Bij de exercities der veld—artillerie te Roermond is een stuk geschut met de bespanning van zes paarden en den voorwagen, in vliegende vaart over een slout moetende, in groote verwarring op en over elkaar in die sloot geraakt. Als door een wonder gebeurde er geen enkel ongeluk bij dan dat een der paarden zich aan den poot bezeerde. Geheel Roermond zoekt thans te ontdekken welke wonderdadige t ussehenkomsl hier in 't spel geweest is. Gemengd Buitenlandse!! Nieuws. Te Parijs heeft men op een kloosterschool een meisje van 8 jaar de tong met een touwije aan de ooren vaslgeboiulen, om het te gentzen van het babbelen onder de les. De zaak is in onderzoek bij de rechtbank. De beruchte Louise Bateau te Bois d'Haine, die de bekende rot gespeeld heeft in de comedie-vertooning der wonderdadige bloeding, uit wonderdadige wonden, wordt sinds eeuigen tijd onder streng opzicht en af zondering gehouden, ja opgesloten in huis onder bewaking van haar zuster Rosine, en zulks omdat zij den bisschop Dumont nog blijft aanhangen, terwijl deze afgezet en voor gek uitgemaakt is. Aardig is het te lezen, hoe in vroeger tijd de wereld lijke overheid in België korte metten maakte met de geestelijkheid, als deze zich op onbehoorlijke wijs in 's lands zaken mengde. In 1651 België stond destijds onder het goed-kalholieke Spanje verzette zich de pauselijke internuntius te Brussel tegen een decreet van aartshertog Leopold, die gouverneur was. De Raad van Brabant vaardigde toen het decreet van 23 Juni 1651 uit, waarbij aan alle onderdanen des kouings verboden werd den internuntius brood, wijn of andere levensmiddelen te leveren. De internuntius zag zich hierdoor genoodzaakt het land te verlate/). In 1700 veroordeelde de groote raad van Mechelen den aartsbisschop tot geldboeten van ƒ6000 en f 1000 omdat hij een misdadiger in een klooster had geborgen, en toen de procureur-generaal dezen daar toch had laten arresteeren dien magistraatspersoon in den ban gedaan'had. Tevens werd bepaald dat zoolang de ban niet openlijk was herroepen, niemand den bisschop brood, wijn of andere spijzen mocht leveren. Vorst Gunther von Schwarzburg-Soudershausen heeft wegens zijn oogkwaal afstand van de regeering gedaan; de erfprins Karei Guniher, geb. 7 Augustus 1830, heeft onmiddellijk het bewind aanvaard. De oude vorst is nagenoeg 80 jaar oud, als zijnde geboren den 2-1 September 1801. Een Poolsch landedelman was voor eenige jaren met een beeldschoon Berlijnsch meisje gehuwd en leefde recht gelukkig met haar. De moeder van den echtgenoot had echter zoo'n iugekankerden haat tegeu al wat Pruisisch is, dat zij dezer dagen hare schoon dochter door arsenicum om het leven bracht. De man is wanhopend en heeft zelf zijne moeder bij het gerecht aangeklaagd. In het. klooster der Dominicanen te Weenen werd onlangs tot prior gekozen pater Ludwig Ad Ier. Eene bijzonderheid daarbij is, dat de nieuwe waardigheids- bekleeder de eenige Katholiek in zijne familie is. Zijne ouders en verdere bloedverwanten belijden den Israëlitische// godsdienst; hijzelf werd in zijne jeugd door een zijner, vrienden overgehaald tot het Chris tendom over te gaan, waarna hij zelf den geestelijken stand koos. Die vriend is de tegenwoordige professor in de philosophic aan de hoogeschool te Weenen, dr. Eratiz Brentano. //Vergunt gij 't mij, mag ik beneden komen/' vroeg Marcus Autonius dezer dagen aan de Romeinsche burgerij bij eene voorstelling van //Julius Caesar" in den schouwburg te Chicago. De edele Romeinen gaven natuurlijk hunne toestemming, doch Mare Antoon trad onvoorzichtig op de zwakke, met linnen bedekte en beschilderde stelling, die het marmeren vlak boven de trappen voorstelde en de geheele boel kwam nu met hein naar beneden. Julius Caesar echter, die reeds verscheidene uren dood' was en stijf en koud op een baar aan den voet van den trap lag, sprong eensklaps op, toen hij het gekraak hoorde en sloeg naar rechts en links om het vallende puin af te weren. Intusschen had Marcus Autonius zich weer te voorschijn gewerkt; zijn geest had blijkbaar niet geleden onder den val, althans even kalm vervolgde hij: //Indien gij tranen hebt, bereidt u voor, hen hier dan te ver gieten", en inderdaad begonnen de tranen