Z1ER1KZEESCHE COERAN voor kt arroidis- .as&L semeiit 1880. No. 56. Zaterdag 17 Juli. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. DE BASTILLE VAN PARIJS. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke noramers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, m|jss contant betaak), 25 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LA5iE!M>lAA. ZI ERIK ZEE, 16 Juli 1 8 8 0. Dinsdag heeft de gemeente-opzichter G. alhier het ongeluk gehad bij het surveilleeren op het herstellings werk aan de torens der Nobelpoort van de stelling te vallen. Hij heeft een wonde aan het hoofd en belang rijke kneuzingen bekomen. In de zitting der Prov. Staten van Zeeland, van Dinsdag j.l., die door 30 leden werd bijgewoond, heeft de verkiezing voor de Eerste Kamer plaats gehad. Mr. "W. C. Borsius werd herkozen met 28 stemmen 1 stem was uitgebracht op den heer mr. J. Moolen- burgh en 1 stem op jhr. J. H. A. C. van Doorn van Koudekerke. De heer Graaf van Lijnden heeft vervolgens het uitvoerig algemeen verslag der afdeelingen uitgebracht omtrent het ontwerp nieuw reglement op de wegen en voetpaden in de provincie. Het werd in handen gesteld van Ged. Staten. Daarna is de Zomervergadering door den Voorzitter in naam des Konings gesloten. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft op advies van den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in die provincie de aandacht der. ge meentebesturen gevestigd op het gevaar dat de pok ziekte door kramers, orgeldraaiers en liedjeszangers, bij gelegenheid van de vele in dezen tijd te houden kermissen, overgebracht wordt en de wenschelijkheid aangetoond om genoemde personen, als ze uit België of uit een plaats in Nederland komen, waar de pokkeu epidemisch heerschen, te weren. Woensdag en Donderdag zijn in deze provincie langdurige en zware onvveders gevallen. Onder Oost- kapelle werd een paard door den bliksem getroffen het stortte in een sloot, doch is nog levend daaruit gehaald. Te Westkapelle is de bliksem in een ar beiderswoning geslagen, doch richtte geen andere schade aan dan een gat in den vloer. Te Heinkenszand is, naar men zegt, een hofstede afgebrand. De heer P. A. Janssen, directeur van het huis vau arrest te Middelburg, die naar aanleiding van 's Konings laatsten jaardag een feestlied ^piano en zang), door hem vervaardigd, aan Z. M. opdroeg en toezond en daarvoor een vleiend schrijven ontving, heeft thans van Z. M. den Koning en H. M. de Koningin een dankbetuiging ontvangen voor de toezending van prachtexemplaren van dat lied, hetwelk thans in den handel verkrijgbaar is gesteld ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood. Uit de berichten daaromtrent in de laatste dagen in de bloden gegeven, laat zich afleiden, dat het plan bestaat om de stad Breda tot een garnizoensplaats van den eersten rang te maken. Zijn do opgaven juist, die daaromtrent gevonden worden, dan zal als dat plan doorgaat een groot gedeelte van het leger gestationneerd zijn buiten de liniën, in totaal onge dekte plaatsen. Breda en Bergen op Zoom, beide onhoudbare posten sedert ze geen vestingen meer zijn, herbergen dan nagenoeg een vijfde gedeelte van onze geheele legermacht. Zoolang het vrede is en geen gevaar, heeft dit het voordeel, dat de soldaten daar in gezonde garnizoenen liggen en in een streek waar groote manoeuvres zich vrij wel laten uitvoeren. Mocht er echter oorlog komen, dan staan die troepen bloot voor den eersten coup de main van den vijand en liggen ze in een streek waar ze te velde zeker niets zullen hebben uit te voeren. Wij vertrouwen daarom, dat een en ander in verband zal staan met beraamde maatregelen om al die nutteloos vooruit geschoven soldaten eventueel binnen weinige uren achter de groote rivieren te kunnen terugtrekken. Het zou toch vreemd zijn dat we, het geconcentreerde stelsel van defensie aangenomen hebbende, onze troepen grootendeel8 buiten den verdedigbaren kring zouden legeren en oefenen. On9 tegenwoordig defensiestelsel is eigenlijk niets anders dan het vevdedigeu van de laatste sloot, waarvan de ridderlijke stadhouder Koning Willem III eens droomde als uitersten maatregel. Wat we hier nu van Breda opmerkeu, gold een 25 jaar geleden ook vau Maastricht, waar we ook een buiten verhouding sterk garnizoen hadden; doch Maastricht was destijds nog een vesting. Nu onze vestingen nagenoeg alle gesloopt zijn, zou men zoo zeggen, diende het leger ook zoo gelegd te worden, dat het eenigszins zich kon thuis leeren gevoelen op het terrein, dat het mogelijk eens te verdedigen zal krijgen. Het Hatidelsbl. heeft een ware opmerking gemaakt naar aanleiding van de onilervvijs-kwestie, die thans voor de zooveelste maal ons parlementair leven ver ontrust. De kern der oppositie zit in de geldkwestie, zegt het blad. Had de regeering bij al die kosten, die het lager onderwijs dreigt te gaan vorderen, ook een paar raillioen voorgesteld tot subsidiëering van 't bijzonder ouderwijs, men zou niet hooren kikken. Het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Woensdag 28 dezer '9 morgens 9 uur