//Zelden van pas" is een spreuk, die vaak in liet dagelijksche leven toepassing vindt. Toen onlangs de geruchten der gevreesde pokken-epidemie uit het zuiden over onze grenzen doordrongen, had dat een ongewone drukte tengevolge om zich te laten vaccineeren. Door enkele geneeskundigen in Holland werd ietwat veel reclame gemaakt; er werd geschermd met weten schappelijke termen, als: kalf, pare vaccinogerie enz., en veel meer is er niet noodig om in ons goede landje sensatie te maken. Het gevolg was, dat o. n. le 's Huge een ware woede om zich te laten vaccineeren losbrak. Doch, waar men niet aan gedacht had, het gerucht van al dat gerucht woei ook over naar het buitenland; de belanghebbende» bij den bloei der buitenlandsche badplaatsen stelden pennen te werk en zie, daar wordt 't praatje uitgestrooid, dat in Holland de pokken heerschen, 't vindt geloof en 't badseizoen van Scheveningen is mislukt. De schade, direct en in direct, zal eenige duizenden beloopen; en dat alles omdat men wat veel leven gemaakt heeft met een kalf en met wat vreemde woorden. De heer I. A. de Bergli, de bekende geestige schrijver der //Hangsche Pen nek rassen", heeft zich deze zaak aangetrokken, er een geestige brochure aan gewijd en nog bovendien aan alle buitenlandsche bladen van eenigen naam, een bericht gezonden, dat gelijk trouwens de zuivere waarheid is, in den Haag wel vacciitomnnie maar geen pokkeu-epidemie heerscht, noch geheerscht heeft, ja dat zelfs geen enkel geval van pokken is voorgekomen. Misschien helpt het nog dat men in 't buitenland deze rectificatie leest. Het is anders onaangenaam te moeten lezen dat België, 't welk zoo ongeveer totaal besmet is met pokken, thans duizenden vreemdelingen trekt, terwijl Nederland, waar alleen te Hoozendaal enkele gevallen zijn voorgekomen, door den vreemdeling als een haard van besmetting ver meden wordt. Te Goes i9 een concours van handboogschutterijen gehouden, dat naar wensch is afgeloopen. Ook is aldaar een kinderfeest gegeven aan al de kinderen der openbare en bijzondere scholen, die zich zulks door weinig schoolverzuim hadden waardig gemaakt. Kort na het aftreden van den heer Saaimans Vader als liil der Tweede Kaïner vierde deze zijn SOsten ver jaardag. De wijze, waarop hij gedurende vele jaren zijn mandaat had uitgevoerd, deed bij zijn geestverwante kiezers te Goes het denkbeeld rijzen our hem alsdan een aandenken aan te bieden, waartoe ondershands gelegenheid werd gegeven tot bijdragen van 10 tot 25 ct., doch tengevolge van zijn tijdelijke afwezigheid werd toe» de aanbieding uitgesteld tot later. Het bestuur der ai.ti-revolutionaire Kiesvi-reeniging //Voor Nederland en Oranje" bood hem thans een van sierlijk beeldhouwwerk omgeven regulateur aan als aan denken van de wijze, waai op hij steeds gestreden had voor de beginselen, door die Vereeuiging voorgestaan. Hoogst gevoelig voor dit blijk van belangstelling, dankte de heer S. V. voor dit geschenk, dat dubbele beteeken is voor hem had als bewijs van hulde aan zijn parlementaire loopbaan, en verzocht hij die com missie tevens zijn dank aau de talrijke gevers over te brengen. Een Duitscher heeft brevet aangevraagd voor een weefsel uit spons, dat, op de huid gedragen, groote voordeelen moet aanbieden. Daar het alle vochtdeelen opslorpt, vermindert het de kans van kouvatten; verder is het een slechte warmtegeleider en doet het dus het Jichnnm een gelijkmatige warmte behouden. Tegen rheumatische en borstaandoeuingen moet deze nieuwe stof dus aanbevelenswaard zijn. De Koningin van Zweden, dre naar het schijnt ernstig ongesteld is, heeft dr. Mezger uit Amsterdam naar Stockholm ontboden. en geprovoceerd door allerlei aanleidingen, met zekeren regelmaat achter elkander af. Den 1 Mei vergaderden de Staten-Generaal te Versailles. Ware de Koning een man van karakter en zijn omgeving minder eigen zinnig en verblind geweest, dan had toen de storm bezworen kunnen worden. Men weet dat de gelegenheid verzuimd is. "Reeds de plechtige opening der ver gadering op 5 Mei was een er op aangelegde belee- diging van den zoogeuoemden derden stand, gepaard met overdreven verheerlijking van geestelijkheid en adel, wier prestige toch eigenlijk reeds onherroepelijk verloren was. Het was een schrille, uiterst hinderlijke tegenstelling die pracht en praal, die verwaandheid en hooghartigheid van de beide bevoorrechte standen en die effeuzwarte drommen van den tiers état, waarachter een volk dat honger leed weikrlijk heerschte er destijds nijpend gebrek in Frankrijk en dat alles hoopte