Burgerlijke Stand te Zierikzee. Duitschland telt tegenwoordig 54 vereenigingen voor schoone kunsten. Het Dusseldorpsche schilder genootschap staat er aan het hoofd van. Prof. Nippold is voor het volgend academiejaar benoemd tot rector van de universiteit te Bern. Een oorspronkelijk tooneelspel in één bedrijf, ge titeld „Antonia", van den heer H. P. Boudier te Rotterdam, is door de Antwerpsche schouwburg-ver- eeniging te Antwerpen aangenomen, om nog in den loop van het a.s. seizoen te worden opgevoerd. Ten behoeve van het restaureeren van het stadhuis te Yenlo is door deu Min. van Binnenl. Zaken een rijkssubsidie van f 5000 toegezegd, le voldoen in vijf jaarlijksche termijneu. Te Clapham, Londen, is op 63jarigen ouderdom overleden de bekende Tom Taylor, redacteur van Punch. Hij was een zeer geacht kunst-criticus en vruchtbaar dramatisch schrijver. Op de tentoonstelling van //Arti et Amicitiae" te Amsterdam bevinden zich o. a. 2 zilveren bekers uit het archief der gemeente Zwolle. Bij den Gemeenteraad van die plaats is thans een bericht ingekomen, dat voor die bekers f 3000 i6 gebodentevens wil men een hoogen prijs bepalen voor twee koperen licht kronen, die iu de trouwzaal op het stadhuis te Zwolle hangen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Nabij het gebouw der tentoonstelling te Brussel heeft een begin van brand plaats gehad, vermoedelijk ontstaan door dronken werklieden. Gelukkig is de brand spoedig gebluscht. In het gebouw der Samarangsche Locomotief is brand geweest, vermoedelijk door een wegens wan gedrag ontslagen Chinees gesticht.Eeu deel der zetterij is vernield. De Chinees had drie inlanders voor een paar gulden omgekocht om den brand te stichten. Te Haarlem is brand geweest in een galanterie winkel in de Lange Veerstraat. Maandag-nacht is brand ontstaan in de villa van den bekenden professor Mommsen te Berlijn. Een groot gedeelte zijner kostbare bibliotheek is verbrand met vele handschriften. Mommsen zelf werd gewond aan handen en aangezicht. Omtrent deze ramp vermeldt een telegram uit Berlijn nog het volgende Ben groote brand, die de villa van den beroemden historicus Mommsen vernielde, heeft, naar thans is gebleken, tal van onschatbare oude litterarische stukken mede een prooi der vlammen doen worden. Mommsen werkte sedert tien jaren aan een nieuw werk dat uit verscheidene deelen zou bestaan eu getiteld was Romische Kaisergeschichte, waartoe hij uit buitenland- sche bibliotheken en universiteiten kostbare handschrif ten had geleend. Alles is verbrand. Daaronder ook oude handschriften der Amsterdam se he bibliotheek. De brand ontstond 's nachts in zijn bibliotheek door het wegwerpen van een lucifer. Mommsen arbeidde laat; een uur nadat hij te bed was, brak de vlam uit. De zeventigjarige geleerde sprong in de vlammen om de vreemde handschriften te redden, doch werd daarbij aanmerkelijk gewond. Slechts met moeite redde hij een oud handschrift (de Codex Jordanië). Toeu moest men hern bedwelmd vau zijne boeken weghaleu. De geheele familie (20 kinderen) zweefde in levensgevaar. Mommsen is zoo ontsteld dat zijn toestand bezorgdheid inboezemt. In den Haag heeft een jongen een been gebroken met boompje klimmen. Te Sint-Michieisgestel is een hofstede afgebrand. Drie koeien, een kalf en 2 varkens kwamen om, terwijl ook al de meubelen en landbouwgereedschappen verloren gingen. Een oude vrouw van 79 jaar en een 'kind van 12 jaar ontkwamen slechts met moeite aan de vlammen. Te Amsterdam is een knaapje van 3 jaar overleden door vergiftiging met Atropine. Dit geneesmiddel was bestemd voor de oogen van een ouderen broeder, doch het kiud heeft er van gesnoept en de geneeskun dige hulp mocht niet meer baten. Te Freiburg in Saksen heeft een zwaar onweder groote schade aangericht. Er vielen hagelsteenen als duiveneieren zoo groot en op sommige plaatsen lag de grond 15 centimeter hoog bedekt met stukken ijs. Op acht plaatsen sloeg de bliksem in en verwekte in vijf huizen brand. Ook te Dresden is zeer zwaar weder geweest. Nabij Swansea