B u i t e n 1 and Onze Leestafel. Te Noordbroek is een meisje van twee jaren door een omnibus overreden met doodelijk gevolg. Zekere Leendert van Klaveren, wonende nabij de Oruquius, een der stoomgemalen, die den Haarlemmer- meerpolder op peil houd, is nabij zijn woning in de Hing vaart gevallen en verdronken. Hij laat vrouw en kinderen na. Een kind van 8 jaren, van N. van Exter, is aan den Sloterweg bij den Vijfhuizersweg, in den Vijf huizer- tocht gevallen en verdronken. De bejaarde arbeider G. [v. L. (e Winschoten is Donderdag in het vuur gevallen en aan de gevolgen overleden. Een kind van 8 maanden van P. Hijstek, Hoofdweg- Bennebroekerweg, gem. Haarlemmermeer, dat verleden week erge brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Te Ambt-Vollenhove werd de aanzienlijke bouw hoeve van Wolter Post door den bliksem getroffen. Een groot deel van den inboedel, al het gewonnen hooi enz. werden door liet vuur vernield. Ouder Sonnage is de bliksem in een boerenhuizing geslagen. Het gebouw is een prooi der vlammen geworden. Engeland, Geheel onverwachts is Engelands premier, de grijze heer Gladstone ernstig ziek geworden. Hij werd verleden Vrijdag door een aandoening van de linkerlong op 't ziekbed geworpen en kreeg zware koortsen. Op zijn leeftijd (hij moet 71 jaar worden) is zoo iets gevaarlijk. Zijn toestand is intusschen niet verergerd, ofschoon de geneesheereD de koortsen nog niet overwonnen hebben. De beroemde staatsman ondervindt tallooze blijken van belangstelling. Zaterdag was dit zelfs hinderlijk in Downingstreet, waar hij woont. Ook de Koningin heeft naar den zieke doen vragen. De ziekte van den premier komt om allerlei redenen al zeer ongelegen op dit oogenblik. Ook al herstelt hij weder geheel en al, wat we hem van harte toe- wenschen, zal hij in langen tijd geen zeer werkzaam aandeel in de zaken kunnen nemen. En hij is toch de ziel van dit kabinet en de moeielijkheden en ver wikkelingen zijn vele. Hoe nog zooveel berichten, die er uitzien als heel nauwkeurig, uit Kandahar en Kaboel aankomen, vatten we niet. De Times gaf Dinsdag nog een telegram, uit Kandahar van Maandag, bevattende nadere bijzonder heden omtrent liet gevecht tusschen Burrows en Ayoeb Khan. Het leger van den Afghaan was 12000 man sterk met 20 stukken geschut. Het gevecht had plaats 's morgens van den 27 Juli op 50 mijlen van Kandahar en duurde 4 uren. Toen werd Burrows teruggeslagen naar Kandahar. Het verlies beloopt volgens die opgave 20 officieren, 900 Europeanen en 800 Hindoes gedood of vermist en 3 kanonnen. Men moet aannemen dat de Engelscheu de cijfers niet zullen vergroot hebben. Van officiëele telegrammen weten ze evenveel als de Franschen, Russen en andere volken. Denkelijk is dus het geheele corps van Burrows zoo goed als vernietigd. Men maakte zich in Kandahar gereed om een insluiting en beleg af te wachten. Met Kaboel was de telegrafische gemeenschap afge sneden. Sir Bartle Frère is afgetreden als gouverneur van de kaap-Kolonie. De Regeering heeft hem doen heengaan omdat de confederatie mislukt en Sir Bartle toch niet populair is. Duitsohla n d. De socialist Hasselma.n, een der roervinken in de Duitsche socialistische beweging, is dezer dagen met de noorderzon van Hamburg naar Amerika vertrokken, medenemende het geld van een aantal goedvertrouwende lui, die hem als een der helden van de beweging dat hadden geleend. Het is een lesje voor de werk lieden, om wel toe te zien welke mannen zij als hun heilanden beschouwen. Tegen arbeidsbeweging als zoodauig bewijst het niets. "FV&nterij k. De uitslag der verkiezingen voor de algemeene raden der departementen is van dien aard, dat aan een groote overwinning der republikeinen niet te twijfelen valt. Het is een niet onbelangrijk feit dat bij de ge westelijke verkiezingen te Ajaccio (Corsica) prins Jerome Napoleon (Pion Pion) de nederlaag geleden heeft en dat zijn republikeinsche tegen-kandidaat is gekozen. Den 2 Augustus had te Parijs de prijsuitdeeling aats aan de 800 leerlingen van de Ecole Saint- Ignace, in de rue de Madrid. De fine—fleur der Jezuïeten-vrienden was bijeengekomen en de coadjutor van den aartsbisschop van Parijs, mgr. Richard, presi deerde de plechtigheid. Pater Clerc van de rue de Sèvres hield een lange toespraak, waarin hij het onderwijs in Frankrijk roemde vóór de revolutie, maar het vandalisme van de mannen der revolutie, voorstanders van het staatsdespotisme, had alles omver geworpen. Jean-Jacques was het orakel