Z1ËR1KZËESGHË COURANT. voor het arrondis- jSiksement Zieri 1880. No. 59. Woensdag 28 Juli. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. E, K>\ jV2 jCHTEgi. DE BASTILLE VAN PARIJS. reus tot 6 ure Diid-opvulling) Ite Middelburg. llerlijke rente onderpand of pt de Effecten- I1NGEN 1MA,TERING, ij \KTE, RHEU- pen door: ERDAM |/a pCt. 66 VS%6 102% 102% 103 Ï9"/,s 501%, 83%, 86 78 61% 62% 621/, 10 101%, 13.-)=/,, 55'/,, 88% 90i/t 50%, 106%, 1,25 - 2,47i/a - 2,47V, lf-,- 1- 9,- I- 5,25 5,- I- 9,— week. ■erikzee, ■tuks. Zierikzee" Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald. 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKE.VYIAX. Binnenland. ZrERiKZEE, 27 Juli. Gisteren-morgen arriveerde alhier per spoorboot van Middelburg de Commissaris des Konings in deze provincie, jhr. mr. A. P. O. van Kamebeek. Afgestapt bij den heer J. H. G. Heijse, bezocht 's Konings vertegenwoordiger vervolgens het stadhuis, waar de officiëele begroetingen enz. plaats hadden etv receptie gehouden werd. Later heeft de heer Kamebeek eenige openbare instellingen bezocht. De serenade, die 5s avonds door de muziek der schut terij aan 's Konings eersten beambte in dit gewest zou gebracht worden, kon wegens het zeer regenachtige weder niet doorgaan en is naar men verneemt uitge steld tot Donderdag-avond, wanneer ZEd. van den tocht door Schouwen en Duivelaud zal teruggekeerd zijn. De heer Kamebeek maakte op allen, die de eer genoten met ZEd. in aanraking te komen, een aan genomen indruk. Programma van het derde zomer-* raonie-vereenigiug «Kunst en Eer" van den heer D. EL Ezermau, iu Vrijdag a.s.5s avonds 8 ure. 1. Victoria. Pas redouble 2. Fantaisie-polonaise. 3. Stadt und Land Walzer 4. Albumblatter 5. Fantaisie. Fleurs des bois 6. Auf Alfels-Bergen. Marsch 7. Ouverture «die Amazone/' 8. Fantaisie «la Somnambule'/. 9. Humoristissches Potpourri concert der har- ouder directie «Parklust", op Ceiristopïie. Baudonck, Kjeslek. Roedel. v. Perck. wöhlke. Kiesler. Bellini, Kiesler. Volgens een bericht uit Middelburg heeft zich Zaterdag de Justitie van daar naar Goes begeven, ten einde een onderzoek in te stellen op grond van geruchten, als zou er een aanmerkelijk tekort zijn in de kas van den ontvanger der registratie enz. aldaar. Te St. Philipsland is als lid van den gemeenteraad herkozen de heer J. A. Stols Jz. en gekozen de heer A. Braam. Te 's Heer-Abtskerke zijn herkozen de heeren M. Stevense, W. L. Hirdes en D. Koster. Aan de werf «de Schelde" te Vlissingen zijn de kielen gelegd van twee tekhouleu loodsschoeners, die gebouwd zullen vvordeu voor het Belgische loodswezen. Men herinnert zich dat de Maatschappij tot weezen- verpleging in het huisgezin een doorgangshuis zou stichten. Thans is die zaak in uitvoering. Dicht bij Amersfoort, op den hoogen kant, heeft de maat schappij een buitentje of optrekje gekocht, de Zandberg geheeten, dat wordt ingericht tot woning van den directeur, den heer M. VV. Scheltema Gz., die levens secretaris der Maatschappij is, en waarin tevens ge schikte lokaliteit wordt gemaakt tot het herbergen van 10 a 12 weezen. Dc weezen zullen in de in richting op den Zandberg gemiddeld een maand vertoeven, om in dien tijd goed verzorgd en van behoorlijke uitrusting te worden voorzien, waarna zij bij de voor hen gezochte pleegouders besteld worden. Het doorgangshuis zal in 't najaar geopend worden. Volgens De Tijd heeft H. K. H. Prinses Hendrik onlangs beschikking genomen ten aanzien van de gelden, die indertijd waren bijeengebracht voor het nationaal geschenk aan Prins Hendrik en H.Ds. Gemalin. Men herinnert