in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens, die een verbintenis in 's Rijks zeedienst vvenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Mr. J. A. M. Bichon van IJselmonde, oud-voorzitter der arrondissement-rechtbank te Rotterdam, is Zondag op zijn landgoed te IJselmonde overleden. Verkiezing van leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Zuid-Holland. Herkozen mr. G. A. de Raadt; ge kozen, in de plaats van den heer J. W. Hein, die bedankt had wegens ouderdom en zwakke gezondheid, de lieer I. D. Fransen van de Putte, lid der Tweede Kamer. Noord-Holland. Herkozen jhr. mr. D. Akerlaken en jhr. rar. C. J. A. den Tex. Zeeland. Herkozen mr. W. C. Borsius. Friesland. Herkozen jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen. Groningen. Herkozen mr. J. J. Cremers. Overijsei'. Herkozen de lieer A. J. Blijdenstein. Gelderland. Gekozen in de plaats van den heer H. W. baron van Aylva van Pallandt, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, wegens ouder dom, mr. W. A. A. J. baron Sebimmelpenninck van der Oyeherkozen mr. C. J. R. Nobel. Noord-Brabant. Herkozen de heeren mr. O. J. A. van Rijckevorsel en rar. A. F. Vos de Wael. Limburg. Gekozen de lieer W. H. Pijls, burgemeester van Maastricht, in de plaats vau jhr. L. L. G. M. de Villers de Pité. Een gezelschap van over de honderd jonge meisjes uit Geut, allen leerlingen der Gentsche herhalings school voor werkmeisjes, onder directie van mevrouw van Hauwaert, heeft Maandag en Dinsdag een bezoek gebracht aan Rotterdam en 's Gravenhage. Het zijn allen meisjes van 14 tot 22 jaar, die in de Gentsche fabrieken werkzaam zijn, doch tot een vereeniging van meisjes behooren, die ten doel heeft orde, netheid en zedelijkheid te bevorderen en tevens gepaste en verstandige uitspanning te verschaffen. Het gezelschap I. De groote nationale feestviering der Franschen op 14 dezer gehouden en waaraan inzonderheid te Parijs met veel geestdrift is deelgenomen, was, zoo men weet, vastgeknoopt aan de herinnering van de be storming der beruchte staatsgevangenis en citadel, //de Bastille van Parijs", op den 14 Juli 1789 door het volk van Parijs. Deze gebeurtenis, op zichzelf van weinig belang, was het sein tot tal van geweldige uitingen der volks woede te Parijs en is zoo een der meest gerucht makende feiten uit de revolutie geworden. Wij achten het niet ongepast het een en ander betreffende die beruchte Bastille in herinnering te brengen. De naam bastille beteekent in 't Fransch een ver sterkt en met bastions en torens voorzien kasteel. Die te Parijs is onder den naam van //de Bastille" van historische beruchtheid geworden; uog heden is aan dien naam het denkbeeld van iets sombers, iets ver schrikkelijks, van een helsche werkplaats der tirannie verbonden. Men zou een vrij ruimen boekenkast kunnen vullen met de litteratuur over dit enkele oude gebouw, zulk een rol heeft het in de historie der monarchie, der kerk eu van de revolutie gespeeld. De Bastille heeft gestaan op het plein dat thans nog den naam er van draagt, 11.1. aan het einde der straat St. Antoine bij de vroegere poort St. Antoine. Toen de grondslagen in 1371 onder Koning Kavel V gelegd werden, was dat punt aan 't buitenste der stad, thans ligt het betrekkelijk in het midden van den kring, die Parijs omsluit, juist op een punt waar de 4e, 11e en 12e wijk aan elkander grenzen, terwijl de straat St. Antoine, de Boulevards Beaumarchais, Richard Lenoir, Coulrescavpe, Bourbon en St. Germain, alsmede de Rue de Lyon op het plein uitkomen. In 1383 was liet voltooid. Het bestond toen uit twee torens en een vierkant gebouw en was besterad tot een bolwerk tegen de Engelschen, die meermalen Parijs bedreigden. Al spoedig werd het echter gebruikt voor staatsgevangenis en heeft als zoodanig vervolgens steeds gediend. Merkwaardig is het, dat de bouwmeester zelf een j der eersten was, die er in werd opgesloten dat was Hugues Aubriot en men sloot hern op wegens kettersche gevoelens. Zoo iets is ook met den Tower van Londen gebeurd die is gebouwd door een bisschop-bouwmeester en de eerste gevangene er in was ook een bisschop. I11 1559 werd het kasteel uitgebreid en versterkt en in de volgende eeuw is het andermaal vergroot, verbouwd, van een gracht en bastions omgeven en in den staat gebracht, waarin liet zich bij het uitbreken der revolutie bevond. Het hoofdgebouw vertoonde zich toen in de gedaante van een regelmatig parallelogram met zijden van 68 en 36 meter lang. Aan elk der twee lange zijden waren vier half ronde torens. Het geheel was dan ook eigenlijk een samenstel van acht zware torens, door niet minder zware gebouwen verbonden tot een steenmassa met muren van ruim 3 meter dik en vijf verdiepingen hoog. Bovenop was alles plat en stonden een aantal kanonnen, wier mondingen steeds dreigend uit de schietgaten op de stad gericht waren. De schietgaten op de vei diepingen en in de cellen der torens waren wel talrijk, maar voor de verdediging van weinig nut, wegens de groote dikte der muren;

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1