van de groote vergadering. De algetneene vergadering werd tot een cornedie- vertoouing gemaakt; de twee bevoorrechte staudeu trokken zich verblind eu hooghartig terug elk in een Do Tweede Kamer hield Zaterdag haar laats!e ver- gadering van dit zittingjaar. Na een korte openbare zitting, waarin de nog te behandelen ontwerpen werden afgedaan, vergaderde zij in comité-generaal tot het vaststellen der huishoudelijke begrooting, en ging daarna uiteen. Van een" behandeling der rentebelasting is dus niets gekomen. Trouwens er is meer onafgedaan ge bleven. Gaven wij nog eens het lijstje vau alle gewenschte wetsontwerpen, waarom in het begin van dit zittingjaar zoo dringend is gevraagd, omdat, het een niet voor het ander mocht wachten, dan zou men zien, dat vvenschen uiten en ze vervuld te zien ook bij onze Wetgevende macht tweeërlei is. In het najaar zal de Kamer veel welgevenden arbeid vinden. De rentebelasting, de drankwet en het straf wetboek, benevens verscheidene kleinere wetsontwerpen. En daarbij kan nog veel meer komen, wanneer de Regeering haar toezeggingen van kanaleuplanne» en belastingverbetering vervult. Zooveel is er, dat althans niet weer in het onbestemde om veel en heel veel regeerings-ontwerpe» behoeft gevraagd te worden, maar men onmiddellijk aan den arbeid kan gaan. Moge een goede zoineii'ust, thans vrij van rniuisteri- eele-cvisis-drukteu en beroeringen, een vruchtbaar zittingjaar brengen. Tot de vele steden des lands, die zich thai)3 belangrijk uitbreiden, behoort ook Haarlem, alwaar thans een gro -t aantal woningen in aanbouw zijn, waardoor te dier stede groote behoefte bestaat aan werklieden, vooral metselaars en timmerlieden. Door de Tramway-Maatschappij te Rotterdam worden proeven genomen om de paarden te ver vangen door muilezels. Over het geheel hebben de proeven vrij wel voldaau. De beesten waren tamelijk gewillig. Rij gebreke van Lhérie hebben de Hangsche kunst- bewonderaars een ander voorwerp gevonden, waaraan zij lijdelijk hun zucht naar ovaties hebben kunnen botvieren, n.l. den heer Harry Sefiou bij zijn laaiste optreden in liet Victoria-theater als //Original dancing s pid er" (dansende spin), namens eenige kunstliefhebbers een lauwerkrans en zilveren medaille met toepasselijke inscriptie aangeboden ter herinnering aan het succes, door hem bij voortduring behaald. Benoemingen, Besluiten, enz. 'li. M. heeft pensioen verleend aau H. J. van Braambeek, hoofdonderwijzer te Oostburg, ten be drage van f 1134 's jaars. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan A. Geluk Tz. le St. Annaland als gezworen van het waterschap St. Annaland, en benoemd tot dijkgr. van de» Nieuw O hene-polder D. E. Wolfert; tot dijkgr. van den polder Baarland P. Wingen, en tot gezwoien J. Traas; lot dijkgr. van den Noosvvijk-polder J. De Feijter; lot dijkgr. van den Sir Lippens-polder A. Dekker; tot gezworen van 't waterschap Oinl-Vossemeer B. G, Fredericks; tot dijkgr. vau den Angelina-poJder A. J. de Milliauo en tot dijkgr. van den St. Pieiers- polder 0. Braeck. Tc Hontenisse is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. van Bekkum. Kunst, Wetenschap en Letteren. De zeer vermaarde boekerij van Hebraïca en Ju daica, nagelaten door den lieer L. Rosenthal, eu bestaande uit meer dan 5200 boekdeeJen, is door de erfgenamen aan de bibliotheek der universiteit te Amsterdam ten geschenke aangeboden. Men zegt (lat deze verzameling ua die van Oxford en van liet Britsche Museum de belangrijkste is dei- afzonderlijk lokaal, de derde stand voelde als bij ingeving wat er nu te doen stond en den 17 Juni constitueerde deze zich als //Nationale Vergadering" van het Fransche volk (Assemblee Nationale.) Dat deze zich gevormd had was der twee bevooi rechte standen eigen schuld; nu 't geschied was, poogde de Koning met zijn ministers nogmaals den tiers état te neutraliseere» eu liet de vergaderzaal sluiten. De afgevaardigden gingen daarop naar een nabijgelegen groot gebouw, een overdekte kaatsbaan, en daar werd de beroemde eed gezworen, waarbij de derde stand verklaarde zich als nationale vergadering aaneengesloten te houden en te handhaven. Den 23 Juni had de zoogenoemde koninklijke ver gadering plaats. De Afgevaardigden (Ier drie standen waren weder bijeen ais op 5 Mei en de Koning las een ontwerp van zoogenoemde concessies voor, die eigenlijk niets beteekenden, en daarna gebood hij de vergadering uiteen te gaan, om later weder afzonderlijk te ver gaderen. Adel en geestelijkheid toonden in massa zich uitgelaten ingenomen met de grootmoedigheid