heeft een ontploffing in een steen kolenmijn plaats gehad, waarbij drie mijnwerkers gedood en 7 a 8 min of meer ernstig gewond zijn. Dinsdag-middag is in de meubelfabriek in de Roze- boomsleeg te Amsterdam een lievige brand uitgebarsten, die al spoedig ook het naastbijgelegen perceel aantastte, waarin een timmermanswerkplaats is gevestigd. Door de werking van twee stoomspuiten, de drijvende stoom spuit en vier handspuiten was men den brand om 7 uur meester, maar niet dan nadat drie bovenver diepingen der genoemde perceelen waren afgebrand. Een vreeselijke storm heeft in het dal van de Allier (Frankrijk) groote verwoestingen aangericht. In ouder scheiden gemeenteu is aanzienlijke schade veroorzaakt, het meest door de ontzettende hagelbuien, die den storm vergezelden. Bij den heer van den Brink te Yelp heeft een diefstal door middel van inklimming en braak plaats gehad, waarbij een groot aantal zilveren voorwerpen, gouden sieraden, bankpapier eu geld zijn ontvreemd. Op eenig gerucht van den bewoner, die door het leven was wakker geworden, zijn de dieven gevlucht met achterlating van een gedeelte van hun buit. Naar men verneemt, heeft de bestolene een premie van f150 uitgeloofd voor het vatten der daders. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de visch- sloep, genaamd „Actief", toebehoorende aan de heeren Kwak en Zn. te Middelharnis, dicht bij den ingang van den Nieuwen waterweg gestrand. De bemanning is gered. Het vaartuig kwam van de beug-visscherij en had 120 ton zoutevisch aan boord. In een publiek huis te Leiden is eergisteren-nacht twist ontstaau tusschen de houdster en twee bezoekers. De vrouw bekwam een ernstige verwonding aan het hoofd, haar vermoedelijk met een gebroken flesch toegebracht. De dader is gevangengenomen. Uit het huis van arrest te Zutfen is een gevangene ontvlucht. Toen de cipier hem eten kwam brengen, liep hij de deur uit en sloot hij den gevangenbewaarder in zijn plaats op. De vluchteling is nog uiet gevat. Het „Théatre des Variétés te Perpingan is Maandag nacht totaal afgebrand. De artisten, die zich in hun loges bevonden, kouden zich slechts redden door uit 't venster te springen; zes hunner, waaronder drie dames, zijn ernstig verwoud. Men schrijft de ramp toe aan het vlam vatten van 't decoratief door het fel branden van het gas. Gemengd Baitenlandseh Menws. Te Parijs is overleden de bekende bankier Tsnac Pereire. Begonnen als Saint Simonnist, daarna re dacteur van financiëele verslagen in dagbladen Hij was de eerste die dit soort litteratuur opstelde is hij geëindigd als staatsman en bankier. In deze beide laatste hoedanigheden heeft hij 't. meest geschitterd in de eerste periode van het keizerrijk, toen hij met zijn broeder Eraile de ziel van het destijds zoo machtige „Crédit Mobelier" uitmaakte. De 51,800 geziunen, die te Parijs onder de „be deelden" staan aangeteekend, ontvingen Woensdag morgen elk behalve bedeeling in brood, vleesch en wijn, nog 2 francs extra. Ook zijn eenige honderden kruisen van het Legioen van Eer uitgedeeld. Ter gelegenheid van de nationale feesten van 14 Juli zal 't stedelijk bestuur van Parijs voor het huis No. 3 van de Place de la Bastille een gedenksteen doen aanbrengen met 't volgende opschrift: „Plan de la Bastille construite en 1371 prise par le peuple le 14 Juillet 1789 et démolie la même année". De teekening van de Bastille zal op de steenen van 't plein worden aangebracht, met den datum 14 Juli 1880 er bij. Verder zal men, ter herinnering aau den intocht van 't volk in het fort, voor het huis No. 232 der rue St. Autoine een steen doen aanbrengen met deze inscriptie: „lei était l'entrée de l'avant-cour de la Bastille par laquelle les assaillants pénetrèrent dans la forteresse le 14 Juillet 1789". In de Bastille zelf zal men eveneens op de binnen plaats het plan van de vesting in 1371 teekenen. Figaro noemt hen, die de deuren der Jezuïeten- iurichtiugen opendenles „libres pinceurs" De harera van den ex-Khedive van Egypte is Vrijdag weder te Napels teruggekeerd. De dames