Z1ER1KZEESCHE vi®r let arrondis- 1880. No. 55. Woensdag 14 Juli. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG! en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl;|k een dai? voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. FAKFAMAN. ZIERIKZEE, 13 Juli 1 8 8 0. Mr. J. van Binsbergen is Maandag geïnstalleerd als rechter in de arr.-rechtbank alhier. Naar Het Vaderland verneemt, heeft dr. Schaepman bij zijn geloofsbrieven voor de Tweede Kamer ook een verklaring ingezonden, waarin hij mededeelt, dat hij op zijn verzoek ontslag heeft gekregen uit zijn betrekking als professor aan het semiharie teRijsenburg en dat hij tevens ontslagen is van de geestelijke bediening, Te. 's Gravezande zijn eenige gevallen van typhus voorgekomen, enkele met doodelijken afloop. In liet geheel kwamen 20 gevallen voor; doch thans is de ziekte als geweken te beschouwen. Opmerkelijk was het, dat alle gevallen voorkwamen in dezelfde familie, met uitzondering van een paar, doch die waren met de lijders in aanraking geweest. In een advertentie in 't Dagblad berichtte dezer dagen de heer J. II. J. Vogel: «Zaterdag en Zondag zal weder een kalf beschikbaar zijn en zal de onder- geteekende (n.l. de heer J. H. J. Vogel) met assistentie van andere geneesheeren, daartoe zitting honden". Men zegt dat het veel bekijks beeft gehad, toen de heer J. H. J. Vogel met assistentie van andere heeren voor kalf poseerde. Volgens een Haagsche correspondentie in de Amster dammer zijn er in de residentie vele jonge dames, die, te verlegen zijnde om zich den arm te oniblooten om gevaccineerd te worden, zich op de knie laten inenten dat staat fatsoenlijker, dan zoo de mouw op te stroopen in tegenwoordigheid van andere menschen. Het is bekend dat het drijven van den Standaard alreeds sinds lang bij velen van de partij met leetle oogen gezien is; niet zoo zeer om dat drijven, maar meer om den monopoliegerst op dat stuk door het orgaan van dr. Kuvper voorgestaan. Enkelen hebben zich l-isgemaakt en gaan een soort van eigen weg onder afzonderlijk vaandel. Wat meer bevreemdt, is, dat er ook zijn wien de Standaard nog te slap is. Men kan dit opmaken uit de volgende advertentie, die onder het opschrift //Confidentiëel" in de Standaard te lezen is. //Velen verlangen een meer getrouw getuigen dan in de mpest besliste bladen alsnog geschiedt meer in de diepte dan in de hoogte. Om slechts de breuk der oorspronkelijke Geref. kerk, de volkszonden den niet Geref. grondslag der Christ, school, de koepok inenting te noemen, dienaangaande getuigt onze pers niet beslist genoeg naar den Woorde Gods. Allen, op dit punt eensgevoelend, naar een eenvoudige, be scheiden maar oprecht en degelijk getuigen, alleen uit den boezem onzer Ned. Herv. kerk, uitziende, gelieven hun wenscheii kenbaar te maken, zij die stoffelijk en zedelijk, of ook door hun pen ter verga dering der verstrooiden, uitgaven waarlijk getrouwe getuigenissen behelzende, wenschen testeu »enui'gevers, om voor zulke uitgaven in aanmerking te komen; het wordt, u allen dringend verzocht, er wordt strenge discretie beloofd, meldt u onder het motto «getrouw" bij den Boekhandelaar A. J. van Huffel, Trans te Utrecht aan". Aan den duisteren stijl van dit stuk zou men zeggen dat het 'm wel in de diepte moet zitten bij die menschen, die StandaardHerautfVageningsch Weekblad eti andere onder de duiven willen gaan schieten. De concurrentie sluipt overal binnen, zelfs in den boezem der nog beslister dan besliste uitverkorenen. Of de Standaard dien lui nog te verstandig, te menschelijk is en zij meer de diepte in willen door verder af te wijken in taal, stijl en idééën van den weg van 't gezond verstand, ja misschien zelf9 alle idééën al9 te hoog maar willen overboord gooien, om hun eenigen troost te zoeken in aaneengeregen onverstane en onverstaanbare gemeenplaatsen uit de litteratuur der tale Kanaans, men kan dit slechts gissen. Mogelijk hebben we, aangenomen dat de redac tiën van Standaard et. tt. qq. torenbouwers zijn, die in de hoogte werken, hier te wachten dat we polder jongens in den Heere zullen zien wroeten in de diepte. Als een eenvoudig middel tegen de vliegen, die ons des zomers zooveel overlast aandoen, geeft de Arnk. Ct. het volgende aan de handMen doe eiken ochtend met een mengsel van één liter lauw water en 10 droppels carbolzuur de glazen af nvt spons en zeem, terwijl de vloer daarna even met dit vocht besprenkeld wordt. Den geheelen dag blijft het vertrek gezuiverd van vliegen, terwijl bovendien, vooral op bovenhuizen enz., gezonder lucht zal ingeademd worden. Het aangekondigde schaak-congres te Wiesbaden is druk aan den gang. De meeste schakers van groote vermaardheid zijn er aanwezig. Een Weeuer 9tudent, Fritz geheeten, heeft 10 partijen tegelijk gespeeld tegen 10 schakers en dat nog wel zonder naar de borden te zien. Dat spel duurde van 's nam. tot 's av. 10 lire. Fritz won.9 van de 10 partijen. Slechts een paar malen vergiste hij zich en gaf een zet op die niet gedaan kon worden, doch onmiddellijk daarna gaf hij alle stukken op, gelijk zij op het bord stonden, en bewees dus dat hij niet enkel het geheele