des Kouings. De //derde stand" echter liet zich niet wereld. De erfgenamen hebben aan de schenking de uitdrukkelijke voorwaarde verbonden /,dat de verza meling te eeuwigen dage bij elkander blijvë en in een der vertrekken van de bibliotheek der Universiteit zal bewaard worden onder den naam vau //Bibliotheca Rose»thc'»lia»a", tenvijl dut vertrek dit opschrift boven den ingang zal moeten dragen". Burg. en Weill, van Amsterdam hebben thans aan den Raad voorgesteld, die voorwaarden aan te nemen eu onder betuiging vau hun warmsten dank aan de gevers dit vors'elijk geschenk te aanvaarde». De heer L. Rosenthal, die den 7 Augustus 1868 op 75jarigen leeftijd te Hanover is overleden, had zijn geheek leven gewijd aan de beoefening der He- breeuwsche en Joodsehe letterkunde. Met buitenge wone moeite en zorgvuldigheid en met groote geldelijke opofferingen bracht hij langzamerhand een bibliotheek bijeen, waarop reeds vóór 30 jaar in Duit9chland zeer de aandacht werd gevestigd; de vele briefwisselingen, die de heer Rosenthal met andere geleerden had gevoerd, maakten dat zijn verzameling boeken en handschriften algemeen bekend stond ais de grootste en belangrijkste van dien aard op liet vaste land van Europa. Na zijn dood kwam de bibliotheek in huis bij zijn zoon, den heer G. Rosenthal té Amsterdam, die ter eere van de nagedachtenis zijns vaders, door den bekwamen bibliograaf M. Roest een catalogus liet maken, die over meer dan 10,000 nummers loopt. De catalogus, 2 lijvige deelen, werd door de erven aan de openbare bibliothecken en aan verschillende binnen- en buitenlandsche geleerden toegezonden, en heelt reeds aan de beoefenaars der Joodsehe letter kunde onschatbare diensten bewezen. Door den brand in de woning van prof. Mommsen te Berlijn zijn meer dan 40,000 boekdeelen vernield of bedorven, benevens veel kostbare handschriften. Onder deze laatste zijn er o. a. vijf, die de prof. te leen had van de universiteiten te Amsterdam, Breslau, Heidelberg eu Weenen. Een kleine onvoorzichtigheid van den professor zeiven, n.l. 't achteloos wegwerpen van een lucifer waarmede hij zijn nachtlicht had aan gestoken, toen hij tegen twee ure 's nachts van zijn studeerkamer naar de slaapkamer ging, is de oorzaak van het ongeval geweest. Onder de kostbare hand schriften, die nog door den prof. gered zijn, behoort o. a. een handschrift van Scaliger, een eigendom der Leidsche Universiteit. Bij Stemberg le 's Hage is uitgekomen een oor spronkelijke roman: lieer Reinoud van Ravenhorst geschreven, of liever gedicteerd, door Paul. Paul is iemand, die voor 't onderwijs opgeleid, in 1871, toen hij reeds nagenoeg zijn doel bereikt en eenige examens achter den rug had, door de pokken blind is geworden, docli die zich niettemin is blijven bezig houden met privaatlessen eu letterkundige studie. Meermalen schreef hij ook stukken in Rato. Wie Paul's roman koopt doet er een goed werk mede in dubbelen zin: hij ondersteunt een ongelukkige en hij moedigt een wezenlijk talent aau. Ongelukken, Rampen, misdaden, enz. Vrijdag-avond is alhier in een woning in de Nobel- straat een begin van brand ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp. De brand werd gelukkig spoedig gebluschfc. Op het Kattenburg te .Amsterdam heeft een man zijn vrouw, die hem verlaten had en met een marinier huisde, op haar kamer opgezocht en met een me9 den hals afgesneden. l)e daad had 's morgens plaats en de man werd tegen den ayond van dien dag (Woensdag) gevat. Nabij Barneveld is een meisje van 4 jaar verdronken. bedriegen, maar bleef koel en tevens vergaderd ondanks 't bevel en ondanks de sommatie door den opper* ceremoniemeester gedaan, na 's Konitigs vertrek. Eenige vrijzinnigen onder den adel eu de geestelijkheid er liepen ook eerzuchligen ouder die eenigen voegden zich bij den derden stand. Zelfs 's kouings broeder, de hertog van Orleans, de doodvijand, der koningin, scheidde zich openlijk van het hof en ging tot de nationale vergadering over. Andermaal ver klaarde de derde stand, bij monde van den democra- tischen graaf de Mirabeau, zich tot de wettige nationale vergadering. Den volgenden dag gaf de koning toe dat de drie standen vereenigd vergaderen zouden en de twee eerste standen onderwierpen zich hier schoor voetend aau. Ondertusschen was feitelijk de revolutie aangevangen, 't koninklijk prestige verloren, 't koninklijk gezag wankelde. De coup van 23 Juni was mislukt en evenzoo mislukte ook de coup van 11 Juli, die iets verder doorgreep. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2