het eenige antwoord op al deze vragen. Wij weten 't niet. Zooals 't is, zal 't wel goed zijn, al kan ons kortzichtig oog in den wreeden slag dat goede niet bespeuren. Gods wil moet goed zijn. De heeren Frederiks, 1 eeraar aan de H. B.. S. te Deventer, en Bax, pred. alhier, gevoelden zich geroepen bij de haar des overledenen een woord van hulde te brengen aan den dierbaren vriend en een woord van troost tot de bedroefde betrekkingen. Ze spraken de welsprekende taal des harten en deze taal vond weer klank in de harten der eerbiedig zwijgenden. En wanneer nu de heelende hand des tijds de wonde eenigermate zal verzacht hebben, dan zal ook de plechtige stonde in het morgenuur van dezen dag een weemoedig zoete herinnering aan den geliefden doode worden. Dan zal het feit dat hij ter ruste gebracht werd, in de onverplichte tegenwoordigheid van zooveel deelnemenden, aan de treurende nabestaanden het be wijs leveren dat hun doode is heengegaan, beweend en betreurd bij velen: de schoonste lofspraak, die na een welbesteed leven over ons graf kan ruischen. Deze week kwam de mailboot //Prins Hendrik'/ te Ylissingen aan met 254 passagiersdaaronder be vonden zich Prins en Prinses Christiaan van Sleeswijk- Holstein met hun kinderen, Prins Christiaan Victor en Prins Albert, die zich per eersten trein naar Duilschland hebben begeven. Middelb. Ct. De feestelijke optocht van de mededingende zangver- eenigingen aan //Cecilia's" nationalen en internationalen zangvvedstrijd zal aanst. Zaterdag begeleid worden door een detachement van het regiment huzaren, door de muziek van liet corps, alsmede door de kapel van het 3e reg. infanterie. Het Néderlandsch Museum mocht dezer dagen onder andere geschenken zich verblijden over de ontvangst van «de hangmat, door Cornëlis de Witt gebruikt bij den tocht naar dc Theems in 1667." Dit stuk kwam reeds voor op een der tentoonstel lingen te Arasterdam en op die te Delft. De hangmat is van wit katoen, met vierkante open en gesloten blokken geweven en van sterke koorden voorzien en werd aan het museum geschonken door mevr. de wed. De Klopper, geb. De Timmerman, te 's ITage en lid van de familie De Witt. Steeds is de hangmat in de familie bewaard gebleven en als eeu dierbaar kleinood van het eene geslacht op het andere overgegaan. De echtheid behoeft hier niet betwijfeld te worden. {Kunstb.) Maandag is te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot op voeding van Weezen in het Huisgezin, beschermvrouw IT. M. de Koningin. Uit het zesde jaarverslag, uit gebracht door den heer M. W. Scheltema Gz., directeur- secretaris, blijkt, dat de Prins van Oranje zijne jaar lijksche gift heeft verdubbeld en dat Prinses Marianne en Prins Frederik van hun belangstelling door giften deden blijken, 't Nut schonk f 1000 voor een Door gangshuis in het midden van ons land, dat thans nog te Dockum is gevestigd, maar 15 October e. k. naar den Sand berg bij Amersfoort wordt verplaatst. Het aantal leden is geklommen van 366 tot 461, dat. der begunstigers van 261 tot 275. Hierbij komen 566 leden en begunstigers der plaatselijke comité's, zoodat de Maatschappij ruim 1300 contribuanten telt. Verscheidene daarvan betalen meer dan de jaarlijksche contributie, die f 5 bedraagt. Het aantal comitc's bedraagt tien. Dat te Kollum is ontbonden, te Hooge- vvoude is er een opgericht. In 1879/80 waren 114 weezen aan de zorgen der Maatschappij toevertrouwd, n.l.: 71 Hervormden, 29 Katholieken, 6 Doopsgezinden, 6 Lutherschen 2 Israë lieten. Voor 38 werd door voogden, voor 45 door voogdijen, burgerlijke en kerkelijke armbesturen, voor 31 door den Staat hulp gevraagd; 14 zijn geplaatst te Dockum, 14 in en nabij Nijmegen, 19 te Oosterbeek en Arnhem, 11 te Eerbeek en Brummeu, 7 te Neede, 8 te Amsterdam, 4 te Leeuwarden, 3 te Rotterdam, 2 te Assen en de overige op andere plaatsen. Zij worden in verschillende beroepen en bedrijven opgeleid, o. a. zijn er 4 aan een Ambachtschool te Amsterdam. 