rijkelijk te vloeien, maar het waren tranen van 't lachen, zoowel bij het publiek al3 bij de medespelers om de nog altijd wanhopige bewegingen vau den dooden Caesar. Ter gelegenheid van het feest van 10 en 11 Aug. door de stad Cherbourg ter eere van liet Fransche eskader te geven, zal een groot banket plaats hebben ter eere van Gambetta, die een redevoering zal houden. Driehonderd maires zullen tot bijwoning van het feest worden uitgenoodigd. Er zal een revue worden gehouden door den Minister vaii Marine, waarbij het eskader manoeuvres in 't vuur zal uitvoeren. Des avonds wordt een groot Venetiaansch feest in de havens georganiseerd. Buitengewoon hevige en langdurige onweders hebben de afgeloopen week gewoed. Bij ons te lande hebben de daardoor teweeg gebrachte ongelukkeu zich tot eenfre branden, eenige dooden en tal van kleine schaden bepaald. In een groot deel van Ierland en Engeland is 't een ware ramp geweest met onnoemelijk veel schade. Te Apeldoorn sloeg de bliksem in een huisje, doodde een man en kwetste een kind. Te Voorthuizeu deed hij den molen van de wed. Altena afbrandente Achterveld den Sandbriuksen molen. Te Didam brandde een boerderij af; te Beek een schuur; te Arnhem een kapitale boerderij; in de buurt Keijenburg onder Heugeloo een boerenwoning; te Hout-Blerik een groote pachthoeve; te Arcen een arbeiderswoning waarin de vrouw mede getroffen werd. Te Valsen, even over de Pruisische grenzen, brandde een kapitale boerenwoning door den bliksem af, met 30 schapen, een koe en een varken met biggen. Te Wilsum brandden twee woningen door T hemelvuur af. Te Rotterdam sloeg de bliksem in de cellulaire gevangenis en richtte groote schade nan in vleugel C van 't gebouw, doch zonder persoonlijke ongelukken. Te CapeJle aan den IJsel brandde een woning door don bliksem af. Te Moutfoort sloeg do bliksem in de gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden en richtte schade aan 't gebouw aan. Te Nunspeet werd een wachtershuisje en het station getroffen doch zonder veel schade. Te Markeloo sloeg de bliksem in een woning, die afbrandde met al hot huisraad, goud en zilver, 2 kalveren en een pink. Te Warnsfeld is een man door den bliksem doodgeslagen. In de buurten Baak en Toldijk onder Steenderen brandden twee verschillende woonhuizen te gelijk door den bliksem af. De kleinere ongelukken, die overal voorkwamen, zijn niet op te geven. De Notaris J. S. J. te Veen is door de politie in hechtenis genomen en naar '9 Hertogenbosch gevoerd, verdacht van misbruik van vertrouwen en verduistering van gelden. Een bejaarde dame te Amsterdam wordt vervolgd wegens het plukken van bloemen in het Vondelspark aldaar. Uit den tuin van het Rembrandtsplein zijn een aantal bloemen gestolen. Te Leiden is een oppassend jongeling verdronken met zwemmen. Onder Wychen zijn twee huizen, bewoond door vier gezinnen, afgebrand met al wat er in was. De inboedels waren niet verzekerd. Te Emmerik boog zich een jonge dame uit het venster om naar een voorbijtrekkende troep schutters te zien, toen juist een zwaluw kwam aanvliegen, die haar dermate in 't gelaat trof, dat zij er denkelijk het linkeroog bij zal verliezen. Te Rome is een zakkenroller betrapt op beeterdaad, toen hij een dame de portemonnaie ontrold had, boven op den koepel van de St. Pieterskerk. Te Roermond is een woning afgebrand. Te Assen is J. T. M,, ontslagen boekhouder van den heer De W., in verzekerde bewaring genomen. als verdacht van valsche handtekeningen gemaakt te hebben en van verschillende oplichterijen ten nadeele van zijn patroon. Zondag-nacht i9 de bliksem geslagen in den kerk toren te Oost-Voorne; doch ofschoon er groote schade ontstond, kwam er geen brand. Vrijdag is nog bij Wehl een boerderij door den bliksem verbrand. Te Gorredijk heeft de bliksem een roede, de as en de koningsbalk van den zaagmolen vernield, zonder brand. De splinters van de roede vlogen wel 300 schreden weg. Onder Heteren is de tabak door den hagel vernield. In een plaatsje bij Bonn, Urfeld, werden door een enkelen bliksemstraal een meisje gedood, drie personen, die zich bij haar in de kamer bevonden verlamd en een koe in den stal, die aan dé woning grensde, eveneens gedood. De werkzaamheden tot