zullen echter naar Smyrna vertrekken, zooals men weet. Zij wachten alleen op 't bericht dat haar hotel daar giuds gereed is. De overwinningsdagen uit den Franschen oorlog zulleu door de Duitschers niet meer op militaire wijze gevierd worden, wanneer dat tienmaal heeft plaats gehadook met de heiinnering aan de veldslagen van '13 tot '15 was dit het geval. Een aantal uit Frankrijk verdreven Jezuïeten hebben zich te Murcia gevestigd. Zij zullen Spanje met een nieuw „college" begiftigen. Antonio Maceo, het hoofd der opstandelingen op Cuba, is van San Domingo vertrokken aan 't hoofd van een kleine bende insurgenten. Hij zal echter moeite hebben om op Cuba te debarkeeren, nu aau de kust zulk een streng toezicht wordt uitgeoefend. En ook zonder dat is 't de vraag of hij Cuba wel bereiken zal; want terstond na zijn vertrek achtervolgd, heeft hij naar een eilandje in de nabijheid van Jamaica de wijk moeten nemen. Men meent te weten, dat de Regeering in Britsch- Indië plan heeft om slechts een spoorweg tot Queta aan te leggen en Candahar te verlaten, ofschoon het garnizoen van die stad eerst onlangs nog versterkt is. Uit Bombay wordt gemeld, dat de ingenieurs last bekomen hebben met het afbreken der Engelsche forten om Kabul een begin te maken. In de vorige week gaf de Chineesche ambassadeur te Petersburg een officiéél banket. Al de leden van het corps diplomatique namen er deel aan, maar geen enkele Rus was aangezeten. Kerk- en Selioolnieuws. Beroepen te Kruiningeu ds. J. G. Bruining te Vreeswijk te Borsselen de kand. D. J. Karssen. Bij de Chr. Ger. gem. te Noordwijk a/Zee ds. K. B. van Diemen te Zierikzee. De uitslag der overgangs- en toelatingsexamens aan de Hoogere burgerschool alhier is, dat van de leerlingen die het volledig onderwijs genieten, zijnvan de le klasse onvoorwaardelijk overgegaan 9, voorwaardelijk 4, en niet overgegaan 5; van de 2e klasse onvoorw. 5, voorw. 5, niet 7 van de 3e klasse onvoorw. 4, voorw. 2, niet 1; van de 4e klasse onvoorw. 1 en niet overgegaan 1. Van de toehoorders zijn 5 onvoorw. bevorderd, 1 voorw. en 3 niet. Toegelaten zijn iu de 4e kl. voor enkele vakkeu 1 en iu de 2e kl. mede voor enkele vakken 1. Voor de le kl. voor 't volledig onderwijs zijn onvoorw. toegelaten 7, voorw. 4 en 3 zijn af gewezen. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Heenvliet de heer W. A. Kuijper Boone, hulponderw. alhier. Benoemd tot 3e onderwijzer aau de kweekschool van Inl. onderwijzers te Bandong (Preanger-Regent- schappen) de hulponderwijzer C. den Hamer. Te Middelburg zijn aan het gymnasium benoemd tot conrector dr. G. Smit Sibinga, thans leeraar in de oude talen; lot leeraar in de oude talen de kand. iu de letteren J. J. M. de Borst Verdoorn te Utrecht en tot leeraar dr. D. G. Jelgersma, thans tijdelijk leeraar. Voor leeraressen aan de middelbare school voor meisjes te Middelburg zijn aanbevolenvoor Ned. taal- en letterk. raej L. E. Treem te Arnhem, J. T. v. d. Vliet te Leiden en A Weenink te Baarn; voor Eng. taal- en letterk. raej. G. de Lange Willeumier te Ede, C. Schafer te Montjoie en A. G. Kosters te Delft; voor Hoogd. taal- en letterk. raej. A. van Gorkom te 's Hage, A. Lewiu te 's Hertogenbosch eu E. Köhnen te Roermondvoor aardrijksk. en ge schiedenis mej. A. M. Kapteijn te Utrecht, H. A. Kroonemnn te Enkhuizen en H. C. Meijlink te Mid delburg. Te Middelburg zijn door den Gemeenteraad alreeds de verordeningen op het Lager Onderwijs volgens de wet van 17 Augustus 1878 vastgesteld. Voor het le natuurk. examen aan de Universiteit te Arasterdam zijn o. a. geslaagd de studenten C. Flohil, C. De Man en D. De Oude. Van 9—16 Juli 1880. Geboren: Een zoon van A. C. van der Kloot en A. Boogaart. dochter G. Douw en G. Fonternel. C. van der Werf en W. Remmers. zoon A. Luteijn en P. A. Vorstheuvel Labrand. dochter B. H. Ideler en M. A. C. Ermen. Overleden: N. de Jonge, oud 69 j., vrouw van A. van Westen. I. Struyk, bijna 14 j., z". L. Hollestelle, oud 58 j., wed. N. Krijger.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3