spel, evenals de negen andere, goed in 't hoofd had, maar hij verbeterde ook zelf zijn abuis. Hij wa9 ook vrij goed bestand tegen afleiding; om 5 ure werd er met het kanon geschoten ten teeken dat een luchtballon zou opstijgen; Fritz ging toen een kwartier naar builen om met de anderen naar den ballon te kijken en kwam daarna weder in de zaal terug, waarna hij toonde al de partijen nog klaar voor den geest te hebben. Het voorstellingsvermogen van zoo iemand is inderdaad verbazend. Misschien heeft Fritz zijn Corpus Juris ook zoo in het hoofd. Naar men verneemt zullen de Leidsche dames aan iiPro Patria" een nieuw vaandel vereereu, iu de plaats van het verbrande. Prov. Staten van Noord-Holland hebben besloten, zich tot Z. M. den Koning te wenden, met verzoek, dat het Z. M., in aanmerking nemende de algemeene, ook in die prov. bij belanghebbenden bestaande over tuiging, dat liet schrappen van het kwaadaardig klauwzeer (rotkreupel) bij schapen, van de lijst der be smettelijke veeziekten, noodlottige gevolgen zal hebben, moge behagen, om een nader onderzoek naar den aard dier ziekte te gelasten. B. en. W. der residentie hebben het bericht, door eenige Duiische bladen verspreid als zouden de pokken te 's Hage en te Scheveningén heerschende zijn, te gengesproken in de Kölnische Zeitunghet Journal de St. Pétersbourgde Ntue Freie Pr esse te Ween en, de Berliner Börsen-Zeitung en in de Gartenlaube. B. en W. verklaren, dat er zelfs nog niet een geval van pokken te 's Hage of in den omtrek is voorgekomen en dat ook van geen andere besmettelijke ziekte zich er eenig spoor vertoont. Vad. Te 's Gravenhage is op 58jarigen leeftijd overleden mr. C. van Heukelom, lid der Tweede Kamer, voor 't district Amsterdam. Bij de Ri-geeritig schijnt plan te be9taau om het garnizoen van Breda nog aanmerkelijk te vermeerderen. Het zou dan komen te bestaan uit een geheel regiment infanterie met zijn depót, een half regiment huzaren en een half regiment veldartillerie. Het Staatsblad No. 114 bevat tie tusschen Nederland en Luxemburg op 7 Januari 1880 te 's Gravenhage gesloten overeenkomst, ter beëindiging van het tusschen beide landen bestaande geschil nopens wederzijdscbe vorderingen. «Men slaagt met het vinden en benoemen van zoogenoemde professoren aan de vrije universiteit op het oogenblik weer niet zoo gemakkelijk," leest men in de «vlugmaren" in de Spectator. «Althans de commissie van adviseurs niet de doode commissie van adviseurs voor de monumenten enz., maar toch ook een commissie van adviseurs voor oudheden heeft vijf blauwtjes geloopen. Het schijnt dan ook niet zoo gemakkelijk de heeren te voldoen. Men moet hard Calvinistisch zijn en niet irenisch, men moet onvoorwaardelijk instemmen met de 9tatuten (op dit punt laat de vrije universiteit geen vrijheid toe), men moet vooral art. 2 beamen, en men moet bovendien z/inet een volkomen hart zich op de lijn onzer stichting bewegen". Wij weten niet of dit laatste een beeldspraak is, ontleend aan de spoorwegbaan of aan de stijve koord. In alle geval schijnt die zaak moeilijk. Immers zelf9 de geleerde Christlieb kon dit. niet doen. De geleerde Christlieb vereenigde anders zoovele eigenschappen; reeds zijn naam, zou men zeggen, was een waarborg voor zijn kunst in het bewegen op gezegde lijn bovendien heeft hij «zeldzamen naam in de practische vakken" der vrije school; hij //sympathiseert niet met de irenischen hier en de Vermittlungs-theologen iu Duitschland". Een gezantschap, «een delegatie" heet het in de Calvinistische taal, was al op reis naar Bonn om hern te polsen daar verneemt men op eens, tusschen hier en Bonn, dat Christlieb zich niet met een volkomen hart op de lijn der stichting kou bewegen. De delegatie reist niet door naar Bonn, maar keert halverwege om, zich bewegeude op de lijn naar huis. Ik zal u de tegenspoeden met de andere heeren maar niet uitvoerig vertellen. Genoeg om u te doen zien, dat gij niet lichtvaardig over zulk een professor aan de vrije universiteit moet denken. Die lijn, waarop men zich met beaming van art. 2, met een volkomen hart en niet irenisch moet bewegen het is een halsbrekende toer. Provinciale Staten van Zeeland. In de zitting der Prov. Staten van Zeeland van den 10 dezer zijn o. a. de volgende besluiten genomen op voorstellen van Ged. Staten. Aan den thans te Rotterdam wonenden eervol ontslagen prov. opzichter P. F. W. Engehe wordt weder een wachtgeld van f 600 's jaars verleend, voor vijf jaren, integaan 1 Januari 1881. Aan de Vereeniging //de Ambachtsschool te Goes", wordt op nieuw voor vijf jaar een subsidie verleend van 300 's jaars, mits jaarlijks een verslag worde gedaan en de gemeente Goes een subsidie van minstens f 200 verzekert. Het verzoek der gemeente Hoofdplaat om die ge meente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den 9toombootdienst op de We9ter-Schelde wordt afgewezen. Aan de «Zeeuwsche Spoorboot-maatschappij" ivordt voor een tijdvak van tien jareu weder een subsidie verleend tot een maximum van f 12000 's jaars, onder de tot verzekering van den goed geregelden dienst noodige voorwaarden.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1