het opsporen van de lijken der 119 mijnwerkers, die Donderdag bij Risca om het leven kwamen, hebben een aanvang genomen. De vrouwen en kinderen omringen den mijnput, waaruit slechts met veel moeite een lichaam geheel verminkt, bijna onkenbaar te voorschijn komt. De harlverscheti- rendste tooneelen grijpen daarbij plaats. Het ongeval schijnt door een bliksemstraal veroorzaakt te zijn. I11 de botsing tusschen de Albaneezen en Monle- negrijnen bij GoJubovce zijn 13 Montenegrin en en 2 Albaneezen gesneuveld. In Podwoloczsyka Oostenrijksch Polen heeft een botsing plaats gehad tusschen Oostenrijksche gen darmen en giens-kozakken, wegens een arrestatie van twee personen door de laatsten. De kozakken werden met geweerschoten verjaagd. In St. James Hall te Londen is een publieke verga dering gehouden om te protesteeren tegen liet oprichten van een monument voor prins Napoleon in Westminster- Abdij. Een petitie aan het Parlement werd vastgesteld. Victor Hugo had een brief geschrevea aan 't bureau der vergadering. In het Parlement is een motie aan genomen, waarbij hel Lager Huis zich tegen de plaatsing van het bedoelde gedenkteeken in de Westminster-Abdij verklaart. De hitte in de Noordelijke Staten van Amerika blijft ontzettend; de thermometer rijst zelfs boven 100 graden in verschillende plaatsen aan den Atlantischen Oceaan en ook in Chicago. Tal van personen sterven aan de gevolgen van zonnesteek Men meldt opnieuw uit Peking dat het doodvonnis van Chung How ingetrokken is en dat de Chineesche regeering het denkbeeld van een oorlog met Rusland heeft laten varen. Een aantal gevangen opstandelingen op Cuba, waaronder de Minister van Oorlog, zijn door de Spanjaarden bij Manzanillo om het leven gebracht. Door onvoorzichtigheid is in verschillende plaatsen van Frankrijk .bij de illuminatie brand ontstaan. Er waren dan ook, voornamelijk in Parijs, personen die uit balddndigheid elkander voetzoekers en meer der gelijke verrassingen in de ramen wierpen. In Parijs schijnt men er echter nog al goed afgekomen te zijn in Bar le Due echter werden negen woningen in de ascli gelegd. Uit Weenen komt bericht dat de Albaneezeu tien Montenegrijnen gevangen en onthoofd hebben. Volgens bericht van generaal Skobeleff, werd op 3 dezer de van Bami naar Bendessen verplaatste arts Studitzky, met zijn escorte van 12 kozakken, door 300 Tekkinzeo overvallen. Acht uren lang verdedigden zij zich, tot dat hnn een compagnie infanterie te hulp kwam en de aanvallers verstrooide. De arts en twee kozakken werden gedood, vijf anderen gewond. De Tekkinzeii, die vier dooden en talrijke gewonden telden, waren door een Europeesch gekleed onbekende vergezeld. De Keizer heeft de overgebleven kozakken allen de militaire orde toegekend. Wijnbericht van de firma Lynch frères te Bordeaux en Hanover. Bordeaux, den .15 Juli 1880. Ten gevolge der aanhoudende koude en van het vochtige weder is sedert ons laatste bericht de toestand iu onze wijn bergen wezenlijk veranderd. Het bloeien der wijnstokken had onder zeer on gunstige omstandigheden plaats, en daarom wordt een aanmerkelijk afvallen der druiven zichtbaar. Wij kunnen om deze redenen, afgezien van de vrees voor de Phylloxera, wiens uitgestrektheid door de altnosplierische gesteldheid nog begunstigd wordt, niets meer verwachten dan een gewonen oogst. Met recht, zoo zeer verontrust, houden onze be zitters van wijnbergen zich vaster aan hunne vroegere prijzen. Eenigen gebruikten deze omstandigheid om ze nog te verhoogen. Grootere uitvoeringen zijn bijgevolg zeer moeielijk, en dat ten tijde, dat onzen handel in het voorjaar de ontstaande ledigheid aanvullen moet. Afsluitingen van belang hebben slechts iu de ge classificeerde Medoc-gewassen plaat9 gehad, welker bezitters tegemoet zijn gekomen, zooals die der ge wone wijnen. Een prijsverhooging is daarom bij den naderenden oogst zeker. Schoolnieuws. De uitslag der overgangsexamens te Goes is, dat van de le klasse zijn bevorderd onvoorw. 9, voorw. 1 van de 2e kl. 6 onvoorw. en 3 voorw.van de 3e kl. onvoorw. 3, voorw. 4 en van de 4e kl. 2 onvoorw. Van de voorbereidende klasse zijn tot de le kl. toegelaten: onvoorw. 18, voorw. 2,

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3