1 is op een IT. B. S. en 1 aan een Rijks-kweekschool. Over het geheel wordt de plichtsbetrachting en de zorg der pleegouders geroemd. De heer Alex. Daniëls, penningmeester, deelde mede, dat in 1879/80 aan verpleeggeld ruim f 9000 werd uitbetaald, waarvan liet grootste gedeelte van lichamen of den Staat werd terugontvangen. De Maatschappij zelve droeg daarvan f 2200 zij stelt zich dan ook voornamelijk ten doel te zijnbemid delaarster voor de plaatsing van weezen, niet verpleegster. Ontvangen werd van leden en begunstigers f 2700, dit jaar zal dit loopen tot ƒ3100. Er is een nadeelig saldo van 1100 daar vele giften gegeven werden voor het Doorgangshuis. Dit jaar hoopt men echter dat nadeelig saldo in te halen. Tot lid van het be stuur werd herkozen dr. B. J. Tideman. Het 33e Nederlansch landhuishoudkundig congres, te Maastricht, thans afgeloopen, heeft een adres vast gesteld, aan te bieden aan de liooge regeering, in zake de droogmaking der Zuiderzee. Het strekt om te verzoeken, dat de hooge regeering de gedane aanvraag verleene of zoo tegen liet verleenen vnu die concessie bezwaren bestaan, zelve het werk ter hand neme. De volgende bijeenkomst zal plaats hebben te En schedé. De concurentie tusschen boter en kanstboter doet de Landbouw-Courant den boeren in overweging geven, om in plaats van kunstboter liet woord ossenboter te bezigen en dit voor veelvuldig gebruik te populariseeren. Men wil daardoor het publiek des te beter het verschil inprenten iussclien beide producten. De vraag is nu, of dit wat helpen zal, wanneer het publiek liet verschil niet kan proeoen. Men schrijft ons uit Arasterdam omtrent de gehouden 95e algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen: Het voorstel van het hoofdbestuur, om liet va9te fonds der maatsch. op het Grootboek met f 4000, zijnde weder een gift van een onbekende, dit jaar^ ingekomen te vergrooten, is met acclamatie aange nomen. ITet voorstel van het hoofdbestuur, om bij de Regeeriug aan te dringen op benoeming van een commissie van onderzoek, hoe liet met het drinkwater hier te lande gesteld is en waar dit noodig mocht zijn, middelen tot verbetering aan te wijzen, is na brcede discussie vervangen door een ander, door den afgevaardigde van Hilversum ingediend, strekkende om niet aan te dringen op de benoeming van een commissie, maar op het nemen van maatregelen, waardoor de goede hoedanigheid van het drinkwater zooveel mogelijk wordt verzekerd. Dit voorstel is aan genomen. Daarna kwam aan de orde liet voorstel van het hoofdb. oin de wenschelijkheid van eeu Algem. Nederl Pensioenfonds uit te spreken en het hoofdbestuur te machtigen, een gecommitteerde aan te wijzen, die met gecommitteerden van de Nederlandsohe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, de vereen igiug ter bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid en het Algem. Nederl. Werklieden-verbond de ontwerp statuten nader zal overwegen, en daarna al of niet een definitieven commissaris tc benoemen. Het werd aangenomen na gewijzigd te zijn in dien zin, dat de ontworpen statuten aan het hoofdbestuur zullen worden overgelegd dat ze ter kennis brengt van de algemeene vergadering, aan welke dus de eind beslissing blijven zal. Het voorscel van het hoofdb. om aan de maatsch. tot opvoeding van weezen in het Huisgezin de toe- zeggiug van eeu subsidie van 1000 te geven voor de vestiging van een gesticht in het midden des lands, ter opneming der aan haar toevertrouwde weezen, als de zaak op 31 Decoraber 1881 tot stand is gebracht, is aangenomen. Reeds in 't vorige jaar was dit subsidie toegestaan onder beding, dat het plan in den loop van 1879 zou worden uitgevoerd op verzoek van de belanghebbende maatschappij is de termijn nu met twee jaren verlengd. Aangenomen werd mede een voorstel van het hoofdb. om f 1000 jaarlijks op de begrooting te brengen, ten einde die departementen te ondersteunen, die onder de leervakken van het lager onderwijs //de oefening van de hand tot het verrichten van nuttigen arbeid" wenschen te bevorderen. Daarenboven is op voorstel van liet departement Heeren veen besloten, f 1000 beschikbaar te stellen voor de oprichting van een cursus om de onderwijzers bekend te maken met de strekking en de methode in bedoeld leervak. JJ. D. TI. K. H. Prinses Marianne heeft Woensdag-morgen de tentoonstelling van voorwerpen, betrekking hebbende op het Vorstelijk stamhuis Oranje-Nassau en op de wapen-, geslacht- en zegelkunde in het algemeen, in de Gothische zaal te 's ITage met veel belangstelling bezocht. De mannenzangverecniging /Crescendo" te Haarlem heeft bij den internationalen wedstrijd van zang-

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1