zich dat toen was vast gesteld dat liet geschenk zou bestaan in een monu- menteele fontein op het lustslot Soestdijk. Na den plotselinge» dood van den Prins is geen uitvoering aan dit plan gegeven; maar heeft de Commissie aan Prinses Maria de vraag onderworpen welke bestemming thans aan dat geld zou moeten gegeven worden. Volgens De Tijd zou de Prinses aan de Commissie verklaard hebben, dat zij die som gaarne zou gebruiken tot het aankoopen van eenige zilveren voorwerpen uit de nalatenschap van wijlen haar Gemaal, ten einde deze tot. een aandenken te bezitten. De Commissie heeft daarop de bedoelde gelden, on geveer f 70,000, overgedragen. Te Leiden hebben een 30 werklieden van de katoenfabriek der firma De Heijder en Co. liet werk gestaakt wegens loonsvermindering. Gevolgd door een 40 a 50 jongens trokken de werkstakers al lollende door de stad, doch op aanmaning der politie zijn ze rustig uit elkaar gegaan. Te Tilburg is ook een standje geweest en daar hebben nog al groote oploopen plaats gehaddoch van ongeregeldheden vernamen we niets. Het volk zong spotliedjes op een der ingezetenen. Men spreekt weder van een nieuwe organisatie van het leger, die te wachten zou zijn. Eenige inkrimping der kavalerie, uitbreiding der mineurs en algemeen*: invoering van het stalen veldgeschut en indeeling van 't leger in drie divisiën zijn de voornaamste punten. Naar men verneemt, luidt de bekend geworden uitspraak van het Engelsche Heerenhuis in zake de IV. De dag van den 13 Juli werd onder een steeds toenemende agitatie doorgebracht. Hier verkeerde men in geestdriftige spanning, ginds in doodsangst, nergen9 was men koel of onverschillig omtrent de dingen, die komen zouden. Het gezag was eigenlijk weg; de mannen van het stadhuis trokken aanvankelijk nog niet allen ééne lijn en zij konden slechts zoolang een schijn van orde en gezag handhaven, als hun manifesten en handelingen in den smaak vielen van de voor- sclvreeuwers op straat. Op de strateu en pleinen verdrong zich een opgewonden meuigte. Hier zag men heiligen ijver voor de vrijheid en dierlijke begeerlijkheid, vader landsliefde en persoonlijke wraakzucht, zelfopoffering en eerzucht, afgunst en feilen bant. De politie was T ontzag kwijt. Men plunderde de winkels en maga zijnen der wapensmeden; dieven plunderden waar zij wat wisten te halen en schreven zelf op de deur, die zij achter zich dichttrokken, «de dood aan de dieven 1" Hierbij kwam liet onzekere golvende in de volksbe- weging, dat eigen is aan groote steden, waar geen enkel punt is, van waar men den toestand kan overzieu. Van deze onzekerheid aangaande den staat van zaken, werd door de handlangers van den hertog van Orleans, of, gelijk ze doorgaans genoemd worden, de lieden van het «Palais royal'/ ijverig gebruik gemaakt om de volksmenigte gedurig meer te verontrusten door allerlei onware of overdreven geruchten omtrent maatregelen van geweld, door de Regeering geuomen of beraamd. Van de troepen die in Parijs lagen gingen zeer vele manschappen en officieren met de beweging mede, verlieten de vanen en verbroederden zich met de natio nale garde en het gewapende volk. Zelfs enkele;afdeelingen die vau buiten kwamen maakten gemeene zaak met het volk, of keerden, aau de poorten of barrières ge komen en de heerschende verwarring bemerkende, terug om op nadere bevelen te wachten. Onderwijl maakten de onruststokers en vooral die van 't «Palais royal", de menigte wijs dat er geheele legercorpsen op Parijs in aantocht waren, dat de Bastille de stad zou plat schieten en dergelijke onzin nigheden meer, die ten deele geloof