geworden, zijn //Emile" de catechismus der nieuwere paedagogie. De Staat in plaats van het gezin de opvoeder der kinderen, dat was het ideaal, waarnaar de groote voorgangers van de kleine hedeudaagsche republikeinen streefden. De pater betoogde verder dat, wanneer men de mannen van geloof en liefdadigheid uitsloot, men nimmer onderwijzers zou vinden, in staat de jeugd goed op te voeden. Hij eindigde met de verzekering dat de vijanden Gods nimmer zouden zegevieren. //Wij beleven sombere dagen, dagen, die ons de treurige gebeurtenissen van honderd jaar geleden in het ge heugen roepen. Evenals toen, mijne kinderen, betwist men elkander uwe zielen; gij zult die dapper ver dedigen en u herinneren wat uw meesters te lijden hebben, omdat zij ze willen redden". Na pater Clerc nam het gemeenteraadslid Riant het woord. De //Ecole Saint-Ignace", zeide hij, //in 1874 opgericht, moet krachtens de Maaredecreten op houden te bestaan//de Société des pères de familie", eigenares der gebouwen, waarin die school is gevestigd, heeft besloten daar een inrichting van middelbaar onderwijs te stichten, op denzelfden grondslag geor ganiseerd en bestemd voor externes en leerlingen in den hal ven kost. De nieuwe inrichting zal den naam dragen van //Externat de la Rue de Madrid" en er een eer in stellen èn wat de Christelijke opvoeding, èn wat de richting der studies aangaat, de beginselen te handhaven, die de vorige inrichting het vertrouwen der gezinnen waardig maakte. De lessen zullen den 7 Oct. geopend worden". Hierop had de prijsuitdeeling plaats, die te 5 uur was afgeloopen. Op denzelfden dag werden in het Trocadéro door de Société pour l'instruction élémentaire" de prijzen uitgedeeld aan de besten van de 3029 leerlingen dei- lagere scholen van Parijs, die in 1880 voor haar examen aflegden. Meer dan 5000 personen waren tegenwoordig. Victor Hugo presideerde en hield een redevoering. uEr wordt thans," zoo sprak hij, //een wanhopige strijd gevoerd tusschen het geestelijk en universitair onderwijs. Dertig jaar geleden wees ik een oplossing der quaestie aan, men wilde er niet van weten, maar men zal er op terugkomen. Ik wil philosofisch kalm blijven, ik koos daarom de benamingen geestelijk en universitair en niet de populaire termen, waarvan de tegenwoordige polemiek zich zoo schitterend bedient. Laat ons geen toorn leggen in onze woorden er is toorn in de diugende toekomst nadert, liet verleden biedt weerstand, de strijd is hevig, de krachts inspanning soms geweldig. Laat ons die matigen. De zekerheid van den triomf laat zich afmeten naar de waardigheid van den strijd; de overwinning is des te zekerder, naarmate zij rustiger is". En verder: //l)e maatschappij, die heden feest viert, houdt zich weinig bezig met hetgeen voornamelijk de geestelijke scholen bezighoudt. Zij onderwijst niets dat men later zal moeten vergeten, en laat de bladzijde onbeschreven, waarop liet geweten, door de ervaring .voorgelicht, later zal schrijven, wanneer de tijd ge komen is. Zij arbeidt en de bekroningen, die zij dit jaar uitreikt (zes vergulde, 35 zilveren, 110 bronzen medailles, 218 eervolle vermeldingen en 1590 getuig schriften) bewijzen, dat men vooruitgaat. Mijne heeren, een groote eeuw spoedt ten einde. Zij heeft de eerste vruchten voortgebracht van de Fransche revolutie. Het oude Europa heeft afgedaan, een nieuw Europa begint. Het nieuwe Europa zal zijn een van vrede, arbeid, eendracht, goeden wil. Het zal afgaan op het heerlijk einddoel: dat de mensch weet wat hij wil, dat de mensch wil wat hij kan. //Wij willen alleen woordeu van verzoening doen hooreu; wij zijn vijanden van den moord, van het schavot, van de hel, dat is van oorlog, straf en dogma; maar onze haat strekt zich niet uit tot de menschen, met uitzondering vau de keizers, die buiten de meuschheid staan. Wij beklagen den soldaat, den rechter, den priester. Dank zij de roemrijke vaan vau 14 Juli, behoeven wij ons voortaan om den soldaat niet meer ongerust te maken, want hij zal alleen in nationale oorlogen dienst doen. Maar wij beklagen den priester en den rechter. Aan hen, die ons oorlogen bieden, bieden wij vrede. Zij willen onze ziel verduisteren, wij willen de hunne verlichten. Onze eenige wraak is licht. Gaat dan allen heen; ieder doe zijn best, dan zal het Opperwezen tevreden zijn de vooruitgang is de som van ieder streven. Het streven van den geringste is even achtenswaardig als dat van den grootste. Gaat dan met het beeld van het goede voor ogen, met een