vonden, maar vooral door de leiders aangewend werden om de gisting te verergeren en liet volk tot dadelijkheden op te hitsen. De aanvoerders waren meerendeels wat men noemt obscure personen. Camille Desmoulisn is reeds vermeld. In de voorstad St. Antoine destijds even berucht als later en in onze dagen Belleville waren het Santerre, een populaire bierbrouwer, die een graad had weten te krijgen bij de nationale garde, Hélie of Elie, een onderofficier der nationale garde, die in 't oog viel door zrju schoone herculische gestalte eu zich later onderscheidde door echten edelen heldenaard, Huliu, lid der gewapende burgerwacht, eeu Zwitser en bekende van de familie Necker, was mede een edele figuur. Doch alle namen zijn niet op te noemen. In zulke kritieke tijden komen de eerste figuren als 't ware uit den grond, ofschoon 'l slechts aan enkelen van hen gegeven wordt iu de rol te blijven en de meesten er spoedig onderdoor gaan, weer in 't niet zinken, of 't slachtoffer worden van hun heldenmoed of van hun schurken aard. Het is moeielijk, zoo niet onmogelijk te zeggen wie iu den morgen van den 14 Juli 't eerst den kreet «naar de Bastilleheeft doen hooren. Het toeval heeft daarin meer deel gehad dan een vooraf beraamd plau. De gewapende of naar wapens zoekende volks- hoopen zwierveu als woeste golven langs strateu eu kaden. Daar verspreidt zich 't gerucht dat «de vijand" voor de poort St. Antoine staat. Men vliegt er heen. Er is inderdaad een escadron kavalerie voor de barrière, doch na korte woordenwisseling met de voorsten van het volk, roepen de ruiters «leve de Paryzenaars!" wenden den teugel en rennen wegnaar buiten, waar zij sinds een paar dagen gekantonneerd lagen, zonder te weten wat er in Parijs omging. De Bastille lag onmiddellijk naast de poort St. Antoine. Op dat oogenblik was de geduchte forteres, gelijk zooveel in Frankrijk, niet meer dan een schaduw van 't geen zij vroeger geweest was. Wel verhieven zich haar hooge torens en even hooge muren somber en dreigend, terwijl de mondingen der kanonnen dooi de schietgaten zagen, wel waren de beide bruggen opgehaald en de poorten gesloten, doch daar binnen was alles behalve een geduchte krijgsmacht, in slaat om de muren te verdedigen en 't gepeupel dat daar buiten tierde in tooin te houden of zelfs maar ontzag in te boezemen. De 82 invalieden en de 32 Zwitsers, die de bezetting uitmaakten, zouden waarschijnlijk geen oogeublik gedraald hebben met het overgeven der sterkte, zoo niet de kommandant, de markies de Launay als eerlijk soldaat zich daartegen had verzet. Nu was de Launay gehaat bij het volk wegens ziju hardvochtigen aard als gevangenbewaarder; mogelijk dat dit ook iu rekening moet gebracht worden hij de beoordeeling van zijn houding; maar dat hij den hem toevertrouwden post niet wilde overgeven op de eerste aanmaning van een hoop gepeupel onder aanvoering van een opgeblazen bierbrouwer en een paar aan de tucht onlloopen onderofficieren, is liera nooit tot oneer aan te rekenen. Men verhaalt dat de Launay de Bastille heeft willen in de lucht laten vliegen, doch daarin door zijn officieren, half met geweld is weerhouden. Zeker is het dat, onder medewerking van zijn manschappen en officieren, en zonder enkele toevallige noodlottige omstaiidighedeu de verdediging althans wel eenige dagen ware vol te houden geweest, waarna de ontruiming allicht op geregelde voorwaarden en zonder bloedver gieten had kunnen plaats hebben. Doch deze redeneering a posteriori beleekcnt niets tegenover de feiten, die geschied zijn. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1