vasten wil, en hebt twee dingen in u, die den mensch langs den kortsten weg tot de waarheid voerenouverdorvenheid iu het gemoed en rechtschapenheid in het hart. Gemengd Buiteulandsch Nieuws. Men wil een nieuwen tunnel onder de Theems maken, en wel tusschen Greenwich en Millwall. Daar wonen 259,000 menschen, die bij mistig weer als de veerbooten niet kunnen varen, 12 mijlen moeten omloopcn om aan de oveizijde te komen. De nieuwe tunnel znl komen 10 kilometer beneden Londonbridge en 530 M. lang zijn. Te Kertch aan de zee van Azof (Rusland) doet zich het verschijnsel voor, dat de vuurtoren wordt bedreigd door een zich onder zijn grondslagen vormende vulkaan. Men heeft reeds geconstateerd dat de toren van onderen gescheurd is en dreigt in te storten. Men schrijft dit toe aan de kracht der gassen, die onder den toren uit den grond opstijgen en de fondamenten gescheurd hebben. Bngelsch-Indië leverde tot dusver gemiddeld 80,000 kisten opium 's jaars aan China. Iu 1875 werden 85454 kisten ter waarde vau 120 millioeu gulden naar China gezonden en slechts 165 kisten, hoofdzakelijk voor geneeskundig gebruik, naar Europa. In 1800 werden in China ingevoerd 5000 kisten, in 1825 12,000, in 1850 50,000 en iu 1875 85,454. Nu beweert Engeland altoos voor godsdienst zedelijkheid en beschaving alles over te hehben. Nordeuskjöld zal in den herfst naar Petersburg gaau om in de bibliotheken en musea te snuffelen, met het oog op een nieuwe pool-expeditie naar Nieuw- Siberië. De schatrijke koopman Sibiriakoff zal de kosten der expedilie voor zijn rekening nemen. Nordeuskjöld zal over land gaan tot aan de Lena en zich dan in schepen op een vaartuig, door een Noorweger gebouwd op kosten van Sibiriakoff. Te Novorossisk (aan de Russische kust vau de Zwarte Zee) poogden een aantal Grieksche en Armenische landverhuizers te landen, maar de Russen schoten op hun schip; de kapitein werd gedood en een Russisch oorlogsschip nam de bemanning gevangen. Dit is geen prettig vooruitzicht voor het halve millioeu Grieken en Armeniërs, dat van plan was op Russisch gebied de wijk te nemen. Toestand van dr. TannerHerhaalde brakingen een mosterdpleister op de maag gaf wat verlichting. Nacht van Zondag op Maandag goed. Maandag-morgen was de patient iets beter, maar hij was ijsciijk zwak, hij ziet er uit als een geraamte. De stem is echter nog krachtig. Eergisteren was het de 36e dag; Tanner ging uit rijden, maar kon geen voormiddagdutje doen. Bij den uitgever I. de Haan le Haarlem is dezer dagen verschenen //Elizabeth Wolff, geb. Bekker, Levens- en karakterbeeld eener groote vaüerlandsche vrouw en schrijfster, door J. van Vloten". Op de achterzijde van den omslag van 't boekje staat //Uitge geven ten voordeele van het op te richten gedenkteeken. Prijs f 1Het boekje is netjes gedrukt en telt 96 bladzijden. Ziedaar het uiterlijk van het boekje en 't doel der uitgaaf. Van 't innerlijke is vrij wat meer te zeggen. Laat ons hopen dat er onder de boeken lezende dames van dezen lijd velen zijn, die iets meer van Elizabeth Wolff weten dau haar naam. Hoogstwaar schijnlijk zullen er meer zijn die zelfs dien naam niet zoo dadelijk weten thuis te brengen. Er is ook zooveel lectuur tegenwoordig; wie kan alles bijhouden? Lieve dames, die zoo spreekt, ge moet weten dat Belje Wolff leefde nu juist honderd jaren geleden (173-8 1804), eu dat ze dus een schrijfster is uit de oude doos. Nu ja, - oude doos; maar eene van die wier geestesvruchten nu nog even versch en geurig, even genietbaar zijn als voor een eeuw, want 't meeste is van die echte practische, gezonde levenswijsheid, die één is door alle tijden heen. Doch voor 't oogenblik niet meer hierover, noch over 't boekje van Van Vloten. Dames, koopt hel boekje alvast; we komen binnenkort erop terug. Kerk- en JSclioolnieuws. Bedankt voor 't beroep naar Vlissingen door ds. A. J. Th. Jonker te Heerde; voor dat naar Danturaa- woude door ds. W. S. M. Eugelberts te Nieuw- en Sfc. Joosland. Het prov. kerkbestuur van Zuid—Holland heeft in zijne vergadering, dd. 28 Juli j 11. besloten de zaak van de h.h. Jb. Eigeman en E. A. G. van Hoogenhuijze te Dordrecht met al de stukken, daarop betrekkelijk, aan de algemeene Synode, thans te 's Hage vergaderd, te verzenden, opdat zij daarover uitspraak doe; eu 2. de provisioneele schorsing over den heer Jb. Eigeman uitgesproken, tevens op grond vau zijn gedrag in zake de laatste avondmaalsviering. I). Ct.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3